Постанова від 16.04.2019 по справі 414/3124/18

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2019 року справа №414/3124/18

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Компанієць І.Д. (суддя-доповідач),

суддів Казначеєва Е.Г., Ястребової Л.В.,

за участю секретаря судового засіданні Кобця О.А.,

позивача ОСОБА_2

представника відповідача Пархоменка Г.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2019 року у справі № 414/3124/18 (головуючий І інстанції І.О. Свергун) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Луганській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 05.11.2018 № 0003214001,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Луганській області №0003214001 від 05.11.2018 року, яким до позивача застосовано штрафні санкції на суму 10 000 грн за порушення закону в сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 06.11.2018 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № ФОП-1987/12-32-40-01-10, за яким до позивача застосовано штрафну санкцію в сумі 10000 грн. Рішення прийнято на підставі акту перевірки, яким встановлено, що в барі "ІНФОРМАЦІЯ_1" продавець ФОП ОСОБА_2 ОСОБА_4 здійснила продаж роздрібного акцизного товару горілки "Срібна Преміум" об'ємом 0,5 дм3, витримки алкоголю 40%, за ціною 70 грн.

Позивач вважає податкове повідомлення-рішення протиправним, оскільки 25.10.2018 продавець ОСОБА_4 здійснила продаж роздрібного акцизного товару не за 70 грн, як зазначено в акті, а за 90 грн, що не є ціною, нижчою за встановлений індикатив роздрібних цін на алкогольні напої. Це підтверджується чеком № 0000009246 від 25.10.2018.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2019 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Луганській області від 05.11.2018 № 0003214001, яким до ОСОБА_2 застосовано штрафну санкцію в сумі 10000 грн.

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги.

Пунктом 1 Постанови КМУ №957 встановлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком, у відповідності до якого мінімальна ціна роздрібного товару, а саме горілки «Срібна Преміум» об'ємом 0,5 дм3, видержки алкоголю 40% повинна становити не менше 89 грн 40 коп.

Позивач, розмістивши пляшку горілки із прикріпленою купюрою номіналом 20 грн, зробив публічну пропозицію необмеженому колу осіб придбати цей товар за визначеною ціною, яка є нижчою, ніж встановлена постановою КМУ №957, тому відповідач вірно кваліфікував порушення та обґрунтовано наклав штраф.

В судовому засіданні позивач заперечував проти задоволення апеляційної скарги.

Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, просив скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позову.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановила наступне.

Фактичні обставини справи.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 12.12.2018 № 1004764610 ОСОБА_2, зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця 09.04.2014, основний вид економічної діяльності 47.25 "Роздрібна торгівля напоями в неспеціалізованих магазинах" (а.с. 24-27).

Згідно з ліцензією серії НОМЕР_5 від 08.06.2019 року позивач має право на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями (а.с. 8).

25.10.2018 року на підставі наказу №1201 відповідачем проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, в барі "ІНФОРМАЦІЯ_1", що розташований за адресою: АДРЕСА_1, та належить ФОП ОСОБА_2

За результатами перевірки складено акт від 25.10.2018 № 787/12-32/40-01/НОМЕР_4, яким встановлено порушення пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" - роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлений мінімальний розмір ціни на алкогольні напої. В акті зазначено, що 25.10.2018 продавець ОСОБА_4 здійснила продаж горілки "Срібна Преміум", 0,5 дм3, вміст алкоголю 40%, виробник ПрАТ "Люботинський завод "Продтовари", за ціною 70 грн (ціна повинна складати 89,40 грн) (а.с. 50-51).

До акта перевірки додано письмові пояснення ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_2 та фотоматеріали (а.с. 52-55).

Матеріали справи також містять копію фіскального чека з ціною товару 90,00 грн, яку виправлено шляхом закреслювання та від руки зроблено запис " 70 грн. 40%" за підписом ОСОБА_4 (а.с. 53).

Разом з тим, згідно з Z-звітом вартість вказаного товару склала 90 грн (а.с. 10).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку що відповідачем не доведено факт здійснення позивачем продажу алкоголю за ціною нижче встановленої, оскільки відповідно до фіскального чеку та Z-звіту вартість пляшки горілки «Срібна Преміум», об'ємом 0,5 л, міцністю 40% склала 90 грн.

Оцінка суду.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP.

Статтею 1 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначено, що:

мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки;

мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари;

Відповідно до ст. 18 Закону України № 481/95-ВР Кабінету Міністрів України надано право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 957 від 30.10.2008 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (далі - Постанови КМУ № 957) установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком до даної Постанови.

