Справа № 142/331/19
Провадження№ 2-а/142/8/19
Іменем України
16 квітня 2019 року смт. Піщанка
Піщанський районний суд Вінницької області
В складі:
Головуючого судді Щерби Н. Л.,
з участюсекретаря ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Піщанка Вінницької області
адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 виборчої комісії № 050916 територіального виборчого округу № 16 та ОСОБА_4 ведення Державного реєстру виборців Піщанської районної державної адміністрації Вінницької області про включення до списку виборців,-
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить суд включити його до списку виборців дільничної виборчої комісії № 050916 територіального виборчого округу № 16 для повторного голосування під час виборів Президента України 21 квітня 2019 року. Свої вимоги мотивував тим, що він є повнолітнім громадянином України, а тому має право на голосування на виборах та має бути включений до списку виборців. Проте при зверненні до дільничої виборчої комісії № 050916, було виявлено, що у списках виборців відомості про нього відсутні, що стало причиною звернення до до суду.
Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, проте від нього на адресу суду надійшла письмова заява, відповідно до якої він позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить суд розглянути справу за його відсутності.
Представник відповідача ОСОБА_3 виборчої комісії № 050916 територіального виборчого округу № 16 в судове засідання не з'явилася, подала на адресу суду письмову заяву, відповідно до якої вона просить розгляд справи проводити без її участі, не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Представник відповідача ОСОБА_4 ведення Державного реєстру виборців Піщанської районної державної адміністрації Вінницької області в судове засідання не з'явився, подав на адресу суду письмову заяву, відповідно до якої він просить розгляд справи проводити без його участі, не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося відповідно до положекнь ч. 4 ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
Відповідно до ч. 2ст. 3 Закону України «Про вибори Президента України», виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців. Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому цим Законом.
Судом на підставі паспорта громадянина України, виданого на ім'я позивача ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, встановлено, що позивач є громадянином України, народився в м. Києві та досяг вісімнадцяти років. Відповідно до аркуша № 11 " Місце проживання" паспорта громалянина України ОСОБА_2, останній зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_2.
Відповідно до довідки Чорноминської сільської ради Піщанського району Вінницької області № 310 від 15 квітня 2019 року, ОСОБА_2, фактично проживає без реєстрації за адресою: с. Чорномин Піщанського району Вінницької області, вул. Затишна, 10.
Згідно відомостей з Державного реєстру виборців, отриманих на запит суду, встановлено, що громадянин ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, не був внесений до бази даних Державного реєстру виборців відділом ведення ДРВ по місцю реєстрації в м. Київ по причинні зняття з реєстрації по судовому рішенню. На даний час громадянин ОСОБА_2 через відсутність запису в ДРВ в списки виборців для голосування не потрапляє на жодній виборцій дільниці.
Поняття «виборча адреса» закріплено в ч. 2 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» - це адреса, за якою зареєстровано місце проживання виборця відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
У свою чергу, абз. 11 ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначає, що реєстрація це внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Як слідує з ч.ч.1, 3 ст. 8Закону України «Про державний реєстр виборців», виборча адреса виборця є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.Виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця.
Таким чином, законодавець визначає зареєстроване місце проживання як обставину, за якою може бути підтверджено належність громадянина до певної територіальної громади, а, відтак, реалізовано громадянином право голосу.
Вбачається, що відсутність проведеної реєстрації місця проживання позивача відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», створює йому перешкоди у реалізації права використати голос на чергових виборах Президента України, яке гарантовано Конституцією України.
Положеннями ч.ч. 1, 3 ст. 31 Закону України «Про вибори Президента України» передбачено, що органи ведення Державного реєстру виборців складають попередні списки виборців для звичайних виборчих дільниць відповідно до Закону України «Про Державний реєстр виборців», а також виготовляють іменні запрошення, передбачені законом. До попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день виборів виповниться 18 років і які мають право голосу, та виборча адреса яких відповідно до відомостей Державного реєстру виборців відноситься до цієї виборчої дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.
