Рішення від 16.04.2019 по справі 480/661/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2019 р. Справа №480/661/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправними та скасування рішень, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач, Сумське об'єднане управління ПФУ), в якій просить визнати протиправними та скасувати рішення відповідача від 31.08.2018 та від 18.12.2018 про відмову у призначенні пенсії; визнати бездіяльність відповідача щодо не призначення пенсії протиправною; зобов'язати відповідача призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 20.08.2018 (з дати першого звернення за призначенням пенсії) у розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з проведенням індексації та компенсацією втрат частини доходів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, громадянин України, у 1995 році виїхав за кордон на постійне проживання до Ізраїлю. Пенсія позивачу ані на момент виїзду за кордон ані на момент звернення до суду не призначалась. 20.08.2018 представник позивача звернувся до Сумського об'єднаного управління ПФУ із нотаріально засвідченою та апостильованою заявою про призначення пенсії. Однак відповідач відмовив у призначенні пенсії, посилаючись на те, що у позивача відсутня реєстрація на території України, а документ, що посвідчує особу не відповідає Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій від 25.11.2005 № 22-1. Також вказано, що позивач звернувся не особисто, а через представника. Крім того, після надання відповідних документів та визначення Пенсійним фондом України Сумського об'єднаного управління ПФУ як територіального органу, до якого має право звернутись позивач, відповідач 18.12.2018 вдруге відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії, посилаючись на підставі, аналогічні до тих, що були вказані в попередній відмові. Позивач не погоджується із такими рішеннями відповідача у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

18.03.2019 відповідач подав відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Також зазначив про те, що питання призначення та виплати пенсії регулюється Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а порядок подання документів для призначення пенсії регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

Так, підставою для призначення пенсії є належним чином оформлена заява. Подана до управління заява позивача не містить дати її заповнення та надання до управління, а також не містить переліку доданих до неї документів. Оскільки позивач не працює, він повинен був подати оригінал трудової книжки, а не витяг з неї. У зв'язку із вказаними недоліками заява позивача була розглянута відповідно до Закону України "Про звернення громадян", йому роз'яснено про необхідність подання додаткових документів. Таким чином рішення про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії не приймалось, оскільки він не надав усіх необхідних документів.

08.04.2019 відповідач подав додаткові пояснення у яких зазначив, що 04.12.2018 позивач звернувся до управління з листом в якому просив призначити йому пенсію за віком. При цьому позивачем були надані копії документів, завірені неналежним чином. Також відповідно до п. 2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документи про вік (паспорт), стаж (трудова книжка) та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. Подання таких документів в копіях не допускається, при цьому замість трудової книжки позивачем було надано копію витягу із неї. Тобто позивач не надав управлінню усі документи, необхідні для призначення пенсії. Крім того, п. 1.7 визначено, що надсилання документів та заяви про призначення пенсії не допускається у зв'язку із чим заява позивача була розглянута відповідно до Закону України "Про звернення громадян".

Ухвалою від 26.02.2019 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою від 18.03.2019 по справі призначено судове засідання.

Представники сторін у судове засідання не з'явились. Представник позивача подав заяву, в якій справу просив розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Представник відповідача подав заяву, у якій справу просив розглядати без його участі, проти позовних вимог заперечує в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин України (а.с. 34), виїхав за кордон на постійне проживання до Ізраїлю.

Згідно змісту листа від 15.08.2018 № 3128 (зареєстрований 20.08.2018 за № 567/Б) представник позивача ОСОБА_2, який діє на підставі довіреності, особисто з'явившись до територіального підрозділу Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду Сумської області з усіма необхідними оригіналами документів, що надаються для огляду та засвідчених копій, до Сумського об'єднаного управління ПФУ подав пакет документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком (а.с. 58-60).

До листа була також додана заява ОСОБА_1 від 25.07.2018, підписана позивачем особисто, про призначення пенсії за віком (а.с. 56).

