Справа № 127/10311/19
Провадження № 3/127/2392/19
"11" квітня 2019 р.м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Романчук Р.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Вінницької митниці ДФС відносно ОСОБА_1 (ОСОБА_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Каушани Республіки Молдова, проживаючого за адресою: Республіка Молдова, АДРЕСА_1, працюючого провідником ДОП Кишинів, паспорт НОМЕР_1 виданий 17.07.2017 року органом IS "CRIS"REGISTRU" Р.Молдова,
у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, -
25 лютого 2019 року о 06 год. 50 хв. у відділі митного оформлення "Залізничний" митного поста "Дністер" Вінницької митниці ДФС під час митного контролю пасажирського поїзда № 342 сполученням "Кишинів - Москва" було проведено опитування ОСОБА_1 (ОСОБА_1), який слідував з Республіки Молдова до Російської Федерації у вагоні №7 в якості провідника. Під час опитування ОСОБА_1 (ОСОБА_1) усно та письмово на всі пункти та підпункти митної декларації, які потребували відповіді, надав відповідь "Ні", шляхом проставлення X-подібної позначки у відповідній рамці. Після прийняття митної декларації для оформлення, в ході подальшого митного контролю вагону №7, о 07 год. 00 хв., за декоративною обшивкою труб опалення купе відпочинку провідників, був виявлений прихований від митного контролю ОСОБА_1 (ОСОБА_1) товар - 17 скляних пляшок вина білого "HORA MARE", ємністю 0,7 л кожна міцністю 12%, молдовського виробництва, без акцизних марок.
Згідно інформації з бази ПІК «Боротьба з контрабандою та порушенням митних правил» ЄАІС Держмитслужби України ОСОБА_1 (ОСОБА_1) до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ст. 483 Митного кодексу України, протягом року не притягувався.
Таким чином, ОСОБА_1 (ОСОБА_1) перемістив товар через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням способу, що утруднює виявлення предметів, тим самим вчинивши порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, про шо в матеріалах справи міститься його заява. Крім того, в матеріалах справи міститься заява, в якій він просить суд розглядати справу у його відсутність ( а.с. 24).
Представник Вінницької митниці ДФС Вихристюк В.Д. в судовому засіданні не заперечувала, щодо розгляду справи у відсутність ОСОБА_1 Просила визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та застосувати стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а саме, 17 скляних пляшок вина білого "HORA MARE", ємністю по 0,7 л кожна міцністю 12%, молдовського виробництва, без акцизних марок, загальною вартістю згідно висновку експерта 703 грн. 80 коп. та стягнути витрати за їх зберігання на складі Вінницької митниці ДФС.
Відповідно до ч. 4 ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 підтверджується зібраними по справі та дослідженими судом доказами, зокрема, протоколом про порушення митних правил № 0210/40100/19 від 25.02.2019 року (а.с. 2-5); митною декларацією ОСОБА_1 від 25.02.2019 року (а.с. 6); описом затриманого товару (а.с. 14); протоколом опитування в справі про порушення митних правил № 0210/40100/19 від 25.02.2019 року (а.с. 20-22); доповідною запискою старшого державного інспектора ВМО "Залізничний" м/п "Дністер" Вінницької митниці ДФС (а.с. 23).
Згідно висновку експерта №142005901-0322 від 27.03.2019 року загальна вартість безпосередніх предметів порушення митних правил, зазначених у постанові про призначення експертизи від 19.03.2019 року в справі про порушення митних правил № 0210/40100/19, станом на дату оцінки, становить 703 грн. 80 коп., за умови, що вміст даних алкогольних напоїв відповідає маркуванню та вимогам нормативних документів. Реалізація на території України алкогольних напоїв без марок акцизного податку України встановленого зразка, наявності передбачених законодавством документів та належного маркування заборонена.
Відповідно до ч. 1 ст. 483 МК України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Відповідно до ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Відповідно до п. 57 ст. 4 МК України товари - це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Таким чином, ОСОБА_1 перемістив товар, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, тим самим вчинивши порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.
Відповідно до ст. 487 КМ України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до положень Митного кодексу України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 16 КУпАП іноземці і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України.
Враховуючи вищевикладене, обставини справи, особу порушника, який раніше до адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил не притягувався, враховуючи ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, суд вважає необхідним визнати винним ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 МК України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів.
Відповідно до положень ст. ст. 519, 520 МК України суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці ДФС, витрати пов'язані зі зберіганням вилученого товару.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави Україна підлягає стягненню судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 483, ст. ст. 376, 519, 520 МК України, ст. ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, -
Визнати винним ОСОБА_1 (ОСОБА_1) у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, шо становить 703 грн. 80 коп. з конфіскацією цих товарів, а саме, 17 скляних пляшок вина білого "HORA MARE", ємністю 0,7 л кожна міцністю 12%, молдовського виробництва, без акцизних марок, які зберігаються на складі Вінницької митниці ДФС в м. Могилеві-Подільському Вінницької області.
Стягнути з ОСОБА_1 (ОСОБА_1) на користь Вінницької митниці ДФС (отримувач: Вінницька митниця ДФС в ДКС у м. Києві, код ЄДРПОУ 39510664, р/р № 26036840132234, МФО 820172, (справа про порушення МП № 0210/40100/19) витрати, пов'язані зі зберіганням вилученого товару в розмірі 27 грн. 70 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 (ОСОБА_1) на користь держави судовий збір в розмірі 384 грн. 20 коп.
Скаргу на постанову може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Суддя