Рішення від 02.04.2019 по справі 200/14463/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2019 р. Справа№200/14463/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Шинкарьової І.В.,

При секретарі судового засідання Заїченко Я.В.,

За участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - Плясова О.В. за ордером,

представника відповідача - Чуєвої М.О. за довір.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання повернути грошові кошти в сумі 27 084,52 грн., -

ВСТАНОВИВ:

18 грудня 2019 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі відповідач, управління), в якій просить:

- визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо зняття надміру виплачених бюджетних коштів з особових рахунків позивача на підприємствах-надавачах житлово-комунальних послуг;

- зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради повернути грошові кошти в сумі 27 084 грн. 52 коп. на особові рахунки позивача, як утримувача субсидії, на підприємствах-виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг, а саме: АТ «ДТЕК Донецькі мережі», «КАТП 052810», КВП «Краматорський водоканал», Краматорське «УГГ»,ТОВ «Краматорськтеплокомуненерго», ТОВ «Крамбудресурс».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2018 року адміністративний позов залишений без руху, для усунення недоліків (арк. справи 50-51).

02 січня 2019 року позивачем поданий виправлений адміністративний позов на виконання ухвали суду від 20 грудня 2018 року, в якому позивач обґрунтував свої позовні вимоги тим, що у вересні 2018 року позивач отримала квитанції зі сплати комунальних послуг із зазначенням боргу по оплаті на загальну суму 27 084,52 грн., в тому числі борг перед АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» на суму 3003,95 грн., борг з ТБВ перед «КАТП 052810» на суму 389,84 грн., борг перед КВП «Краматорський водоканал» на суму 22 76,273 грн., борг перед Краматорське «УГГ» на суму 1391,69 грн., борг перед ТОВ «Краматорськтеплоенерго» на суму 16413,15 грн., борг перед ТОВ «Крамбудресурс» на суму 3609,16 грн. Вважає, що у зв'язку зі зміною складу сім'ї позивача та самостійним неповідомленням про цю обставину, не могли ніяким чином вплинути на призначення субсидії, оскільки зняття субсидії по цим обставинам фактично порушують її права та інтереси (арк. справи. 53-59).

Ухвалою суду від 08 січня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального провадження та призначено у підготовче судове засідання на 05 лютого 2019 року (арк. справи 1).

01 лютого 2019 року відповідачем через відділ діловодства та архівної роботи суду відповідачем поданий відзив на адміністративний позов в порядку статті 162 КАС України, в якому відповідач зазначив, що позивач уперше звернулась із заявою про призначення субсидії до управління праці та соціального захисту населення 28 вересня 2015 року, членом сім'ї була зареєстрована її донька - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3. З вересня 2015 року по серпня 2016 року позивачу була призначена субсидія. В подальшому, управління самостійно здійснювало розрахунок субсидії на наступний період, виходячи із зареєстрованих у житловому будинку двох осіб: з вересня 2016 року по квітень 2017 року, з травня 2017 року по квітень 2018 року. У травні 2018 року, при автоматичному продовжені субсидії на житлово-комунальні послуги, управлінням було виявлено, що позивач не повідомила про зміни у складі сім'ї своєї доньки - ОСОБА_5, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1. У зв'язку з чим, позивач не мала права на автоматичне призначення субсидії на наступний період з 01 вересня 2016 року відповідно до п. 7, 14 Положення КМУ № 848. Таким чином, неповідомлення позивачем про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні, шляхом подання відповідних документів призвело до надмірного призначення і перерахування їй субсидії за період з 01 вересня 2016 року по 30 квітня 2018 року у розмірі 27 084,52 грн. Відповідно до пункту 20 Положення № 848, перерахована (виплачена) надміру внаслідок неподання інформації про зміни, які зазначені й пункті 14 Положення № 848, повертаються ним за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг. На підставі чого, управління здійснило зняття з особових рахунків ОСОБА_1 в комунальних організаціях суми переплати по субсидії за період з 01 вересня 2016 року по 30 квітня 2018 року у розмірі 27 084,52 грн. На підставі чого, вважає, що управління діяло правомірно, у зв'язку з чим, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (арк. справи 62-63).

05 лютого 2019 року у підготовчому судовому засіданні по справі оголошена перерва до 19 лютого 2019 року.

