Рішення від 15.04.2019 по справі 815/772/18

Справа № 815/772/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Марина П.П.

розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, в якому позивач просить визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області щодо не виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 1900,00 грн.; оклад за військове звання - 1000,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 1450,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 195%, з урахування основного розміру пенсії: 80% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року та зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Одеській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з повною реальною інформацією, з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 1900,00 грн.; оклад за військове звання - 1000,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 1450,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 195%, з урахування основного розміру пенсії: 80% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року; визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Одеській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, з 01.01.2016 року та зобов'язати Головне управління ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, за новою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку, з повною реальною інформацією таз урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 1000,00 грн.; оклад за військове звання - 1000,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 1450,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 195%, з урахування основного розміру пенсії: 80% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 2013 року. З моменту нарахування пенсії позивачу, розмір грошового забезпечення для працівників органів внутрішніх справ було неодноразово змінено, що є безумовною підставою для перерахунку пенсії, зокрема Кабінетом Міністрів України прийнято нормативно-правові акти, що визначають новий розмір грошового забезпечення для працівників міліції, а з 01.01.2016 року - поліції. Однак, на даний час, уповноваженими органами виконавчої влади, а саме: Головним управлінням ПФУ в Одеській області та Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області не здійснено жодних належних дій щодо забезпечення права на перерахунок пенсії позивачу. Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області надіслано до Головного управління ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення №3382 для перерахунку пенсії позивачу. Тобто, з моменту надходження довідки про розмір грошового забезпечення позивача до ПФУ має бути проведений перерахунок пенсії відповідно до тих відомостей та розміру, зазначених в ній та на підставі вищевказаних нормативно-правових актів. Однак, такий перерахунок не здійснено на день подання позовної заяви, що свідчить про свідоме ігнорування норм чинного законодавства відповідачем та як наслідок порушення законних прав та інтересів позивача. Крім того, позивач вважає, що в довідці для перерахунку пенсії позивача, премія має бути встановлена в розмірі - 195%, а також має бути включена надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі - 50%. Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії у відповідності до чинного законодавства, а вказані дії (бездіяльність) державних органів вважає протиправними.

Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 03.04.2018 року надано до суду відзив на позов (а.с.56-57), в якому відповідач зазначає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Свою позицію відповідач обґрунтовує тим, що на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області передана довідка №3382 про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно із статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за нормами, чинними на 01.01.2016 року. Проте при складанні довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до пункту 9 листа Міністерства внутрішніх справ від 22.03.2017 року №4019/02/22-2017 інші надбавки, доплати, підвищення та премії враховані в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції, а необхідно за січень 2016 року. Перерахунок пенсії позивачу Головним управлінням ПФУ в Одеській області буде проведено після надходження від уповноваженого органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» внесено зміни до пункту 5 Порядку. Таким чином, на переконання Головного управління ПФУ в Одеській області, відсутні підстави для визнання протиправними дії головного управління щодо не здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 року на підставі довідки №3382, яка надійшла на адресу головного управління в 2017 році, оскільки зазначену довідку було видано до набрання чинності Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб ". Щодо зобов'язання Головного управління ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, доплати за особливі умови служби (за охорону зі службовою собакою), надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50% та премії в розмірі 195% з урахуванням основного розміру премії необхідно зазначити, що Постановою №988 не передбачено встановлення та виплати надбавки за виконання особливо важливих завдань, а розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 08.04.2019 року надано до суду додаткові пояснення (а.с.100-108), в якому відповідач зазначає, що на виконання вимог Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», Головним управлінням ПФУ в Одеській області 18.04.2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення наданої уповноваженим органом. На виконання зазначеного положення постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 відповідачем зроблено необхідний розрахунок доплати пенсії позивачу за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, яка почала виплачуватися з 01.01.2019 року, як це передбачено постановою.

Позивачем 03.05.2018 року надано відповідь на відзив на позов (а.с.82-87), в якому позивач зазначає, що не погоджується з позицією відповідача.

Представником Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області у встановлений судом строк не надано відзиву на позовну заяву.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 19.03.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 12.04.2018 року судом зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №802/2196/17-а.

Ухвалою суду від 19.03.2019 року поновлено провадження у справі.

В судове засідання учасники справи не з'явились, про дату , час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином та своєчасно.

У зв'язку з відсутністю потреби заслухання свідка чи експерта, судом, керуючись положеннями ч.9 ст.205 КАС України, прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що позивача є пенсіонером органів внутрішніх справ.

Згідно наявної в матеріалах справи копії протоколу за пенсійною справою ОСОБА_1, №1503011868 від 01.01.2013 року, позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 року (а.с.41).

Як вбачається з грошового атестату №119 (а.с.42-43), позивач мав:

посадовий оклад - 620,00 грн.;

оклад за спеціальним званням - 65,00 грн.;

надбавка за вислугу років (40%) - 274,00 грн.;

надбавка за виконання особливо-важливих завдань (50%) - 479,50 грн.;

премія (195%) - 2805,07 грн.

