16 квітня 2019 р.Справа № 520/11395/18
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідач - ОСОБА_1,
суддів - Кононенко З.О. , Калитки О. М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові клопотання ОСОБА_2 про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22 січня 2019 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Зарябинського сільського голови ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії, -
Встановила:
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.01.2019 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Зарябинського сільського голови ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії.
11.03.2019 року означене судове рішення оскаржено позивачем в апеляційному порядку. Одночасно скаржником заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції.
Обґрунтовуючи заявлене клопотання, скаржник зазначає, що він непрацюючим пенсіонером за вислугою років. На його утриманні перебуває донька, яка перебуває на обліку в УСЗН Богодухівської РДА через те, що її донька (онука) ІНФОРМАЦІЯ_1 страждає на епілепсію та на її утримання стягуються аліменти в сумі 1000,00 грн.
З тих підстав, щоб не опалювати два будинки (в с. Ямне, де він мешкає, та в м. Богодухів), а також щоб допомогти доньці та онуці прохарчуватися, сплачувати комунальні платежі, оплачувати лікування онуки, він щороку на зимовий період проживає разом з ними та фактично утримує.
Вказує, що 06.03.2019 року лише за споживання природного газу ним сплачено 2950,00 грн., відтак, до закінчення опалювального сезону сплати ти судовий збір не має матеріальної можливості.
З урахуванням наведеного, посилаючись на вимоги ст. 133 КАС України, ст. 8 Закону України «Про судовий збір», просить відстрочити йому сплату судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції до ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи заявленого клопотання та матеріали справи, колегія суддів вважає, що клопотання позивача підлягає задоволенню.
За правилами п. 1 ч. 6 ст. 296 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Відповідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає ОСОБА_4 України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (подалі - ОСОБА_4 № 3674-VI).
Відповідно до частини першої статті 133 КАС суд, ураховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно із частиною першою статті 8 Закону № 3674-VI, ураховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Судовим установлено, що позивач ОСОБА_2, народження 1960 року, є пенсіонером, та отримувачем пенсії за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААЄ № 671675, наявним в матеріалах справи /а.с. 13/.
Як посвідчується квитанцією АТ «ОЩАДБАНК», позивачем 06.03.2019 року сплачено за споживання природного газу суму 2950,00 грн, з призначення платежу «для населення Хар. обл, м. Богодухів».
Колегія суддів зауважує, що положення статей КАС України та Закону України «Про судовий збір» не містять вичерпного й чітко визначеного (чіткого) переліку документів, які можна вважати такими, що підтверджують майновий стан особи.
Задовольняючи клопотання позивача ОСОБА_2, колегія суддів зазначає, що Європейський суд з прав людини вказує, що інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовувати накладення фінансових обмежень на доступ особи до суду. Положення п. 1 ст. 6 Конвенції про виконання зобов'язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає просто відсутність втручання, але й може вимагати вчинення позитивних дій у різноманітних формах з боку держави; не означає воно й беззастережного права на отримання безкоштовної правової допомоги з боку держави у цивільних спорах, так само це положення не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах (п. 59 рішення ЄСПЛ від 19 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі» («Kreuz v. Poland»)). Вимога про сплату державного мита є стримуючою мірою для потенційних позивачів від пред'явлення безрозсудних і необґрунтованих позовів. Для того, щоб гарантувати справедливий баланс між підтримкою нормального функціонування судової системи і захистом інтересів заявника при поданні позову до суду, внутрішньодержавні суди звільняють від сплати державного мита заявників, які можуть підтвердити свій поганий фінансовий стан (п. 111 рішення ЄСПЛ від 20 лютого 2014 року у справі «Шишков проти Росії» («Shishkov v. Russia»)).
На підставі наведеного, керуючись ст. 133, ч. 2 ст. 321 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Клопотання ОСОБА_2 - задовольнити.
Відстрочити ОСОБА_2 сплату судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22 січня 2019 року по справі № 520/11395/18 до ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала Другого апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Суддя-доповідач (підпис)ОСОБА_1
Судді(підпис) (підпис)ОСОБА_4 ОСОБА_5