10 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 140/379/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Денисюка Р.С.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,
за участю представників позивача Бернадської Л.В., Ткачук А.А.,
представника відповідача Виш А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Підприємства теплових мереж "Ковельтепло" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 30.01.2019 № 0006105212 та № 0006115212,
Підприємство теплових мереж "Ковельтепло" (далі - ПТМ "Ковельтепло", позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській (далі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 30.01.2019 № 0006105212 та № 0006115212.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.02.2019 відкрито провадження у справі та відповідно до приписів статей 12, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання призначено на 10:30 год. 12.03.2019 (а.с.1).
Ухвалою суду від 11.03.2019 відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а.с. 84-85). 12.03.2019 в судовому засіданні оголошено перерву у розгляді справи до 14:00 год. 27.03.2019, а 27.03.2019 за клопотанням представника позивача розгляд справи відкладено на 10:30 год. 10.04.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної камеральної перевірки з питань своєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань по податку на додану вартість за листопад-грудень 2017 року та січень-липень 2018 року складено акт перевірки від 09.01.2019 № 177/03-20-52-12-30514446, яким встановлено порушення позивачем пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість.
На підставі вказаного акту перевірки винесено податкові повідомлення-рішення від 30.01.2019 № 0006105212, яким до позивача застосовано штрафні санкції на суму 87750,86 грн. та № 0006115212, яким до позивача застосовано штрафні санкції на суму 180118,22 грн.
Позивач не погоджується з оскаржуваними рішеннями та зазначає, що станом на 17.05.2017 ДФС України самостійно провела поповнення електронного рахунку за грудень 2015 року на суму 444123,00 грн., внаслідок чого збільшилась сума ліміту на електронному рахунку та зменшилась картотека на електронному рахунку в сумі 444123,00 грн.
Станом на 17.05.2017 ПТМ "Ковельтепло" мало достатню суму ліміту для реєстрації податкових накладних, яка становила 6322,4 тис. грн.
В результаті проведеної ДФС України вказаної операції на електронному рахунку позивача встановився залишок коштів в сумі 401,3 тис. грн., а за даними індивідуальної картки платника податків виникла неіснуюча недоїмка.
Позивач вказує на те, що заборгованість, яка виникла з технічних причин, а не з вини підприємства є неіснуючою, штрафні санкції нараховано на штучно створений податковий борг ДФС України, який утворився станом на 31.12.2017 в сумі 475470,22 грн.
Таким чином, неіснуючий податковий борг в сумі 1801182,20 грн. виник внаслідок першочергового зарахування коштів ДФС України в рахунок неіснуючого боргу на суму 438754,30 грн. при здійснення поточних узгоджених зобов'язань позивачем по ПДВ, і на який ДФС України безпідставно нараховано позивачу штрафні санкції в сумі 180118,22 грн.
З врахуванням наведеного, просить позов задовольнити.
Представник відповідача у відзиві на позов (а.с. 68-71) позовні вимоги заперечила та зазначила, що перевірка проводилась за аналізом даних інтегрованої картки платника податків по ПДВ в Інформаційній системі «Податковий блок» за період листопад - грудень 2017 року та січень-липень 2018 року. За результатами проведеного аналізу ГУ ДФС у Волинській області встановлено, що позивачем несвоєчасно проводилась сплата узгоджених сум податкових зобов'язань з ПДВ, тому за результатами перевірки і винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
Не погоджується з твердженнями позивача про те, що на рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ рахувалась переплата, яка не була зарахована в сплату поточних грошових зобов'язань ПДВ, оскільки суми отриманих надходжень до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ перераховувались на сплату ПДВ.
Вважає, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні та просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Позивач у відповіді на відзив на позов (а.с. 93-94) аргументи наведені представником відповідача у відзиві заперечив та просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у запереченні на відповідь на відзив (а.с. 193-194) не погодився з доводами позивача з аналогічних підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, зазначених в позовній заяві, просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, вказаних у відзиві на позов, просила у його задоволенні відмовити.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 09.01.2019 проведена камеральна перевірка ПТМ "Ковельтепло" з питань своєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань зі сплати податку на додану вартість за листопад-грудень 2017 року та січень-липень 2018 року, за результатами якої складено акт перевірки від 09.01.2019 № 177/03-20-52-12-30514446 (а.с. 21).
