16 квітня 2019 року Чернігів Справа № 620/316/19
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Територіального сервісного центру №7441 Регіонального сервісного центру в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність в.о. начальника Регіонального сервісного центру в Чернігівській області Територіальний сервісний центр №7441 Лазуки Ю.М., щодо не повернення позивачу посвідчення водія, що було вилучено 28.07.2017 інспектором роти №1 БУПП в м.Чернігові, ДПП лейтенантом поліції Губко Павлом Володимировичем згідно протоколу про адміністративне правопорушення №248595;
- зобов'язати відповідача повернути посвідчення водія, що було вилучено 28.07.2017 інспектором роти №1 БУПП в м.Чернігові, ДПП лейтенантом поліції Губко Павлом Володимировичем згідно протоколу про адміністративне правопорушення №248595.
Судом проведено заміну неналежного відповідача на належного, а саме Територіальний сервісний центр №7444 Регіонального сервісного центру в Чернігівській області замінено на Регіональний сервісний центр МВС в Чернігівській області, оскільки саме останній є юридичною особою публічного права, що закріплено в його Положенні (п.19 Положення №1425), в той час як Територіальний сервісний центр №7444 є його структурним підрозділом без права юридичної особи.
Позовні вимоги мотивовані тим, що постанова Деснянського райсуду м. Чернігова від 07.09.2017 по справі № 750/7432/17, якою позивача було притягнуто до відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП (штраф та позбавлення права керування транспортним засобом на 1 рік) не підлягає виконанню, оскільки не була звернута до виконання протягом трьох місяців з дня винесення, а тому посвідчення водія, що було вилучено 28.07.2017 має бути повернуте.
Ухвалою судді від 19.02.2019 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також встановлено відповідачу 15-дений строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.
У встановлений ухвалою про відкриття провадження строк, відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що на момент звернення із заявою до відповідача та із позовною заявою до Чернігівського окружного адміністративного суду позивач перебуває на обліку як особа, позбавлена права керування транспортним засобом до 26.06.2028, а тому вилучене у позивача посвідчення водія зберігається у ТСЦ № 7441 РСЦ МВС в Чернігівській області і може бути повернуто позивачу виключно після закінчення вказаного строку.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
21.11.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою щодо повернення йому посвідчення водія, що було вилучено в нього 28.07.2017 інспектором роти №1 БУПП в м.Чернігові, ДПП лейтенантом поліції Губко Павлом Володимировичем згідно протоколу про адміністративне правопорушення №248595 (а.с.6), оскільки постанову Деснянського районного суду м.Чернігова від 07.09.2017 та постанову Апеляційного суду Чернігівської області від 07.11.2017 до виконання протягом трьох місяців з дня їх винесення звернуто не було.
Листом від 30.11.2018 №31/25/13-5501 відповідач відмовив позивачу у поверненні посвідчення водія, посилаючись на п.20 Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1993 №340.
Вважаючи вказану відмову протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зважає на наступне.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише з підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1993 №340 затверджене Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами (далі - Положення №340).
Пункт 1 Положення №340 передбачає, що воно є обов'язковим для всіх підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства.
Особи допускаються до керування транспортними засобами за наявності у них національного посвідчення водія України на право керування транспортними засобами відповідної категорії, крім випадків встановлення особам тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами (п.2 Положення №340).
Пунктом 20 Положення №340 регулюється порядок позбавлення водіїв права керування транспортними засобами та повернення посвідчень водія.
Так, повернення посвідчень водія особам, позбавленим права на керування транспортними засобами, проводиться після складання теоретичного та практичного іспитів. При цьому практичний іспит приймається екзаменаційною комісією на транспортному засобі тієї категорії, який був зазначений у рішенні суду про позбавлення права на керування транспортним засобом.
Особам, які позбавлені права на керування транспортними засобами за керування такими засобами у стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, посвідчення водія повертається після обов'язкового проходження позачергового медичного огляду та складення теоретичного та практичного іспитів. Вилучені посвідчення водія зберігаються в сервісному центрі МВС за місцем проживання особи, що позбавлена права керування транспортними засобами.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.12.2009 №515 затверджена Інструкція про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчення водія (далі - Інструкція).
Інструкцією передбачено, що під час оформлення документів для видачі або обміну, в тому числі повернення вилученого, посвідчення водія проводяться перевірки за Єдиним державним реєстром МВС щодо раніше виданих посвідчень, наявності адміністративних правопорушень, осіб, позбавлених права керування транспортними засобами, документів, що перебувають у розшуку, осіб, що перебувають у розшуку, виданих свідоцтв про закінчення закладу з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв. За результатами перевірок отримані матеріали долучаються до документів (п.2.8 Інструкції).
