П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
16 квітня 2019 р.м.ОдесаСправа № 400/3079/18
Головуючий в 1 інстанції: Мороз А. О.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,
судді -Джабурія О.В.,
судді -Вербицької Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 січня 2019 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
В грудні 2018 року ОСОБА_4 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач, ПФУ), в якому просив (з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с.30)):
- зобов'язати відповідача провести перерахунок з 01.01.2018 року пенсії позивачу у розмірі 90% суми грошового забезпечення, виходячи з посадового окладу в сумі 6910,00 грн., окладу за військовим званням 1480,00 грн., процентної ставки за вислугу років 50% в сумі 4195,00 грн. та з урахуванням надбавки за кваліфікацію 12%, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15%, надбавки за особливі умови служби 35%, премії 10%;
- зобов'язати відповідача виплату перерахованої пенсії здійснити з 01.01.2018 року у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року, щомісячно.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що пенсійним органом при здійсненні йому перерахунку пенсії протиправно застосовано положення постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103).
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.01.2019 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії відповідача щодо зменшення позивачу відсотку грошового забезпечення з 90% до 70% при обчисленні основного розміру пенсії та зобов'язано відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію з 01.01.2018 року в розмірі 90% грошового забезпечення, виходячи з посадового окладу в сумі 6910,00 грн., окладу за військовим званням 1480,00 грн., процентної ставки за вислугу років 50% в сумі 4195,00 грн.. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням позивачем подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти по справі нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
З 01.05.2018 року позивачу зроблено перерахунок пенсії відповідно до вимог ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (надалі - Закон №2262), та Постанови №103 (а.с.26).
Як вбачається з наявного в пенсійній справі позивача №ЮН40981 розрахунку від 01.05.2018 року в результаті проведеного перерахунку пенсія позивача підлягає збільшенню з суми 5062,04 грн. до суми 9706,18 грн., тобто на 4644,14 грн., з якої на підставі Постанови №103 підлягає виплаті за період 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення, тобто 2322,07 грн., з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року 75% від підвищення, тобто 3483,11 грн. та з 01.01.2020 року 100% від підвищення, тобто 4644,14 грн..
Відтак, за травень 2018 року позивачу було виплачено 7384,11 грн. (5062,04 грн. + 2322,07 грн.).
При цьому, наведені суми збільшення пенсії визначались, виходячи з 70% від наступних видів грошового забезпечення позивача:
- посадовий оклад - 6910,00 грн.;
- оклад за військове звання - 1480,00 грн.;
- 50% надбавка за вислугу років - 4195,00 грн..
Позивач не погоджується як з визначеним Постановою №103 механізмом поетапної виплати підвищення пенсії у 2018-2020 роках, так і з базою для розрахунку підвищення пенсії, вважаючи, що такий розрахунок повинен проводитися виходячи з 90% суми грошового забезпечення, до якого повинно включатися посадовий оклад - 6910,00 грн., оклад за військове звання - 1480,00 грн., 50% надбавка за вислугу років - 4195,00 грн., надбавка за кваліфікацію 12%, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15%, надбавка за особливі умови служби 35%, премія 10%.
При вирішенні справи колегія суддів виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
Статтею 51 цього Закону визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ст.13 Закону №2262 (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону №2262, згідно яких цифри « 80» замінено цифрами « 70».
Враховуючи вищевказане, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262 щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 24.04.2018 року по справі №686/12623/17.
Згідно ч.3, ч.4 ст.63 Закону №2262 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно з п.5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Відповідно до п.9 Порядку №45 відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.
Як вбачається з розрахунку по пенсійній справі №1401005530 від 03.04.2018 року пенсія позивачеві перерахована з 01.05.2018 року із сум грошового забезпечення, до яких увійшли посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років. Тобто всі складові грошового забезпечення, які перелічені у п.9 Порядку №45.
Відповідно п.2 постанови КМУ №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:
з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку №45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду по справі №240/6263/18 від 13.03.2019 року.
Відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.311, ст.315, ст.316, ст.321, ст.322, ст.325, ст.329 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 січня 2019 року - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Кравченко К.В.
Судді Джабурія О.В. Вербицька Н. В.