В акті перевірки встановлено порушення позивачем пункту 57.1 статті 57 ПК України, а саме: протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов'язання сплати податку на додану вартість, а саме: дата виникнення податкового боргу 30.12.2017 в сумі 169453,00 грн., зараховано до бюджету 26.01.2018, кількість днів затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - 27; дата виникнення податкового боргу 30.01.2018 в сумі 401298,30 грн., зараховано до бюджету 23.02.2018, кількість днів затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - 24; дата виникнення податкового боргу 02.03.2018 в сумі 401298,30 грн., зараховано до бюджету 26.03.2018, кількість днів затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - 24; дата виникнення податкового боргу 30.03.2018 в сумі 401298,30 грн., зараховано до бюджету 23.04.2018, кількість днів затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - 24; дата виникнення податкового боргу 30.04.2018 в сумі 401298,30 грн., зараховано до бюджету 25.05.2018, кількість днів затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - 25; дата виникнення податкового боргу 30.05.2018 в сумі 26536,00 грн., зараховано до бюджету 23.06.2018, кількість днів затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - 24; дата виникнення податкового боргу 30.05.2018 в сумі 37456,00 грн., зараховано до бюджету 23.07.2018, кількість днів затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - 54; дата виникнення податкового боргу 30.05.2018 в сумі 10,00 грн., зараховано до бюджету 17.10.2018, кількість днів затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - 140; дата виникнення податкового боргу 30.05.2018 в сумі 337296,30 грн., зараховано до бюджету 30.10.2018, кількість днів затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - 153; дата виникнення податкового боргу 30.06.2018 в сумі 26536,00 грн., зараховано до бюджету 30.10.2018, кількість днів затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - 122; дата виникнення податкового боргу 30.07.2018 в сумі 37456,00 грн., зараховано до бюджету 30.10.2018, кількість днів затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - 92, за що передбачена відповідальність відповідно до пункту 126.1 статті 126 ПК України.
На підставі акту перевірки винесені податкові повідомлення-рішення від 30.01.2019 № 0006105212, яким до позивача застосовано штрафні санкції на суму 87750,86 грн. та № 0006115212, яким до позивача застосовано штрафні санкції на суму 180118,22 грн. (а.с. 22-23).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Відповідно до статті 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.
Згідно з пунктом 38.1. статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до підпункту 14.1.156. пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк); податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175. пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Пунктами 49.1., 49.3 статті 49 ПК України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації контролюючому органу в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. Податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі контролюючому органу всіма платниками цього податку з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису (пункт 49.4. статті 49 ПК України).
Пунктом 57.1 статті 57 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Правові основи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ регулюються статтею 200-1 ПК України.
Відповідно до пункту 200-1.1. статті 200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України № 569 від 16.10.2014 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» затверджено порядок електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - Порядок № 569). Цей Порядок визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.
Відповідно до пункту 4 Порядку 569 рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку. Електронний рахунок відкривається платнику податку Казначейством автоматично на безоплатній основі.
Згідно з пунктами 19, 20 Порядку № 569 за підсумками звітного (податкового) періоду відповідно до задекларованих у податкових деклараціях з податку результатів діяльності, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації з податку, платником податку проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу.
Для перерахування до бюджету сум узгоджених податкових зобов'язань відповідно до поданої податкової декларації з податку ДФС не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, звітний (податковий) період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.
Відповідно до пункту 21 Порядку № 569 якщо на дату подання податкової декларації з податку сума коштів на електронному рахунку платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати контролюючому органу у складі податкової декларації заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок платника податку, реквізити якого зазначаються в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов'язань з податку, або до бюджету в рахунок сплати податкового боргу з податку, що виник починаючи з 1 липня 2015 року.
При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися за відсутності перевищення суми податку, зазначеної у виданих податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих в Реєстрі, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих в податковій звітності з податку у цьому звітному періоді.
Сума податку, визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, зменшується на суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню до бюджету в рахунок погашення податкового боргу з податку, що виник починаючи з 1 липня 2015 року або на поточний рахунок платника на дату її подання, шляхом зменшення загальної суми поповнення електронного рахунка (е ПопРах). Перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися, якщо таке зменшення загальної суми поповнення електронного рахунка (е ПопРах) не призведе до формування від'ємного значення суми податку, визначеної відповідно до пункту 9 цього Порядку (е Накл).
Для відповідного перерахування коштів ДФС надсилає Казначейству реєстр, в якому зазначаються найменування платника податку, податковий номер та індивідуальний податковий номер, сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету або на поточний рахунок платника податку, та реквізити такого рахунка (у разі подання платником податку заяви про повернення коштів на його поточний рахунок).
