11 квітня 2019 р. м. Чернівці справа № 824/189/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левицького В.К.
за участю секретаря судового засідання Сулими М.П.
сторін:
позивач - не з'явився
представника відповідача - Шабельникова С.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Коломийського об'єднаного міського військового комісаріату Івано-Франківської області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, встановлення відсутності повноважень.
У провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Коломийського об'єднаного міського військового комісаріату Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, встановлення відсутності повноважень.
У судовому засіданні, яке відбулося 11.04.2019 р. судом поставлено на обговорення питання про скасування ухвали Чернівецького окружного адміністративного суду від 24.10.2018 р. про призначення військово-лікарської експертизи в адміністративній справі № 824/189/18-а.
Представник відповідача, у судовому засіданні, яке відбулося 11.04.2019 р., не заперечував проти скасування ухвали від 24.10.2018 р. в адміністративній справі №824/189/18-а.
Позивач, у судове засідання призначене на 11.04.2019 р., не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, явку представника не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується матеріалами справи.
ІНФОРМАЦІЯ_2 , у судове засідання, призначене на 11.04.2019 р., не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, явку представника не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
З огляду на вищезазначене та враховуючи положення ст. ст. 194, 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути поставлене на обговорення питання про скасування ухвали Чернівецького окружного адміністративного суду від 24.10.2018 р. про призначення військово-лікарської експертизи в адміністративній справі № 824/189/18-а.
Розглянувши поставлене на обговорення питання, заслухавши думку представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Частиною 1, 3 ст. 102 КАС України визначено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.
Відповідно до ч. 4 ст. 102 КАС України передбачено, що питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Згідно ч. 1 ст. 103 КАС України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Відповідно до ч. 4 ст. 105 КАС України у разі скасування судом ухвали про призначення експертизи призначений судом експерт зобов'язаний негайно повернути суду матеріали та інші документи, що використовувалися для проведення експертизи.
Статтею 107 КАС України передбачено, що у разі ухилення учасника справи від подання до суду на його вимогу необхідних для проведення експертизи матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, що перешкоджає її проведенню, суд залежно від того, яка особа ухиляється, а також яке ця експертиза має значення, може визнати встановленою обставину, для з'ясування якої експертиза була призначена, або відмовити у її визнанні.
З матеріалів справи встановлено, що 24.10.2018 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду клопотання представника позивача про призначення військово-лікарської експертизи задоволено частково. Призначено в адміністративній справі №824/189/18-а військово-лікарську експертизу. Проведення військово-лікарської експертизи доручено Центральній військово-лікарській комісії. Провадження в адміністративній справі №824/189/18-а зупинено до одержання її результатів.
19.02.2019 р. Чернівецький окружний адміністративний суд направив на адресу Центральної військово-лікарської комісії лист з вимогою надати інформацію про те, на якому етапі знаходиться проведення військово-лікарської експертизи та встановлення приблизних строків закінчення проведення експертизи у справі.
04.03.2019 р. на адресу Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов лист Центральної військово-лікарської комісії від 05.11.2018 р. №4961, в якому повідомлено, що для прийняття вірного та обґрунтованого рішення щодо придатності до військової служби за станом здоров'я і надання вичерпної відповіді на поставлені судом питання, громадянину ОСОБА_1 запропоновано прибути до ЦВЛК у термін з 12 по 26 листопада 2018 р. для направлення на медичний огляд до Національного військово-медичного клінічного центру Міністерства оборони України.
06.03.2019 р. представником позивача подано до Чернівецького окружного адміністративного суду заяву про поновлення розгляду адміністративної справи у зв'язку з неможливістю участі в проведенні експертизи, призначеної судом. Причини неможливості участі позивача в проведенні експертизи в заяві не зазначено.
