Постанова від 15.04.2019 по справі 629/2759/17

Головуючий І інстанції: Смірнова Н.А.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2019 р. Справа № 629/2759/17

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Бершова Г.Є.,

Суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Харківській області на рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 20.11.2018, вул. Орджонікідзе, 9, м. Лозова, Лозівський, Харківська, 64600, повний текст складено 29.11.18 по справі № 629/2759/17

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції в Харківській області третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Лозівського міськрайонного суду Харківської області з позовом до Головного управління Національної поліції в Харківській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив визнати незаконними дії Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо відмови у видачі нової довідки з правильним підрахунком його, ОСОБА_1, пільгового стажу, зважаючи на виписку з наказу Міністерства Внутрішніх Справ РФ (Я) від 25.05.1998 року за № 150 л/с, так як у його пенсійній справі № 10028390 наявні документи, у яких була допущена технічна помилка, яка призвела до безпідставного зменшення вислуги років; зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області надати новий розрахунок вислуги років на пенсію працівника органів внутрішніх справ ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, обов'язково врахувавши виписку з наказу МВД РФ (Я) від 25.05.1998 року за № 150 л/с, яка дає право на перерахунок пільгової пенсії, загальна вислуга років для призначення пенсії за якою - 29 років 04 місяці 05 днів; зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області направити новий розрахунок вислуги років на пенсію працівника органів внутрішніх справ ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області для приведення у відповідність пенсійної справи ОСОБА_1, а саме стажу роботи.

Рішенням Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 20.11.2018 позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач - Головне управління Національної поліції в Харківській області подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на прийняття рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить рішення скасувати та прийняте нове, яким у задоволенні позову відмовити.

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим, відповідно до п. 2 ч. 1ст. 311 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 з 12.08.1983 року по 15.09.1998 року працював в Державній протипожежній службі на території Оймяконського району, Республіки Саха (Якутія).

Наказом МВС по Республіці Саха (Якутія) від 25.05.1998 № 150 о/с майора внутрішньої служби ОСОБА_1 (Н-871524) - заступника начальника ПСО ОВС Оймяконського улуса звільнено за ст. 58 п. «В» (за вислугою років) Положення про службу в ОВС РФ.

Згідно з випискою з наказу МВС РФ від 25.05.1998 № 150 о/с вислуга років на день звільнення складає в календарному обчисленні: 20 років 11 місяців 06 днів, а пільгового: 29 років 04 місяці 05 днів.

Проте, в грошовому атестаті від 05.06.1998 № 20 загальний стаж для призначення пенсії склав в календарному обчисленні: 18 років 05 місяців 02 дні, пільгового: 24 роки 10 місяців 08 днів.

В листі Міністерства внутрішніх справ по Республіці Саха (Якутія) від 28.10.2014 року № 15/1-6977 зазначено, що дійсно в наказі МВС РС (Я) від 25.05.1998 року № 150 по особовому складу про звільнення з органів внутрішніх справ була допущена технічна помилка, яка не призвела до зменшення вислуги років для перерахунку вихідної допомоги. І з урахуванням того, що відсутня недоплата чи переплата по виплаті пенсії внесення змін у наказ і грошовий атестат недоцільно, виходячи зі строків давності.

Зважаючи на те, що в листі МВС по Республіці Саха (Якутія) від 28.10.2014 року № 15/1-6977 зазначено про технічну помилку, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції в Харківській області з листом про виправлення допущеної помилки шляхом надання до органів Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки з правильним підрахунком його пільгового стажу, оскільки саме в цій організації зберігається його особова справа.

Проте, ОСОБА_1 було надано роз'яснення, що ГУНП в Харківській області не має можливості надати таку довідку, оскільки він не проходив службу у підрозділах ГУНП в Харківській області та ГУМВС України в Харківській області.

Позивач, не погоджуючись із діями відповідача, звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що оскільки в наказі МВС допущено технічну помилку, яка не призвела до зменшення вислуги років для перерахунку вихідної допомоги то з урахуванням вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» ГУНП в Харківській області зобов'язано здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії позивачу за документами, що є в пенсійній справі, та надати новий розрахунок вислуги років на пенсію працівника органів внутрішніх справ ОСОБА_1 з врахуванням виписки з наказу МВС РФ (Я) від 25.05.1998 № 150 о/с, загальна вислуга для призначення пенсії за якою - 29 років 04 місяці 05 днів.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції про задоволення позовних вимог, виходячи з такого.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» ліквідуються всі територіальні органи МВС України та створено територіальний орган - Головне управління Національної поліції в Харківській області.

07.11.2015 набув чинності Закон України «Про Національну поліцію», прикінцевими та перехідними положеннями якого передбачено припинення діяльності органів внутрішніх справ з їх подальшою ліквідацією.

Законом України «Про Національну поліцію» визначено правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

В матеріалах справи наявний лист ГУНП в Харківській області від 07.12.2017 № 7507/119-12/01-2017, з якого вбачається, що ОСОБА_1 службу в Головному управлінні Національної поліції в Харківській області не проходив.

Таким чином, суд першої інстанції помилково зобов'язав відповідача ГУНП в Харківській області вчинити дії відносно ОСОБА_1, який по суті не був поліцейським та службу в органах поліції не проходив.

Крім того, відповідно до ст. 10 та ст. 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.