Казначейство на підставі зазначеного реєстру протягом п'яти робочих днів після закінчення граничного строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати платником податку сум податкових зобов'язань, здійснює відповідне перерахування.
Як встановлено судом, ПТМ «Ковельтепло» за період з листопада 2017 року по липень 2018 року щомісячно подавались податкові декларації по податку на додану вартість: за листопад 2017 року, сума грошового зобов'язання по ПДВ - 169453 грн.; за грудень 2017 року, сума грошового зобов'язання по ПДВ - 1058811,00 грн., граничний термін сплати - 30.12.2017, сплачено 29.12.2017 в сумі 169453,00 грн. відповідно до платіжного доручення № 2479; за січень 2018 року, сума грошового зобов'язання по ПДВ - 832804,00 грн., граничний термін сплати - 30.01.2018, сплачено 26.01.2018 в сумі 320000,00 грн. відповідно до платіжного доручення № 2744, в сумі 81650,00 грн. відповідно до платіжного доручення № 2745, в сумі 657350,00 грн. відповідно до платіжного доручення № 2750; за лютий 2018 року, сума грошового зобов'язання по ПДВ - 1349911,00 грн., граничний термін сплати - 28.02.2018, сплачено 23.02.2018 в сумі 832804,00 грн. відповідно до платіжного доручення № 3016; за березень 2018 року, сума грошового зобов'язання по ПДВ - 1351824,00 грн., граничний термін сплати - 30.03.2018, сплачено 29.03.2018 в сумі 1349911,00 грн. відповідно до платіжного доручення № 3423; за квітень 2018 року, сума грошового зобов'язання по ПДВ - 958725,00 грн., граничний термін сплати - 30.04.2018, сплачено 19.04.2018 в сумі 1352000,00 грн. відповідно до платіжного доручення № 3697; за травень 2018 року, сума грошового зобов'язання по ПДВ - 26536,00 грн., граничний термін сплати - 30.05.2018, сплачено 24.05.2018 в сумі 959000,00 грн. відповідно до платіжного доручення № 4087; за червень 2018 року, сума грошового зобов'язання по ПДВ - 37456,00 грн., граничний термін сплати - 29.06.2018, сплачено 27.06.2018 в сумі 26650,00 грн. відповідно до платіжного доручення № 4440; за липень 2018 року, граничний термін сплати - 29.07.2018, сплачено 26.07.2018 в сумі 37456,00 грн. відповідно до платіжного доручення № 4692. Всього до сплати грошових зобов'язань за вказаний період 5785520,00 грн., а фактично сплачено 5786274,00 грн.
Вказане свідчить про те, що сплата грошових зобов'язань по податку на додану вартість здійснювалась своєчасно та в повному обсязі.
Відповідно до рішення ГУ ДФС у Волинській області від 30.01.2017 № 4 «Про розстрочення грошових зобов'язань» ПТМ «Ковельтепло» було розстрочено податкове зобов'язання по ПДВ за грудень 2016 року в сумі 867723,78 грн. Розстрочення надано з 30.01.2017 по 25.12.2017, щомісячно та рівними частинами. Розстрочені грошові зобов'язання за лютий, березень, травень 2017 року в сумі 236651,94 було оплачено відповідно до рішень ГУ ДФС у Волинській області у встановлені терміни. По розстрочених грошових зобов'язаннях за квітень, червень - листопад 2017 року в сумі 631071,84 грн. відповідно до рішень ГУ ДФС у Волинській області від 25.04.2017 № 4/1, від 27.06.2017 № 4/2, від 26.07.2017 № 4/3, від 23.08.2017 № 4/4, від 20.09.2017 № 4/5, від 26.10.2017 № 4/6, від 24.11.2017 № 4/7 перенесено терміни сплати на 25.12.2017. Відповідно до платіжного доручення від 22.12.2017 № 2387 проведена оплата в розмірі 633833,00 грн., тобто оплата сумі 631071,84 грн. проведена в проведена в повному обсязі (а.с. 114-118).
Таким чином, сплативши грошові кошти платіжним дорученням від 22.12.2017 № 2387 в сумі 633833,00 грн., позивачем було забезпечено сплату розстрочених грошових зобов'язань з ПДВ в повному обсязі.
Однак, в погашення розстрочених грошових зобов'язань зараховано на картку ІКП-150002,17 грн., а 483830,83 грн. залишилось на електронному рахунку. На картці відповідно виникла заборгованість, а на електронному рахунку - переплата.
