Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
09 квітня 2019 р. Справа № 520/1431/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко О.В.,
при секретарі - Шаталовій Н.В.,
за участі:
позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Крюкової А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, фізична особа - підприємець ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області - «Повідомлення про прийняття рішення про відмову внесення змін про оператора ринку та потужність» від 01.02.2019 року № 39.1/167;
- зобов'язати Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області внести зміни до відомостей Державного реєстру потужностей операторів ринку, а саме додатково зазначити вид діяльності - реалізація харчових продуктів, які не потребують дотримання температурного режиму та можуть зберігатися при температурі вище 10 °С і залишатися придатними для споживання людиною, щодо потужності під реєстраційним номером r-UA-20-29-4268.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області не виконало свого обов'язку, передбаченого п.5.1 Порядку № 39 від 10.02.2016 року, наслідком чого стало винесення відповідачем оскаржуваного рішення «Повідомлення про прийняття рішення про відмову внесення змін про оператора ринку та потужність» від 01.02.2019 року № 39.1/167.
Ухвалою суду від 18.02.2019 року відкрито спрощене провадження по справі. Надано відповідачу строк для подачі до суду відзиву на позов.
На виконання ухвали суду про відкриття провадження 13.03.2019 року (Вх. № 01-26/14940/19) представником відповідача надано до суду відзив на позов, в якому він заперечував проти вимог адміністративного позову та просив суд відмовити в їх задоволенні зазначивши, що повідомленням від 01.02.2019 року за № 39.1/167 було відмовлено позивачу у внесенні змін з зв'язку тим, що позивачем не було зазначено адреси фактичного розташування потужності, яка має відповідати пп. 2, 3, 4, 5 ч.1 ст. 41 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» та з якої позивач має намір реалізовувати харчову продукцію, що було достатньою підставою для відмови в державній реєстрації потужностей.
У відзиві також зазначено, що вказана позивачем в повідомленні про зміни в інформації про оператора ринку та потужність адреса потужності (АДРЕСА_1) зареєстрована за позивачем за іншим видом діяльності: транспортування, відноситься до житлового фонду та не може використовуватися при реалізації харчової продукції. В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
22.03.2019 року (Вх. № 01-26/17067/19) позивач надав до суду відповідь на відзив, в якій підтримав свою правову позицію, викладену у позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги.
05.04.2019 року (Вх. № 01-26/20269/19) представником відповідача було надано до канцелярії суду заперечення на відповідь, в яких вказав, що проведення державної реєстрації потужності та внесення відповідної інформації про зазначену у заяві позивача потужність (реалізація харчових продуктів) до Державного реєстру потужностей операторів ринку неможлива, оскільки така реєстрація потужності за місцем проживання позивача за адресою: АДРЕСА_1 суперечить п. 69 ч.1 ст. 1, пп.2, 3, 4, 5 ч.1 ст. 41 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Тому, в даному випадку адресою вказаної потужності має бути адреса, яка є відмінною від місцезнаходження (місце проживання) оператора ринку (позивача).
Позивач в судовому засіданні підтримав вимоги адміністративного позову, вказав на їх обґрунтованість, просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти вимог адміністративного позову заперечував та просив суд відмовити в їх задоволенні повністю.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, судом вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що за позивачем, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) Головним управлінням Держпродспоживслужби в Харківській області було проведено державну реєстрацію потужності (реєстраційний номер r-UA-20-29-4268) з метою використання її за видом діяльності: діяльність, пов'язана з харчовими продуктами, які не потребують дотримання температурного режиму та можуть зберігатися при температурі вище 10°С і залишатися придатними для споживання людиною, а саме: транспортування, інший вид діяльності: транспортування, що підтверджено наявною в матеріалах справи копією повідомлення ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області № 39.1/2498 від 18.07.2018 року.
Згідно повідомлення вказана діяльність (транспортування) буде здійснюватися оператором ринку за адресою: АДРЕСА_1, яка є місцем проживання позивача.
Так, 25.01.2019 року ФО-П ОСОБА_1 на адресу ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області було направлено повідомлення про зміну в інформації про оператора ринку та потужність щодо внесення змін до інформації про оператора ринку та потужність, яка має особистий реєстраційний номер r-UA-20-29-4268, в якому просив доповнити інформацію в реєстрі іншим видом діяльності: реалізація харчових продуктів, які не потребують дотримання температурного режиму та можуть зберігатися при температурі вище 10°С і залишатися придатними для споживання людиною, а саме вид діяльності реалізація.
