Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
16 квітня 2019 р. Справа №200/5173/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Аканов О.О., розглянувши позовну заяву Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанов державного виконавця Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби від 11.02.2019 (ВП №58172716) про накладення штрафу в розмірі 5 100,00 грн.; від 04.03.2019 (ВП №58172716) про накладення штрафу в розмірі 10200,00грн.; від 11.02.2019 про стягнення виконавчого збору в сумі 16 692,00 грн., винесену в межах виконавчого провадження №58172716;
Позивач звернувся до суду з вищевказаною заявою.
Відповідно до ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ознайомившись з позовною заявою, суд прийшов до висновку, що вона не відповідає вимогам статті 160, 161 КАС України з огляду на наступне.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Частиною 2 статті 161 КАС України встановлено, що суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
В порушення вказаних норм позивачем в позовній заяві не вказано засобів зв'язку, вказано адресу яка не відповідає зазначеній у Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України позивача; не вказано код ЄДРПОУ юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області.
Таким чином, позивачу необхідно надати до суду один примірник позовної заяви із зазначенням засобів зв'язку, адреси яка відповідає зазначеній у Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України позивача; коду ЄДРПОУ юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області з доказом надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу.
Згідно ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно п.1 ч.3 ст.4 Закону України “Про судовий збір”, розмір ставки судового збору:
за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
Пунктом 24 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.
Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” від 23.11.2018 № 2629-VIII встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 1921 грн.
В порушення зазначених норм чинного законодавства позивачем до позовної заяви не доданий документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Одночасно з поданням заяви позивачем надано клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Доводи клопотання обґрунтовані, тим, що позивач не має можливості сплатити судовий збір.
Відповідно до ч. 2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України “Про судовий збір”.
Зі змісту заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що вказана позовна заява належить до об'єктів справляння судового збору відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 3 Закону України “Про судовий збір”, а позивач, який звернувся з нею до суду, не належить до суб'єктів, яким згідно з нормами статті 5 Закону України “Про судовий збір” встановлені пільги щодо його сплати.
Як передбачено частиною 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Також, згідно з частиною 1 статті 8 Закону України “Про судовий збір”, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Таким чином, єдиною підставою, з урахуванням якої суд може звільнити особу від сплати судового збору або відстрочити його сплату, є її майновий стан.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року № 2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір”, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від його сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас, якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати. Позивач є бюджетною установою, однак спірні правовідносини виникли в результаті реалізації владних управлінських функцій.
Суд зазначає, що позивачем не надано доказів які б свідчили про відсутність коштів на сплату судового збору.
Також суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що у нього є можливість подати адміністративний позов після отримання коштів на сплату судового збору з урахуванням строків подачі даного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо необґрунтованості заявленого позивачем клопотання та відсутності підстав для відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по суті спору, у зв'язку з чим відмовляє у його задоволенні.
Як вбачається з адміністративного позову він містить вимогу майнового характеру:
- про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби від 11.02.2019 (ВП №58172716) про накладення штрафу в розмірі 5 100,00 грн.;
- про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби від 04.03.2019 (ВП №58172716) про накладення штрафу в розмірі 10200,00 грн.;
- про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби від 11.02.2019 про стягнення виконавчого збору в сумі 16 692,00 грн., винесену в межах виконавчого провадження №58172716.
Загальний розмір майнової вимоги складає 31 992,00 грн.
Таким чином позивачу необхідно сплатити суму судового збору у розмірі прожиткового мінімуму 1921 грн.
Судовий збір за подання адміністративного позову до Донецького окружного адміністративного суду позивачу необхідно сплатити за наступними реквізитами: отримувач коштів УК/м. Слов'янськ/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37803368; банк отримувача ГУДКСУ у Донецькій області; код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача 34318206084034; код класифікації доходів бюджету 22030001. Призначення платежу: “Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ 35099148 (суду, де розглядається справа)”.
Згідно частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ч.5 ст.94 КАС України учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Так, при завіренні документів варто керуватися Вимогою до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003 від 01.09.2003 року, затвердженою Наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 р. N 55 (надалі - Вимога).
Відповідно до п. 5.27 наведеної вище Вимоги відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії.
Згідно п. 5.26 вказаної Вимоги відбитком печатки організації засвідчують на документі підпис відповідальної особи. Відбиток печатки ставлять так, щоб він охоплював останні кілька літер назви посади особи, яка підписала документ.
Як вбачається з позову копії всіх доданих до позовної заяви документів не засвідчені відповідно до вимог чинного законодавства.
Таким чином, позивачу необхідно до позовної заяви додати копії всіх доданих до неї доказів, які необхідно засвідчити відповідно до вимог чинного законодавства.
Частинами 1 та 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя, встановивши що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Оскільки позовна заява подана з порушенням вимог ст. 160, ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, вона підлягає залишенню без руху та надання позивачу часу для усунення недоліків позовної заяви.
На підставі викладеного, керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд,-
Відмовити у задоволенні клопотання Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відстрочення сплати судового збору.
Позовну заяву Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанов державного виконавця Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби від 11.02.2019 (ВП №58172716) про накладення штрафу в розмірі 5 100,00 грн.; від 04.03.2019 (ВП №58172716) про накладення штрафу в розмірі 10200,00грн.; від 11.02.2019 про стягнення виконавчого збору в сумі 16 692,00 грн., винесену в межах виконавчого провадження №58172716 - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання суду:
одного примірнику позовної заяви із зазначенням засобів зв'язку, адреси яка відповідає зазначеній у Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України позивача; коду ЄДРПОУ юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України Мирноградського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області з доказом надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу;
документу про сплату судового збору у розмірі 1921 грн.;
копії доданих до позовної заяви доказів, засвідчених відповідно до вимог чинного законодавства.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Аканов О.О.