Відповідно до рішення ГУ ДФС у Волинській області від 23.06.2017 № 68 «Про розстрочення грошових зобов'язань» ПТМ «Ковельтепло» було розстрочено податкове зобов'язання по ПДВ в сумі 81645,50 грн. Відповідно до рішень ГУ ДФС у Волинській області від 26.07.2017 № 68/1, від 23.08.2017 № 68/2, від 20.09.2017 № 68/3, від 26.10.2017 № 68/4, від 24.11.2017 № 68/5 терміни погашення помісячних зобов'язань перенесено на 25.12.2017. Розстрочені грошові зобов'язання погашено в повному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями від 20.12.2017 № 2358 в сумі 79000,00 грн. та від 22.12.2017 № 2387 в сумі 2645,50 грн. (загальна сума платіжного доручення 633833,00 грн.) (а.с. 148-153, 157).
Узгоджені суми податкового зобов'язання відповідно до декларацій по ПДВ, розстрочені грошові зобов'язання та сплата ПДВ і розстрочених грошових зобов'язань наведені у додатках № 1, 2 (а.с. 122, 124).
Як вбачається із вказаних додатків, податкові зобов'язання з ПДВ за період з січня 2017 року по червень 2018 року в сумі 8657114,00 грн. ПТМ «Ковельтепло» проведені у терміни, встановлені статтею 57 ПК України. Розстрочені грошові зобов'язання в сумі 949369,28 позивачем погашено своєчасно та у повному обсязі, у терміни встановлені рішеннями ГУ ДФС у Волинській області про розстрочення грошових зобов'язань.
При цьому, як слідує з картки особового рахунку платника податку на додану вартість станом на січень 2017 року у ПТМ «Ковельтепло» податкового боргу не було, а навпаки рахувалась переплата.
Отже, вказане свідчить про те, що сплата грошових зобов'язань з ПДВ здійснювалась позивачем своєчасно та в повному обсязі. Разом з тим, підприємством жодного разу не було порушено граничних термінів сплати узгоджених грошових зобов'язань з ПДВ.
Відповідно до пункту 87.9 статті 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Однак, відповідно до даних системи електронного адміністрування ПДВ (далі - СЕА ПДВ), в електронному кабінеті платника податку ПТМ „Ковельтепло" 17.05.2017 відбулося поповнення електронного рахунку за грудень 2015 року в сумі 444123 грн. (№ документа 201595690000100 від 23.12.2015).
В результаті проведення зазначеної операції збільшено суму ліміту в СЕА ПДВ на суму 444123 грн. та зменшено картотеку на електронному рахунку в сумі 444123 грн.
Станом на 17.05.2017 у ПТМ „Ковельтепло" сума ліміту для реєстрації податкових накладних становила 6 322,4 тис.грн.
В результаті проведеної операції на електронному рахунку ПТМ „Ковельтепло" встановився залишок коштів в сумі 401,3 тис. грн., а за даними індивідуальної картки платника податків виникла недоїмка.
З приводу розбіжностей, наявних в інтегрованій картці платника та на електронному рахунку ПТМ "Ковельтепло" зверталося з листами від 09.08.2018 № 1667 та від 17.09.2018 № 2020 до ДФС України.
ДФС України листом від 25.09.2018 № 29659/7/99-99-12-03-01-18 зобов'язала ГУ ДФС у Волинській області провести детальний аналіз руху на електронному рахунку платника, по документальний аналіз даних декларацій ПДВ, уточнюючих розрахунків та інших нарахувань в інтегрованій картці платника (а.с. 44).
ГУ ДФС у Волинській області листом від 01.10.2018 № 17194/10/03-20-12-01-13 повідомило, що проведеним аналізом даних в СЕА ПДВ ПТМ "Ковельтепло" встановлено, що 17.05.2017 відбулося поповнення електронного рахунку в розмірі 444123 грн. (№ документа 201595690000100 від 23.12.2015) на суму коштів за результатами проведення органами Казначейства розрахунків платника податків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування. В результаті проведення зазначеної операції збільшено суму ліміту в СЕА ПДВ на 444123 грн. та зменшено картотеку на ЕР в сумі 444123 грн. За даними ІКПП системи «Облік податків» ІС «Податковий блок» станом на 30.09.2018 у ПТМ "Ковельтепло" рахується заборгованість з ПДВ в сумі 401298,30 грн. (період формування з 25.12.2017). Згідно з реєстром транзакцій ПТМ "Ковельтепло" має залишок коштів станом на 30.09.2018 в сумі 402934,83 грн. (дата транзакції 26.07.2018) (а.с. 45-46).