18 лютого 2019 року представником позивача подана відповідь на відзив відповідача в якому зазначив, що у зв'язку із встановленням під час перевірки з питання автоматичного продовження виплати субсидії такої обставини, як неподання позивачем до структурного підрозділу заяви про зміну - збільшення складу її сім'ї, раніше призначена позивачу субсидія мала бути призупинена або скасована у майбутньому опалювальному періоді внаслідок неподання нового пакету документів, але не знято всю суму субсидії за весь період її надання з особових рахунків позивача в комунальних службах за надання відповідних житлово-комунальних послуг. При цьому зазначив, що матеріальний стан позивача не змінювався з 01 вересня 2015 року і станом на 30 квітня 2018 року. Доходи позивач не отримує, не працює, перебуває у декреті по народженню та утриманню малолітньої дитини, підприємницьку діяльність не здійснює, товари та послуги, визначені Положенням № 848 не придбала та не отримувала, спадщину не отримувала. Єдине, що отримує позивач - це державна соціальна допомога при народженні дитини, що підтверджується довідкою ДФС ГУ ДФС у Донецькій області від 24 січня 2019 року № 6589, яка є державною допомогою і відповідно до статті 165 Податкового Кодексу України не включається до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку. У зв'язку з чим, позивач вважає, що ніяким чином не впливає на розмір отримуваної субсидії допомога при народженні дитини, яку отримує позивач. В зв'язку з чим, просить відзив відповідача відхилити, а позовні вимоги позивача задовольнити у повному обсязі (арк. справи 73-76).

19 лютого 2019 року представником позивача подана заява про компенсацію судових витрат понесених позивачем під час надання послуг з надання правової допомоги в сумі 7 000 грн. (арк. справи 81).

19 лютого 2019 року по справі у судовому засіданні оголошена перерва до 19 березня 2019 року.

19 березня 2019 року закрито підготовче судове засідання та призначено до розгляду у судовому засіданні по суті на 02 квітня 2019 року.

27 березня 2019 року представник відповідача через відділ діловодства та архівної роботи суду надав заяву, в якій зазначив, що не повідомлення позивача про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб є порушенням умов отримання субсидії, передбачених пунктом 14 Порядку № 848 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, відповідальністю за яке відповідно до пункту 20 Положення № 848, у редакції чинній на момент спірних правовідносин, є повернення нею надміру перерахованої суми субсидії за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або зняття відповідальних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - вироиках/виконавцях житлово-комунальних послуг. Рішенням управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 11 червня 2018 року про призначення субсидії ОСОБА_1 було відмовлено в автоматичному призначенні субсидії з 01 травня 2018 року у зв'язку зі зміною складу сім'ї (арк. справи 96-97).

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, дав аналогічні пояснення, викладені у відзиві на позов та заяві від 27 березня 2019 року.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

28 вересня 2015 року позивач звернулась до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради за призначенням житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1, якій було призначено субсидію за період з вересня 2015 року по серпень 2016 року.

Так, рішенням про призначення субсидії позивачу ОСОБА_1 була призначена житлова субсидія з вересня 2015 року по серпень 2016 року, із урахуванням довідки про доходи сім'ї: ОСОБА_1 та її доньки - ОСОБА_6 (арк. справи 29-35).

В подальшому, управліннямпраці та соціального захисту населення Краматорської міської ради самостійно здійснювало розрахунок субсидії позивачу на наступний період, виходячи з зареєстрованих у житловому приміщенні на двох осіб.

Так, Рішенням про призначення субсидії позивачу ОСОБА_1 призначена житлова субсидія з вересня 2016 року по квітень 2017 року, із урахуванням довідки про доходи сім'ї: ОСОБА_1 та її доньки - ОСОБА_6 (арк. справи 24-28).

Рішенням про призначення субсидії позивачу ОСОБА_1 призначена житлова субсидія з травня 2017 року по квітень 2018 року, із урахуванням довідки про доходи сім'ї: ОСОБА_1 та її доньки - ОСОБА_6 (арк. справи 16-23).

Рішенням про призначення субсидії, позивачу ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію з 01 травня 2018 року у зв'язку зі зміною складу сім'ї (арк. справи 15).

