09 квітня 2019 року м.Житомир справа № 0640/4524/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Климчук К.О. ,
за участю: представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов"язання здійснити виплату частини пенсії у розмірі 12751,20 грн. та здійснювату подальшу виплату пенсії у повному обсязі,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити виплату частини пенсії за вислугою років, невиплаченої за період з 01.01.2018 по 31.08.2018 (а саме невиплачених 50% суми підвищення пенсії) у розмірі 12751,20 грн.
Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснювати у подальшому виплату пенсії за вислугою років у повному обсязі (утому числі з виплатою 100% суми підвищення).
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку в ОСОБА_3 управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області. Йому була призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зазначає, що пенсія з 01.01.2018 проводиться не у повному обсязі, а саме виплачується лише 50% належних сум підвищення пенсії, обчислених у результаті перерахунку пенсії станом з 01.01.2018. Вказує, що пенсія його складає 5344,98 грн. з урахуванням 100% суми підвищення, що становить 3187,79 грн. починаючи з 01.01.2018. Отже, відповідачем протиправно у період з 01.01.2018 по 31.08.2018 недоплачена пенсія у загальній сумі 12751,20 грн. Звернувшись до відповідача із заявою про виплату пенсії у повному обсязі отримав лист, в якому повідомлено, що виплата пенсії проводить у відповідності до постанови КМУ №103. Позивач вважає дії відповідача щодо перерахунку пенсії протиправними, необґрунтованими та такими, що суперечать нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 25.09.2018 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
17.10.2018 надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву зазначено, що на виконання постанови №103 позивачу з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсій у чіткій послідовності до чинних на час перерахунку документів. Кабінет Міністрів України запроваджуючи порядок виплати перерахованої пенсії не порушив норм статті 22 Конституції України, а тому підстави для виплати підвищення в розмірі 100 % в 2018 році відсутні.
Ухвалою від 18.10.2018 справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 06.11.2018.
23.10.2018 позивачем подано відповідь на відзив, в якому позивач зазначив, що дії відповідача по виплаті лише частини перерахованої пенсії є протиправними.
Ухвалою від 14.11.2018 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішення Окружного адміністративного суду м.Києва у справі №826/4979/18.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15.01.2019 скасовано ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2018 та справу направлено для продовження розгляду.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 для продовження розгляду справи призначено судове засідання на 09.04.2019.
В судове засідання позивач не з"явився, повідомлений про розгляд справи належним чином, про причини неявки суд не повідомив. В матеріалах справи міститься заява позивача від 23.10.2018, згідно якої він просить справу розглянути у його відсутність (а.с. 59).
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивачу з 01.12.2012 призначено пенсію за вислугою років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 Закон № 2262-XII .
Сторонами не заперечується, що з 01.01.2018 внаслідок зміни грошового забезпечення відповідних категорій осіб, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 пенсія виплачується в розмірі 50% належних сум підвищення пенсії, обчислених в результаті перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 .
ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 05.09.2018 №І-3876 позивачу відмовлено у виплаті підвищення пенсії у повному обсязі.
В обґрунтування відмови зазначено, що пенсію позивача перераховано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103. Загальний розмір перерахованої пенсії з 01.01.2018 відповідно до постанови становить 5344,98 грн., в т.ч.: основний розмір пенсії - 5231,10 грн., додаткова пенсія потерпілому від аварії на ЧАЕС - 113,88 грн. Сума доплати пенсії по перерахунку визначається як різниця між перерахованим розміром пенсії та попереднім розміром пенсії у відсотках на відповідний рік (5344,98-2157,19=3187,79)
Виплата перерахованої пенсії з 1 січня 2018 проводиться у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків (1593,90 грн).; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків (2390,84 грн.); з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії (3187,79 грн.), визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Позивач вважає такі дії щодо виплати йому пенсії у розмірі 50% належних сум підвищення пенсії з 01.01.2018 протиправними, звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку діям відповідача, суд виходить з наступного.
Частиною 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п.1 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
24 лютого 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 (далі - Постанова № 103).
Пунктом 1 зазначеної постанови передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 2 Постанови №103 передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Суд зазначає, що з 01.01.2018 року пенсію позивача перераховано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою на дату звільнення зі служби.
Так, загальний розмір перерахованої пенсії з 01.01.2018 відповідно до довідки про перерахунок пенсії та відповідно до постанови становить 5344,98 грн., в т.ч.: основний розмір пенсії - 5231,10 грн., додаткова пенсія потерпілому від аварії на ЧАЕС - 113,88 грн. Сума доплати пенсії по перерахунку визначається як різниця між перерахованим розміром пенсії та попереднім розміром пенсії у відсотках на відповідний рік (5344,98грн.-2157,19грн.=3187,79грн.)
Отже, виплата перерахованої пенсії позивачу з 1 січня 2018 проводиться у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків (1593,90 грн).; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків (2390,84 грн.); з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії (3187,79 грн.), визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Таким чином, виплата пенсії позивачу проводиться у повній відповідності до п. 2 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 та у визначеному розмірі правомірно.
Відповідно до ст.117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103 на час виникнення спірних правовідносин була чинною та підлягала застосуванню.
Постанова Кабінету Міністрів України №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не встановлює обмеження виплати пенсії, а лише розстрочує її виконання з огляду на відсутність належного бюджетного фінансування, що за своїм змістом не суперечить ст. 116 Конституції України щодо повноважень Кабінету Міністрів України з приводу забезпечення проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.
Дана постанова не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Зазначена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 02 травня 2018 року у справі №818/1076/18 (Пз/9901/32/18).
Суд зазначає, що згідно рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 встановлено, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню, оскільки Постанова №103 на час виникнення спірних правовідносин була чинною, та такою, що кореспондується з приписами ч.4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в частині наданого Уряду права встановлювати такі умови перерахунку пенсії.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області жодним чином не порушило прав чи охоронюваних законом інтересів позивача в частині виплати останньому 50% суми підвищення пенсії з 01.01.2018, а тому позов не підлягає задоволенню.
Крім того, позовна вимога про зобов"язання ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснювати у подальшому виплату пенсії за вислугою років у повному обсязі (у тому числі з виплатою 100% суми підвищення) також не підлягає задоволенню, оскільки захисту підлягає лише порушене право, а тому суд не може вирішувати спір на майбутнє щодо правовідносин, які ще не настали.
Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_2 (вул.Першотравнева, б. 25, кв.59, смт.Городок, Радомишльський район, Житомирська область, 12265, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про зобов"язання здійснити виплату частини пенсії у розмірі 12751,20 грн. та здійснювати подальшу виплату пенсію у повному обсязі, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 15 квітня 2019 року