Рішення від 09.04.2019 по справі 480/680/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2019 р. справа №480/680/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

представника позивача - Карпенка В.К.

представника відповідача - Мачули А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/680/19 за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Батьківщина" до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, старшого державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Євтушенко Ольги Анатоліївни про визнання дій незаконними та скасування припису,-

ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Батьківщина" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, старшого державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у Липоводолинському, Недригайлівському, Роменському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Євтушенко О.А. про визнання незаконними дій старшого державного інспектора щодо складення актів перевірки дотримання земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 05.02.2019 №47- ДК/16/АП/09/01/-19 та №47-ДК/2/АО/10/01/-19; визнання незаконними дій щодо складання припису від 07.02.2019 № 47-ДК/0005Пр/03/01/-19 та скасування вказаного припису. Свої вимоги мотивує тим, що інспектор здійснив обстеження та перевірку земельних ділянок, які розташовані на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області, за результатами якої складені акти, у яких зазначено про самовільне зайняття позивачем земельної ділянки площею 140,3261га, кадастровий номер 5924187100:01:002:0079 та земельної ділянки площею 185,8509га кадастровий номер 5924187100:02:004:0005 шляхом збору урожаю на них. Проте, відповідачем не враховано, що товариство проводило роботи на вказаних земельних ділянках на підставі договорів, укладених між позивачем та законним користувачем земельних ділянок - державним підприємством "Дослідне господарство агрофірма "Надія". Отже, відсутній факт самовільного зайняття земельної ділянки.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 відкрито провадження у даній справі та призначено справу в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Відповідачам запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

На виконання вказаної ухвали суду, представником Головного управління Держгеокадастру у Сумській області був наданий відзив на позовну заяву, в якому управління з позовними вимогами не погодилось та зазначило, що за результатами перевірки встановлено, що земельна ділянка площею 185,8509 га, кадастровий номер 5924187100:02:004:0005 та земельна ділянка площею 140,3261 га кадастровий номер 5924187100:01:002:0079, які розташовані на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області на момент проведення обстеження самовільно зайняті позивачем шляхом товарного сільськогосподарського обробітку. На момент проведення перевірки у позивача не було права постійного користування та права оренди земельної ділянки, а вказана земельна ділянка фактично використовувалася позивачем за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади, що носить ознаки самовільного зайняття. Вважає, що відповідачем не порушено законодавчо встановлену процедуру проведення перевірки додержання вимог земельного законодавства (а.с.48-57).

У судовому засіданні представник позивача Карпенко В.К. позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача Мачула А.А. у судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель - начальником Відділу контролю за використанням та охороною земель у Липоводолинському, Недригайлівському, Роменського районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Євтушенко О.А., за участю заступника начальника Відділу у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Малишка О.М., та керівника відділу безпеки СТОВ "Батьківщина" Гриневича О.П., на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області № 47-ДК від 05.02.2019 проведена позапланова перевірка дотримання вимог земельного законодавства щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Перехрестівської сільської ради Роменського району, за результатами якої складені акти від 05.02.2019 №47- ДК/16/АП/09/01/-19 та №47-ДК/2/АО/10/01/-19 (а.с.12-16).

Згідно висновків актів, встановлено самовільне зайняття Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Батьківщина" земельної ділянки площею 185,8509 га, кадастровий номер 5924187100:02:004:0005 та земельної ділянки площею 140,3261 га кадастровий номер 5924187100:01:002:0079, які розташовані на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області, чим порушено вимоги ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

За результатами проведеної перевірки Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області внесений припис керівнику Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Батьківщина" від 07 лютого 2019 року № 47-ДК/0005Пр/03/01/-19, яким зобов'язано в 30-денний термін вжити заходи щодо усунення порушення земельного законодавства шляхом звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок. Припис підлягає обов'язковому виконанню (а.с.17-18).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до приписів статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно з статтею 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до акту обстеження земельної ділянки від 05.02.2019 та акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 05.02.2019, встановлено, що на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області на земельній ділянці площею 185,8509 га, кадастровий номер 5924187100:02:004:0005 порушений сніговий покрив у вигляді колій після проходження зернозбиральної техніки та наявні свіжозрізані стебла кукурудзи після збору врожаю, а також наявна сільськогосподарська техніка на земельній ділянці площею 140,3261 га кадастровий номер 5924187100:01:002:0079, проводиться збирання, погрузка (перевантаження) та вивезення урожаю кукурудзи сільськогосподарської технікою, яка належить СТОВ «Батьківщина». Вказані земельні ділянки державної власності не передавалися у власність чи користування позивачу, а тому зазначені факти свідчать про самовільне зайняття земельних ділянок (а.с.12-15).