Співставиши дані інтегрованої картки з даними податкових декларацій за відповідні звітні періоди, а також договорів про розстрочення грошових зобов'язань, платіжних доручень, суд приходить до переконання про відсутність у ПТМ «Ковельтепло» заборгованості з податку на додану вартість станом на 31.12.2017.
Відтак, враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що борг виник на особовому рахунку платника податків ПТМ "Ковельтепло" не з вини підприємства, а з технічних причин контролюючого органу.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 07.04.2016 № 422 відповідальними за достовірність відображення в інформаційній системі органів ДФС первинних показників є працівники структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи.
Контроль достовірності первинних показників за податками і зборами, митними та іншими платежами до бюджетів та єдиним внеском здійснюється керівниками структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи. Загальний контроль за достовірністю відображення в ІКП облікових показників забезпечується підрозділом, який здійснює облік платежів та інших надходжень. Дії працівників органів ДФС при відображенні в інформаційній системі органів ДФС первинних показників фіксуються із зазначенням ідентифікатора користувача, дати та часу дії.
При виявленні некоректних базових записів структурними підрозділами за напрямами роботи готується коригуючий документ з обов'язковим посиланням на первинний документ, показники якого виправляються. Коригування даних в інформаційній системі органів ДФС здійснюється підрозділами, відповідальними за введення таких даних з первинних документів, за поточною датою.
У разі необхідності коригування облікових показників ІКП у ручному режимі таке коригування здійснюється виключно за рішенням керівника (заступника керівника) органу ДФС, підготовленим відповідним структурним підрозділом за напрямом роботи.
Як уже зазначалося судом, з метою усунення розбіжностей щодо виникнення неіснуючої заборгованості ПТМ «Ковельтепло» зверталось до контролюючого органу та ГУ ДФС у Волинській області листом від 01.10.2018 № 17194/10/03-20-12-01-12 підтвердило, що відповідно до реєстру транзакцій у ПТМ «Ковельтепло» рахується переплата ПДВ в розмірі 402 934,83 грн., а за даними ІКПП «Облік податків» ІС «Податковий блок» у підприємства рахується заборгованість з ПДВ в розмірі 401298,30 грн., що є достатнім для погашення заборгованості по картці ІКПП.
Проаналізувавши вищенаведене, суд зазначає, що поповнення електронного рахунку 17.05.2017 за грудень 2015 року в сумі 444123,00 грн. і зумовило виникнення недоїмки, якої фактично не існує. Відповідно і штрафні санкції нараховані на штучно створений податковий борг.
Як вбачається з оскаржуваних податкових повідомлень-рішень до позивача застосовано штраф на підставі статті 126 ПК України.
Відповідно до пункту 126.1. статті 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Тобто, підставою для притягнення до відповідальності у вигляді штрафу відповідно до статті 126 ПК України є наявність вини платника податків щодо несвоєчасної сплати узгоджених сум грошових зобов'язань.
Як свідчать матеріали справи, сплата грошових зобов'язань з ПДВ ПТМ «Ковельтепло» здійснювалась своєчасно, в повному обсязі та в межах граничних термінів сплати узгоджених грошових зобов'язань з ПДВ, отже вина позивача щодо несвоєчасної сплати узгоджених сум грошових зобов'язань відсутня. Відтак суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно застосовані штрафні санкції відповідно до пункту 126.1 статті 126 ПК України в розмірі 10 відсотків суми податкового боргу (1801182,00 грн.) та 20 відсотків суми податкового боргу (475470,22 грн.).
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач не довів правомірності оскаржуваних в даній адміністративній справі податкових повідомлень-рішень від 30.01.2019 № 0006105212 та № 0006115212, а тому їх необхідно визнати протиправними та скасувати.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Волинській області підлягає до стягнення на користь позивача судовий розмір в розмірі 4018,04 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення № 417 від 08.02.2019.
Керуючись ст.ст. 241, 242, 243 ч.3, 245, 246, 295, 297, підпункту 15.5 пункту І розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 30.01.2019 № 0006105212 та № 0006115212.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області на користь Підприємства теплових мереж "Ковельтепло" судові витрати в розмірі 4018,04 грн. (чотири тисячі вісімнадцять гривень 04 копійки).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: Підприємство теплових мереж "Ковельтепло" (45000, Волинська обл., м. Ковель, вул. Володимирська, 97а, код ЄДРПОУ 30514446).
Відповідач: Головне управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська обл., м. Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 39400859).
Суддя Р.С. Денисюк
Повний текст рішення складено 15 квітня 2019 року.