Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 квітня 2019 р. Справа№200/2192/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, б. 13; код ЄДРПОУ 42169323) про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії ,-
Позивач звернувся до суду з позовом до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірним та скасування Рішення від 16 грудня 2018 року про відмову в призначенні пенсії; зобов'язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії незалежно від віку на пільгових умовах згідно ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, зарахувавши до страхового стажу на пільгових умовах стаж на провідних підземних роботах, період перебування на військовій службі з 10 червня 2015 року по 16 листопада 2018 року із розрахунку один місяць служби за три місяці відповідного стажу та застосувати до зарахованого стажу пільги за кожен повний рік такого стажу додаткові 3 місяці.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач протиправно не зарахував до пільгового стажу в потрійному розмірі період участі в проведенні Антитерористичної операції та Операції об'єднаних сил, і як наслідок, відмовив у призначенні пенсії, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах, чим порушив право позивача на пенсійне забезпечення.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 14 березня 2019 року.
Ухвалою суду від 14 березня 2019 року відкладено розгляд справи до 11 квітня 2019 року.
У судове засідання 11 квітня 2019 року сторони не з'явилися, про дату, час та місце засідання повідомлені належним чином.
Відповідач, у встановлений судом строк, відзив на позов не надав.
Положеннями частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Таким чином, суд розцінює неподання відповідачем - суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин як визнання позову.
На підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта Серія НОМЕР_2 виданим 9 вересня 2000 року Красноармійським МВ УМВС України в Донецькій області.
16 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії незалежно від віку на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 16 грудня 2018 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно п.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи на підземних роботах. При цьому, до страхового стажу роботи зараховано - 23 роки 04 місяць 13 днів, із них: 9 років 6 місяців 0 днів - підземні професії, 13 років 10 місяців 3 дні - професії провідні підземні (11 років 1 місяць 13 днів з урахуванням кратності).
При цьому, відповідачем до пільгового стажу зараховано в одинарному розмірі час проходження позивачем військової служби (період участі в проведенні Антитерористичної операції та Операції об'єднаних сил).
Не погодившись з відмовою у призначенні пенсії позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Положеннями ст. 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. До військової служби відноситься, зокрема, військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Пунктом 1 ст. 8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” встановлено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України “Про оборону України”, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про оборону України” особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 2 березня 2014 року № 189/2014 введене в дію рішення Ради Національної безпеки та оборони України “Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки, суверенітету та територіальної цілісності України”, яким констатовано виникнення кризової ситуації, яка загрожує національній безпеці України та вимагає необхідності вжиття заходів щодо захисту прав та інтересів громадян України, суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості державних кордонів України, недопущення втручання в її внутрішні справи.
Відповідно до примітки до ст. 4 Закону України “Про Раду Національної безпеки та оборони України” кризовою ситуацією вважається крайнє загострення протиріч, гостра дестабілізація становища в будь-якій сфері діяльності, регіоні, країні.
Протягом спірного періоду існувала кризова ситуація, що загрожувала національній безпеці України, а невідкладні заходи, запроваджені рішенням Ради національної безпеки та оборони України, щодо забезпечення національної безпеки, суверенітету та територіальної цілісності України вимагали, крім іншого, проведення часткової мобілізації, з початком якої, настав особливий період діяльності усіх інституцій України, який на час розгляду даної справи не закінчився.
Таким чином, на позивача поширювалися відповідні гарантії, встановлені вказаними нормативно-правовими актами.
Так, згідно довідки Покровсько-Ясинуватського об'єднаного міського військового комісаріату від 31 січня 2019 року №3/13 ОСОБА_1 у періоди з 10 червня 2015 року по 7 серпня 2016 року, з 23 серпня 2016 року по 20 листопада 2016 року, з 21 грудня 2016 року по 31 липня 2017 року, з 1 вересня 2017 року по 29 квітня 2018 року перебував у складі сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань.
Крім того, відповідно до довідки Покровсько-Ясинуватського об'єднаного міського військового комісаріату від 31 січня 2019 року №3/14 ОСОБА_1 у періоди з 10 травня 2018 року по 31 липня 2018 року, з 1 вересня 2018 року по теперішній час перебуває у складі сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.
Згідно трудової книжки Серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 працює у ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» на посаді прохідника підземного з повним робочим днем в шахті, яка віднесена до списку №1.
Тобто, матеріалами справи підтверджено, що позивач на момент призову на військову службу в особливий період, працював за професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, тому час проходження військової служби повинен зараховуватися до стажу роботи на пільгових умовах.
Як убачається зі спірного рішення, позивачу зараховано період проходження військової служби до пільгового стажу роботи в одинарному розмірі.
Проте, статтею 57 Закону України “Про пенсійне забезпечення” встановлено пільги по обчисленню стажу за час перебування на фронті, і визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Згідно абз. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей” (Далі -Постанова №393) установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема військова служба в Збройних Силах, Національній Гвардії.
Відповідно до п. 3 Постанови №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Тобто, час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується, зокрема до страхового стажу, загального стажу роботи, в тому числі до стажу роботи за спеціальністю, - на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.
Крім того, на пільгових умовах вказаний час зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, за умови якщо на момент призову на військову службу в особливий період особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
ОСОБА_1 проходив військову службу в складі Збройних Сил України за мобілізацією в особливий період у складі діючої армії у період бойових дій та безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, тому він мав право на зарахування цього періоду до страхового стажу і загального стажу роботи - на вказаних пільгових умовах.
Згідно абз. 2 п.1 ст. 8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
На підставі зазначеного, суд вважає, що оскільки позивач на момент призову на військову службу в особливий період працював на посаді, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, він також мав право на зарахування спірного періоду до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, - на вказаних пільгових умовах.
Таким чином адміністративний позов в цій частині підлягає задоволенню.
Стосовно застосування до зарахованого стажу пільги за кожен повний рік такого стажу додаткові 3 місяці, суд зазначає, що відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року №8 працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, але не відпрацювавши повного стажу, передбаченою зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього кожного повного року роботи гірничим очисного забою - за 1 рік роботи 3 місяці.
Проте, зазначене роз'яснення втратило чинність і право та порядок призначення пенсій на пільгових умовах працівникам, зайнятим на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії визначаються відповідно до частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, тому немає підстав зараховувати позивачу до загального стажу по 3 місяці за кожен повний рік додаткового стажу.
На підставі зазначеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Оскільки відповідно до положень Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, тому в силу вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Скасувати рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 від 16 грудня 2018 року.
Зобов'язати Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, б. 13; код ЄДРПОУ 42169323) повторно розглянути заяву від 16 листопада 2018 року ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) про призначення пенсії із зарахуванням до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, період перебування на військовій службі з 10 червня 2015 року по 16 листопада 2018 року із розрахунку один місяць служби за три місяці.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Повний текст рішення складено та підписано 15 квітня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Дмитрієв В.С.