Пункт 2.10 Інструкції визначає, що якщо під час проведення перевірок поданих особою документів буде встановлено, що її позбавлено права на керування транспортними засобами, така особа до іспитів не допускається. У разі наявності у такої особи посвідчення водія посадові особи інформують про цей факт відповідний територіальний орган Національної поліції для прийняття рішення щодо його вилучення поліцейськими в порядку, визначеному законодавством. Вилучене посвідчення водія надсилається (передається) поліцейськими до ТСЦ МВС за місцем проживання особи на зберігання до закінчення строку такого позбавлення.
Тобто, в разі звернення особи із заявою про повернення вилученого у неї посвідчення водія, посадова особа сервісного центру повинна перед допуском заявника до складання іспитів провести, окрім іншого, перевірки на факт позбавлення такої особи права керування транспортними засобами.
Якщо за результатами перевірки буде виявлено, що особа-заявник позбавлений права керування транспортним засобом, така особа до складання іспитів не допускається, і посвідчення водія їй не повертається до закінчення строку позбавлення права керування.
Судом встановлено, що до Територіального сервісного центру № 7441 регіонального сервісного центру МВС в Чернігівській області із заявою звернувся гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в якій просив повернути йому посвідчення водія, оскільки вважає, що постанова Деснянського райсуду м. Чернігова від 07.09.2017 по справі №750/7432/17, якою його було притягнуто до відповідальності за ч.1 ст. 30 КУпАП (штраф та позбавлення права керування ТЗ на 1 рік) не підлягає виконанню, оскільки не була звернута до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Враховуючи наведені вище положення законодавства, посадова особа ТСЦ № 7441 РСЦ МВС в Чернігівській області здійснила перевірку гр.ОСОБА_1, окрім іншого, і на факт позбавлення його права керування транспортними засобами (а.с.31).
При цьому, як вбачається з вказаного витягу станом на 04.03.2019 гр.ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, обліковується серед осіб, які позбавлені права керування транспортними засобами на підставі:
- постанови Деснянського районного суду м.Чернігова від 07.09.2017 у справі 750/7432/17 (залишена без змін постановою Апеляційного суду Чернігівської області від 07.11.2017) - позбавлення на строк 1 (один) рік;
- постанови Новозаводського районного суду м. Чернігова від 04.10.2017 у справі №751/4894/17 (залишена без змін постановою Апеляційного суду Чернігівської області від 13.12.2017) - позбавлення на строк 1 (один) рік;
- постанови Городнянського районного суду Чернігівської області від 08.05.2018 у справі №732/374/18 (залишена без змін постановою Апеляційного суду Чернігівської області від 26.06.2018 - позбавлення на строк 10 (десять) років.
Тобто, перевіркою було встановлено, що після винесення постанови по справі №750/7432/17 (постанова, на яку посилається позивач у позовній заяві та заяві, направленій до ТСЦ № 7441 РСЦ МВС в Чернігівській області) про позбавлення гр.ОСОБА_1 права керування транспортними засобами, позивач ще двічі притягався до відповідальності за ст.130 КУпАП та ще двічі був позбавлений права керування транспортним засобом.
Отже, на момент звернення із заявою до відповідача та із позовною заявою до Чернігівського окружного адміністративного суду позивач перебуває на обліку як особа, позбавлена права керування транспортним засобом до 26.06.2028, що в силу наведених вище норм Положення №340 виключає можливість повернення йому посвідчення водія до закінчення строку позбавлення його права керування транспортним засобом. Крім цього, вказаний факт, відповідно до норм чинного законодавства, унеможливлює допуск позивача і до складання іспитів, які передують поверненню посвідчення водія після його вилучення.
З огляду на вищевикладене, суд не вбачає в діях відповідача або його посадових осіб порушень діючого законодавства при наданні відмови позивачу у поверненні вилученого у нього посвідчення водія, а також вважає, що регіональний сервісний центр МВС в Чернігівській області як суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормами чинного законодавства та не допустив їх порушення.
Таким чином, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії необхідно відмовити повністю.
Керуючись ст. ст. 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення згідно пп.15.5 п.15 ч.1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач -ОСОБА_1 АДРЕСА_1, код НОМЕР_2);
Відповідач - Регіональний сервісний центр МВС в Чернігівській області (вул.Шевченка, 162-А, м.Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40112715).
Повний текст рішення суду складено 16.04.2019.
Суддя Л.О. Житняк