Рішення від 16.04.2019 по справі 360/476/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

16 квітня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/476/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Брокбізнесбанк» до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Брокбізнесбанк» (далі також - позивач, АТ «Брокбізнесбанк») до Головного управління ДФВ у Луганській області (далі також - відповідач, ГУ ДФВ у Луганській області), в якій просить:

- визнати бездіяльність ГУ ДФС у Луганській області щодо підготовки та подання Державній казначейській службі висновку про повернення надміру сплаченого авансового внеску з податку на прибуток протиправною;

- зобов'язати ГУ ДФС у Луганській області подати до Державної казначейської служби висновок про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 15 947,00 грн., що сплачені в якості авансового платежу на прибуток.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що 16.01.2019 позивач звернувся із заявою до ГУ ДФС у Луганській області із проханням підготувати висновок про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток та подати його до Державної казначейської служби. Свою заяву обґрунтовував тим, що на підставі Постанови Правління АТ «Брокбізнесбанк» від 15.05.2012 №05-1/1 Луганська філія АТ «Брокбізнесбанк» та її відділення пройшла реорганізацію та переведена на єдиний баланс 27.07.2012. Загальна сума заборгованості, що обліковується на рахунку 35200210100001 «Дебіторська заборгованість за податком на прибуток Луганськ РВ», станом на 01.11.2018 становить 15 947,00 грн. Відповідно до платіжних доручень перераховані авансові внески за період з січня 2013 року по березень 2013 року становлять 15 960,00 грн., а саме: платіжним дорученням від 17.01.2013 №111 в сумі б 170,00 грн.; платіжним дорученням від 15.02.2013 №106 в сумі 6 190,00 грн.; платіжним дорученням від 28.03.2013 №381 в сумі 3 620,00 грн.

Відповідно до пункту 9.1.1 статті 9 Податкового кодексу України податок на прибуток підприємства є загальнодержавним податком та збором. Відповідно до положень Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату. Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначає стаття 43 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною щодо не підготовки та не подання висновку про повернення позивачу надміру сплаченого авансового внеску з податку на прибуток та за необхідне зобов'язати відповідача вчинити дії щодо подання Державній казначейській службі висновку про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 15 947,00 грн., що сплачені в якості авансового платежу на прибуток, а тому є всі підстави для задоволення позову.

Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні заявлених вимог просить відмовити повністю з таких підстав (арк. спр. 25-26).

Згідно п. 1.1 ст. 1 Податковий кодекс України (далі - Кодекс) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Кодексу надміру сплачені грошові зобов'язання - це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

З урахуванням підпункту 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 Кодексу платник, крім інших прав, має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів, у порядку, встановленому Кодексом.

Порядок повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені визначено статтею 43 Кодексу.

Пунктом 43.3 статті 43 Кодексу визначено, що обов'язковою умовою для, здійснення повернення сум грошових зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподаткованим доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Згідно з п.5 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015 №1146 заява може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми.

Проте, ЛФ АТ "БРОКБІЗНЕСБАНК" з 31.07.2012 по 30.10.2013 знаходилась на обліку в СДПІ з ОВП у м. ЛУГАНСЬКУ МГУ ДФС.

Відділення ЛФ АТ "БРОКБІЗНЕСБАНК" та відділення АТ "БРОКБІЗНЕСБАНК" в ГУ ДФС у Луганській області не зареєстровані як платники податку на прибуток.

Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушень її права, свободи або законні інтереси.

Також, відповідно до частини третьої статті 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем. Зазначені вище обставини свідчать про те, що ГУ ДФС у Луганській області не є належним відповідачем по справі.

Таким чином, ГУ ДФС у Луганській області не порушило жодні законні права та інтереси АТ «Брокбізнесбанк», а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Просить відмовити у задоволенні позовних вимог АТ «Брокбізнесбанк» у повному обсязі.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, просили розглянути справу за їх відсутності.

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

По справі вчинені такі процесуальні дії.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження та призначено до розгляду на 21.03.2019 (арк. спр. 1-2).

21.03.2019 за клопотанням представника відповідача розгляд справи відкладено на 16.04.2019 (арк. спр. 61).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 КАС України, суд встановив таке.

У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

В даному випадку суд застосовує норми Податкового кодексу України в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Судом установлено, що АТ «Брокбізнесбанк» зареєстроване як юридична особа у Святошинській районній в м. Києві державній адміністрації 07.10.1991, ідентифікаційний номер 19357489, місцезнаходження: 03057, м. Київ, пр-т Перемоги, буд. 41, знаходиться в стані припинення та знаходиться на податковому обліку в Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби (арк. спр. 36-43).

