Постанова від 09.04.2019 по справі 818/1487/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2019 р.Справа № 818/1487/17

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Григорова А.М.,

Суддів: Бартош Н.С. , Подобайло З.Г. ,

за участю секретаря судового засідання Ткаченко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.12.2017 року, головуючий суддя І інстанції: С.О. Бондар, м. Суми, повний текст складено 22.12.17 року по справі № 818/1487/17

за позовом ОСОБА_1

до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області про зобов'язання виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку призначеної пенсії, станом на 01.01.2016, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2900 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 2200 грн; надбавка за вислугу років 35% від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням - 1785 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу та окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років - 3442,50 грн; надбавка за оперативно - розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення 40%, що у грошовому виразі становить 1160 грн.; надбавки за службу у спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 44%, що у грошовому виразі становить 1276 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% від посадового окладу, що у грошовому виразі становить 435 грн., премія у розмірі 74,09%, з урахування всіх наведених вище складових, що у грошовому виразі становить 9778,77 грн. Свої вимоги мотивує тим, що у серпні 2017 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відповідачем була направлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії зі зменшеною сумою грошового утримання. Позивач вважає, що наведений у довідці розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку призначеної йому пенсії є заниженим, таким, що не ґрунтується на усіх складових грошового забезпечення, яке застосовувалось при призначенні пенсії та здійсненні її послідуючих перерахунків, а тому призводить до звуження соціальних гарантій щодо пенсійного забезпечення позивача, що прямо суперечить вимогам діючого законодавства.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18.12.2017р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії задоволено. Зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку призначеної пенсії, станом на 01.01.2016, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2900 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 2200 грн.; надбавка за вислугу років 35% від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням - 1785 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу та окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років - 3442,50 грн.; надбавка за оперативно - розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення 40 %, що у грошовому виразі становить 1160 грн.; надбавки за службу у спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 44%, що у грошовому виразі становить 1276 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% від посадового окладу, що у грошовому виразі становить 435 грн., премія у розмірі 74,09%, з урахування всіх наведених вище складових, що у грошовому виразі становить 9778,77 грн.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області подано апеляційну скаргу, в якій зазначає, що під час прийняття рішення по суті судом першої інстанції наявним у справі доказам не надано належної оцінки, невірно застосовано норми матеріального права, в порушення ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України не вжито заходів щодо правильного застосування законодавства, що у свою чергу призвело до неправильного вирішення справи по суті. Зазначає, що довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу виготовлена відповідачем у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року, Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, із зазначенням вірних показників, з огляду на що позовні вимоги є безпідставними. Вказує, що в довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 вірно зазначені усі складові. Посада, яку обіймав позивач перед звільненням з ОВС, прирівняна до посади “старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділення оперативного забезпечення Сумського управління ВВБ ДВБ Національної поліції України” апарату Головних управлінь Національної поліції. Розмір премії був визначений, як середній за грудень 2015 року саме за прирівняною посадою. Вимоги позивача про включення до грошового забезпечення надбавок за виконання особливо важливих завдань, за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення і за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю є безпідставними, оскільки такі види додаткового грошового забезпечення не підлягають врахуванню при перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13лютого 2008 року №45 - у зв'язку із їх невиплатою на момент виникнення права на перерахунок пенсії

Також від відповідача до суду надійшла Інформація про середній розмір премії, виплачених поліцейським за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015р. № 988.

Від позивача по справі, до суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що на його думку відповідачем порушені норми Постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 та нормативно правових - актів, які діяли на момент виникнення підстав для перерахунку пенсії. Просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Також від позивача до суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових доказів.

Сторони про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги були повідомлені заздалегідь та належним чином, на адреси визначені в апеляційній скарзі та позовній заяві, про що свідчать поштові повідомлення про вручення, які містяться в матеріалах справи .

Позивач в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечував, просив залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений заздалегідь та належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають частковому задоволенню, виходячи з такого.

Судом першої інстанції встановлено, та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, в званні підполковник міліції був звільнений на пенсію з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділення оперативного забезпечення ВВБ у Сумській області УВБ ГУБОЗ МВС України.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

На виконання листа МВС України від 20.04.2017 №5551/05/22-2017, головою Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 26.05.2017 була направлена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким призначені пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII) (а.с.11).

Згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 31.05.2017 розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 визначений в наступних розмірах: посадовий оклад 2900 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 2200 грн.; надбавка за стаж служби 35% від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням - 1785 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% від посадового окладу, що у грошовому виразі становить 435 грн.; премія у розмірі 74,09%, з урахування всіх наведених вище складових, що у грошовому виразі становить 5423,39 грн. (а.с.12).

Голова Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області листом від 15.08.2017 направив заміну довідок з уточненням складових розміру грошового забезпечення на пенсіонерів МВС України для перерахунку пенсій з 01.01.2016 (а.с.13-15).

Згідно заміненої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 визначений в наступних розмірах: посадовий оклад 2700 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник 2200 грн; надбавка за стаж служби 35% від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням 1715 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% від посадового окладу, що у грошовому виразі становить 405 грн; премія у розмірі 2,28%, з урахування всіх наведених вище складових, що у грошовому виразі становить 160,06 грн. (а.с.16).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ в Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довела правомірності не включення до складу грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення.

Колегія суддів з даним висновком суду першої інстанції, не погоджується з огляду на таке.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон № 580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.

Кабінет Міністрів України постановою № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Зазначена позиція підтверджена висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 12.12.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

Відповідно до пункту 2 Постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та Постанови № 988 МВС видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).

Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 та наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 та наказом № 499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Судовим розглядом встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі , яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

Натомість відповідно до положень пункту 4 постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:

1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

З огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.12.2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) дійшла таких висновків:

1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Натомість при розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі;

2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Згідно із частиною третьою статті 291 КАС України правові висновки Великої Палати Верховного Суду в цій зразковій справі мають враховуватися судами при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 березня 2018 року.

Так, враховуючи вищезазначені правові висновки Великої Палати Верховного Суду, ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Сумській області надати до суду в порядку ч.ч. 1,9 ст. 79 КАС України інформацію про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені у січні 2016 року, за переліком посад поліцейських Національної поліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, за посадою, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої звільнений позивач ОСОБА_2 - начальника сектору карного розшуку Лебединського МВ УМВС України в Сумській області.

На виконання вимог зазначеної ухвали відповідачем надано копію інформацію завідувача Сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України від 12 березня 2018 року № 2866/09/48-2018 про середні розміри премій, виплачених поліцейським за січень 2016 відповідно до Постанови КМУ від 11.11.2015 № 988.

З вищевказаних доказів вбачається, що органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року не здійснювалася та у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі не вказана.

Таким чином, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 40 % та надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку про те, що відмова Ліквідаційної комісії УМВСУ в Сумській області виготовити та видати довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії із зазначенням вказаних надбавок є правомірною, а тому висновки позивача та суду першої інстанції про задоволення позовних вимог в зазначеній частині є помилковими.

Щодо доводів позивача стосовно того, що відповідно до п.28 розділу І наказу МВС України №138-2017 року посада старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах Апарату МВС України прирівнюється до посади ст.оперуповноваженого в особливих справах Апарату Національної поліції України. А ліквідаційна комісія УМВС України в Сумській області незаконно прирівняла його посаду по розділу VII даного наказу, який передбачає прирівняння посад по апарату ГУМВС, УМВС до ГУНП в областях, колегія суддів зазначає наступне.

Для забезпечення перерахунку пенсій наказом МВС України від 17.02.2017 № 138 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 за №348/30216) затверджено Перелік посад осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських.

Пунктом 6 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45) передбачено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу і організації, установи, військової частини) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Відповідно до листа МВС України від 20.10.2017 №22/6-4464 надано роз'яснення щодо прирівнювання посад, які не включені до Переліку посад осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ. У листі з посиланням на наказ МВС України від 04.08.2017 №687 «Про внесення змін до наказу МВС від 17 лютого 2017 року №138» зазначено, що посади, які не включені до Переліку посад осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), прирівнюються посадам поліцейських за відповідною посадою у структурі МВС з урахуванням розміру посадового окладу, з якого їм призначено пенсію станом на 01.01.2008 та функціональних обов'язків.