Проте, повідомленням ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області від 01.02.2019 року за № 39.1/167 було відмовлено ФО-П ОСОБА_1 у внесенні змін з зв'язку тим, що позивачем не була вказана адреса фактичного розташування потужності, з якої позивач має намір здійснювати реалізацію харчових продуктів відповідно до вимог п.3 ст. 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» та п.1.6 наказу Мінагрополітики та продовольства від 10.02.2016 року № 39. Окрім того, в повідомлення про державну реєстрацію потужності (реєстраційний номер r-UA-20-29-4268) не можуть бути внесені зміни щодо виду діяльності (реалізація харчових продуктів), так як вищезазначений дозвіл (реєстрація потужності) був виданий за іншим видом діяльності, пов'язаної з харчовими продуктам, які не потребують дотримання температурного режиму та можуть зберігатися при температурі вище 10°С і залишатися придатними для споживання людиною, а саме: транспортування, інший вид діяльності: транспортування. Вищезазначена реєстрація потужності (транспортного засобу) була проведена за адресою місця проживання позивача (квартири за адресою: АДРЕСА_1), що є можливим згідно пункту 1.7 наказу Мінагрополітики та продовольства від 10.02.2016 року №39.
Відповідач також зазначив, що повідомлення про прийняття рішення щодо відмови у державній реєстрації потужності (реалізація харчових продуктів) з зазначенням адреси позивача (АДРЕСА_1) вже приймалося 18.09.2018 року № 39.1/4143 та 12.12.2018 року № 39.1/5293 з аналогічних підстав.
Не погоджуючись з рішенням ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області від 01.02.2019 року № 39.1/167, позивач звернувся до суду з даним позовом.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Порядок проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам врегульовано Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України 10 лютого 2016 року № 39 який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 березня 2016 р. за №382/28512 (далі за текстом - Порядок).
Пунктом 1.3 Порядку встановлено, що оператор ринку харчових продуктів (далі - оператор ринку), який провадить діяльність, що відповідно до вимог Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" не вимагає отримання експлуатаційного дозволу, зобов'язаний подати до територіального органу компетентного органу заяву про державну реєстрацію потужності, яка використовується на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів, відповідно до цього Порядку.
Згідно пункту 1.4 Порядку, оператор ринку, який провадить діяльність з виробництва та/або обігу харчових продуктів рослинного походження, не подає до територіального органу компетентного органу заяву про державну реєстрацію потужності, на яку цим оператором ринку отримано експлуатаційний дозвіл.
Положенням п.1.6 Порядку також визначено, що державній реєстрації підлягає кожна окрема потужність оператора ринку.
Згідно пункту 1.7. Порядку, адресою потужності, яка є транспортним засобом або іншим рухомим майном, вважається місцезнаходження (місце проживання) оператора ринку, в управлінні якого перебуває така потужність.
Положеннями пункту 69 ст. 1 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" від 23 грудня 1997 року № 771/97-ВР (далі за текстом - Закон № 771/97-ВР) визначено, що потужності - споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об'єктів санітарних заходів.
Суд зазначає, що адреса потужності повинна відповідати пунктам 2, 3, 4, 5 ч.1 ст. 41 Закону № 771/97-ВР, а саме:
- бути спланованим, сконструйованим та розміщеним для належного утримання, чищення та/або дезінфекції, запобігання або мінімізації будь-якого забруднення, а також здійснення заходів, необхідних для забезпечення гігієнічних вимог, у тому числі заходів з боротьби із шкідниками, запобігання накопиченню бруду, контакту з токсичними речовинами та матеріалами, забрудненню харчових продуктів, підтримання необхідних температурних режимів;
- мати належну природну або механічну вентиляцію. Система вентиляції має бути сконструйована таким чином, щоб механічний потік повітря із забрудненої зони не потрапляв до чистої зони, був забезпечений безперешкодний доступ до фільтрів та інших частин, які необхідно чистити або замінювати;
- забезпечуватися належним природним та/або штучним освітленням приміщення, необхідним для виробництва та/або зберігання харчових продуктів;
- підлога повинна мати достатню дренажну систему, конструкція якої запобігатиме ризику забруднення. При відкритих та/або частково відкритих дренажних каналах рух відходів має бути з чистої до забрудненої зони;
Аналізуючи в сукупності вище зазначені положення Порядку та Закону № 771/97-ВР суд приходить до висновку, що державній реєстрації підлягає кожна окрема потужність оператора ринку за відповідною адресою розміщення потужності. Єдиним виключенням з зазначеного правила є потужність яка є транспортним засобом або іншим рухомим майном. В цьому випадку адресою потужності є місцезнаходження (місце проживання) оператора ринку, в управлінні якого перебуває така потужність. У всіх інших випадках адресою потужності має бути адреса, яка є відмінною від місцезнаходження (місце проживання) оператора ринку (позивача) та якщо вид діяльності оператора ринку пов'язаний з виробництвом та/або обігу харчових продуктів, приміщення, в якому розміщується потужність також повинно відповідати нормам, визначеним Законом № 771/97-ВР.