13.03.2019 р. Центральна військово-лікарська комісія направила на адресу Чернівецького окружного адміністративного суду лист, в якому повідомила, що для прийняття вірного та обґрунтованого рішення щодо придатності до військової служби за станом здоров'я громадянина ОСОБА_1 і надання вичерпної відповіді на поставлені судом питання, громадянину ОСОБА_1 було запропоновано прибути до Центральної військово-лікарської комісії (м. Київ, вул. Госпітальна, 16) в термін з 12 по 26 листопада 2018 р. для направлення на медичний огляд до Національного військово-медичного клінічного центру Міністерства оборони України, про що його було повідомлено листом за вихідним номером 4961 від 05.11.2018 р.
Крім того, в листі вказано, що на час направлення листа, громадянин ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії для направлення його до Національного військово-медичного клінічного центру "ГВКГ" не прибув.
З урахуванням заяви представника позивача про поновлення провадження у справі, 18.03.2019 р. Чернівецьким окружним адміністративним судом направлено на адресу Центральної військово-лікарської комісії лист про повернення матеріалів адміністративної справи для вирішення питання про поновлення провадження у справі.
Листом №1223 від 19.03.2019 р. Центральна військово-лікарська комісія повернула до Чернівецького окружного адміністративного суду справу №824/189/19-а у зв'язку з неможливістю проведення військово-лікарської експертизи.
В обґрунтування неможливості проведення експертизи, Військово-лікарська комісія зазначила наступне.
Пунктом 1.1. глави 1 розділу 1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 р. №402, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 р. за № 1109/15800 (далі - Положення №402) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до п. 1.2. глави 1 розділу 1 Положення №402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України).
Згідно з п. 1.1 глави 1 розділу 2 Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Як зазначено у листі №1223 від 19.03.2019 р. проведення військово-лікарської експертизи гр. ОСОБА_1 можливе тільки при його особистій присутності та тільки на момент проведення медичного огляду. До сьогоднішнього дня гр. ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії для направлення його до Національного військово-медичного клінічного центру "ГВКВ" не прибув, що унеможливлює надання вичерпної відповіді на поставлені судом питання.
У зв'язку з неприбуттям позивачем для проходження військово-лікарської експертизи та поданням представником позивача заяви про поновлення провадження у справі, ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.03.2019 р. поновлено провадження у справі №824/189/18-а та призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 11.04.2019 р.
Пунктом 1.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних дослідження, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 р., передбачено, що у випадку невиконання клопотань експерта щодо надання додаткових матеріалів, несплати вартості експертизи протягом 45 календарних днів з дня направлення клопотання в порядку, передбаченому чинним законодавством, незабезпечення прибуття експерта, безперешкодного доступу до об'єкта дослідження, а також належних умов для його роботи (учинення перешкод з боку сторін, що беруть участь у справі, в обстеженні об'єкта) матеріали справи повертаються органу (особі), який (яка) призначив (ла) експертизу (залучив (ла) експерта), із зазначенням мотивованих причин неможливості її проведення.
Частиною 2 ст. 136 КАС України у разі несплати у визначений судом строк відповідних сум авансом суд вправі відхилити клопотання про виклик свідка, призначення експертизи, залучення спеціаліста, перекладача, забезпечення, витребування або огляд доказів за їх місцезнаходженням та ухвалити рішення на підставі інших поданих учасниками справи доказів або скасувати раніше постановлену ухвалу про виклик свідка, призначення експертизи, залучення спеціаліста, перекладача, забезпечення, витребування або огляд доказів за їх місцезнаходженням.
Враховуючи неприбуття без поважних причин позивача до Центральної військово-лікарська комісії для проведення військово-лікарської експертизи та повернення матеріалів справи, суд вважає за доцільне скасувати ухвалу від 24.10.2018 р. у справі №824/189/18-а про призначення військово-лікарської експертизи.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 136, 241, 242, 248, 294 КАС України, суд,-
1. Скасувати ухвалу Чернівецького окружного адміністративного суду від 24.10.2018 р. про призначення військово-лікарської експертизи в адміністративній справі № 824/189/18-а.
2. Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Ухвала в повному обсязі складена 16.04.2019 р.
Суддя В.К. Левицький