На момент проведення перевірки мінімальна роздрібна ціна на горілку об'ємом 1 л, міцністю 100% складала 447,00 грн.

Згідно з приміткою до вказаної Постанови мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, віскі, рому та інших спиртових дистилятів та спиртних напоїв, одержаних шляхом перегонки зброджених продуктів з цукрової тростини, джину та ялівцевої настоянки, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п'ять зірочок, інших спиртових дистилятів та спиртових напоїв, у тому числі бренді ординарного, горілки виноградної, інших зброджених напоїв, сумішей із зброджених напоїв та сумішей зброджених напоїв з безалкогольними напоями різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.

Отже, мінімальна ціна роздрібного товару - горілки об'ємом 0,5 л, міцністю 40%, повинна становити 89,40 грн.

За приписами частини 2 статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.

Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі - Закон № 265/95-ВР) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Згідно зі статтею 2 Закону № 265/95-ВР:

розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця;

розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Судами встановлено, що відповідно фіскального чеку та Z-звіту ФОП ОСОБА_2 було здійснено продаж пляшки горілки "Срібна Преміум", об'ємом 0,5 л, міцністю 40%, за ціною 90 грн.

Разом з тим, матеріали справи свідчать, що до пляшки горілки "Срібна Переміум", об'ємом 0,5 л, міцністю 40% було прикріплену купюру номіналом 20 грн.

Тобто, придбавши пляшку горілки вартістю 90 грн, покупець отримував назад 20 грн. Таким чином, фактично купивши її за 70 грн.

Зазначене підтверджується наявними в матеріалах справи поясненнями ОСОБА_5, продавця ОСОБА_4, ОСОБА_2 та фотоматеріалами.

Суд погоджується з доводами апелянта, що пропонування товару для продажу є невід'ємною складовою частиною торгівлі алкогольними напоями і особа несе відповідальність не тільки у випадку продажу алкогольного напою, а й у випадку пропозиції його продажу.

Частиною 1 ст. 641 Цивільного кодексу України встановлено, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.

Ця норма міститься в главі 53 «Укладення, зміна і розірвання договору», розділу ІІ «Загальні положення про договір» книги п'ятої «Зобов'язальне право» ЦК України.

Таким чином, Цивільним Кодексом України визначено пропозицію укласти договір (оферту), як частину процесу укладення договору.

Отже, розмістивши пляшку горілки з цінником, а також прикріпивши до пляшки двадцяти гривневу купюру, позивач зробив публічну пропозицію необмеженому колу осіб придбати цей товар саме за визначеною ціною (90 грн - 20 грн), яка є нижчою, ніж встановлена Постановою №957, а тому відповідач вірно кваліфікував цю обставину, як порушення вказаної постанови. Таким чином, податковим органом обґрунтовано накладено штраф на позивача.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Матеріали справи та пояснення позивача свідчать, що ним не заперечується факт реалізації пляшки горілки «Срібна Преміум», об'ємом 0,5 л, міцністю 40%, до якої прикріплено купюру номіналом 20 грн.

Тому, враховуючи доведеність факту реалізації в магазині позивача пляшки горілки за ціною, нижчою за мінімальну, визначену законодавством, відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції, встановлені абз. 13 ч. 2 ст. 17 Закону України №481/95-ВР у мінімальному розмірі 10 000 грн.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Пунктом 4 частини 1 ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Таким чином, внаслідок неправильного застосування норм матеріального права, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність правових підстав для задоволення позову, в зв'язку з чим рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям постанови про відмову у задоволенні позову.

Суд не приймає заяву ОСОБА_4 від 11.04.2019 року, надану до апеляційної інстанції, оскільки обставини , викладені в цій заяві, не були предметом дослідження в суді першої інстанції.

Крім цього, пояснення ОСОБА_4 в заяві від 11.04.2019 року суперечать сукупності досліджених судами першої та апеляційної інстанції доказів: поясненням ОСОБА_5 (а.с. 52), який придбав горілку, поясненням самого позивача ОСОБА_2 та фотографіям, які підтверджують, що на пляшці горілки була прикріплена купюра номіналом 20 грн.

Як визначено п.6 ч.6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Отже зазначена справа відноситься до справ незначної складності, тому судове рішення за наслідками апеляційного розгляду в цій справі касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2019 року у справі № 414/3124/18 - задовольнити.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2019 року у справі № 414/3124/18 - скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Луганській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 05.11.2018 № 0003214001 - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 16 квітня 2019 року є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.

Повне судове рішення складено 16 квітня 2019 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді Е.Г. Казначеєв

Л.В. Ястребова