Згідно зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» згідно з Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок), основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та відповідно до п.20 Порядку при відсутності запису про характер роботи працівника, яка дає право на пільгову пенсію, ця обставина підтверджується окремою довідкою підприємства, яка складається на підставі наявних документів у встановленому порядку. Цю довідку видає підприємство, установа чи організація, де саме працювала особа.

Згідно зі ст. 5 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.

Пільгове обчислення страхового стажу застосовується до осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року № 148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі»», Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних районів Крайньої Півночі».

Згідно з умовами ч. 2 ст.1 Тимчасової угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, так і в місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі в галузі пенсійного забезпечення, громадянам Сторін, які працювали в районах Крайньої Півночі, так і в місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, один рік роботи в місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, зараховується за дев'ять місяців роботи у районах Крайньої Півночі.

Крім того, згідно ст. 2 Постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.

Так, судом першої інстанції на підставі наявних доказів в матеріалах справи зроблено розрахунок вислуги років ОСОБА_1, який в календарному обчисленні складає: 22 роки 3 місяці 05 днів, а в пільговому: 25 років 10 місяців 2 дні.

Однак колегія суддів, перевіривши матеріали справи, не погоджується з вказаними розрахунками виходячи з такого.

Матеріали справи містять довідку МВС РС (Я), видану 15.06.1998 року ОСОБА_1, про те що він дійсно служив в органах МВС з 12.08.1983 року по 15.06.1998 року включно, в тому числі безперервно в районах Крайньої Півночі з 04.08.1985 року по 15.06.1998 року.

Крім того, в матеріалах справи міститься лист МВС по Республіці Саха (Якутія) від 28.10.2014 № 15/1-6977, з якого вбачаються дійсні періоди служби (роботи) ОСОБА_1, які були взяті для розрахунку вислуги років для призначення пенсії, а саме:

- робота в професійній пожежній частині № 9 м. Лозова Українська РСР з 03 грудня 1979 року по 12 листопада 1980 року - загалом 11 місяців 09 днів;

- строкова служба в Збройних силах з 12 листопада 1980 року по 29 грудня 1982 року - загалом 02 роки 01 місяць 17 днів;

- робота в професійній пожежній частині № 65 м. лозова Українська РСР з 09 лютого 1983 року по 12 серпня 1983 року - загалом 06 місяців 03 дні;

- служба в самостійній воєнізованій пожежній частині МВС по охороні м. Лозова Харківської області Української РСР з 12 серпня 1983 року по 17 жовтня 1984 року - загалом 01 рік 02 місяці 05 днів;

- навчання в Харківському пожежно-технічному училищі МВС СРСР з 17 жовтня 1984 року по 04 серпня 1985 року - загалом 09 місяців 17 днів;

- служба в державній протипожежній службі на території Оймяконського району Якутської АРСР з 04 серпня 1985 року по 15 червня 1998 року - загалом 12 років 10 місяців 11 днів.

Таким чином, підсумовуючи вказані періоди служби та роботи ОСОБА_1, загальний стаж в календарному обчисленні складає 18 років 05 місяців 02 дні.

Для обчислення пільгового стажу служби у районах Крайньої Півночі, необхідно враховувати періоди служби ОСОБА_1 з 04.08.1985 року по 15.06.1998 року із застосуванням коефіцієнту «1,5», а саме: 12 років 10 місяців 11 днів* 1,5= 19 років 3 місяці 17 днів.

Отже загальний пільговий стаж, з урахуванням всіх періодів роботи (служби) ОСОБА_1 складає: 11 місяців 09 днів + 02 роки 01 місяць 17 днів + 06 місяців 03 дні +01 рік 02 місяці 05 днів + 09 місяців 17 днів +19 років 3 місяці 17 днів = 24 роки 10 місяців 08 днів.

Колегія суддів не вбачає підстав для зобов'язання відповідача надати новий розрахунок вислуги років на пенсію ОСОБА_1, який складає у пільговому обчисленні 29 років 04 місяці 05 днів, оскільки вказаний період спростовується листом МВС РС (Я) від 28.10.2014 року № 15/1-6977, в якому зазначено, що у витязі з наказу МВС РС (Я) від 25.05.1998 № 150 о/с була допущена технічна помилка, яка не призвела до зменшення вислуги років для перерахунку вихідної допомоги.

Крім того, згідно зі ст.2 Угоди про порядок пенсійного забезпечення та державного страхування співробітників органів внутрішніх справ держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав від 24.12.1993 року (мовою оригіналу) «В выслугу лет для назначения пенсий сотрудникам органов внутренних дел засчитывается служба (в том числе на льготных условиях) в Вооруженных Силах и других воинских формированиях, созданных высшими государственными органами, в органах безопасности и внутренних дел Сторон, а также бывшего Союза ССР и в Объединенных Вооруженных Силах Содружества Независимых Государств в порядке, установленном законодательством Стороны, где они проходили службу. Установленная выслуга лет не подлежит изменению другой Стороной».

З аналізу вказаної норми вбачається, що суд першої інстанції зобов'язав неналежний орган - ГУНП в Харківській області вносити зміни до вислуги років ОСОБА_1 без достатніх на те підстав.

У відповідності до ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є 1) неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції взнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи викладене, переглянувши рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення з наведених підстав підлягає скасуванню з прийняттям постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 317, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Харківській області - задовольнити.

Рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 20.11.2018 по справі № 629/2759/17 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Харківській області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач Г.Є. Бершов

Судді В.В. Катунов І.М. Ральченко