Справа № 761/15118/19
Провадження № 3/761/3576/2019
12 квітня 2019 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Кіпчарський О.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, працюючого на посаді заступника голови Київської міської державної адміністрації,
за ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
11.04.2019 року з Національного агентства з питань запобігання корупції в провадження Шевченківського районного суду м. Києва надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, якій відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справ присвоєно єдиний унікальний номер справи № 761/15118/19, провадження № 3/761/3576/2019.
Відповідно до п. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Під час підготовки до розгляду матеріалів вказаної справи встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення № 31-03/154 від 03.04.2019 року оформлений головним спеціалістом першого відділу (м. Київ) Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції Національного агентства з питань запобігання корупції Шульгою О.Г. з порушенням вимог ст. 256 КУпАП.
Так, відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Окремо, суддя звертає увагу, що порядок оформлення уповноваженими особами Національного агентства з питань запобігання корупції протоколу про адміністративні правопорушення врегульовано «Порядком оформлення протоколів про адміністративні правопорушення та внесення приписів Національним агентством з питань запобігання корупції», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання №5 від 09.06.2016 року.
Відповідно до п. 4, 5, 6, 7, 10 вказаного Порядку , у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові уповноваженої особи Національного агентства, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; наявність чи відсутність пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол про адміністративне правопорушення підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; за наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу в ньому робиться запис про це.
Особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, пропонується надати по суті вчиненого адміністративного правопорушення письмове пояснення, яке підписується зазначеною особою. Пояснення може додаватися до протоколу про адміністративне правопорушення окремо, про що робиться запис у ньому.
При складенні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права і обов'язки, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто судом у строки, визначені статтею 277КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від проставлення підпису про ознайомлення з правами у протоколі робиться запис про це.
Протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі якщо особа відмовляється від отримання другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення або не з'являється для ознайомлення з протоколом, другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення та копії інших матеріалів, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, рекомендованим поштовим відправленням із повідомленням про вручення та з описом вкладення не пізніше наступного робочого дня з дня складення протоколу про адміністративне правопорушення разом із супровідним листом в конверті з позначкою "особисто" направляються особі, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Натомість, у протоколі про адміністративне правопорушення № 31-03/154 від 03.04.2019 року відносно ОСОБА_1, ці вимоги законодавства не є дотриманими особою, яка складала такий протокол.
Як вбачається із вищевказаного протоколу та матеріалів справи про адміністративне правопорушення, під час складання даного протоколу про адміністративне правопорушення грубо порушено права ОСОБА_1, оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які відомості про те, що останній був належним чином інформований про факт складання цього протоколу, ОСОБА_1 не був належним чином ознайомлений зі змістом даного протоколу, матеріалами справ про адміністративні правопорушення, останньому також не були роз'яснені його права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП.
В протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що ОСОБА_1 не з'явився для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Матеріали справи містять копії листів про начебто виклик ОСОБА_1 для участі в складанні протоколу про адміністративне правопорушення на 01,02 та/або 03 квітня 2019 року, разом з тим, в матеріалах справи відсутні будь-які відомості про факт надсилання цих листів на адресу ОСОБА_1 та їх отримання останнім.
Окрім цього, всупереч вже зазначеним вимогам, в матеріалах справи відсутні відомості, що другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення та копії інших матеріалів, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, вручено ОСОБА_1 за поштовим відправленням.
Під час перевірки факту вручення поштового відправлення за його номером - 0110309964985, за даними офіційного сайту Укрпошти, суддею встановлено, що таке відправлення не було вручено ОСОБА_1, як на час скерування матеріалів справи до суду, так і на момент винесення даної постанови.
Водночас, п. 10 «Порядку оформлення протоколів про адміністративні правопорушення та внесення приписів Національним агентством з питань запобігання корупції», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання №5 від 09.06.2016 року, передбачає, що відміткою про вручення другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення у цьому випадку (мова йде про скерування другого примірника протоколу та матеріалів поштою) є особистий підпис особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, на повідомленні про вручення, датою вручення є дата, зазначена на цьому повідомленні.
Таким чином, за відсутності будь-яких відомостей про належний виклик та можливе ухилення ОСОБА_1 від явки до Національного агентства з питань запобігання корупції з метою складання та отримання копії протоколу про адміністративне правопорушення, відсутність відомостей про вручення останньому примірника протоколу із доданими до нього документами, не може вважатись прийнятним та є грубим порушенням вищевказаних норм законодавства.
За вказаних очевидних порушень норм законодавства під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, його розгляд не видається можливим, оскільки в подальшому це може слугувати безумовною підставою для скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, незалежно від прийнятого по суті рішення.
З огляду на наведене, матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП слід повернути до Національного агентства з питань запобігання корупції для доопрацювання, в ході якого слід усунути зазначені недоліки.
Керуючись ст. 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП повернути для доопрацювання та належного оформлення до Національного агентства з питань запобігання корупції.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Кіпчарський