11 квітня 2019 року м. Житомир справа № 240/5260/19
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лавренчук О.В.,
розглянувши питання про звільнення позивача від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, у якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, яка призвела до не нарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01.08.2018 по 31.01.2019 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
- визнати протиправною бездіяльність Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яка призвела до не нарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01.08.2018 по 31.01.2019 року доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення щомісячно у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, встановленому законом "Про Державний бюджет України" на відповідний рік, щомісячно.
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.08.2018 по 31.01.2019 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
- зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.08.2018 по 31.01.2019 року доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення щомісячно у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, встановленому законом "Про Державний бюджет України" на відповідний рік, щомісячно.
Разом з позовною заявою ОСОБА_1 подала до суду клопотання, в якому просила звільнити її від сплати судового збору. Таку вимогу позивач обґрунтовує тяжким матеріальним станом. В підтвердження даних обставин позивач надала відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за 2018 рік, видані Головним управлінням ДФС у Житомирській області та довідку про доходи за 2018 рік, видану Овруцьким об'єднаним управлінням ПФУ в Житомирській області.
Розглянувши зазначене клопотання суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені в Законі України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон №3674-VI).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пп.1 п. 3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
Абзацом 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" встановлено, що з 01 січня 2019 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у становить 1921,00 гривень.
Таким чином, позивач при поданні до суду даного позову повинна була сплатити за дві вимоги немайнового характеру судовий збір у розмірі 1536,80 грн.
Розрахунок судового збору, що підлягав сплаті: 1921,00 грн. х 0,4 х 2 = 1536,80 грн., де:
1921,00 грн. - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом станом на 01 січня 2019 року;
0,4 - ставка судового збору з подання до суду позову немайнового характеру;
2 - кількість позовних вимог немайнового характеру заявлених позивачем у поданій позовній заяві.
Вирішуючи клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд виходить з того, що відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати з наступних підстав:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Зі змісту викладених норм випливає, що у випадку наявності однієї із альтернативних умов, передбачених ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" та враховуючи майновий стан сторони, суд має право звільнити особу від сплати судового збору. Суд також відмічає, що умовою для звільнення особи від сплати судового збору є її незадовільний майновий стан. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подається до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з частиною 1 статті 77 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Позивачем до суду надано відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за 2018 рік від 11.03.2019, видані Овруцьким управлінням Головного управління ДФС у Житомирській області., згідно з якими за період з 1 кварталу 2018 року по 4 кварталу 2018 року доходи у позивача відсутні та довідку про доходи за 2018 рік, видану Овруцьким об'єднаним управлінням ПФУ в Житомирській області, відповідно до якої розмір пенсії позивача за період з січня 2018 по грудень 2018 становить 19208,16 грн.
Отже, загальна сума доходу ОСОБА_1 за період з січня 2018 по грудень 2018 становить 19208,16 грн.
Таким чином, розмір судового збору у сумі 1536,80 грн. перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача (19208,16*5/100=960,41грн.), а тому клопотання про звільнення від сплати судового збору підлягає задоволенню.
Суд вважає що надана позивачем довідка, є достатнім доказом для підтвердження її важкого матеріального становища.
Крім того, як вбачається з позовної заяви, предметом позову є захист соціальних прав позивача.
Враховуючи надані документи про майновий стан позивача та предмет спору у даній справі, суд вважає, що відповідно до норм статті 8 Закону №3674-VI є достатні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору.
Тому, з метою забезпечення доступу позивача до правосуддя, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання ОСОБА_1 та звільнити її від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст.133, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.8 Закону України "Про судовий збір", суддя
ухвалив:
Клопотання ОСОБА_1 задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору у розмірі 1536,80 гривень за подання до Житомирського окружного адміністративного суду позовної заяви до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Лавренчук
інше звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору
Повний текст ухвали складено 11.04.19