Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 квітня 2019 р. Справа№200/12442/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., секретаря судового засідання Шташаліс О.О.,
від представників сторін:
від позивача Мельниченко І.О., за ордером;
від відповідача Голуб М.І., за довір.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ "ІНТЕРЕЛЕКТРО" (87510, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Ушакова, 8, код ЄДРПОУ 40914220)
до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
13 листопада 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ІНТЕРЕЛЕКТРО" до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, в якому, з урахуванням уточнень до позову, позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 24 липня 2018 року № 0085164603 про застосування штрафних санкцій.
Ухвалою суду від 19 листопада 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ "ІНТЕРЕЛЕКТРО" до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення та відкрито провадження в адміністративній справі № 200/12442/18-а. Підготовче засідання призначено на 11 грудня 2018 року та в подальшому відкладено на 09 січня 2019 року. Ухвалою суду від 09 січня 2019 року провадження у справі зупинено до 30 січня 2019 року та в подальшому зупинено до 26 лютого 2019 року. В той же день, продовжено строк підготовчого провадження та розгляд справи відкладено на 20 березня 2019 року.
Ухвалою від 20 березня 2019 року закрито підготовче провадження та розгляд справи по суті призначено на 02 квітня 2019 року.
Позові вимоги обґрунтовані тим, що спірне податкове повідомлення - рішення від 24 липня 2018 року винесено з порушеннями приписів абз. 2 п.п. 120-1.1. ст. 120-1 податкового кодексу України - оскільки до переліку податкових накладних, щодо яких порушено терміни реєстрації, безпідставно було включено податкові накладні реєстрація яких зупинена - на суму ПДВ 3 147 488,30 гривень. Вказує на порушення податковим органом статті 19 Конституції України та вважає що, оскільки відповідачем під час проведення перевірки, не було дотримано вимог Податкового кодексу України відповідачем допущено порушення прав та охоронюваних законом інтересів ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ІНТЕРЕЛЕКТРО". Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач проти позовних вимог заперечив надав суду відзив на позовну заяву в якому зазначив про те, що податковий орган діяв виключно в межах власних повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та Податковим кодексом України. Вказує, що відповідно до розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), сума податку на додану вартість по податковим накладним відповідно до якого було прийнято спірне податкове повідомлення - рішення складає 3 318 984,46 грн., сума застосованих штрафних санкцій відповідно до п. 1201. 1 ст. 1201 ПК України складає 975 037,66 грн., в т.ч.: 20% на суму ПДВ 206 580,92 грн. штраф склав 41 316,14 грн., в т.ч. по податковим накладним реєстрація по яким була зупинена на суму ПДВ 188 567,06 грн. штраф склав 37 713,36 грн.; 30% на суму ПДВ 3 112 403,54 грн. штраф склав 933 721,52 грн., штрафні санкції по податковим накладним реєстрація по яким була зупинена не застосовувались. Також, зазначив що жодного доказу про протиправність застосування до позивача штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкових накладних які були зареєстровані (кількість 904) та є зупиненими, у позовний заяві позивач не зазначає. Просять суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
30 травня 2018 року Головним державним ревізором-інспектором відділу ПДВ Маріупольського управління ГУ ДФС у Донецькій області, Чебурахіною Маєю Едуардівною на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1. статті 20 розділу 1, пункту 200.10 статті 200 розділу V, у порядку підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75, статті 76, пункту 86.2 статті 86 розділу II Податкового кодексу України проведена камеральна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ІНТЕРЕЛЕКТРО", щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування у єдиному реєстрі податкових накладних (надалі по тексту - ЄРПН) за період складання з 01 по 09 листопада 2017 року.
За наслідками проведеної перевірки податковим органом 30 травня 2018 року складено акт «Про результати камеральної перевірки дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних Товариством з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ІНТЕРЕЛЕКТРО" за період складання з 01 по 09 листопада 2017 року» (а.с. 42-60, т.1).
