36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
04.04.2019 Справа № 10/45
Господарський суд Полтавської області у складі судді Іванко Л.А., за участю секретаря судового засідання Ісенко М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні
заяву ліквідатора ОСОБА_1, подану в межах справи №10/45
про банкрутство Комунального підприємства "Полтавська бавовнопрядильна фабрика", м.Полтава про визнання протиправною бездіяльність Полтавської міської ради щодо неприйняття до комунальної власності міста гуртожитків по вул. Харчовиків, 29/1 та Харчовиків, 31 у м.Полтаві, та зобов'язання Полтавської міської ради прийняти до комунальної власності територіальної громади міста Полтави гуртожитки по вул. Харчовиків, 29/1 та Харчовиків, 31 у м.Полтаві без додаткових умов
за участю представників учасників справи:
від Полтавської міської ради: ОСОБА_2, дов.№ 04.2.2-20/2/100 від 24.01.2019 року
ліквідатор (заявник) - арбітражний керуючий ОСОБА_1
встановив:
11.02.2003 року ухвалою господарського суду № 10/45 порушено провадження у справі про банкрутство колективного підприємства "Полтавська бавовнопрядильна фабрика", м.Полтава.
12.08.2003 року господарським судом Полтавської області прийнято постанову про визнання КП "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
В ході ліквідаційної процедури банкрута на адресу суду надійшла заява ліквідатора КП "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" в якій заявник просить суд визнати протиправною бездіяльність Полтавської міської ради щодо неприйняття до комунальної власності міста гуртожитків по вул. Харчовиків, 29/1 та Харчовиків, 31 у м.Полтаві, та зобов'язання Полтавської міської ради прийняти до комунальної власності територіальної громади міста Полтави гуртожитки по вул. Харчовиків, 29/1 та Харчовиків, 31 у м.Полтаві без додаткових умов.
Ухвалою господарського суду від 11.02.2019 року суд визнав достатніми матеріали для прийняття заяви та призначив до розгляду в межах справи №10/45 про банкрутство Комунального підприємства "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" на 28.02.2019 року.
Полтавській міській раді - запропоновано надати суду письмові пояснення щодо підстав неприйняття до комунальної власності територіальної громади міста Полтави гуртожитки по вул. Харчовиків, 29/1 та Харчовиків, 31 у м.Полтаві.
28.02.2019 року від Полтавської міської ради надійшли письмові пояснення (вх.№ 2046), в яких останній зазначає, що для підписання акту приймання-передачі житлового фонду у власність територіальної громади м.Полтави має бути поданий пакет правовстановлюючої та технічної документації на кожен з об»єктів житлового фонду, зокрема, інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, землевпорядна документація.
Посилаючись на відсутність необхідних документів, просить відмовити в задоволенні клопотання ліквідатора.
28.02.2019 року в судовому засіданні оголошено перерву до 21.03.2019 року.
13.03.2019 року ліквідатор КП "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" ОСОБА_1 подав суду відповідь на пояснення, в якій мотиви, викладені Полтавською міською радою не визнає та обґрунтовує свої вимоги про визнання протиправною бездіяльність Полтавської міської ради щодо неприйняття до комунальної власності міста гуртожитки по вул.Харчовиків, 29/1 та Харчовиків, 31 та зобов»язання прийняти до комунальної власності вказані гуртожитки.
21.03.2019 року в судовому засіданні оголошено перерву до 04.04.2019 року.
03.04.2019 року від Полтавської міської ради надійшли заперечення на відповідь на відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні клопотання ліквідатора.
Відповідно до правової позиції Вищого господарського суду (див. п.4.1 Постанови Пленуму ВГСУ від 24.10.2011 року № 11) ухвали зі справ про банкрутство, в яких вирішуються питання по суті, фактично є рішеннями суду.
В судовому засіданні 04.04.2019 року оголошено вступну та резолютивну частину ухвали суду.
Перевіривши матеріали заяви, дослідивши подані документи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, судом встановлено наступне.
Частина 4 ст. 10 Закону визначає, що суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, вирішує усі майнові спори з вимогами до боржника, у тому числі спори про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів) укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов'язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України.
Отже, за умови порушення провадження у справі про банкрутство боржника, особливістю вирішення таких спорів є те, що вони розглядаються та вирішуються господарським судом, що узгоджується із загальною спрямованістю Закону про банкрутство, який передбачає концентрацію всіх спорів у межах справи про банкрутство задля судового контролю у межах цього провадження за діяльністю боржника, залучення всього майна боржника до ліквідаційної маси та проведення інших заходів, метою яких є повне або часткове задоволення вимог кредиторів.
Судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (п.3 ст.3 ГПК України).
Відповідно до п.6 ст.12 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
У даній справі про банкрутство Комунального підприємства "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" триває ліквідаційна процедура і системний аналіз положень Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” вказує на те, що з моменту порушення стосовно боржника справи про банкрутство він перебуває в особливому правовому режимі, який змінює весь комплекс юридичних правовідносин боржника, і спеціальні норми Закону мають пріоритет у застосуванні при розгляді справ про банкрутство щодо інших законодавчих актів України.
Постановою господарського суду Полтавської області від 12.08.2003 року Комунальне підприємство "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
В ході здійснення ліквідаційної процедури ліквідатором було встановлено, що відповідно до витягів з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна від 17.12.2014 № 10-15-17543 та № 10-15-17545 КП «Полтавська бавовнопрядильна фабрика» є балансоутримувачем державного майна - гуртожитків по вул. Харчовиків, 29/1, та по вул. Харчовиків, 31, у м. Полтаві.
Згідно ч. 1 ст. 26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, чинній на дату винесення постанови) усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського віддання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів державного житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що у відповідності до зазначених приписів в постанові господарського суду Полтавської області від 12.08.2003 року (п.4) виконавчий комітет Полтавської міської ради зобов»язано прийняти до комунальної власності без додаткових умов гуртожитки, які обліковуються на балансі КП «Полтавська бавовнопрядильна фабрика».
За даних обставин, суд прийшов до висновку про закриття провадження в частині вимоги ліквідатора про зобов»язання Полтавської міської ради прийняти до комунальної власності територіальної громади міста гуртожитки по вул.Харчовиків, 29/1 та Харчовиків,31 у м.Полтаві без додаткових умов в зв»язку з існуванням рішення господарського суду Полтавської області, в якому вирішено спір між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав.
На даний час гуртожитки, які обліковуються на балансі КП «Полтавська бавовнопрядильна фабрика» залишаються не прийнятими до комунальної власності міста, в зв»язку з чим, ліквідатор просить визнати протиправною бездіяльність Полтавської міської ради.
Обгрунтовуючи подану заяву ліквідатор зазначає.
Частиною 3 статті 4-1 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» від 03.03.1998 № 147/98-ВР визначено, що рішення щодо передачі об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними організаціями за згодою відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, в у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за згодою районних або обласних рад.
Відповідно до вимог Закону № 147/98-ВР, наказами Регіонального відділення ФДМУ по Полтавській області № 566, № 567, від 09.07.2013 року передано об'єкти державної власності - гуртожитки по вул. Харчовиків, 31, та по вул. Харчовиків 29/1 у м. Полтаві відповідно у комунальну власність територіальної громади м. Полтави, і рішенням Полтавської міської ради від 16.06.2014 року надано згоду на прийняття до комунальної власності територіальної громади міста вказаних гуртожитків.
Полтавською міською радою прийнята Програма передачі гуртожитків у комунальну власність територіальної громади м. Полтави та реалізації житлових прав мешканців гуртожитків, яка затверджена рішенням позачергової 29 сесії 6-го скликання Полтавської міської ради від 05 лютого 2013 року.
Згідно вказаної Програми, термін передачі гуртожитків по вул. Харчовиків, 29/1 та по вул. Харчовиків, 31 у м. Полтаві визначено 2013 рік.
Рішенням позачергової сорок другої сесії шостого скликання Полтавської міської ради від 16 червня 2014 року за поданням прокурора м. Полтави надано згоду на прийняття до комунальної власності територіальної громади міста гуртожитків по вул. Харчовиків, 29/1 та Харчовиків, 31 у м. Полтаві.
Листами КП «Полтавська бавовнопрядильна фабрика» від 01 серпня 2014 року за вих. № 152, від 13 березня за вих. № 169, від 16 вересня 2014 року за вих. № 207 повідомлено Полтавську міську раду та Комісію з питань передачі відомчих об"єктів у комунальну власність міста про готовність будь-якого часу передати у комунальну власність міста гуртожитки та наявні у ліквідатора документи, ліквідатор просив прийняти вказані гуртожитки у комунальну власність та повідомити дату, час, місце передачі гуртожитків та наявних документів з оформленням відповідних актів приймання - передачі.