Листом управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 30 жовтня 2018 року за вихідним № 01-14/8321 повідомлено позивача про автоматично перераховану субсидію у зв'язку з неповідомленням про зміну складу сім'ї, починаючі з вересня 2016 року по квітень 2018 року підлягають поверненню (арк. справи 38).

З листа управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 15 листопада 2018 року за вихідним № 01-14//8669 щодо надання субсидії позивачу повідомлено, що у зв'язку з тим, що позивач не повідомила управління про зміну у складі сім'ї та не надала заповнену заяву та декларацію у зв'язку зі зміною у складі сім'ї на подовження автоматичного призначення субсидій з вересня 2016 року не мала, в зв'язку чим, субсидії, призначені позивачу за період з вересня 2016 року по квітень 2018 року повернуті шляхом зняття з особових рахунків в комунальних організаціях (арк. справи 39-40).

Позивач, вважаючи протиправними дії щодо зняття надміру виплачених бюджетних коштів з особових рахунків на підприємствах - надавачах житлово-комунальних послуг за період з вересня 2016 року по квітень 2018 року звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 9 листопада 2017 року №2189-VIII «Про житлово- комунальні послуги» (далі - Закон № 2189-VIII).

Приписами пункту 7 частини 1 статті 4 Закону №2189-VIII встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Відповідно до статті 5 Закон №2189-VIII, центральні органи виконавчої влади беруть участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері житлово-комунальних послуг у межах своїх повноважень, визначених законами.

Отже, з аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.

Згідно з Положенням про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423, Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту та відповідно до покладених на нього завдань організовує роботу з призначення та виплати передбаченої законодавством державної соціальної допомоги, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, компенсації додаткових витрат на оплату комунальних послуг в умовах підвищення цін і тарифів на послуги.

Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (із змінами до 01 травня 2018 року, тобто на момент виникнення спірних правовідносин), далі (Положення № 848) визначено умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

В пункті 5 Положення № 848, зазначені обставини, в якій субсидія не призначається: будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Абзацом першим пункту 7 Положення № 848 (на момент виникнення спірних правовідносин), субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Абзацом першим пунктом 8 Положення № 848 (на момент виникнення спірних правовідносин) , для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється виходячи з доходів, нарахованих особам, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, без урахування податку з доходів фізичних осіб, відомості про які надаються структурним підрозділам з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, у порядку, визначеному пунктом 13 цього Положення, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня", державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг).

Відповідно до пункту 14 Положення № 848 (на момент виникнення спірних правовідносин), субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується:

на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;

на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

При цьому розмір субсидії на опалювальний сезон для домогосподарств, які використовують природний газ/електричну енергію для індивідуального опалення, розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Відповідно до абзацу 11 пункту 14 Положення № 848 (на момент виникнення спірних правовідносин), після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (у тому числі до винесення рішення судом), субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.

Громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.

нарахування плати за послугу з централізованого опалення у разі відсутності засобів обліку теплової енергії з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря відповідно до пунктів 40-48 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630;

нарахування плати за послугу з централізованого опалення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 865 «Про особливості нарахування плати за надану послугу з централізованого опалення населенню у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії в опалювальний сезон 2016/17 року»

зміни підприємства - виробника/виконавця житлово-комунальної послуги на окремій території (на підставі списків підприємства-виробника/виконавця житлово-комунальної послуги).

Порядок проведення перерахунку призначених субсидій визначається районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями та виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

У разі необхідності проведення перерахунку за минулі періоди не обмежується строк, за який здійснюється перерахунок.

Розмір субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом/утримання житла, управління багатоквартирним будинком розраховується виходячи з фактичного розміру загальної площі житлового приміщення (будинку), а на централізоване та індивідуальне опалення (теплопостачання) - виходячи з фактичного розміру опалюваної площі, але не більше встановленої соціальної норми житла (крім випадків призначення субсидії на понаднормову площу житла відповідно до пункту 4 цього Положення). Субсидія для відшкодування оплати вартості комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергії, вивезення твердих, рідких побутових відходів) призначається у розмірі соціальних нормативів користування відповідними комунальними послугами.

Якщо норми споживання комунальних послуг, що затверджені органами місцевого самоврядування або іншими уповноваженими органами, є меншими, ніж соціальні нормативи користування комунальними послугами, для розрахунку субсидій застосовуються:

соціальні нормативи користування комунальними послугами (за наявності засобів обліку);

норми споживання, затверджені органами місцевого самоврядування або іншими уповноваженими органами (за відсутності засобів обліку).