24 липня 2018 року, на підставі зазначеного вище акту перевірки від 30 травня 2018 року, Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області було прийнято спірне податкове повідомлення-рішення № 0085164603, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ІНТЕРЕЛЕКТРО" застосовано штрафні санкції у розмірі 975 037,66 гривень за звітний період - листопад 2017 року, за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних: від 16 до 30 календарних днів у розмірі - 41 316.14 грн. (20% від суми ПДВ 206 580,92 грн.) та від 31 до 60 календарних днів застосовано штраф у розмірі - 933 721,52 гривень (30% від суми ПДВ 3 112 403,54 грн.).
Не погодившись із спірним податковим повідомленням - рішенням, 10 серпня 2018 року ТОВ "ТД "ІНТЕРЕЛЕКТРО" подало скаргу до Державної фіскальної служби України у порядку встановленому п. 56.2. п. 56.3. ст. 56 Податкового кодексу України.
29 серпня 2018 року Державною фіскальною службою України прийнято Рішення №27728/6/99-99-11-03-01-25 про продовження строку розгляду скарги до 11 жовтня 2018 року, включно.
08 жовтня 2018 року Державною фіскальною службою України прийнято Рішення №32779/6/99-99-11-03-01-25 про результати розгляду скарги, яким залишено без змін податкове повідомлення - рішення від 24.07.2018 року, а скаргу позивача залишено без задоволення.
ТОВ "ТД "ІНТЕРЕЛЕКТРО" вважає, що спірне податкове повідомлення - рішення від 24.07.2018 року є неправомірним, безпідставним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, у зв'язку із чим підлягає скасуванню.
Судом також встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ТОВ «ТД «ІНТЕРЕЛЕКТРО» в період з 01 по 09 листопада 2017 року за результатами власної господарської діяльності були складені податкові накладні у кількості 1000 (одна тисяча) штук на загальну суму податкових зобов'язань у розмірі 3 318 984,46 гривень (а.с. 22-41, т.1).
Відповідно до розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних сума штрафних санкцій становить 975 037,66 гривень, у т.ч. сума штрафу у розмірі 20% становить 41 316,14 гривень, сума штрафу у розмірі 30% становить 933 721,52 гривень (а.с. 22-41, т.1).
Водночас, як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з розширеного розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних загальна сума штрафних санкцій у розмірі 975 037,66 гривень складається з:
- сума штрафу у розмірі 20% - 41 316,14 гривень, у т.ч. по податковим накладним, які були зупинені - 37 713,36 гривень;
- сума штрафу у розмірі 30% - 933 721,52 гривень (а.с. 153-175, т.1).
Судом встановлено, що податковим органом під час прийняття від позивача податкових накладних складених за період з 01 по 09 листопада 2017 року у загальній кількості 1000 штук було зупинено лише 96 податкових накладних (а.с. 153-175, т.1; а.с. 2-250, т.2; а.с. 1-186, т.3).
Ці обставини підтверджені й позивачем, про що зазначено у клопотанні ТОВ «ТД «ІНТЕРЕЛЕКТРО» від 20 березня 2019 року з наданням відповідних квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних (а.с. 3-100, т.4).
Зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних вбачається, що при їх реєстрації виявлено помилки: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання системою автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (СМКОР) виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 8544» Також, запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН (а.с. 3-100, т.4).
З огляду на зміст позовних вимог позивача, враховуючи матеріали справи, спірним питанням цієї справи є правомірність застосування податковим органом штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних по податковим накладним, реєстрація яких зупинена.
Оцінивши за правилами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI ( далі - ПК України).
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.10 зазначеної статті реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
У відповідності до пункту 74.2 статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно із пунктом 74.3 статті 74 ПК України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
На виконання вказаних норм ПК України, постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 Порядку № 1246, податковим органом формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Така квитанція надсилається платнику податку в автоматичному режимі (в електронному вигляді у текстовому форматі) протягом операційного дня і є підтвердженням зупинення такої реєстрації (п.13).