ОСОБА_3 майном комунальної власності міста Виконавчого комітету Полтавської міської ради від 28 серпня 2014 року № 01-05/01-15/1269 направлено на адресу заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_4 технічну документацію на гуртожитки, надану ліквідатором КП «Полтавська бавовнопрядильна фабрика».
ОСОБА_3 ЖКГ Виконавчого комітету Полтавської міської ради від 24 вересня 2014 року № 01-06-01/07/1779 вищевказана технічна документація на гуртожитки була направлена начальнику КП «ЖЕО № 2».
Пунктом 2 рішення від 16.06.2014 року Полтавська міська рада зобов'язала комісію з питань передачі відомчих об'єктів у комунальну власність міста визначити технічний стан гуртожитків по вул. Харчовиків, 29/1 та по вул. Харчовиків, 31 у м. Полтаві разом з об'єктами комунального призначення, що їх обслуговують, з оформленням актів приймання - передачі гуртожитків.
За твердженням ліквідатора, комісією з питань передачі відомчих об'єктів у комунальну власність міста не виконано рішення Полтавської міської ради, технічний стан гуртожитків не визначено, акти приймання - передачі гуртожитків не оформлено та не підписано.
В січні 2015 року ліквідатор звернувся до прокуратури м. Полтави зі скаргою на бездіяльність Полтавської міської ради, що прийняття спірних гуртожитків до комунальної власності територіальної громади м. Полтави.
30 січня 2015 року перший заступник прокурора м. Полтави в інтересах держави в особі Регіонального відділення ФДМУ по Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавської міської ради.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 31 березня 2015 року, справа № 816/305/15-а, яка була залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2015 року, визнано протиправною бездіяльність Полтавської міської ради щодо неприйняття до комунальної власності міста Полтава гуртожитків по вул. Харчовиків, 29/1 та Харчовиків, 31 у м. Полтаві, зобов'язано Полтавську міську раду забезпечити прийняття у комунальну власність територіальної громади міста Полтави гуртожитків по вул. Харчовиків, 29/1 та Харчовиків, 31 у місті Полтаві.
Верховний Суд Постановою від 12 червня 2018 року касаційну скаргу Полтавської міської ради задовольнив частково. Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 31 березня 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2015 року скасував. Провадження у справі закрив. Роз'яснив позивачу право на звернення до господарського суду, оскільки даний спір не є публічно-правовим та не може бути розглянутий адміністративним судом.
На даний час ліквідаційна процедура КП «Полтавська бавовнопрядильна фабрика», введена постановою господарського суду Полтавської області від 12.08.2003 року триває в зв"язку з неприйняттям Полтавською міською радою спірних гуртожитків до комунальної власності територіальної громади.
В наданих суду поясненнях та в запереченнях на відповідь на відзив представник Полтавської міської ради зазначає наступне.
Порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, який перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій (далі - відомчий житловий фонд), у разі банкрутства, зміни форми власності або ліквідації цих підприємств, установ та організацій регулюється Положенням про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 06 листопада 1995 року № 891.
Відповідно до пункту 3 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, разом з відомчим житловим Фондом передаються відповідним комунальним підприємствам зовнішні мережі електро-. тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо).
Відповідно до п. 8 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього.
У разі відсутності необхідної технічної документації вона відновлюється за рахунок підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд у комунальну власність.
Отже, згідно з вищевикладеним, обов'язок надати технічну документацію покладений на суб'єкта, що передає житловий фонд.
В додатку до Положення визначено форму акту приймання - передачі відомчого житлового фонду в комунальну власність. Безпосередньо в самому акті зазначаються наступні відомості: рік введення в експлуатацію житлового будинку, матеріали стін, матеріали покрівлі, група капітальності, кількість поверхів, об'єм будівлі, кількість сходових кліток, площа забудови, загальна площа будинку (частини), жила площа квартир, загальна площа квартир, кількість квартир у будинку (частині будинку), кількість жилих кімнат у квартирах, кількість мешканців у квартирах, обладнання житлового будинку (водопроводи, каналізація,центральне опалення, гаряче водопостачання, електроосвітлення), площа допоміжних приміщень будинку (підвалів, напівпідвалів, мансард, горищ), вартість основних фондів, впрорядкованість прибудинкової території. Також, в акті приймання - передачі вказується, які документи було передано підприємством, установою чи організацією, в повному господарському віданні або в оперативному управлінні якої перебував будинок, та відповідно які документи було прийнято органом місцевого самоврядування, а саме технічний паспорт на будинок, плани поверхів, схеми надвірних прибудинкових мереж та внутрішніх технічних засобів, домові книги, іншу документацію.
