Справа № 408/1026/19-п
3/408/3127/19
10 квітня 2019 року смт Біловодськ
Суддя Біловодського районного суду Луганської області Соболєв Є.О., розглянувши матеріал, що надійшов з Головного управління ДФС у Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м Алчевська Луганської області, громадянки України, не працюючої, іпн. НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, проживає за адресою: м Луганськ, АДРЕСА_1/35,
за ч. 1 ст. 204-3 КУпАП,
12 лютого 2019 року об 11:30 годині ОСОБА_1, знаходячись у смт. Станиця Луганська Луганської області на КПВВ «Станиця Луганська», намагалася перемістити через лінію зіткнення з м Луганська до смт Станиця Луганська товар на загальну суму 20720,00 грн., чим порушила Порядок переміщення товарів до району або з району проведення АТО, затверджений постановою КМУ від 01 березня 2017 року № 99.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, від неї надійшли письмові документи, що підтверджують факт неналежності їй товару.
Дослідивши адміністративний матеріал, вважаю необхідним зазначити таке.
Відповідальність за ст. 204-3 КУпАП наступає за порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції.
Пунктом 1 Порядку переміщення товарів до району або з району проведення АТО, затвердженого постановою КМУ від 01 березня 2017 року № 99 (далі за текстом - Порядок), передбачено, що цей Порядок визначає правовий режим переміщення товарів, у тому числі тих, що визнані в установленому порядку гуманітарною допомогою, до району або з району проведення антитерористичної операції (через лінію зіткнення та/або в її межах) та поширюється на фізичних осіб і суб'єктів господарювання, які здійснюють такі переміщення.
Пункт 9 цього Порядку встановлює, що фізичні особи здійснюють переміщення товарів у ручній поклажі та/або супроводжуваному багажі автомобільним транспортом за переліком та обсягами (вартість, вага, кількість), що затверджуються МТОТ.
Наказом Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб від 24 березня 2017 року № 39 «Щодо затвердження переліку та обсягу товарів, дозволених для переміщення до/з гуманітарно-логістичних центрів та через лінію зіткнення», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 березня 2017 року за № 417/30285, передбачено, що фізичні особи переміщують до/з гуманітарно-логістичних центрів та через лінію зіткнення в обох напрямках товари згідно з Переліком у ручній поклажі та/або супроводжуваному багажі автомобільним транспортом. Дозволений обсяг товару (крім особистих речей та підакцизних товарів), що переміщуються фізичними особами через лінію зіткнення з неконтрольованої території на контрольовану територію та у зворотному напрямку - товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 гривень та сумарна вага яких не перевищує 75 кг на одну особу.
З протоколу про адміністративне правопорушення № 38 від 12 лютого 2019 року, додатку до нього, фототаблиці йдеться, що у ОСОБА_1 на КПВВ «Станиця Луганська» було вилучено різний за видом товар на загальну суму 20720,00 грн., що значно перевищує дозволений обсяг для переміщення даного виду товару.
Вказані докази свідчать, що дії ОСОБА_1 дійсно слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 204-3 КУпАП, які виразились у порушенні порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції.
За таких обставин провину ОСОБА_1 у вчиненні нею адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 204-3 КУпАП вважаю доведеною, за що вона повинна понести відповідальність.
При накладенні адміністративного стягнення слід врахувати характер вчиненого правопорушення, а саме, що ОСОБА_1 вчинила правопорушення, що посягає на встановлений порядок управління, особу порушника, що вона не працює. Пом'якшувальною обставиною відповідальності ОСОБА_1 є визнання під час зібрання матеріалу свої провини та щире каяття. Обтяжливих обставин її відповідальності не вбачається.
Із письмових пояснень ОСОБА_1, а також наданих нею документів, йдеться, що вилучений у неї товар їй не належить. Вона його переміщувала за проханням знайомого.
За таких обставин на ОСОБА_1 слід накласти стягнення без додаткового стягнення у вигляді конфіскації товару, який слід повернути власнику.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 33-35, ч. 2 ст. 36, 40-1, 252, 280, 283, п. 1 ст. 284 КУпАП,
Піддати ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 204-3 КУпАП адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що дорівнює сумі 340,00 грн, без конфіскації вилученого у неї товару.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 384,20 грн.
Повернути ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка проживає за адресою: м Луганськ, кв. 50 років Жовтня, 13/31, іпн. НОМЕР_2, вилучений 12 лютого 2019 року у ОСОБА_1 товар, перелічений у додатку до протоколу про адміністративне правопорушення № 38 від 12.02.2019, що знаходиться на зберіганні у службовому приміщенні УОЗ та ОТЗ ГУ ДФС у Луганській області за адресою: Луганська область, м Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72.
Постанова може буди оскаржена особою, стосовно якої вона винесена до Луганського апеляційного суду через Біловодський районний суд Луганської області протягом десяти днів з моменту її винесення.
Суддя Є.О. Соболєв