11 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 140/204/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши в письмовому провадженні заяву Головного управління ДФС у Волинській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ковальсько-пресове підприємство" до Головного управління ДФС у Волинській області про скасування податкового-повідомлення рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ковальсько-пресове підприємство" звернулося з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Волинській області про скасування податкового-повідомлення рішення від 25.10.2018 №0011871404.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.02.2019 прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, відповідно до приписів статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
09.04.2019 до суду надійшло клопотання представника Головного управління ДФС у Волинській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Клопотання обґрунтоване тим, що дана адміністративна справа становить значний суспільний інтерес та має фундаментальне значення для формування єдиної правозахисної практики, оскільки практика розгляду справ Восьмим апеляційним адміністративним судом йде всупереч правовій позиції Верховного Суду у даних правовідносинах. Для повного та об'єктивного встановлення обставин справи, можливості надання учасниками по справі необхідних пояснень та додаткових доказів, що могли б або спростувати або підтвердити позовні вимоги позивача та з метою правильного застосування норм матеріального права в даних спірних правовідносинах, розгляд справи необхідно здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Заява про розгляд справи за правилами загального позовного провадження не підлягає до задоволення з огляду на таке.
Як передбачено пунктом 20 частини першої статті 4 КАС України, адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно із частиною другою статті 12 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до частин третьої, четвертої статті 12 КАС України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні. Виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Вищевказані категорії справ не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження згідно з частиною 4 ст. 257 КАС України.
Згідно з частиною третьою статті 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Таким чином, враховуючи, що дана справа не є справою, яка в розумінні частини четвертої статті 12, частини четвертої статті 257 КАС України має розглядатися виключно за правилами загального позовного провадження, виходячи з критеріїв, визначених частиною третьою статті 257 КАС України, суд приходить до висновку, що розгляд вказаної справи повинен здійснюватися не за правилами загального позовного провадження, а за правилами спрощеного позовного провадження
Керуючись статтями 12, 248, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Головного управління ДФС у Волинській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишити без задоволення.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Головуючий-суддя Т.М. Димарчук