В матеріалах справи міститься лист Комунального виробничого підприємства «Краматорський водоканал» від 15 листопада 2018 року за вихідним № 05-07/5431, в якому зазначено, що у серпні 2018 року відповідно до наданого управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради переліку уповноважених власників-наймачів, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, по особовому рахунку 67 722 за період з вересня 2016 року по квітень 2018 року надійшла сума перерахунок субсидії у розмірі 1 334,43 грн. за послуги водопостачання та у сумі 942,30 гр. за послуги водовідведення, разом 2276,73 грн., які були зняті з особового рахунку та відображено у єдиному платіжному документі квитанції за серпень 2018 року, відповідно до пункту 20 Положення № 848 (арк. справи 41-42).

Окрім того, листом Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» від 14 листопада 2018 року за вихідним № А-06/215, повідомила позивача про те, що у серпні 2018 року на адресу товариства надійшла довідка від управління праці та соціального захисту населення призначенні субсидії на суму 16 413,15 грн., в зв'язку з чим було проведено зняття субсидії (арк. справи 43-44).

Листом управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської Ради від 01 серпня 2018 року по рахунку № 84338 зняття за період з 01 вересня 2016 року по 30 квітня 2018 року складає з наступного: «енергопостачання» (- 3003,95 грн.); «КАТП» (- 389,84 грн.), КПП «Крам. Водоканал» , а саме: водопостачання ( - 1334,43 грн.) та (- 942,30 грн.), «УГГ» - 1391,69 грн., «Крамтеплоенерго» (- 16 413,10 грн.), ТОВ «Крамбудресурс» (- 3609,16 грн.), загальна сума зняття з особових рахунків складає 27 084,52 грн. (арк. справи 13).

Тобто, судом встановлено, що позивачу були зняті нараховані кошти з особових рахунків отримувачів субсидії у загальному розмірі 27 084,52 грн., з посиланням на пункту 20 Положення №848.

Разом з тим, суд зазначає, що підставою для припинення виплати субсидії позивачу стало неповідомлення про склад зареєстрованих осіб, а саме: народження доньки позивача ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Так, згідно пункту 20 Положення № 8484 (зі змінами на момент виникнення спірних правовідносин), зазначені підстави щодо припинення наданої раніше призначеної субсидії, а саме: сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг.

Таким чином, відповідно вищезазначених норм, відповідальність громадянина наступає лише в разі приховування або свідомого подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Разом з тим, суд приймає доводи позивача про те, що реєстрація народженої дитини позивача не мала негативного впливу на розмір виплаченої на користь позивача субсидії, оскільки по суті не міняє майновий стан позивача.

Окрім того, відповідно до пункту 8 Положення № 848, сукупний дохід при призначенні субсидії не обчислюється допомога при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Загальна декларація прав людини (стаття 25) проголошує: кожна людина має право на такий життєвий рівень, включаючи їжу, одяг, житло, медичний догляд та необхідне соціальне обслуговування, який є необхідним для під тримання здоров'я і добробуту її самої та членів її сім'ї. Виходячи з цього положення, стаття 48 Конституції України закріплює, що кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку що дії управління соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо зняття сум призначеної позивачу субсидії у період з 01 вересня 2016 року по 30 квітня 2016 року у сумі 27 084,52 грн. з особових рахунків ОСОБА_1 на підприємствах-виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг, а саме : АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», «КАТП 052810». КВП «Крамторський водоканал». Краматорське «УГГ», ТОВ «Крамбудресурс» є протиправними.

Окрім того, позивачем заявлені вимоги щодо витрат, пов'язаних з правничою допомогою адвоката Плясова О.В.