Так, прирівнювання посади ОСОБА_1 відбувалось саме за встановленим розміром посадового окладу - 950 грн., який визначений у грошовому атестаті на день його звільнення зі служби. Посадовий оклад - 950 грн. визначений відповідно до схем посадових окладів начальницького складу органів внутрішніх справ для апарату головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, м. Севастополі та на залізницях відповідно до додатку 9 до наказу МВС України від 31.12.2007 № 499, як старший оперуповноважений в особливо важливих справах.

Відповідно до наказу МВС України від 17.02.2017 № 138 посаду «старший оперуповноважений в особливо важливих справах» відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки у Сумській області УВБ ГУБОЗ МВС України прирівняна до посади поліцейського - старший оперуповноважений в особливо важливих справах, розділ VII, пункту 21 апарату головних управлінь Національної поліції.

Відповідно до додатка № 4 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» посадовий оклад за посадою старший оперуповноважений в особливо важливих справах апарату головних управлінь Національної поліції складає 2700,00 грн.

Враховуючи вищенаведене доводи позивача стосовно того, що посада старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах Апарату МВС України прирівнюється до посади ст.оперуповноваженого в особливих справах Апарату Національної поліції України, та те що в довідці про перерахунок пенсії повинно враховувати посадовий оклад у розмірі 2900, який визначений розділом 18 додатка № 4 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» є помилковими.

При цьому колегія суддів зазначає, що на даний час управління, яке було створене після ліквідації Головного управління по боротьбі із організованою злочинністю, в якому проходив службу позивач, відноситься до міжрегіональних територіальних органів Національної поліції України, а не до центрального органу управління (апарату) Національної поліції України.

Разом з тим, враховуючи правові висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 12.12.2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), колегія суддів з'ясувала, що у довідці 11/148-274(3390) відповідачем вказано розмір премії 2,28%.

В свою чергу, з наданої інформації про середні розміри премій, виплачених поліцейським за січень 2016 відповідно до Постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 від 12 березня 2018 року № 2866/09/48-2018, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), вбачається, що середній розмір премії, за посадою "Старший оперуповноважений в особливо важливих справах" що фактично виплачений за січень 2016 року, становить 4,00 %, колегія суддів в даному випадку вважає за необхідне зобов'язати відповідача врахувати у грошовому забезпеченні ОСОБА_1 для перерахунку пенсії середній розмір премії саме за січень 2016 року 4,00 %, а не у розмірі 2,28%.

Щодо подання звіту про виконання судового рішення, колегія суддів зауважує на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на момент подання позову), суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зазначена норма кореспондується з ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції з 15.12.2017 р.)

Отже, встановлення обов'язку подати звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов'язком.

З положень ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.

На даний час відсутні підстави вважати, що відповідач має намір ухилятися від виконання судового рішення, а тому немає підстав для зобов'язання відповідача подати звіт.

Відповідно до ч. 1 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права (ч. 2 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України).

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 3 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції при ухваленні рішення були допущені порушення норм матеріального та процесуального права, а тому дане рішення підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при зверненні до суду з адміністративним позовом, згідно оригіналу квитанції про сплату судового збору № 0.0.869175661.1 сплатив судовий збір в сумі 640 грн. 00 коп. (переплачено 640,00 грн.). Всього, з урахуванням того, що позов задоволено частково за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судові витрати в сумі 320 грн. 00 коп.

Таким чином, враховуючи задоволення позову, положення ч. 1 ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судові витрати в сумі 320 грн. 00 коп.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу задовольнити частково.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.12.2017 року по справі № 818/1487/17 скасувати.

Прийняти нове рішення, яким позов задовольнити .

Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2 700, 00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 2 200,00 грн; процентна надбавка за стаж служби (35 %) - 1715,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 405, 00 грн., премія (4 %) в розмірі 280, 80 грн.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області на користь ОСОБА_1 320, 00 грн. витрати по сплаті судового збору.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)А.М. Григоров

Судді(підпис) (підпис) Н.С. Бартош З.Г. Подобайло

Повний текст постанови складено 15.04.2019 року