В той же час, з матеріалів справи вбачається, що всі роботи, які здійснювались Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Батьківщина" 05.02.2019 на земельних ділянках Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області проводились на підставі договорів купівлі-продажу майнових прав на незавершене сільськогосподарське виробництво від 01.02.2019 № 01/02 та № 02/02, укладених між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Батьківщина" та користувачем вказаних земельних ділянок - державним підприємством "Дослідне господарство агрофірма "Надія" Інституту сільського господарства північного сходу Національної академії аграрних наук України", згідно яких продавець зобов'язався передати, а покупець прийняти у власність та оплатити майнові права (право володіння, користування та розпорядження) незавершеного виробництва кукурудзи, що знаходиться на території с. Перехрестівка, Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області (а.с.29-34).

За вказаними договорами, державне підприємство "Дослідне господарство агрофірма "Надія" Інституту сільського господарства північного сходу Національної академії аграрних наук України" передало, а Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Батьківщина" прийняло майнові права незавершеного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується відповідними актами приймання-передачі майнових прав (а.с.31-34).

Стосовно правомірності користування вищевказаними земельними ділянками державним підприємством "Дослідне господарство агрофірма "Надія" Інституту сільського господарства північного сходу Національної академії аграрних наук України" та укладення ним договорів з позивачем суд зазначає наступне.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 у справі № 818/1383/18, яке залишено без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2018, задоволено позовні вимоги Державного підприємства "Дослідне господарство Агрофірма "Надія" Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України" до Головного управління Держгеокадастру в Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу від 09.08.2017 №432 "Про внесення змін до наказу "Про визначення переліку земельних ділянок" від 09.04.2014 №23" в частині включення до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги, земельних ділянок, зазначених в додатку до наказу від 09.08.2017 №432 у пункті 1-57 Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах, загальною орієнтовною площею 3228 га, які розташовані на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області.

Задовольняючи позовні вимоги, суд зазначив, що "Державне підприємство "Дослідне господарство Агрофірма "Надія" Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України" було створено на підставі наказу Української академії аграрних наук від 13 грудня 1991 року № 303 "Про перейменування радгоспу імені Леніна Сумської державної сільськогосподарської дослідної станції в дослідне господарство імені Леніна Сумської державної сільськогосподарської дослідної станції".

Наказом № 16 від 21 лютого 2001 року дослідне господарство імені Леніна Сумської державної сільськогосподарської дослідної станції перейменоване в дослідне господарство "Агрофірма "Надія" Сумської державної сільськогосподарської дослідної станції.

Діюче найменування підприємства визначене постановою Президії Національної академії аграрних наук від 06 листопада 2013 року "Про результати державної атестації наукових установ Національної академії аграрних наук України в 2013 році" та відповідним наказом НААН від 18 грудня 2013 року № 196 "Про перепідпорядкування Державного підприємства "Дослідне господарство Агрофірма "Надія".

Крім того, ДП "ДГ АФ "Надія" є правонаступником в частині землі, майна, майнових прав і зобов'язань державного підприємства "Дослідне господарство Агрофірма "Надія" Національної академії аграрних наук України".

Постановою Президії УААН "Про майнові відносини в системі Академії" протокол № 2 від 27 лютого 1996 року постановлено передати всі закріплені за УААН землі у володіння та користування науково-дослідним установам, дослідним господарствам, підприємствам та організаціям, що входять до мережі Академії.

Станом на 01 січня 2017 року у постійному користуванні ДП "ДГ АФ "Надія" знаходяться землі загальною площею 3944,2297 га, з них: 3520,10 га - землі сільськогосподарського призначення, а саме: ріллі 3228 га, сіножатей - 181,600 га, пасовищ - 110,500 га.

Суд також врахував встановлені судовими рішеннями у справі № 818/1066/17 обставини та виходив з того, що позивач правомірно користувався земельними ділянками з часу створення дослідної станції, звітуючи про таке користування до відповідних державних органів та сплачуючи до бюджету земельний податок. Земельні ділянки, окрім іншого, обліковувалися за позивачем відповідно до статистичної звітності щодо кількісного обліку земель за формою № 2-зем, № 6-зем.