Порядок внесення змін до відомостей Реєстру врегульованого п.5.1 Порядку, згідно якого, оператор ринку зобов'язаний повідомити територіальний орган компетентного органу про зміни в інформації про оператора ринку та потужність, що визначена у підпунктах 1, 3, 4 пункту 3.5 розділу III цього Порядку, не пізніше 10 робочих днів з дати настання таких змін. Компетентний орган вносить відповідні зміни до відомостей Реєстру протягом 5 робочих днів з дати надходження відповідного повідомлення оператора ринку
Підпунктами 1,3,4 пункту 3.5 розділу III цього Порядку також визначено, що рішення про державну реєстрацію потужності містить таку інформацію: 1) найменування або прізвище, ім'я та по батькові оператора ринку; 3) адреса потужності; 4) вид діяльності, що планується здійснювати з використанням потужності.
Як встановлено судом, позивач у своєму повідомленні від 25.01.2019 року просив Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області внести зміни до інформації про оператора ринку та потужність (особистий реєстраційний номер r-UA-20-29-4268) та доповнити його ще іншим видом діяльності, реалізація харчових продуктів, які не потребують дотримання температурного режиму та можуть зберігатися при температурі вище 10 С і залишатися придатними для споживання людиною, а саме: вид діяльності реалізація.
Суд зауважує, що ФО-П ОСОБА_1 в зазначеному повідомленні від 25.01.2019 року вказав, що ця діяльність (реалізація харчових продуктів) буде здійснюватися оператором ринку за адресою: АДРЕСА_1 (житловий будинок), яка є адресою іншої потужності - діяльність, пов'язана з харчовими продуктами, які не потребують дотримання температурного режиму та можуть зберігатися при температурі вище 10°С і залишатися придатними для споживання людиною, а саме: транспортування.
Таким чином, позивач фактично просить відповідача не внести зміни до інформації про оператора ринку та потужність (особистий реєстраційний номер r-UA-20-29-4268), а додати ще один вид діяльності (реалізація харчових продуктів), здійснювати який планується з використанням іншої потужності (діяльність, пов'язана з харчовими продуктами, які не потребують дотримання температурного режиму та можуть зберігатися при температурі вище 10°С і залишатися придатними для споживання людиною, а саме: транспортування).
При цьому, не змінюючи адреси потужності (АДРЕСА_1 (житловий будинок) позивач намагається провести державну реєстрацію нової потужності (реалізація продуктів харчування), яка не є транспортним засобом або іншим рухомим майном.
Аналізуючи вказані позивачем види діяльності (1. транспортування; 2: реалізація харчових продуктів), суд приходить до висновку, що вони є протилежними за своїм змістом, а отже і потужності які використовуються у цих видах діяльності є відмінними, а отже і вимоги як до потужностей так і до приміщень (адрес), в яких розташовуються ці потужності, також є відмінними одна від одної.
Таким чином, в даному випадку ФО-П ОСОБА_1 повинен був згідно 1.6 Порядку вказати адресу потужності (реалізація харчових продуктів), яка відповідає вимогам пунктів 2, 3, 4, 5 ч.1 ст. 41 Закону № 771/97-ВР, а не просити доповнити інформацію про оператора ринку та потужність (особистий реєстраційний номер r-UA-20-29-4268) іншим видом діяльності використовуючи при цьому адресу іншого виду діяльності (транспортування), оскільки згідно вимог ст. 37 вказаного вище Закону, обіг харчових продуктів на потужностях, що не відповідають вимогам санітарних заходів забороняється.
Суд зазначає, що позивачем також не було надано доказів того, що квартира за адресою: АДРЕСА_1 (житловий будинок) так і сама потужність (реалізація харчових продуктів) відповідають вимогам санітарних заходів.
Оскільки позивачем при державній реєстрації потужності (вид діяльності, що планується здійснювати з використанням потужності: реалізація харчових продуктів) було надано неповну інформацію та не вказано її адресу відповідно до вимог Закону №771/97-ВР, тому згідно положень п. 3.7 Порядку оскаржуване позивачем рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області - «Повідомлення про прийняття рішення про відмову внесення змін про оператора ринку та потужність» від 01.02.2019 року №39.1/167 є законним та не підлягає скасуванню.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до положень статті 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 139, 242-246, 250, 255, 257-262, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (код ЄДРПОУ 40324829, адреса: просп. Науки, буд. 40, 6 поверх, м. Харків, 61166) про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 15 квітня 2019 року.
Суддя О.В.Шевченко