07 лютого 2019 року Справа № 0440/6986/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Врони О.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправною та скасування вимоги №Ю-1398-23 від 04.06.2018 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
Акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль» (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДФС у Дніпропетровській області, відповідач-1), Державної фіскальної служби України (далі - відповідач-2), в якому, з урахуванням уточненого адміністративного позову від 18.10.2018 року, просить:
- визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № Ю-1398-23 від 04.06.2018 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску в розмірі 88189,50 грн.
- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, яка полягає у не приведенні у відповідність до вимог наказу Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422 даних інтегрованої картки платника АТ «Криворізька теплоцентраль» зі сплати єдиного соціального внеску, що призвело до формування протиправної вимоги № Ю-1398-23 від 04.06.2018 року;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України привести розрахункові показники вказаної інтегрованої картки щодо сальдо розрахунків з єдиного соціального внеску АТ «Криворізька теплоцентраль» у відповідність до вимог наказу Міністерства фінансів України від 07.04.2018 № 422.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 року залишено позовну заяву без руху у зв'язку з недотриманням вимог статті 161 КАС України та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в підготовчому засіданні.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач не погоджується з оскаржуваною вимогою, зазначаючи, що станом на 31.05.2018 року у підприємства був відсутній борг (недоїмка) зі сплати єдиного соціального внеску, а відповідач використав дані інформаційної системи, яка містить хибні, недостовірні дані, а отже сама вимога №Ю-1398-23 від 04.06.2018 року про сплату (недоїмки) з єдиного соціального внеску в розмірі 88189,50 грн., сформована на підставі недостовірних даних. Дані Електронного кабінету щодо обліку єдиного соціального внеску свідчать про те, що з 22.05.2018 року в інформаційній системі ГУ ДФС у Дніпропетровській області розрахункові операції не проводяться, адже відображення в особовому рахунку облікових операцій в графах «Сплачено/повернуто» та «Нараховано/зменшено» не призводять до автоматичного проведення розрахункових операцій, показником чого є незмінне з 22.05.2018 року по 21.08.2018 року сальдо розрахунків та залишку несплаченої пені, а саме сальдо розрахунків - 1144672,99 грн., залишок несплаченої пені - 88189,50 грн.
Відповідачем-1 02.01.2019 року надано відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, обгрунтовуючи тим, що розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів. Відповідно до індивідуальної картки платника податків АТ «Криворізька теплоцентраль» мало недоїмку по ЄСВ станом на 31.05.2018 року у сумі 88189,50 грн., яка відображена у Витягу з Індивідуальної картки платника податків.
Представник відповідача-2 відзив в обґрунтування своєї правової позиції суду не надав. 02.01.2019 року до суду надійшло клопотання ДФС України про розгляд судової справи без участі представника та про відмову у задоволенні адміністративного позову.
15.01.2019 року представником позивача надано суду відповідь на відзив, в обґрунтування якого зазначено, що позивач станом на 31.05.2018 року не тільки виконав свій обов'язок щодо сплати єдиного внеску, а і мав переплату з єдиного соціального внеску в сумі 651944,59 грн. У відзиві на позов відповідач-1 не спростовує факт існування помилки в інтегрованій картці платника АТ «Криворізька теплоцентраль» та некоректності даних інформаційної системи, які стали підставами для формування вимоги №Ю-1398-23 від 04.06.2018 року.
В підготовчому засіданні 17.01.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 07.02.2019 року.
Про судове засідання, призначене на 07.02.2019 року, представники сторін повідомлені належним чином, в судове засідання не з'явились, розгляд справи вирішено продовжити в письмовому провадженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 Кодексу адмінстративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на приписи ч. 1 ст. 205 ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе здійснити судовий розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Криворізька теплоцентраль» зареєстровано 01.09.1999 року, 16.03.2017 року ДП «Криворізька теплоцентраль» перетворено у АТ «Криворізька теплоцентраль» (код ЄДРПОУ 00130850), є платником єдиного соціального внеску.
04.06.2018 року ГУ ДФС у Дніпропетровській області винесено оскаржувану вимогу №Ю-1398-23 про сплату недоїмки, штрафу, пені в сумі 88189,50 грн. Підставою для формування вказаної вимоги стала наявність у позивача станом на 31.05.2018 року заборгованості зі сплати єдиного внеску, штрафів, пені у розмірі 88189,50 грн. на підставі рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску №0007501303 та рішення суду про підтвердження донарахованих сум у справі №804/4906/17 від 30.01.2018 року.
Не погоджуючись з винесеною вимогою, позивач оскаржив її в адміністративному порядку до ДФС України, рішенням якої від 08.08.2018 року №25962/6/99-99-11-02-02-85 оскаржувану вимогу залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення.
Не погоджуючись з винесенням оскаржуваної вимоги, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
11.07.2017 року ГУ ДФС у Дніпропетровській області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0007501303, за яким до позивача застосовано штраф у розмірі 912587,38 грн. за період з 21.02.2017 року до 11.04.2017 року та нараховано пеню у розмірі 88189,50 грн., всього у сумі 1000776,88 грн.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30.01.2018 року у справі №804/4906/17 відмовлено в задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування рішення №0007501303 від 11.07.2017 року.
На виконання рішення суду позивачем було перераховано на розрахунковий рахунок Криворізької північної ОДПІ суму податку у розмірі 1000776,88 грн., що підтверджується долученою до матеріалів справи копією платіжного доручення №804 від 20.02.2018 року з призначенням платежу: штраф з ЄСВ - 912587,38 грн., пеня з ЄСВ - 88189,50 грн., повідомлення-рішення від 11.07.2017 року №0007501303.
Отже, позивачем 20.02.2018 року погашено суму заборгованості за рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0007501303 від 11.07.2017 року, що підтверджується платіжним дорученням №804 від 20.02.2018 року.
З наданих суду сторінок веб-ресурсу Електронний кабінет платника, судом встановлено, що протягом травня 2018 року позивачем сплачено, а відповідачем зараховано та відображено в графі «Сплачено/повернуто» особового рахунку АТ «Криворізька теплоцентраль» з єдиного соціального внеску, суму коштів у розмірі 1710021,81 грн.
В графі «нараховано/зменшено» особового рахунку контролюючим органом 21.05.2018 року відображено грошове зобов'язання в сумі 1659664,86 грн. по терміну сплати 20.05.2018 року, визначене позивачем в звітності з єдиного соціального внеску за квітень 2018 року.
22.05.2018 року контролюючим органом в графі «зменшено/нараховано» відображено суму 912587,38 грн., яка відповідає сумі штрафних санкцій, нарахованих підприємству за рішенням №0007501303 від 11.07.2017 року, яке підтверджене рішенням суду у справі №804/4906/17 від 30.01.2018 року.
Інформаційна система відповідача містить наступні показники:
- 1602364,52 грн. - сальдо розрахунків з єдиного соціального внеску станом на 30.04.2018 року;
- 1710021,81 грн. - сума грошових коштів, сплачена позивачем протягом травня 2018 року;
- 2572252,24 грн. - сума зобов'язань, відображених відповідачем протягом травня 2018 року в графі «нараховано/зменшено» особового рахунку з єдиного соціального внеску.
Тобто, залишок суми коштів на особовому рахунку позивача по сплаті єдиного внеску становить позитивне значення та складає 740134,09 грн., без врахування суми пені, на яку винесено оскаржувану вимогу, а саме: позитивне сальдо 1602364,52 грн. + сума перерахувань 1710021,81 грн. - сума нарахувань 2572252,24 грн. = 740134,09 грн.
Отже, за проведеними розрахунками судом встановлено, що станом на 31.05.2018 року, за вирахуванням пені в сумі 88189,50 грн., у позивача не тільки відсутній податковий борг з єдиного соціального внеску, а навіть наявна переплата у сумі 651944,59 грн.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VІ (далі - Закон №2464).
Відповідно до ст. 1 Закону №2464:
- єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування;
- недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з ч.1 ст.25 Закону №2464 рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
На підставі ч.3 ст. 25 Закону №2464 суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Частиною 4 Закону №2464 визначено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Організація діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначена Порядком, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року №422 (далі - Порядок №422).
Відповідно до п.1 розділу ІІ Порядку №422 з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Інформаційна система органів ДФС після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій.
В ІКП на дату проведення кожної облікової операції підбиваються підсумки за всіма її графами.
Згідно з визначеними поняттями, наведеними в Порядку №422:
- розрахункові операції - комплекс операцій автоматизованого процесу ведення оперативного обліку, які впливають на достовірність облікових та звітних показників щодо стану розрахунків платників з бюджетами та цільовими фондами;
- облікова операція - дія в ІКП, яка призводить до змін облікових показників;
- коректність даних інформаційної системи - відповідність інформації, що зберігається в інформаційній системі, встановленим алгоритмам (правилам) її співставності та логічного і арифметичного контролю.
З аналізу наведених норм, судом встановлено, що підставою для формування оскаржуваної вимоги є дані, які містяться в ІКП АТ «Криворізька теплоцентраль», а саме наявність пені зі сплати єдиного соціального внеску у розмірі 88189,50 грн.
Натомість встановленими у справі обставинами спростовано наявність у позивача вказаної заборгованості, оскільки на дату формування оскаржуваної вимоги у позивача була наявна переплата у розмірі 651944,59 грн., що виключає формування вимоги №Ю-1398-23 про сплату недоїмки, штрафу, пені в сумі 88189,50 грн.
Суд зазначає, що відповідачем-1 не надано суду жодних підтверджень існування у позивача заборгованості у розмірі 88189,50 грн., крім даних інформаційної системи.
Таким чином, суд приходить до висновку про некоректність даних інформаційної системи відповідача, що свідчить про невідповідність фактичним сумам сплачених та нарахованих коштів в інтегрованій картці позивача.
Відтак, сформована на підставі некоректних даних 04.06.2018 року вимога №Ю-1398-23 про сплату недоїмки, штрафу, пені в сумі 88189,50 грн. є протиправною.
Щодо позовних вимог про визнати протиправною бездіяльність ДФС України, яка полягає у не приведенні у відповідність до вимог наказу Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422 даних інтегрованої картки платника АТ «Криворізька теплоцентраль» зі сплати єдиного соціального внеску та зобов'язання ДФС України привести розрахункові показники вказаної інтегрованої картки щодо сальдо розрахунків з єдиного соціального внеску АТ «Криворізька теплоцентраль» у відповідність до вимог наказу Міністерства фінансів України від 07.04.2018 №422, суд зазначає наступне.
Відповідальними за достовірність відображення в інформаційній системі органів ДФС первинних показників є працівники структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи (п. 4 Порядку №422).
При цьому, п. 5 Порядку №422 встановлено наступне.
Контроль достовірності первинних показників за податками і зборами, митними та іншими платежами до бюджетів та єдиним внеском здійснюється керівниками структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи.
Загальний контроль за достовірністю відображення в ІКП облікових показників забезпечується підрозділом, який здійснює облік платежів та інших надходжень.
Дії працівників органів ДФС при відображенні в інформаційній системі органів ДФС первинних показників фіксуються із зазначенням ідентифікатора користувача, дати та часу дії.
При виявленні некоректних базових записів структурними підрозділами за напрямами роботи готується коригуючий документ з обов'язковим посиланням на первинний документ, показники якого виправляються. Коригування даних в інформаційній системі органів ДФС здійснюється підрозділами, відповідальними за введення таких даних з первинних документів, за поточною датою.
У разі необхідності коригування облікових показників ІКП у ручному режимі таке коригування здійснюється виключно за рішенням керівника (заступника керівника) органу ДФС, підготовленим відповідним структурним підрозділом за напрямом роботи.
У разі встановлення, що перекручення (викривлення) показників допущене у результаті умисних дій працівників органів ДФС, такі працівники притягуються до відповідальності у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 1 розділу 2 Порядку №422 з метою забезпечення контролю за коректністю відображення інформації в інформаційній системі органів ДФС при відкритті/закритті ІКП підрозділом, який здійснює облік платежів та інших надходжень, проводиться щоденний контроль шляхом формування реєстрів перевірки записів за напрямами: відповідність форм відкритих ІКП затвердженому переліку форм ІКП; відповідність відкритої ІКП за видами бюджетів та платежів як для юридичних, так і для фізичних осіб відповідно до затвердженого переліку форм ІКП; наявність нарахованих сум, сум податкового боргу, заборгованості з єдиного внеску та переплати за платежами, за якими не передбачено подання платником податкової звітності до органу ДФС (крім платежів, які контролюються органами ДФС в частині актів перевірок); наявність відкритої ІКП за платником, який знятий з обліку в органі ДФС; наявність у платника, якого виключено з реєстру платників певного податку, відкритої ІКП без ознаки «платник відсутній в реєстрі»; наявність нарахованих сум, сум податкового боргу, заборгованості з єдиного внеску в ІКП зі спеціальним кодом «Платежі до з'ясування»; одночасна наявність показника переплати та невиділеного (незафіксованого) податкового боргу з грошового зобов'язання (заборгованості (без пені)) в ІКП; від'ємне значення переплати та/або боргу (заборгованості) в ІКП.
Розбіжності, в контексті приписів п. 2 розділу 2 Порядку №422 не пізніше наступного робочого дня з дня їх виявлення відпрацьовуються підрозділом, який здійснює облік платежів та інших надходжень, шляхом усунення помилок: у разі виявлення невідповідностей між відкритими в інформаційній системі органів ДФС ІКП та затвердженим Переліком форм ІКП здійснюється перекодування ІКП на відповідну форму обліку ІКП; у разі сплати новоствореним платником, який не включений до реєстру платників певного податку, кошти розносяться до ІКП зі спеціальним кодом «Платежі до з'ясування». Відпрацювання ІКП зі спеціальним кодом «Платежі до з'ясування» здійснюється згідно з пунктом 3 глави 2 розділу ІІІ цього Порядку.
Системний аналіз вищевикладеного дає суду підстави дійти висновку, що у випадку неповного та/або несвоєчасного відображення у відповідних регістрах інформаційної системи, допущених як у результаті умисних дій працівників органів ДФС, так і внаслідок виникнення арифметичних та технічних помилок, у разі їх виявлення структурними підрозділами за напрямами роботи готується коригуючий документ з обов'язковим посиланням на первинний документ, показники якого виправляються. Коригування даних в інформаційній системі органів ДФС здійснюється підрозділами, відповідальними за введення таких даних з первинних документів, за поточною датою.
Поряд з цим, суд не вбачає підстав для задоволення позову в частині визнання протиправною бездіяльності ДФС України, оскільки належним способом захисту та відновлення порушеного права є саме зобов'язання ДФС України привести розрахункові показники інтегрованої картки щодо сальдо розрахунків з єдиного соціального внеску АТ «Криворізька теплоцентраль» у відповідність до вимог Порядку №422.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, відповідач не довів належними доказами правомірність винесеної вимоги та достовірності інформації, наявної в базах даних органу доходів і зборів, а тому позовні вимоги в частині скасування вимоги та зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню судом.
Частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору, відповідно до норм статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з частковим задоволенням позову, підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в сумі 587,33 грн. та ДФС України в сумі 587,33 грн.
Керуючись ст.ст. 139, 205, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» (вул. Електрична, 1, м. Кривий ріг, 50014, код ЄДРПОУ 00130850) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17а, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 39394856), Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04655, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправною та скасування вимоги №Ю-1398-23 від 04.06.2018 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № Ю-1398-23 від 04.06.2018 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску в розмірі 88189,50 грн.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України привести у відповідність до чинного законодавства інтегровану картку платника єдиного соціального внеску Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» шляхом проведення необхідних облікових операцій з відображення сальдо розрахунків з єдиного соціального внеску.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» (вул.Електрична, 1, м. Кривий ріг, 50014, код ЄДРПОУ 00130850) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17а, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 39394856) судові витрати у розмірі 587 грн. 33 коп.
Стягнути на користь Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» (вул. Електрична, 1, м. Кривий ріг, 50014) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04655, код ЄДРПОУ 39292197) судові витрати у розмірі 587 грн. 33 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України судове рішення складено у повному обсязі 19.02.2019р.
Суддя О.В. Врона