про залишення позовної заяви без руху
16 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1189/19
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Каленюк Ж.В., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Волинської обласної державної адміністрації Управління культури, з питань релігій та національностей, державного реєстратора Управління культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішень та розпорядження,
ОСОБА_1 через представника - адвоката ОСОБА_3 звернувся з позовом до Волинської обласної державної адміністрації Управління культури, з питань релігій та національностей (відповідач 1), державного реєстратора Управління культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 (відповідач 2) про визнання протиправним та скасування:
- рішення Управління культури, релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації №11811070004000829 від 26 березня 2019 року «Про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах»;
- розпорядження Волинської обласної адміністрації від 26 березня 2019 року №160 «Про реєстрацію статуту релігійних громад у новій редакції»;
- рішення Управління культури, релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації №11811050003000829 від 26 березня 2019 року «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи (зміна повного найменування, зміна місцезнаходження, зміна органу управління».
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, та місить такі недоліки.
Згідно із пунктом 2 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
У порушення зазначених вимог у позовній заяві не зазначено: реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача (за його наявності) або номер і серія паспорта; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача 1.
Як встановлено пунктом 4 частини п'ятої статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
За змістом пунктів 7, 9 частини першої статті 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
З позовної заяви слідує, що позивач оскаржує рішення Управління культури, релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації та розпорядження Волинської обласної адміністрації, проте як відповідачів зазначає Волинську обласну державну адміністрацію Управління культури, з питань релігій та національностей та державного реєстратора Управління культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації ОСОБА_2. При цьому позовних вимог до державного реєстратора Управління культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 не заявляє. Крім того, позивач вказує як відповідача 1 Волинську обласну державну адміністрацію Управління культури, з питань релігій та національностей, проте просить визнати протиправним та скасувати окремо рішення Управління культури, релігій та національностей та розпорядження Волинської обласної адміністрації. Наведене не дозволяє встановити, до кого безпосередньо звернені позовні вимоги, що не сприяє вирішенню спору протягом розумного строку.
Суд звертає увагу, що кожен з відповідачів наділений відповідною процесуальною правосуб'єктністю, тому позовні вимоги повинні зазначатися з чітким розмежуванням до кожного з відповідачів в межах їх компетенції.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно уточнити, хто є відповідачем (відповідачами) у справі - Волинська обласна державна адміністрація та/або Управління культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації, іншими словами, до кого звернені вимоги позивача, та зазначити повне правильне їх найменування.
Крім того, згідно з пунктом 9 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Як слідує із позовної заяви, позивач оскаржує розпорядження від 26 березня 2019 року №160 «Про реєстрацію статутів релігійних громад у новій редакції». Відповідно до вказаного розпорядження зареєстровано зміни до статутів дев'яти релігійних громад. Однак по тексту позовної заяви позивач не погоджується лише щодо реєстрації змін до статуту «Свято-Троїцької громади Української православної церкви м. Берестечка Горохівського району Волинської області», своє відношення до інших громад не обґрунтовує.
Враховуючи наведене, позивачу слід обґрунтувати, яким чином розпорядження від 26 березня 2019 року №160 «Про реєстрацію статутів релігійних громад у новій редакції» в цілому порушує його права або уточнити предмет позову.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Як установлено частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 зазначеного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову: немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з 01 січня 2019 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1921,00 грн.
Згідно з абзацом другим частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли у позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Оскільки позивач подав позовну заяву, у якій об'єднано три вимоги немайнового характеру (заявлено позовні вимоги про визнання протиправними та скасування рішень від 26 березня 2019 року №11811070004000829, №11811050003000829 та розпорядження від 26 березня 2019 року), кожна з яких повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 768,40 грн. - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Відтак, заявлені позовні вимоги повинні бути оплачені судовим збором у сумі 2305,20 грн. (768,40 грн. х 3).
В порушення вимог частини третьої статті 161 КАС України позивач до позовної заяви не додав документ про сплату судового збору у сумі 2305,20 грн. або інших документів, які підтверджують підстави звільнення його від сплати судового збору відповідно до закону
Крім того, зі змісту оскаржуваного розпорядження від 26 березня 2019 року №160 слідує, що воно стосується, зокрема, релігійної організації «Релігійна громада Свято-Троїцького собору Православної церкви України міста Берестечко Горохівського району Волинської області». Однак в порушення вимог статті 49 КАС України позивач не просить залучити її до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вимогам, встановленим статтею 160 КАС України, її слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк позивачу необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви: подати нову редакцію позовної заяви разом з її копіями відповідно до кількості учасників справи, в якій вказати реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача (за його наявності) або номера і серії паспорта; визначити, хто є відповідачами у справі, чітко розмежувати вимоги до них та зазначити усі відомості, передбачені пунктом 2 частини п'ятої статті 160 КАС України; обґрунтувати, яким чином розпорядження від 26 березня 2019 року №160 «Про реєстрацію статуту релігійних громад у новій редакції» в цілому порушує права позивача; визначити процесуальний статус релігійної організації «Релігійна громада Свято-Троїцького собору Православної церкви України міста Берестечко Горохівського району Волинської області» в даному спорі, а також сплатити судовий збір у сумі 2305,20 грн. та надати суду оригінал платіжного документа або інші документи, які підтверджують підстави звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону.
Перерахування судового збору необхідно здійснювати за платіжними реквізитами Волинського окружного адміністративного суду, зазначеними на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.
Усуваючи недоліки позовної заяви, позивачу необхідно врахувати вимоги частини першої статті 161 КАС України щодо долучення до позовної заяви у новій редакції її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Волинської обласної державної адміністрації Управління культури, з питань релігій та національностей, державного реєстратора Управління культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішень та розпорядження залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Ж.В. Каленюк