Отже, передача житлового фонду в комунальну власність передбачає здійснення конкретної процедури та надання відповідних документів, без наявності яких оформити акт приймання - передачі відомчого житлового фонду в комунальну власність з дотриманням вимог встановлених законом щодо його форми неможливо.
Відповідно до ч. 2 ст. 331 Цивільного кодексу України якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Відповідно до п. 43 постанови Кабінету Міністрів України № 1127 від 25 грудня 2015 року «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 p., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються:
1) технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;
2) витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта (у разі державної реєстрації права державної власності);
3) документ, що підтверджує факт перебування об'єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності);
4) документ, що підтверджує факт відсутності перебування об'єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).
Пункт 58 вищезазначеної Постанови передбачає, що для державної реєстрації права власності на підставі рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність також подаються:
1) рішення правонабувача майна, уповноваженого ним органу про надання згоди на передачу об'єкта нерухомого майна;
2) акт приймання-передачі такого об'єкта нерухомого майна.
Для реєстрації права власності на гуртожитки за територіальною громадою міста Полтави державному реєстратору необхідно надавати технічні паспорти на об'єкти нерухомого майна.
Посилаючись на зазначені норми, Полтавська міська рада в наданих суду поясненнях зазначає, що на даний час КП «Полтавська бавовнопрядильна фабрика» не виконало вимог Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, зокрема, ним не було надано ряд документів:
1) клопотання про передачу об'єктів житлового фонду,
2) документа, що підтверджує право вчиняти дії щодо передачі державного майна,
3) рішення уповноваженого органу про передачу нерухомого майна,
правовстановлюючої документації на кожен з об'єктів,
4) засвідчених належним чином копій технічних паспортів з відміткою про
проведення поточної інвентаризації,
5) актів вводу в експлуатацію будинків, інвентарних справ,
6) схем розмежування балансової належності всіх комунальних мереж,
землевпорядної документації,
що у своїй сукупності унеможливлює здійснення процедури прийняття гуртожитків у комунальну власність міста.
Таким чином, для підписання акту приймання - передачі житлового фонду у власність територіальної громади м.Полтави має бути поданий пакет правовстановлюючої та технічної документації на кожен з об'єктів житлового фонду, зокрема інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, землевпорядна документація.
Зважаючи на відсутність необхідних документів представник Полтавської міської ради зазначає про відсутність правових підстав для прийняття до комунальної власності міста гуртожитків, в зв"язку з чим, просить відмовити в задоволенні клопотання ліквідатора.
Дослідивши письмові докази, суд встановив, що заперечення Полтавської міської ради спростовуються матеріалами справи, а саме:
постановою Господарського суду Полтавської області від 12.08.2003 року по справі №10/45 визнано банкрутом Колективне підприємство "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" та зобов'язано виконавчий комітет Полтавської міської ради прийняти до комунальної власності без додаткових умов гуртожитки, які обліковуються на балансі КП "Полтавська бавовнопрядильна фабрика".
Згідно витягів з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна від 17.12.2014 року № 10-15-17543, № 10-15-17545 КП "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" є балансоутримувачем державного майна - гуртожитків по вул. Харчовиків, 29/1, та по вул. Харчовиків, 31, у м. Полтаві.
Вказані гуртожитки під час приватизації державного майна орендного підприємства "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" не увійшли до вартості майна підприємства, що підлягало приватизації, та залишилися на балансі КП "Полтавська бавовнопрядильна фабрика", як державне майно.
Відповідно до Програми передачі гуртожитків у власність територіальної громади м.Полтави та реалізації житлових прав мешканців гуртожитків, затвердженої рішенням позачергової 29 сесії 6-го скликання Полтавської міської ради від 05.02.2013 року, наказами Регіонального відділення Фонду державного майна України по Полтавській області від 09.07.2013 року № 566, № 567 передано у комунальну власність Полтавської міської ради об'єкти державної власності: гуртожитки по вул. Харчовиків, 29/1 та по вул. Харчовиків, 31 у м. Полтаві. Згідно вказаної Програми, термін передачі гуртожитків по вул. Харчовиків, 29/1 та по вул. Харчовиків, 31 у м. Полтаві визначено 2013 рік.
Рішенням позачергової сорок другої сесії шостого скликання Полтавської міської ради від 16.06.2014 року за поданням прокурора м. Полтави надано згоду на прийняття до комунальної власності територіальної громади міста гуртожитків по вул. Харчовиків, 29/1 та вул. Харчовиків, 31 у м. Полтаві.
Згідно протоколів засідання комісії з питань передачі відомчих об'єктів у комунальну власність міста від 07.10.2014 року та 27.02.2015 року, питання прийняття гуртожитків до комунальної власності не вирішено позитивно із тих підстав, що КП "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" не передано зовнішні мережі електро-, газо-, водопостачання та водовідведення відповідним комунальним підприємствам.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
До виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність (п. 51 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Об'єктом передачі права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, згідно з Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", є житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, чинній станом на ухвалення рішення про банкрутство підприємства), усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів державного житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Частиною 1 статті 6 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" закріплено, що передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі.
Відповідно до частини 5 статті 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Частиною 6 статті 7 зазначеного Закону встановлено, що право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі, а у випадках, передбачених законом, - з дня державної реєстрації такого права.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням від 16.06.2014 року Полтавська міська рада зобов'язала комісію з питань передачі відомчих об'єктів у комунальну власність міста визначити технічний стан гуртожитків по вул. Харчовиків, 29/1 та вул. Харчовиків, 31 у м. Полтаві разом з об'єктами комунального призначення, що їх обслуговують, з оформленням актів приймання-передачі гуртожитків.
В свою чергу, під час розгляду справи встановлено, що комісією з питань передачі відомчих об'єктів у комунальну власність міста не виконано рішення Полтавської міської ради, технічний стан гуртожитків не визначено, акти приймання-передачі гуртожитків не оформлено та не підписано. При цьому, підставою відмови у підписанні актів приймання - передачі гуртожитків слугувала відсутність факту передачі КП "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" зовнішніх мереж електро-, газо-, водопостачання та водовідведення відповідним комунальним підприємствам.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 року №891 затверджено Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій.
Відповідно до пунктів 2, 3 Положення № 891 передачі в комунальну власність підлягають житлові будинки відомчого житлового фонду, у тому числі гуртожитки.
Відомчий житловий фонд передається у комунальну власність безоплатно.
Разом з відомчим житловим фондом передаються відповідним комунальним підприємствам зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо).
Отже, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення підлягають передачі відповідним комунальним підприємствам одночасно із передачею житлового фонду у комунальну власність.
Таким чином, посилання представника Полтавської міської ради, як на підставу неприйняття спірних гуртожитків у комунальну власність, на факт недотримання КП "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" вимог чинного законодавства щодо передачі зовнішніх мереж електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення є необгрунтованим та безпідставним.
Згідно із пунктом 8 Положення № 891, передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього.
У разі відсутності необхідної технічної документації вона відновлюється за рахунок підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд у комунальну власність.
Акт приймання-передачі відомчого житлового фонду у комунальну власність складається в чотирьох примірниках, підписується членами комісії з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність та затверджується держадміністрацією або виконкомом, який утворив цю комісію (п.9 Положення № 891).
Під час розгляду справи встановлено, що КП "Полтавська бавовнопрядильна фабрика" надано комісії з питань передачі відомчих об'єктів у комунальну власність копії відповідної технічної документації на спірні гуртожитки, плани зовнішніх мереж та іншу документацію.
Крім того, підприємством неодноразово у листах наголошувалося про готовність передачі оригіналів такої документації разом із житловим фондом, однак дії щодо оформлення прийняття у комунальну власність гуртожитків комісією не здійснено.
Згідно положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнавання його банкрутом" передбачено обов'язкове передання об'єктів житлового фонду, виявлених під час ліквідаційної процедури, до комунальної власності територіальних громад міста. При цьому таке передання є безумовним, тобто відбувається без жодних додаткових умов.
Також, згідно з пунктами 1 - 3 статті 3 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", забезпечення реалізації конституційного права на житло мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія цього Закону, здійснюється з дотриманням таких підходів: всі гуртожитки, на які поширюється дія цього Закону, підлягають передачі у власність територіальних громад; передача гуртожитків у власність територіальних громад відповідно до цього Закону має бути здійснена в строки, передбачені державною програмою передачі гуртожитків у власність територіальних громад; передача гуртожитків згідно із цим Законом у власність територіальних громад здійснюється відповідно до порядку, передбаченого Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" та прийнятих відповідно до нього підзаконних актів, з урахуванням особливостей цього Закону.
