Рішення від 16.04.2019 по справі 560/658/19

Справа № 560/658/19

РІШЕННЯ

іменем України

16 квітня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ПРЕДМЕТ, ПІДСТАВИ І ЗМІСТ ПОЗОВУ.

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка полягає у не проведенні перерахунку і виплати їй пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. ст. 56, 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.02.2019 року.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити обчислення та виплату пенсії за віком із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії відповідно до ст. 57 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75 відсотків заробітку, згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.02.2019 року з врахуванням проведених виплат.

Посилається на те, що вона є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (посвідчення серії А №123474 видане 10 січня 1996 року), постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, отримує пенсію як особа з інвалідністю 2-ї групи від захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Також позивач має статус інваліда війни 2-ї групи.

ОСОБА_1 28 січня 2019 року звернулась до відповідача з письмовою заявою, в якій просила здійснити перерахунок та виплату пенсії на пільгових умовах з визначенням середньомісячного фактичного заробітку для її обчислення із збільшенням на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років відповідно до положень ст. ст. 56, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Проте 26.02.2019 року у проведенні перерахунку їй було відмовлено на підставі недоцільності такого перерахунку, адже як вбачалось з "умовного розрахунку" пенсії, який був здійснений органом ПФУ, розмір пенсії позивача підлягав зменшенню.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням та діями суб'єкта владних повноважень, позивач звернулась до суду.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ СУДУ І СТОРІН.

Ухвалою від 18 березня 2019 року відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та витребувані матеріали пенсійної справи ОСОБА_1.

29 березня 2019 року надійшли матеріали пенсійної справи ОСОБА_1

03 квітня 2019 року надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, де вказується на незгоду з позовними вимогами враховуючи те, що позивач не володіє правом обирати умови пенсійного забезпечення за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 -IV або спеціальним Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII. На думку відповідача, Законом № 1058-IV не передбачено встановлення до пенсії доплати за понаднормативний стаж, а проведення перерахунку пенсії позивачці за двоскладовою формулою є недоцільним, тому вимоги позивача необґрунтовані. Просить у задоволенні позову відмовити, а розгляд справи провести в судовому засіданні з викликом сторін.

Ухвалою суду відмовлено у клопотанні про перехід до розгляду справи в судовому засіданні з викликом сторін.

08 квітня 2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій вона зазначила, що пенсія має бути перерахована з врахуванням ч. 2 ст. 56 та ст. 57 Закону України № 796-12 із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 15 років. З доводами відповідача стосовно застосування двоскладової формули перерахунку позивач не погоджується, оскільки вважає, що ця норма розповсюджується лише на випадки, коли пенсія вперше призначена починаючи з 01.11.2017 року.

Розгляд справи відбувається в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, на підставі наявних доказів, без проведення фіксування судового розгляду технічними засобами.

Дослідивши обставини у справі, перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС (посвідчення серії НОМЕР_2 видане 10 січня 1996 року).

Відповідно до довідки МСЕК серії МСЕ 124883 (а.с.8) позивачу встановлено другу групу інвалідності, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно з матеріалами пенсійної справи позивач з 14.12.1998 року отримує пенсію як особа з інвалідністю ІІ групи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

За матеріалами пенсійної справи та відомостями трудової книжки стаж роботи позивача становить більше 42 років.

28 січня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою, у якій просила здійснити обчислення та виплату пенсії відповідно до ст. 56, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

26 лютого 2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що розмір пенсії позивачу обчислений відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а за даними "умовного розрахунку" пенсії, який був здійснений органом ПФУ, розмір пенсії позивача підлягатиме зменшенню, відтак проводити такий перерахунок визнано за недоцільне. Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Відповідно до пункту 4-7 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Згідно з абзацом 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

У той же час, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Оскільки позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, на неї розповсюджується дія ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії ( 15 років) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 року (справа № К/9901/684/17), від 05.09.2018 року (справа № 565/1062/17), від 10.10.2018 року ( справа № 679/952/17).

Суд оцінює критично посилання відповідача на неможливість застосування до позивача ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки у чинній редакції вона містить другу складову частину, якій позивач не відповідає.

Мова йде про умову, яка пов'язується з призначенням особі пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( так звана "двоскладова формула").

Суд звертає увагу на те, що пенсія ОСОБА_1 була призначена задовго до внесення до закону змін, які передбачили цю умову (тобто до 01.11.2017 року), відтак попередня редакція цієї статті передбачала пільгове обчислення понаднормативного стажу без умови призначення пенсії на підставі ч. 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відтак, зазначені зміни стосуються тих пенсій, які були призначені вперше та після внесення цих змін. Тому, оскільки пенсія позивачці не призначалась вперше, а підлягає перерахунку, на неї не поширюється вказана умова.

Відповідно до статті 57 Закону обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців. Зазначені положення відповідач повинен врахувати під час перерахунку пенсії позивачу.

Крім того, суд звертає увагу на неприпустимість прийняття органом влади таких рішень, які обумовлені категоріями доцільності/недоцільності прийняття рішення на користь громадян, як це має місце у даній справі.

Зі змісту відмови, наданої позивачу, вбачається, що відповідач посилається на "умовний розрахунок" пенсії, з якого робить висновок про недоцільність перерахунку, про який просить позивач, оскільки розмір пенсії начебто підлягатиме зменшенню.

Суд вважає необхідним зазначити, що у разі подання особою, яка має на це право, заяви з клопотанням або вимогою про вчинення на її користь перерахунку або інших дій, які суб'єкт владних повноважень повинен розглянути/вирішити/вчинити (по суті), орган влади не має права відмовляти, керуючись при цьому мотивами доцільності або недоцільності.

У разі, якщо суб'єкт владних повноважень вважає вимоги особи такими, що задоволенню не підлягають, він повинен навести чіткі, визначені законодавством підстави для відмови у прийнятті рішення, а не посилатись на будь - які оціночні судження або гіпотетичні розрахунки, які законом прямо не передбачені.

Суд також звертає увагу на те, що позивач фактично оскаржує не бездіяльність відповідача, а його активні дії, виражені у формі оскаржуваної відмови у задоволенні її заяви та відмові провести перерахунок відповідно до вимог закону.

Зважаючи на те, що формулювання позовних вимог у такому вигляді у даному випадку не впливає на суть встановлених судом обставин та висновки в цілому, суд вважає необхідним позовні вимоги задоволити.

Зважаючи на встановлені судом обставини, слід визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії в повному розмірі відповідно до ч. 2 статті 56, статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років. Також слід зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію із збільшенням її розміру на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.02.2019 року з врахуванням проведених раніше виплат.

Судові витрати у справі не розподіляються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задоволити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії в повному розмірі відповідно до ч. 2 статті 56, статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію із збільшенням її розміру на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років згідно з вимогами ч. 2 ст. 56, ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.02.2019 року з врахуванням проведених виплат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 16 квітня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 НОМЕР_1)

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок