22 лютого 2019 року 09 год. 45 хв.Справа № 280/5462/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді МаксименкоЛ.Я., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (69013, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1)
до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенка-Карого, 25-А, код ЄДРПОУ 41248959)
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо зменшення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії за віком з 01.10.2017 у відповідності до Закону України “При загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”; зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя перераховувати та виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком у відповідності до норм Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у розмірі 3237,03 грн. з 01.10.2017.
Обґрунтовуючи заявлений позов, ОСОБА_1 зазначає, що відповідач, перераховуючи пенсію ОСОБА_1 на виконання рішень Шевченківського районного суду м. Запоріжжя по справі № 336/1137/17 та Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 808/1294/18 протиправно зменшив її розмір. Вказує, що рішеннями суду було встановлено, що з 02.02.2017 позивачу пенсію призначено вперше, а тому відповідач при визначенні розміру пенсії правомірно застосував усереднений показник заробітної плати на одну застраховану особу в України за 2014-2016 роки. Проте, стверджує, що Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя безпідставно з 01.10.2017 припинило застосовувати при розрахунку коефіцієнту стажу кратність 1,35 %, у зв'язку з чим розмір пенсії зменшився. Вважає такі дії відповідача протиправними та просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 28.01.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 280/5462/18. Призначено судове засідання на 22.02.2019.
Представник відповідача позов не визнав, надавши свій письмовий відзив від 14.02.2019 (вх.№ 6188). Зокрема, вказав, що Шевченківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Запоріжжя рішення Запорізького окружного адміністративного суду № 808/1294/18 від 10.05.2018 було виконано в повному обсязі, з 01.03.2018 ОСОБА_1 перераховано та виплачується пенсія за віком у розмірі, обчисленому із застосуванням підвищення, передбаченого ч. 1 ст. 29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за більш пізній вихід на пенсію, що підтверджується розрахунком. Стверджує, що посилання позивача на те, що відповідач незаконно зменшив розмір пенсії за віком є недоречним, оскільки основний розмір пенсії було зменшено після осучаснення пенсії за новою формулою відповідно до перерахунка зі зменшенням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % з 01.10.2017. З огляду на викладене, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити у їх задоволенні повністю.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Приписами частини 2 статті 263 КАС України, визначено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з частиною 4 статті 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Шевченківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя.
Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 17.03.2017, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12.05.2017 по справі № 336/1137/17 зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 02.02.2017 відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої зарплати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком (2014-2016 роки) та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.05.2018, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 06.11.2018 серед іншого зобов'язано Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком у розмірі, обчисленому із застосуванням підвищення, передбаченого ч.1 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за більш пізній вихід на пенсію, починаючи з 01.03.2018.
21.11.2018 позивач звернувся до відповідача із листом щодо виконання рішень суду.
Листом від 10.12.2018 № 694/Р-1 Шевченківське об'єднане управління пенсійного фонду повідомило позивача, що розмір пенсії позивача з 01.03.2018 року склав 2742,98 грн. де:
3764.40* 1,24990*0,42000= 1976,15+75,18+197,61 +494,04=2742.98 грн., де:
- 3764,40 - показник середньої заробітної плати для обчислення;
- 1,24990 - індивідуальний коефіцієнт по заробітку;
- 0.42000 - індивідуальний коефіцієнт стажу;
- 1976,15 - розмір пенсії за віком;
- 75,18 - доплата за понаднормативний стаж (7 років);
- 494,04 - підвищення по ч. 1 ст. 29 Закону № 1058;
- 197,61 - доплата до старого розміру пенсії з 01.10.2017 року.
При цьому, розмір пенсії станом на 01.10.2017 року складав 2121,63 грн., а саме:
3764,40* 1,24990*0,42000= 1976,15+75,18+691,65=2742,98 грн., де:
- 3764.40 - показник середньої заробітної плати для обчислення;
- 1,24990 - індивідуальний коефіцієнт по заробітку;
- 0,42000 - індивідуальний коефіцієнт стажу;
- 1976,15 - розмір пенсії за віком;
- 75.18 - доплата за понаднормативний стаж (7 років);
- 691,65 - доплата до старого розміру пенсії з 01.10.2017 року.
Не погоджуючись з таким розрахунком розміру пенсії та з вимогою вчинити певні дії, позивач звернувся до суду із вказаним позовом за захистом своїх прав.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно зі статтею 1 Закону № 1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ч.1 ст. 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = (См*Вс)/100%*12; Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08 %.
Згідно ч.1 ст. 27 вказаного вище Закону, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який був прийнятий Верховною Радою України від 03.10.2017 № 2148-VIIIЮ яким, зокрема, внесено зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09 березня 2003 року.
Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у частині першій статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» друге речення абзацу п'ятого викладено в такій редакції: «За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%».
Згідно пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09 березня 2003 року (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 року № 2148-VIII), пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Так, в обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем неправомірно зменшено розмір його пенсії, внаслідок застосування з 01.10.2017 для її розрахунку величини оцінки одного року страхового стажу 1%, замість 1,35%, зазначаючи при цьому, що за призначенням пенсії за віком вперше звернувся 30.06.2017.
Суд не погоджується із такими доводами, оскільки постановою Шевченківського Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 17.03.2017, яка набрала законної сили було встановлено, що датою призначення позивачу пенсії за віком є 02.02.2017.
В силу вимог ч. 4 ст. 78 КАС України, вказані обставини не підлягають доказуванню та не можуть оспорюватися.
Тож, враховуючи вказані вище норми законодавства, при призначенні пенсії 02.02.2017 має бути застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. З огляду на таке, відповідачем, при розрахунку пенсії ОСОБА_1 і було застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %
Суд також зауважує, до відповідно абз. 2 пункту 2 Прикінцевих та Перехідних положеннь Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII у разі, якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Матеріалами справи підтверджено, що проведений перерахунок пенсії з 01.10.2017 року згідно Закону № 2148-VIII здійснено із використанням показника середньої заробітної плати в розмірі 3 764,40 грн. При цьому, відповідачем здійснювалась доплата до старого розміру пенсії, у зв'язку з чим, розмір пенсії ОСОБА_1 після 01.10.2017 не зменшився.
Таким чином, доводи позивача про зменшення після перерахунку розміру його пенсії та застосування не передбаченої законодавством доплати суд вважає безпідставними.
Відповідно до ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на вищевикладене, матеріалами справи підтверджується, що відповідач, розраховуючи розмір пенсії позивача діяв у відповідності до норм чинного законодавства та з урахуванням обставин, встановлених постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 17.03.2017 по справі № 336/1137/17 та рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.05.2018 по справі № 808/1294/18, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
В зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, відповідно до вимог ст.139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (69013, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенка-Карого, 25-А, код ЄДРПОУ 41248959) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 28 лютого 2019 року.
Суддя Л.Я.Максименко