Суд дійшов висновку, що земельні ділянки державної власності передані в постійне користування Національній академії аграрних наук в силу положень ст. 9 Закону України "Про основи державної політики у сфері науки і науково-технічної діяльності" і з того часу перебувають у постійному користуванні ДП "ДГ АФ "Надія", вказані земельні ділянки не були вилучені із постійного користування Національної академії аграрних наук та ДП "ДГ АФ "Надія".

За приписами ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи наведене, на момент укладення договорів купівлі-продажу майнових прав на незавершене сільськогосподарське виробництво з сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Батьківщина", державне підприємство "Дослідне господарство агрофірма "Надія" Інституту сільського господарства північного сходу Національної академії аграрних наук України" мало право користування на законних підставах та фактично користувалась земельною ділянкою, яка розташована на території села Перехрестівка Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області.

Отже ТОВ "Батьківщина" здійснювало господарську діяльність на земельних ділянках ДП "ДГ АФ "Надія", у відповідності до укладених договорів.

У свою чергу, відповідачами не надано суду доказів, які вказують на самовільне зайняття СТОВ "Батьківщина" земельної ділянки площею 185,8509 га, кадастровий номер 5924187100:02:004:0005 та земельної ділянки площею 140,3261 га кадастровий номер 5924187100:01:002:0079, які розташовані на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності свого припису про усунення порушень земельного законодавства від 07.02.2019.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 07 лютого 2019 року № 47-ДК/0005Пр/03/01/-19.

Що стосується позовних вимог про визнання незаконними дій старшого державного інспектора щодо складення акту перевірки дотримання земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 05.02.2019 №47-ДК/16/АП/09/01/-19 та акту обстеження земельної ділянки від 05.02.2019 №47-ДК/2/АО/10/01/-19, в цій частині позовних вимог необхідно відмовити, з огляду на наступне.

Контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України (ст. 187 Земельного кодексу України).

Відповідно до частини 1 ст. 188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" (далі - Закон № 963-IV).

Відповідно до положень ст. 4 Закону № 963-IV, об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі (ст. 5 Закону № 963-IV).

Відповідно до ст. 9 Закону № 963-IV державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом, у тому числі проведення перевірок.

Статтею 6 Закону № 963-IV визначено повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Повноваження державних інспекторів визначено ст. 10 Закону № 963-IV, а саме державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:

- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;

- давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;

- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;

- у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення;

- викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України;

- передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення;

- проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно-і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України;

- звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, встановлено, що державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру в Сумській області, затвердженого наказом Державної служби з питань геодезії картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308, Головне управління Держгеокадастру в Сумській області здійснює державний нагляд (контроль) в агропромисловому комплексі у частині дотримання земельного законодавства, використанні та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів.

Враховуючи викладене, дії державного інспектора щодо складення акту перевірки дотримання земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 05.02.2019 №47-ДК/16/АП/09/01/-19 та акту обстеження земельної ділянки від 05.02.2019 №47-ДК/2/АО/10/01/-19 вчинені відповідно до вимог діючого законодавства.

Крім того, суд зазначає, що Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05.04.2007 визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Суд звертає увагу, що в даному випадку перевірка дотримання вимог земельного законодавства проведена уповноваженим інспектором Головного управління на підставі Закону № 963-IV щодо об'єкта - земельна ділянка, а не суб'єкта господарювання.

Тому посилання позивача на порушення приписів Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" є безпідставними, оскільки вказаний Закон, в даному випадку спірні відносини не регулює.

Таким чином, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання незаконними дій старшого державного інспектора щодо складення актів перевірки дотримання земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 05.02.2019 №47- ДК/16/АП/09/01/-19 та №47-ДК/2/АО/10/01/-19, а також щодо складення припису про усунення порушень земельного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області судові витрати в розмірі 1921грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Батьківщина" до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, старшого державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Євтушенко Ольги Анатоліївни про визнання дій незаконними та скасування припису - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 07 лютого 2019 року № 47-ДК/0005Пр/03/01/-19.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Батьківщина" (код ЄДРПОУ 30875436) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (м.Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) суму судового збору в розмірі 1921 грн (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна грн.).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення виготовлений 15.04.2019.