Позивач, 06.02.2018 року звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області із заявою про надання довідки про розмір грошового забезпечення позивача для здійснення перерахунку пенсії.

Листом від 13.02.2018 року Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області повідомлено позивача про те, що його заява розглянута та на підставі списків, які були надані Головним управлінням ПФУ в Одеській області, Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області виготовлено ОСОБА_1, довідку та згідно реєстру №1 від 10.05.2017 року направлено до ГУ ПФУ в Одеській області (а.с.38).

Відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області №3382 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я позивача про те, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 року №988, наказу МВС від 06.04.2016 року №260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року, за посадою «Помічник чергового чергової частини полку патрульної служби при ОМУ ГУ МВС України в Одеській області на день звільнення зі служби/прирівняною посадою складав:

посадовий оклад - 1900,00 грн.;

оклад за військовим (спеціальним) званням - 1000,00 грн.;

надбавка за стаж служби 50% - 1450,00 грн.;

премія 8,88% - 386,28 грн.;

всього - 4736,28 грн. (а.с.40).

Проте, як встановлено судом, перерахунок пенсії на підставі вищезазначеної довідки позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не здійснено.

До того ж, у відзиві на позов представник відповідача підтвердив, що вказаний перерахунок на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області №3382 не здійснено та повернуто довідку №3382 на доопрацювання з підстав того, що Головному управлінню ПФУ в Одеській області стало відомо про лист Міністерства внутрішніх справ України від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017, який адресований головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, в якому вказано, що інші надбавки, доплати, підвищення та премії для проведення перерахунку пенсій враховувати відповідно до постанови КМУ №988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції. При складанні довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до п.9 листа Міністерства внутрішніх справ від 22.03.2017 року №4019/02/22-2017 інші надбавки, доплати, підвищення та премії враховані в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції, а необхідно за січень 2016 року.

Крім того, в матеріалах справи наявний лист МВС України від 28.02.2018 року №2900/05/22-2018 (а.с.64), в якому Пенсійному фонду України на його звернення стосовно можливості використання довідок про розмір грошового забезпечення, поданих органам Пенсійного фонду України до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 повідомлено, що: «вищезазначені довідки про розмір грошового забезпечення містять інформацію про розмір премії за грудень 2015 року, що відповідало законодавству, згідно з яким здійснювалася їх підготовка. На виконання п.3 постанови №103 Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року. Ураховуючи вищезазначене, вважаємо неможливим проводити перерахунок пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року. Нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків наданих органами Пенсійного фонду України, будуть містити розмір премії за січень 2016 року та нові оклади за спеціальними званнями, зокрема внутрішньої служби, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»».

Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області, реєстром №40 від 12.04.2018 року, направлено на адресу Головного управління ПФУ в Одеській області довідку на ім'я ОСОБА_1, №3382 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для обчислення начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) (а.с.104).

У вказаній довідці, відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року №988, постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського (Помічник чергового чергової частини полку патрульної служби при ОМУ ГУ МВС України в Одеській області) становить:

посадовий оклад - 1900,00;

оклад за військовим (спеціальним) званням - 1000,00;

надбавка за стаж служби (50%) - 1450,00;

премія (10,08%) - 438,48;

всього - 4788,48 грн. (а.с.104).

Як вбачається з наявного в матеріалах справи перерахунку пенсії, датованого 18.04.2018 року, позивачу з 01.01.2016 року здійснено перерахунок пенсії згідно постанови КМУ №988, постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року пункт 3, на підставі вищезазначеної довідки з врахуванням 70% грошового забезпечення (а.с.105).

Отже, як вбачається з встановлених судом обставин, перерахунок пенсії позивачу здійснено на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області №3382, котра направлена на адресу Головного управління ПФУ в Одеській області саме 12.04.2018 року за реєстром №40.

При цьому, позивач, в рамках даної справи, просить визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області щодо не виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 1900,00 грн.; оклад за військове звання - 1000,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 1450,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 195%, з урахування основного розміру пенсії: 80% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року та зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Одеській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з повною реальною інформацією, з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 1900,00 грн.; оклад за військове звання - 1000,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 1450,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 195%, з урахування основного розміру пенсії: 80% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року; визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Одеській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, з 01.01.2016 року та зобов'язати Головне управління ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, за новою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку, з повною реальною інформацією таз урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 1000,00 грн.; оклад за військове звання - 1000,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 1450,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 195%, з урахування основного розміру пенсії: 80% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року.

Крім того, позивач заперечує стосовно відсоткового розміру премії, що вказаний в довідці №3382 та щодо не зазначення в довідці надбавка за виконання особливо-важливих завдань в розмірі 50%.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

В свою чергу в п.6 ч.1 ст.92 Конституції України зазначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до ч.1-4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі Закон України №2262-XII) встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом надасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

В свою чергу, Кабінет Міністрів України постановою №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Вказана постанова набрала чинності 02.12.2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 1-3 Порядку №45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до абз.7 п.5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову №103, в п.3 якої вказано перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови КМУ №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу 1 цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Отже, законодавцем, визначено умови, порядок та розмірі перерахунку пенсій працівникам МВС з 01.01.2016 року.