Відповідно до підпункту 9.1.1 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України податок на прибуток підприємств належить до загальнодержавних податків та зборів.

Згідно підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Відповідно до положень статті 16 Податкового кодексу України до обов'язків платника податків, серед інших, відносяться:

- стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України;

- вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;

- подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом (підпункт 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України).

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені визначено статтею 43 Податкового кодексу України та Порядком взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 15.12.2015 № 1146, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.12.2015 за № 1679/28124 (далі - Порядок № 1146).

Згідно пунктів 43.1 та 43.2 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Згідно пункту 43.3 статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

Аналогічні положення визначені пунктами 3, 5 Порядку № 1146.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 1146 після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.

Згідно пункту 8 Порядку № 1146 у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує:

висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згiдно з додатком 1 до цього Порядку;

два примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними державному бюджету, за формою згiдно з додатком 2 до цього Порядку;

три примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, за формою згiдно з додатком 3 до цього Порядку.

Контроль за прийняттям/передаванням висновкiв органи ДФС, мiсцеві фiнансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1242 (із змінами).

За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пiзнiше нiж за п'ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними державному бюджету, для виконання вiдповiдному органу Казначейства.

У відповідності до пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Пунктом 15 Порядку № 1146 визначено, що у разі якщо вказана у заяві платника сума за даними інформаційних систем в повному обсязі відсутня як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС у строки, передбачені пунктом 8 цього Порядку для формування та передачі висновку до органу Казначейства, готує та направляє платнику письмову відмову у поверненні коштів з бюджету з пропозицією щодо проведення звірення його стану розрахунків за відповідним платежем.

Згідно з пунктом 43.6 статті 43 Податкового кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Судом встановлено, що відповідно до платіжних доручень перераховані авансові внески за період з січня 2013 року по березень 2013 року становлять 15 960,00 грн., а саме: платіжним дорученням від 17.01.2013 №111 в сумі 6 170,00 грн.; платіжним дорученням від 15.02.2013 №106 в сумі 6 190,00 грн.; платіжним дорученням від 28.03.2013 №381 в сумі 3 620,00 грн. (арк. спр. 10-12).

16.01.2019 позивач звернувся із заявою до ГУ ДФС у Луганській області із проханням підготувати висновок про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток та подати його до Державної казначейської служби, яку обґрунтовував тим, що на підставі Постанови Правління АТ «Брокбізнесбанк» від 15.05.2012 №05-1/1 Луганська філія АТ «Брокбізнесбанк» та її відділення пройшла реорганізацію та переведена на єдиний баланс 27.07.2012. Загальна сума заборгованості, що обліковується на рахунку 35200210100001 «Дебіторська заборгованість за податком на прибуток Луганськ РВ», станом на 01.11.2018 становить 15 947,00 грн (арк. спр. 22-25).

Статтею 16 Податкового кодексу України визначений обов'язок платника податків стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач ніколи не перебував на обліку у відповідача, що в силу приписів статті 16 Податкового кодексу України виключає правові підстави для висновку, що відповідач відносно позивача будь-коли виконував функції контролюючого органу.

В свою чергу, відповідно до приписів статті 43 Податкового кодексу України (пункти 43.3. та 43.5) саме до контролюючого органу платником податків подається заява про повернення надміру сплачених сум податку.

Оскільки позивач ніколи не перебував на податковому обліку у відповідача, в останнього були відсутні законодавчо визначені обов'язки для підготовки висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подачі його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Позивач помилково подав відповідну заяву про повернення надміру сплачених сум податку до відповідача, у якого відсутні відповідні повноваження для розгляду такої заяви, що вказує на відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Відтак, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Брокбізнесбанк» судом визнаються необґрунтованими, у зв'язку з чим у задоволенні позову слід відмовити.

У зв'язку із відмовою у задоволені позову судові витрати зі сплати судового збору позивачу не відшкодовуються.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Брокбізнесбанк» до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання бездіяльності Головного управління ДФС у Луганській області щодо підготовки та подання Державній казначейській службі висновку про повернення надміру сплаченого авансового внеску з податку на прибуток протиправною, зобов'язання Головного управління ДФС у Луганській області подати до Державної казначейської служби висновок про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 15 947,00 грн., що сплачені в якості авансового платежу на прибуток, - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Борзаниця