Листом від 31.08.2018 № 567/Б Сумське об'єднане управління ПФУ повідомило представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 про те, що заява про призначення пенсії залишена без розгляду, а додані до неї документи підлягають поверненню. Також зазначено, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності безпосередньо до управління за місцем проживання або реєстрації. Позивач проживає в Державі Ізраїль, а документів, які підтверджують його реєстрацію або фактичне місце проживання в м. Суми (Україні) не надано. Також вказано на те, що до заяви повинні бути додані документи про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, документ про місце фактичного проживання або реєстрації, оригінал паспорту громадянина України (а.с. 62-63).

Листом від 11.09.2018 № 3203 представник позивача додатково цінним листом надіслав до Сумського об'єднаного управління ПФУ додаткові документи, необхідні для розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії, а саме: нотаріально засвідчені копій паспорту громадянина України для виїзду за кордон, ідентифікаційного коду та трудової книжки (а.с. 65-67).

Листом від 08.10.2018 № 3324 представник позивача ОСОБА_2 направив до Пенсійного фонду України заяву від імені ОСОБА_1 для вирішення питання щодо територіального органу Пенсійного фонду, до якого слід звернутись із заявою про призначення пенсії позивачу (а.с. 68-70).

Листом від 28.11.2018 № 26572/Б-11 Департамент пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України визначив, що управлінням для розгляду заяви ОСОБА_1 є Сумське об'єднане управління ПФУ (а.с. 72).

04.12.2018 вказаний лист надійшов до Сумського об'єднаного управління ПФУ про що відповідач зазначив у додаткових поясненнях, наданих 08.04.2019.

Листом від 18.12.2018 № 27877/02-12 Сумське об'єднане управління ПФУ повідомило представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 про те, що заява про призначення пенсії повинна бути надана заявником особисто, або через представника, який діє на підставі довіреності, за місцем проживання заявника. Особа, яка звертається за призначенням пенсії повинна пред'явити паспорт (або інший документ, який засвідчує цю особу, місце її проживання та вік) (а.с. 74-75).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто, право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.

Частиною 3 ст. 2 Протоколу № 4 Конвенції про захист прав і основних свобод людини визначено, що кожна людина має право на вільне пересування і свободу вибору місця проживання. Кожна людина має право залишати будь-яку країну, включаючи свою власну.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація міста проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Таким чином, кожен громадянин України, включаючи пенсіонерів, має право на вибір свого місця проживання, зі збереженням усіх конституційних прав.

Виходячи з наведених законодавчих норм позивач, проживаючи в Ізраїлі, як громадянин України, має ті самі конституційні права, як і інші громадяни України, так як Конституція України та пенсійне законодавство України не допускає обмеження права на соціальний захист, зокрема, права на отримання пенсії, за ознакою місця проживання громадянина України.

Пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), передбачено, що 1.1. заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Згідно з п. 2.9 Порядку № 22-1 особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

За документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або документ відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також посвідку на постійне проживання (п. 2.22 Порядку № 22-1).

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про громадянство України" документами, що підтверджують громадянство України є: паспорт громадянина України, свідоцтво про належність до громадянства України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, тимчасове посвідчення громадянина України, проїзний документ дитини, дипломатичний паспорт, службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи на повернення в Україну. Таким чином право громадянина на призначення йому пенсії не може залежати від умови постійного проживання в Україні.

Враховуючи вищевикладене, підстави для відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії, зазначені в листах Сумського об'єднаного управління ПФУ від 31.08.2018 № 567/Б щодо залишення заяви без розгляду з підстав місця проживання або реєстрації заявника та від 18.12.2018 № 27877/02-12 із посиланням на підстави місця проживання або реєстрації заявника є необґрунтованими та такими, що не відповідають Конституції та законам України.

При цьому, як уже було зазначено судом, в листі від 15.08.2018 представник позивача вказав на те, що представник ОСОБА_1, який діє на підставі належним чином оформленої довіреності, з'явився до управління з оригіналами документів позивача, необхідними для призначення пенсії.

Слід зазначити, що п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління пенсійного Фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстр. в Мінюсті 27.12.2005 за № 1566/11846 передбачено, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Від імені позивача були надані додатково документи згідно листа №3203 від 11.09.2018, який було направлено цінним листом через поштове відділення, з додатками в т.ч. не виписка із трудової книжки, а нотаріально завірена копія трудової книжки, яка взагалі не досліджена відповідачем, враховуючи те, що зміст та остаточне рішення щодо даної заяви не відображено в листі від 18.12.2018. Будь-якого рішення з проводу розгляду заяви по суті досліджено не було відповідачем, таке рішення відсутнє.

Стосовно посилання відповідача, що позивачем не подано заяву про відновлення виплати пенсії особисто або законним представником, суд зазначає наступне. Відповідно до п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління пенсійного Фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстр. в Мінюсті 27.12.2005 за № 1566/11846, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. Отже, передбачено можливість подачі заяви як особисто пенсіонером, так і його уповноваженим представником, при цьому, відсутні вказівки на те, що останній повинен звертатися до органу ПФУ особисто та позбавлений можливості надіслати заяву та належні документи поштою. Суд звертає увагу на те, що до відповідача звертався представник позивача на підставі нотаріально завіреної довіреності з проставленим апостилем, що підтверджується переліком до заяви від 15.08.2018 №3128 (а.с.60). Даний висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного суду, викладеною в постанові від 17.07.2018 по справі № 211/1789/17 (2-а/211/116/17) адміністративне провадження № К/9901/43193/18 К/9901/43195/18).

Стосовно вимог ОСОБА_1 щодо визнання протиправною бездіяльності Сумського об'єднаного управління ПФУ щодо не призначення пенсії суд зазначає, що такий спосіб захисту прав позивача не сприятиме належному та ефективному їх захисту, оскільки відсутнє рішення відповідача щодо розгляду заяви по суті та відсутнє остаточне рішення щодо задоволення такої заяви чи відмови в її задоволенні.

Також суд відмовляє в задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання Сумського об'єднаного управління ПФУ призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 20.08.2018 (з дати першого звернення за призначенням пенсії) у розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з проведенням індексації та компенсацією втрат частини доходів, оскільки такі вимоги є передчасними.

Так, умови призначення пенсії за віком визначені ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Однак відмови Сумського об'єднаного управління ПФУ, викладені в листах від 31.08.2018 № 567/Б та від 18.12.2018 № 27877/02-12, не ґрунтувалися на висновках щодо відповідності/невідповідності позивача умовам призначення пенсії в частині віку, трудового стажу тощо. Зазначені відмови обґрунтовувались порушенням позивачем порядку реалізації права громадянина на оформлення пенсії, а саме щодо належного звернення та подання необхідних документів без їх розгляду та відповідного аналізу.

Натомість, з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Сумське об'єднане управління ПФУ потворно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.08.2018 № 3128, зареєстровану в Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області 20.08.2018 за № 567/Б "Про призначення пенсії за віком", із врахуванням заяви від 11.09.2018 № 3203 "Про подання додаткових документів для призначення пенсії за віком" та прийняти рішення за результатами її розгляду відповідно до вимог законодавства України.

Даний висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладеною в постанові від 12.03.2019 по справі № №127/2126/17 адміністративне провадження №К/9901/15893/18.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об'єднаного управління ПФУ судові витрати в розмірі 768,40 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправними та скасування рішень, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, викладені в листах від 31.08.2018 № 567/Б "Про розгляд заяви", від 18.12.2018 № 27877/02-12 "Про розгляд заяви".

Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області потворно розглянути заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) від 15.08.2018 № 3128, зареєстровану в Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області 20.08.2018 № 567/Б "Про призначення пенсії за віком", із врахуванням заяви від 11.09.2018 № 3203 "Про подання додаткових документів для призначення пенсії за віком" та прийняти рішення за результатами її розгляду відповідно до вимог законодавства України.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (40002, м. Суми, вул. Шкільна, 17, код ЄДРПОУ 40383837) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) суму судового збору в розмірі 768,40 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 16.04.2019.

Суддя С.М. Гелета