При цьому, КМУ визначено, що підставою для перерахунку пенсії повинні слугувати довідки про грошове забезпечення за січень 2016 року.

Міністерство внутрішніх справ України листом від 28.02.2018 року №2900/05/22-2018 повідомило Пенсійний фонд України, що раніше підготовлені довідки про грошове забезпечення містять інформацію про розмір премії за грудень 2015 року, що відповідало законодавству, згідно з яким виготовлялись довідки, проте на виконання п.3 постанови КМУ №103 Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року. У зв'язку з чим, МВС України вважало неможливим здійснювати перерахунок пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року та повідомило про виготовлення нових довідок на підставі списків наданих органами Пенсійного фонду України (а.с.64).

Суд звертає увагу, що Ліквідаційною комісією ГУ МВС виготовлено нову довідку, на підставі якої Головне управління ПФУ в Одеській області здійснило перерахунок пенсії позивачу та здійснило розрахунок на доплату пенсії відповідно до положень постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року (а.с.104-107).

Суд звертає увагу, що позивач вважає протиправними дії відповідача, зокрема щодо не включення надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% та включення премії в розмірі 8,8% замість 195% до довідки, яка відповідачем була повернута та не використовувалась при перерахунку пенсії позивачу.

Перерахунок пенсії позивачу здійснено на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області №3382, котра направлена на адресу Головного управління ПФУ в Одеській області саме 12.04.2018 року за реєстром №40 з наступними складовими:

посадовий оклад - 1900,00;

оклад за військовим (спеціальним) званням - 1000,00;

надбавка за стаж служби (50%) - 1450,00;

премія (10,08%) - 438,48;

всього - 4788,48 грн. (а.с.104).

Відповідно до положень пункту 4 постанови №988 керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право:

1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

З урахуванням абз.7 п.5 Порядку №45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії поліцейським за прирівняними посадами вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.

Суд не приймає до уваги посилання позивача в адміністративному позові на Постанову Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка діяла на момент виникнення права на перерахунок пенсії (01.01.2016) та якою надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема, надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби особам рядового і начальницького складу, суд не приймає, оскільки Порядком №45 передбачено, що для перерахунку пенсії не враховуються види грошового забезпечення, які не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок саме за відповідною (конкретною) посадою, а не за будь-якою посадою працівника МВС.

Щодо зазначення відповідачем у довідці премії у меншому, ніж позивач отримував розмірі, суд зазначає наступне.

Відповідно до абз.5 п.5 Порядку №45 при перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія зараховуються - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року №5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року (а.с.63).

Відповідно до п.6 розділу XXIV переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 17.02.2017 року №138, посада позивача «помічник чергового чергової частини полку патрульної служби при ОМУ ГУ МВС України в Одеській області» прирівняна до посади поліцейських Національної поліції, а саме «Помічник чергового».

Таким чином, суд вважає необґрунтованою вимогу позивача щодо визнання протиправними дій відповідача в частині зменшення розміру премії з 195%, оскільки відповідач при складанні довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» використовував середні розміри надбавок та премії.

Питання щодо правомірності неврахування у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ певних видів грошового забезпечення було розглянуто Верховним Судом у зразковій справі №802/2196/17-а.

При вирішенні спору Верховний Суд зробив висновок про те, що якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Отже, Ліквідаційною комісією Головного Управління МВС України в Одеській області виготовлено та направлено до Головного управління ПФУ в Одеській області нову довідку про розмір, грошового забезпечення позивача зі складовими та в розмірі, що передбачено законодавством. В свою чергу, Головним управлінням ПФУ в Одеській області здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі вказаної довідки.

При цьому, суд звертає увагу, що позивачем оскаржувались дії, зокрема, Ліквідаційної комісії Головного Управління МВС України в Одеській області, щодо невключення до довідки реальної інформації з урахуванням вірних, на переконання позивача, складових грошового забезпечення. Проте, вказана довідка не була використана відповідачем при перерахунку пенсії позивача. На момент подання позову позивач оскаржував складові довідки, яка в подальшому була повернута відповідачем на доопрацювання, а належний перерахунок пенсії позивачу було здійснено на підставі довідки, котра було згодом видана Ліквідаційною комісією Головного Управління МВС України в Одеській області. Своєї позиції стосовно вказаного перерахунку позивач до суду не надавав та позовні вимоги не уточнював, а тому, з урахуванням встановлених судом обставин та позиції Верховного суд по справі №802/2196/17-а, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Судові витрати розподілити відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 21,22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.15.5 ч.І Перехідних положень КАС України апеляційна скарга подається до або через відповідні суди, а матеріали справи витребуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1);

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, (код ЄДРПОУ 20987385, 65107, м.Одеса, вул.Канатна, 83).

Відповідач: Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Одеській області (код ЄДРПОУ 08592298, 65014, м. Одеса, вул.Єврейська, 12).

Суддя П.П. Марин

.