Аналогічні приписи містить підпункт 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зі змісту квитанцій щодо 96 податкових накладних складених позивачем вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про те, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає (пункт 6) критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 8544 (а.с. 3-100, т.4).
Разом з цим, у вказаних квитанціях позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, відповідно до пункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
Судом встановлено та не є спірним у цієї справі, що позивачем податковому органу не надано відповідних відомостей та пояснень, які визначені у відповідних квитанціях податкового органу про зупинення, та станом на день вирішення справи податкові накладні у кількості 96 штук на загальну суму податкових зобов'язань з ПДВ 188 567,06 гривень є зупиненими.
Разом з тим, податковим органом застосовано штраф за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 20%, що становить 37 713,36 гривень.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платника податку у разі порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної.
Так, пунктом 120-1.1 порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Водночас, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді.
Такі податкові накладні/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Судом встановлено, та підтверджено матеріалами справи, що ТОВ «ТД «ІНТЕРЕЛЕКТРО» в період з 01 по 09 листопада 2017 року за результатами власної господарської діяльності були складені податкові накладні у кількості 1000 (одна тисяча) штук на загальну суму податкових зобов'язань у розмірі 3 318 984,46 гривень (а.с. 22-41, т.1).
Реєстрація зазначених податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розумінні пункту 201.10 статті 201-1 ПК України, повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема, для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, тобто до 30 або 31 листопада 2017 року.
Проте як вбачається з матеріалів справи, всі подані на реєстрацію позивачем податкові накладні, подані з порушенням граничних строків в період з 19 грудня 2018 року по 05 січня 2018 року (а.с. 153-175, т.1), у т.ч. податкові накладні, реєстрація по яким зупинена (96 штук).
З огляду на викладене, суд погоджується з позивачем, що оскільки реєстрацію податкових накладних у кількості 96 штук на загальну суму податкових зобов'язань з ПДВ у розмірі 188 567,06 гривень в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено, у відповідача були відсутні підстави для прийняття оскаржуваного рішення про накладення на позивача штрафних санкцій у розмірі 37 713,36 гривень, а відтак спірне податкове повідомлення - рішення підлягає частковому скасуванню.
Щодо позовних вимог позивача про скасування податкового повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 24 липня 2018 року № 0085164603 в частині застосування штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації таких податкових накладних по решті податкових накладних у кількості 904 штуки на суму податкових зобов'язань з ПДВ у розмірі 3 130 417,40 гривень та суми штрафу у розмірі 937 324,30 гривень, суд не вбачає підстав для їх задоволення.
Суд зазначає, що визнання протиправним та скасування спірного податкового повідомлення - рішення в певній частині, не тягне за собою його скасування в повному обсязі.
Крім того, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи факт порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість у кількості 904 штуки на суму податкових зобов'язань з ПДВ у розмірі 3 130 417,40 гривень. Водночас, зазначена кількість податкових накладних є зареєстрованими.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вважає, що відповідачем доведено правомірність застосування до позивача штрафу у розмірі 937 324,30 гривень за порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість у кількості 904 штуки на суму податкових зобов'язань з ПДВ у розмірі 3 130 417,40 гривень, а відтак, беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, а також доводи стосовно заявлених позовних вимог адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Беручи до уваги положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати підлягають стягненню з відповідача, пропорційно задоволеним вимогам, на користь позивача.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ІНТЕРЕЛЕКТРО" (87510, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Ушакова, 8, код ЄДРПОУ 40914220) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 24 липня 2018 року № 0085164603 - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 24 липня 2018 року № 0085164603 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ІНТЕРЕЛЕКТРО" штрафу у розмірі 37 713 (тридцять сім тисяч сімсот тринадцять) гривень 36 копійок.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ІНТЕРЕЛЕКТРО" витрати по сплаті судового збору у розмірі 7 312 (сім тисяч триста дванадцять) гривень 80 копійок.
Вступна та резолютивна частини рішення ухвалені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 02 квітня 2019 року. Повний текст судового рішення складено 12 квітня 2019 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Абдукадирова К.Е.