Право голосу на виборах в Україні може бути реалізоване за умови внесення відомостей про особу, яка набула право голосу, до Державного реєстру виборців України. У разі встановлення особи, яка набула право голосу на виборах, відомості про яку не внесено до реєстру виборців, підлягають застосуванню положення ч. 21 ст. 22 Закону України «Про Державний реєстр виборців», відповідно до яких: якщо у відомостях, передбачених частинами третьою - дванадцятою цієї статті, зазначено осіб, які набули права голосу або мають право голосу, однак не включені до Реєстру, керівник органу ведення Реєстру приймає рішення щодо внесення до Реєстру записів про цих виборців. Прийняття рішення та внесення записів здійснюються у порядку, встановленому частинами четвертою шостою статті 19 цього Закону. Перед прийняттям рішення орган ведення Реєстру може звернутися до виборця стосовно перевірки чи уточнення відомостей про нього.
Так, позивач, як повнолітный громадянин України, має право голосу на виборах, що проводяться в Україні, проте не включення його до Державного реєстру виборців України свідчить про порушення його прав.
Відповідно до ч. 3-5 ст.32 Закону України «Про вибори Президента України», кожен громадянин має право ознайомитися із списком виборців у приміщенні відповідної дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Громадянин має право звернутися до відповідної дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися. Громадянин особисто подає заяву до дільничної виборчої комісії чи органу ведення Державного реєстру виборців щодо обставин, передбачених частиною третьою цієї статті. У разі якщо громадянин за станом здоров'я не може особисто подати заяву, дільнична виборча комісія за його зверненням зобов'язана забезпечити прийняття заяви у нього в інший спосіб. До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують зазначені в ній відомості. Заява, зазначена у частині четвертій цієї статті, може бути подана не пізніш як за п'ять днів до дня виборів і розглядається виборчою комісією протягом одного дня. Заява, подана після зазначеного строку, не розглядається.
Відповідно до положень статті 35 Закону України «Про вибори Президента України», внесення змін до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці здійснюється головою, заступником голови та секретарем дільничної виборчої комісії. Зміни до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці вносяться на підставі рішення суду, прийнятого у порядку та у строки, визначені Кодексом адміністративного судочинства України.
Враховуючи викладені обставини, а також факт фактичного проживання позивача за адресою: с. Чорномин Піщанського району Вінницької облсаті, вул. Затишна, 10, що підтверджується довідкою Чорноминської сільської ради Піщанського району Вінницької області, захищаючи права та інтереси позивача, як суб'єкта виборчого процесу в період виборів, суд уважає, що його вимоги є законними та обґрунтованими, оскільки він є громадянином України, досяг вісімнадцятирічного віку, а також приймаючи до уваги, що у позасудовому порядку порушення конституційних прав позивача усунути не можливо, слід дійти висновку про обгрунтованість заявлених вимог.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, суд враховує звільнення позивача від сплати судового збору на підставі ч. 3 ст. 274 КАС України, а тому судові витрати слід віднести на рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 70 Конституції України, ст. ст. 2, 3, 31, 35 Закону України «Про вибори Президента України», ст.8 Законом України «Про державний реєстр виборців», керуючись ст. ст. 1, 2, 19, 20, 72, 77, 139, 229, 242-246, 268-272, 274, 278, 293, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-
Позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_3 виборчої комісії № 050916 територіального виборчого округу № 16 та ОСОБА_4 ведення Державного реєстру виборців Піщанської районної державної адміністрації Вінницької області про включення до списку виборцівзадовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_3 виборчу комісію № 050916 територіального виборчого округу №16 включити громадянина України ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився в м. Київ, та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 до уточненого списку виборців для голосування на цій виборчій дільниці на чергових виборах Президента України, які відбудуться 21 квітня 2019 року.
Зобов'язати ОСОБА_4 ведення Державного реєстру виборців Піщанської районної державної адміністрації Вінницької областівнести відомості про громадянина України ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився в м. Київ, та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, до Державного реєстру виборців України.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Копію рішення направити до ОСОБА_3 виборчої комісії № 050916 територіального виборчого округу №16 та до ОСОБА_4 ведення Державного реєстру виборців Піщанської районної державної адміністрації Вінницької областідля виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: