Україна
Донецький окружний адміністративний суд
11 квітня 2019 р. Справа№263/13934/18
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мозгової Н.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-
11 лютого 2019 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1) звернувся до суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (код ЄДРПОУ 41336065, місцезнаходження: Донецька область, м.Маріуполь, пр. Миру, буд. 70) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 41250795, місцезнаходження: Донецька область, м.Маріуполь, вул. Зелінського, 27-а) про
визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання призначити та виплатити щомісячну компенсацію за період з 01 січня 2004 року по 21 травня 2010 року та з червня 2010 року по листопад 2017 року, як фізичній особі, яка надавала соціальні послуги своїм батькам, особам похилого віку, які потребували постійного стороннього догляду згідно з рішеннями суду,
визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання нарахувати та сплатити єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України за період з 01 січня 2004 року по 21 травня 2010 року та з червня 2010 року по листопад 2017 року.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що рішенням Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 09.02.2018 року, 23.03.2018 року та 10.12.2018 року встановлений факт догляду позивачем за престарілими батьками ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2. На підставі вказаного рішення, в травні 2018 року позивач звернулась до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради та Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про внесення корегувань відносно страхового стажу та сум заробітку, на що отримала відповідь від відповідача про те, що внесення коригувань щодо нарахування та сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування підвідомче управлінню пенсійного фонду України. Разом з тим, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області посилається на те, що обчислення внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за непрацюючих працездатних осіб, які здійснюють догляд за особами похилого віку, які потребують стороннього догляду або досягли 80- річного віку, провадиться районними (міськими) управліннями праці та соціального захисту населення. Зазначає, що таким чином відповідач порушує його права.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що оскільки позивач та її батьки свого часу не звернулись до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, як визначено законом, для отримання компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги по догляду за престарілими батьками, тому компенсація не було призначена та не виплачувалась. Відповідно до п.5 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 р. №558, компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м.Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради за місцем проживання, перебування особи, якій надаються соціальні послуги, з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом з документами, зазначеними у пункті 6 цього Порядку. Єдиною підставою для сплати єдиного внеску у структурного підрозділу з питань соціального захисту населення було б те, що ОСОБА_1 отримувала компенсацію, оскільки позивач її не отримувала, то у департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради не було жодних законних підстав для нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України за ОСОБА_1 за спірний період. Просить відмовити у задоволені позовних вимог.
Представник третьої особи через канцелярію суду надав відзив на адміністративний позов та вказує, що як вбачається з мети подачі позову та описової частини позову по даній справі це врахування в страховий стаж позивачу періоду догляду за літньою особою. Таким чином метою є врахування стажу з метою загальнообов'язкового державного страхування. Тобто з початку подання заяви про встановлення юридичного факту були ознаки публічно-правового спору щодо здійснення суб'єкту владних повноважень своїх функції (повноважень). Також зазначають, що жодних документів медичного закладу не було пред'явлено, у зв'язку з чим особа не підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Ухвалою суду від 15.02.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку ст. 257 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_1), згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач, Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради (код ЄДРПОУ 41336065), забезпечую реалізацію державної політики у сфері соціально-трудових відносин, оплати і належних умов праці, зайнятості населення, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Судом встановлено, що рішенням Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 09 лютого 2018 року встановлено факт догляду ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 за період з червня 2010 року по листопад 2017 року за престарілою матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с.12-13).
Також, судом встановлено, що рішенням Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 23 березня 2018 року встановлено факт догляду ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 за період з вересня 2007 року по 21 травня 2010 року за престарілим батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2. (а.с.14).
Також, рішенням Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 10 грудня 2018 року встановлено факт догляду ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 за період з 1 січня 2004 року по 21 травня 2010 року за престарілим батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4.
На звернення позивача щодо внесення змін до відомостей змін до відомостей персоніфікованого обліку, Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради надана відповідь від 21.05.2018р. №56.11-24614-56.11.1 з якої вбачається, що відповідно до пункту 5 Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 р. №794, персоніфікований облік здійснює Пенсійний фонд та його органи на місцях. Таким чином, внесення будь - якої інформації до відомостей персоніфікованого обліку належить до компетенції Пенсійного фонду України.
На звернення позивача щодо внесення змін до відомостей змін до відомостей персоніфікованого обліку, Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області надана відповідь від 24.05.2018 року №14493/09 в якій повідомлено, що законних підстав для внесення відомостей персоніфікованого обліку в реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про застраховану особу ОСОБА_1 дані про її страховий стаж та суми заробітку за періоди з вересня 2007 р. по 21 травня 2010 р. та з червня 2010 року по листопад 2017 року немає.
Вирішуючи позов по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 14 частини першої статті 11 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають один з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, а також непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за інвалідом І групи або за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу або компенсацію відповідно до законодавства.
Стаж обчислюється на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу, які надаються відділом персоніфікованого обліку Пенсійного фонду.
До 01 січня 2005 року час догляду за названою категорією осіб зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених чинним раніше законодавством.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги» від 29 квітня 2004 року № 558 непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, котрих обслуговують соціальні служби), призначається щомісячна компенсаційна виплата.
При зарахуванні до страхового стажу періоду догляду за інвалідом І групи та престарілим до управління Пенсійного фонду України надається довідка управління праці та соціального захисту населення, яка підтверджує отримання щомісячної компенсаційної виплати за яку сплачені страхові внески.
У разі, якщо до січня 2004 року непрацююча працездатна особа доглядала за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребував постійного стороннього догляду, час догляду зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, незалежно від отримання допомоги або компенсації.
Періоди догляду за пенсіонерами зараховуються до страхового стажу на вказаних вище умовах при призначенні пенсій на загальних підставах.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що рішенням Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 09 лютого 2018 року встановлено факт догляду ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 за період з червня 2010 року по листопад 2017 року за престарілою матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Рішенням Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 23 березня 2018 року встановлено факт догляду ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 за період з вересня 2007 року по 21 травня 2010 року за престарілим батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2. Рішенням Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 10 грудня 2018 року встановлено факт догляду ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 за період з 1 січня 2004 року по 21 травня 2010 року за престарілим батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4.
Згідно п. 1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого Постановою КМУ України від 29.04.2004 року № 558, непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям - інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата.
В п. 5 наведеного Порядку зазначено, що компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради за місцем проживання, перебування особи, якій надаються соціальні послуги, з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом з документами, зазначеними у пункті 6 цього Порядку.
Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради видає заявнику розписку про прийняття заяв і документів із зазначенням дати їх прийняття.
Днем подання заяв для призначення компенсації вважається день реєстрації структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради заяв з необхідними документами.
Якщо заяви та документи надсилаються поштою, днем подання заяв для призначення компенсації вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення.
У разі коли до заяв не додані всі необхідні документи, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради письмово протягом трьох днів повідомляє заявнику, які документи слід подати додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців з дня одержання такого повідомлення, днем подання заяв вважатиметься день їх прийняття або відправлення.
Як встановлено судом, та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про призначення та виплати щомісячної компенсації за період з 01 січня 2004 року по 21 травня 2010 року та з червня 2010 року по листопад 2017 року, як фізичній особі, яка надавала соціальні послуги своїм батькам, особам похилого віку, які потребували постійного стороннього догляду згідно з рішеннями суду, про нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України за період з 01 січня 2004 року по 21 травня 2010 року та з червня 2010 року по листопад 2017 року не зверталась.
Вказане свідчить про те, що позивачем не дотримано приписів п.5 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги.
Суд погоджується з твердженнями Відповідача про те, що підставою для сплати єдиного внеску у структурного підрозділу з питань соціального захисту населення було б те, що ОСОБА_1 отримувала компенсацію, оскільки позивач її не отримувала, то у департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради не було жодних законних підстав для нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України за ОСОБА_1 за спірний період.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відсутність звернення позивача до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради із заявою щодо призначення та виплати щомісячної компенсації за період з 01 січня 2004 року по 21 травня 2010 року та з червня 2010 року по листопад 2017 року, як фізичній особі, яка надавала соціальні послуги своїм батькам, особам похилого віку, які потребували постійного стороннього догляду згідно з рішеннями суду, не свідчать про відмову у призначені та виплаті щомісячної компенсації, оскільки ОСОБА_1 звернулась до відповідача з вимогою внести зміни до відомостей персоніфікованого обліку, що не належить до їх компетенції.
Викладене, вказує на відсутність законних підстав визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати призначити та виплатити щомісячну компенсацію за період з 01 січня 2004 року по 21 травня 2010 року та з червня 2010 року по листопад 2017 року, як фізичній особі, яка надавала соціальні послуги своїм батькам, особам похилого віку, які потребували постійного стороннього догляду згідно з рішеннями суду, визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати нарахувати та сплатити єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України за період з 01 січня 2004 року по 21 травня 2010 року та з червня 2010 року по листопад 2017 року, оскільки така вимога на думку суду є передчасною та на час звернення до суду відсутнє порушене право позивача.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно вимог ст.139 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1) до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (код ЄДРПОУ 41336065, місцезнаходження: Донецька область, м.Маріуполь, пр. Миру, буд. 70) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 41250795, місцезнаходження: Донецька область, м.Маріуполь, вул. Зелінського, 27-а) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання призначити та виплатити щомісячну компенсацію за період з 01 січня 2004 року по 21 травня 2010 року та з червня 2010 року по листопад 2017 року, як фізичній особі, яка надавала соціальні послуги своїм батькам, особам похилого віку, які потребували постійного стороннього догляду згідно з рішеннями суду, визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання нарахувати та сплатити єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України за період з 01 січня 2004 року по 21 травня 2010 року та з червня 2010 року по листопад 2017 року - відмовити.
Повний текст судового рішення складено 11 квітня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Мозговая Н.А.