Рішенням позачергової 29 сесії 6-го скликання Полтавської міської ради від 05.02.2013 року затверджено Програму передачі гуртожитків у власність територіальної громади м. Полтави та реалізації житлових прав мешканців гуртожитків на 2010 - 2015 роки (у новій редакції), в якій строк передачі гуртожитків по вул. Харчовиків, 29/1 та по вул. Харчовиків, 31 у м. Полтаві встановлено - 2013 рік.
В ході розгляду справи підтверджено, що всупереч вимогам статті 3 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", а також частини 5 статті 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", пункту 9 Положення № 891 у строк, визначений відповідною Програмою, акти приймання-передачі гуртожитків в комунальну власність не складено, право комунальної власності на гуртожитки не зареєстровано, а відтак гуртожитки не прийнято до комунальної власності.
Полтавська міська рада, якою прийнято рішення від 16.06.2014 року про надання згоди на прийняття до комунальної власності міста гуртожитків по вул. Харчовиків, 29/1, та вул. Харчовиків, 31 у м. Полтаві та зобов'язано комісію з питань передачі відомчого житлового фонду в комунальну власність визначити технічний стан гуртожитків з оформленням актів приймання-передачі гуртожитків, повинна контролювати і забезпечити виконання цього рішення.
Отже, Полтавською міською радою не вжито усіх заходів щодо прийняття у комунальну власність гуртожитків по вул. Харчовиків, 29/1, та по вул. Харчовиків, 31 у м. Полтаві відповідно до вимог чинного законодавства, у строки, передбачені відповідною Програмою, не здійснено контроль за реальним виконанням рішення від 16.06.2014 року комісією з питань передачі відомчих об'єктів у комунальну власність.
Аналіз положень законодавства свідчить, що питання дотримання встановленого порядку та форми прийняття в комунальну власність гуртожитків (визначення технічного стану, відсутність фінансування видатків, пов'язаних з передачею об'єктів житлового фонду) не може впливати на обов'язок Полтавської міської ради щодо виконання вимог Конституції України, Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» стосовно прийняття гуртожитків по вул. Харчовиків, 31 та по вул. Харчовиків , 29/1 у м. Полтаві у комунальну власність територіальної громади, оскільки визначені в підзаконних актах механізми реалізації норм Закону не можуть підмінювати (замінювати) ці норми Закону, змінювати його суть та перешкоджати його виконанню.
Зважаючи на те, що нормами ст.26 Закону (в редакції чинній до 18.01.2013р.) передбачено обов'язкове передання об'єктів комунальної інфраструктури, виявлених під час ліквідаційної процедури, до комунальної власності територіальних громад міста, при цьому, таке передання є безумовним, тобто відбувається без жодних додаткових умов, ліквідатор зобов'язаний передати, а Полтавська міська рада прийняти у власність територіальної громади гуртожитки.
Невиконання зазначених вимог призводить до затягування ліквідаційної процедури, оскільки наявність на балансі банкрута майнових активів, які не підлягають включенню до ліквідаційної маси, перешкоджає завершенню ліквідаційної процедури у встановленому Законом порядку та строки.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги ліквідатора про визнання протиправною бездіяльність Полтавської міської ради щодо неприйняття до комунальної власності міста гуртожитків по вул.Харчовиків, 29/1 та Харчовиків, 31 у м.Полтаві є обгрунтованими та підлягають задоволенню. .
Керуючись ст.ст. 24, 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржник аабо визнання його банкрутом", ст.ст.231, 234 Господарського процесуального кодексу України, -
1. Визнати протиправною бездіяльність Полтавської міської ради щодо неприйняття до комунальної власності міста гуртожитків по вул.Харчовиків, 29/1 та Харчовиків, 31 у м.Полтаві.
2. В частині вимоги про зобов"язання Полтавської міської ради прийняти до комунальної власності територіальної громади міста Полтави гуртожитки по вул.Харчовиків 29/1 та Харчовиків,31 у м.Полтаві без додаткових умов провадження закрити.
Повний текст ухвали складено 15.04.2019 року
Суддя Іванко Л.А.