Представник позивача просить суд стягнути на свою користь судові витрати з надання правничої допомоги позивачу у сумі 7 000 грн. та обґрунтовує таку вимогу тим, що загальна сума витрат складається із :

09 листопада 2018 року - надання усної консультації з питань діючого адміністративного судочинства України, аналіз правової ситуації позивача з предмету позову - 1 година - 1000 грн.;

09 листопада - 15 листопада 2018 року - підготовка 4-х адвокатських запитів для отримання письмових доказів, отримання відповідей на адвокатські запити, збір документів і необхідних додаткових письмових доказів для використання під час розгляду справи в суді першої інстанції - 3 години - 3000 грн.;

21 листопада 2018 року - складання адміністративного позову, який подано до Донецького окружного адміністративного суду - 2000 грн.;

05 лютого 2019, 19 лютого 2018 року - представництво у суді - 1 година - 1000 грн.;

Попередній розрахунок витрат у подальшому участі у судових засіданнях - 2 години - 2000 грн. (арк. справи 81).

На підтвердження оплати позивачем понесених судових витрат, представник позивача Плясов О.В. надав дублікат квитанції від 15 лютого 2019 року про сплату позивачем гонорару у розмірі 7035,18 грн. (арк. справи 82).

Окрім того, наданий акт-приймання передачі наданих послуг (виконання робіт) до Договору про надання правової допомоги від 09 листопада 2019 року (арк. справи 83).

Вирішуючи заяву представника позивача, суд виходить з того, що компенсація витрат на професійну правничу допомогу здійснюється у порядку, передбаченому статтею 134 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно зі статтею 134 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов'язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Так, в матеріалах справи міститься копія договору про надання правової допомоги адвокатом Плясовим О.В. - позивачу ОСОБА_7, де у пункті 3.2 договору про надання правової допомоги сторони погодились, що вартість однієї години роботи адвоката становить 500 грн. (арк. справи 45)

З представленого представником позивача розрахунку вбачається, що загалом адвокатом був витрачений час - 9 годин, що складає із розрахунку (9 годин х 500 грн. = 4500 грн.).

Тому враховуючи вищевикладене, суд вважає співмірною у цій справі компенсацією вартості виконаної роботи у сумі 4 500,00 грн.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем при пред'явленні позову до суду, сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн., що підтверджується дублікатом квитанції від 27 грудня 2018 року (арк. справи 60).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За приписами частини 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

З огляду на таке, суд вважає за можливе покласти на відповідача витрати повністю, пов'язані із розглядом цієї справи, оскільки основні позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

За таких обставин суд вважає за необхідне стягнути сплачений позивачем судовий збір у розмірі 704,80 грн. стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо зняття надміру виплачених бюджетних коштів з особових рахунків позивача на підприємствах-надавачах житлово-комунальних послуг; зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради повернути грошові кошти в сумі 27 084 грн. 52 коп. на особові рахунки позивача, як утримувача субсидії, на підприємствах-виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг, а саме: АТ «ДТЕК Донецькі мережі», «КАТП 052810», КВП «Краматорський водоканал», Краматорське «УГГ»,ТОВ «Краматорськтеплокомуненерго», ТОВ «Крамбудресурс», - задовольнити частково.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (адреса місце знаходження: 84333, Донецька обл., місто Краматорськ, ВУЛИЦЯ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ, будинок 23, код ЄДРПОУ 25953617) щодо зняття надміру виплачених бюджетних коштів з особових рахунків ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) на підприємствах-надавачах житлово-комунальних послуг протиправними.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (адреса місце знаходження: 84333, Донецька обл., місто Краматорськ, ВУЛИЦЯ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ, будинок 23, код ЄДРПОУ 25953617) повернути грошові кошти в сумі 27 084,52 грн. (двадцять сім тисяч вісімдесят чотири гривні 52 коп.) на особові рахунки ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1), як отримувача субсидії, на підприємствах-виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг, а саме: в АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», «КАТП 052810», КВП «Краматорський водоканал», Краматоське «УГГ», ТОВ «Краматорськтеплоенерго», ТОВ «Крамбудресурс».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (адреса місце знаходження: 84333, Донецька обл., місто Краматорськ, ВУЛИЦЯ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ, будинок 23, код ЄДРПОУ 25953617) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) витрати на правничу допомогу адвоката в розмірі 4 500 грн.(чотири тисячі п'ятсот гривень).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (адреса місце знаходження: 84333, Донецька обл., місто Краматорськ, ВУЛИЦЯ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ, будинок 23, код ЄДРПОУ 25953617) судовий збір у розмірі 704, 80 грн. (сімсот чотири) гривні 80 копійок на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1).

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 02 квітня 2019 року.

Повний текст рішення складений 12 квітня 2019 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Шинкарьова І.В.