Справа № 344/4013/19
Провадження № 2-а/344/349/19
09 квітня 2019 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої - судді Бабій О.М.,
секретаря Орнат Л.І.,
розглянувши у порядку спрощеного письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора взводу 2 роти 1 Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними та скасування постанови серії АА № 290361 від 24 лютого 2019 року по справі про адміністративне правопорушення,-
Позивач звернулась в суд з наведеним адміністративним позовом, посилаючись на те, що постановою серії АА № 290361 від 24 лютого 2019 року по справі про адміністративне правопорушення, він визнаний винним в тому, що 24 лютого 2019 року о 01 годині 30 хвилин знаходився біля будинку № 13 на вулиці Заклинських на території дитячого майданчика в п'яному вигляді з явними ознаками алкогольного сп'яніння чим ображав людську гідність та громадську мораль. У зв'язку з чим на нього накладено штраф у розмірі 51 грн. за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП. Вважає, що дана постанова є незаконною та підлягає скасуванню, оскільки 24 лютого 2019 року близько 01 години 20 хвилин ним було здійснено виклик патрульної поліції у зв'язку з небажанням працівників нічного розважального закладу, в якому він відпочивав, надати ОСОБА_3 відгуків і пропозицій. О 01 годині 30 хвилин позивач перебував біля вказаного закладу на вулиці Галицькій, де очікував приїзду патрульних. Після приїзду, представники поліції з'ясували його особисті дані, причини виклику та повідомили, що ніхто не зобов'язаний надавати позивачу ОСОБА_3 відгуків і пропозицій. На зауваження, що надання такої книги передбачене законодавством про захист прав споживачів, поліцейські не відреагували належним чином. Після розмови позивач пішов додому. На вулиці Заклинських, 13 на території дитячого майданчика його тієї ночі взагалі не було, а зазначена постанова була складена вже після того як позивач пішов додому, без його присутності за правопорушення, якого він не скоював.
Позивач в судове засідання не з'явився, суду подав заяву про розгляд справи без його участі, у заяві позовні вимоги підтримав та просив про задоволення адміністративного позову.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Причину неявки суд не повідомив, відзиву не подав.
За змістом ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Із урахуванням наведеного судом ухвалено розгляд справи проводити в порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо правомірності накладення адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 178 КУпАП.
Згідно оскаржуваної постанови серії АА № 290361 по справі про адміністративне правопорушення від 24 лютого 2019 року, інспектором взводу 2 роти 1 Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції ОСОБА_2 встановлено, що ОСОБА_1 24 лютого 2019 року о 01 годині 30 хвилин знаходився біля будинку № 13 на вулиці Заклинських на території дитячого майданчика в п'яному вигляді з явними ознаками алкогольного сп'яніння чим ображав людську гідність та громадську мораль. У зв'язку з чим його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 178 КУпАП розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як вбачається, зі змісту ст. 251 КУпАП та ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в зазначеній справі є будь - які фактичні дані, на основі яких компетентним органом (посадовою особою) або судом встановлюється наявність чи відсутність обставин, що мають значення для справи, в тому числі винність особи, обставини, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Зі змісту частини 1 статті 73 КАС України слідує, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що предметом доказування у даній справі є протиправність оскаржуваної постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за фактичне вчинення адміністративного правопорушення та її скасування.
Позивач факт вчинення адміністративного правопорушення заперечив.
Суд вважає що саме по собі описання адміністративного правопорушення не може бути належним доказом вчинення його особою. Факт вчинення правопорушення підлягає фіксації у постанові, яка по своїй правовій природі є рішенням суб'єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду правопорушення, якому передує його фіксування.
Лише фіксація вчинення адміністративного правопорушення позивача, підтверджує правомірність накладення адміністративного стягнення та буде вважатися належним доказом по справі, однак в даній справі правопорушення не було зафіксовано патрульним на фото або відеозапис, чи у інший встановлений законом спосіб.
Згідно приписів ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Із оскаржуваної постанови не вбачається наявність даних про технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис поведінки позивача. Тобто, постанова не містить посилання на жоден доказ вчинення позивачем згаданого адміністративного порушення та таких не було надано суду.
Візуальне спостереження за дотриманням ПДР працівниками органу Національної поліції може бути доказом у справі у тому випадку, коли воно зафіксовано у встановленому законом порядку.
Отже, уповноважена особа має всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, зокрема, на підставі належних доказів, які підтверджують факт вчинення особою адміністративного правопорушення.
Однак відповідачами відзиву на позовну заяву не надано, як і не долучено доказів правомірності оскаржуваної постанови, у зв'язку з чим, постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
За змістом ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:
1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення;
2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;
3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;
4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;
5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;
6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;
7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;
8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;
9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
З урахуванням вказаних норм законодавства, суд прийшов до висновку що провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо позивача слід закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, оскільки відповідачем не доведено події та складу правопорушення.
Разом з тим позов не містить правових підстав для визнання дій інспектора патрульної поліції неправомірними, оскільки місцевий загальний суд як адміністративний не вправі визнавати рішення посадової особи неправомірними, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, а тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Частино 5 ст. 250 КАС України передбачено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
На підставі викладеного, відповідно до ст.ст. 33, 178 ч. 1, 247, 251, 252, 254, 256, 258 КУпАП, керуючись ст. ст. 9, 77, 241-246, 250, 255, 286 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора взводу 2 роти 1 Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними та скасування постанови серії АА № 290361 від 24 лютого 2019 року по справі про адміністративне правопорушення - задовольнити частково.
Скасувати постанову серії АА № 290361 від 24 лютого 2019 року по справі про адміністративне правопорушення.
В задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178 КУПАП - закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області.
Повний текст рішення складено та підписано 12 квітня 2019 року.
Суддя Бабій О.М.