Справа 161/6155/19
Номер провадження 2-а/161/262/19
16 квітня 2019 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Івасюта Л.В., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Луцької міської ради, старшого інспектора Департаменту муніципальної варти Луцької міської ради ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності ,-
Позивач ОСОБА_1 11 квітня 2019 року звернувся в суд з вищезазначеним позовом.
Дана позовна заява підлягає залишенню без руху, так як оформлена з порушенням вимог, передбачених ст. ст. 94, 160, 161 КАС України Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки до позову не додано оригіналів або читабельних належно засвідчених копій протоколу та постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Згідно з частиною 1 статті 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Відповідно до частини 2 статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Отже, позивачу слід надати суду оригінал протоколу та постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності або читабельні копії цих документів, які належно засвідчені .
Крім того, у відповідності до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України позовна заява повинна містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Однак, як вбачається із матеріалів адміністративного позову, позивачем не вказано ідентифікаційний код, адресу електронної пошти, засоби зв'язку всіх учасників судового розгляду.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених стяттями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляється ухвала про залишення позовної заяви без руху.
З врахуванням викладеного , позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху, надавши термін для усунення зазначених недоліків.
Керуючись ст.ст.160, 161, 248 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до виконавчого комітету Луцької міської ради, старшого інспектора Департаменту муніципальної варти Луцької міської ради ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності залишити без руху і надати йому строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо позивач у встановлений строк виконає, зазначені в ухвалі недоліки, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Інакше заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області ОСОБА_3