Постанова від 20.12.2018 по справі 405/8254/18

Справа № 405/8254/18

Провадження №3/405/1815/18

ПОСТАНОВА

м. Кропивницький 20 грудня 2018 року

Суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда Мягкий О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Кіровоградського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Міністерства юстиції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 70/52377762 від 20.11.2018 ОСОБА_1 в період з 18.07.2016 по 01.09.2018 не сплачує аліменти по виконавчому провадженню № АСВП 52377762 по виконанню виконавчого листа 2/390/523/16 від 27.09.2016 про стягнення аліментів з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання доньки Єлизавети, 07.12.210 року народження, та сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, в розмірі 1/2 частини з усіх видів заробітку, щомісячно, але не менше ніж 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на кожну дитину починаючи стягнення з 18.07.2016 і до 07.12.2028, тобто до повноліття Єлизавети, а потім по 1/3 частини заробітку до повноліття Артема, тобто до 05.05.2033. Згідно розрахунку заборгованості по аліментам борг станом на 01.09.2018 становить 83075 грн., за що передбачена адміністративна відповідальність згідно з ст. 183-1 КУпАП.

Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до Кіровоградського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Міністерства юстиції України для належного оформлення з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Однак, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення від 20.11.2018, стосовно ОСОБА_1 вказані вимоги закону дотримані не були, зокрема:

-не визначена чітка дата та місце вчинення адміністративного правопорушення;

-статтею 183-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несплату аліментів, при цьому, зазначена стаття, в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» № 2475-VIII від 03.07.2018, містить три частини, які передбачають окремі кваліфікуючі ознаки вищевказаного адміністративного правопорушення. При цьому, стосовно ОСОБА_1 порушено провадження по справі про адміністративне правопорушення за ст. 183-1 КУпАП без зазначення відповідної частини вказаної статті, що позбавляє останнього можливості ефективно захищатися від пред'явленого звинувачення і робить неможливим об'єктивний розгляд справи. І чинними нормами КУпАП не передбачено можливості перекваліфікації дій особи, що притягується до адміністративної відповідальності, при розгляді матеріалів справи про адміністративне правопорушення судом;

-кваліфікація дій ОСОБА_1 не відповідає об'єктивній стороні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, а саме: з протоколу вбачається, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утримання дитину, загальна сума боргу на 01.09.2018 становить 83075 грн., тоді як відповідальність за ст.183-1 КУпАП настає за несплату аліментів на утримання особи, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, при цьому слід врахувати вимоги ст.8 КУпАПщодо чинності закону про відповідальність за адміністративні правопорушення, а також ту обставину, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 за № 2234-VIII набрав законної сили 06.02.2018;

-протокол про адміністративне правопорушення не містить повних характеризуючих даних щодо особи, що притягується до адміністративної відповідальності, зокрема, щодо адреси на даний час та місця роботи останнього, за якими суд матиме можливість надіслати останньому судові повістки про виклик до суду, та якими доказами встановлена інформація підтверджується, оскільки відкрите виконавче провадження ще у 2016 році; щодо стану здоров'я, що важливо для прийняття рішення судом про застосування до особи такого виду адміністративного стягнення, як суспільно корисні роботи, враховуючи обмеження, встановлені ч.3 ст.31-1 КУпАП, адже санкції ст.183-1 КУпАП не передбачають альтернативи;

-протокол про адміністративне правопорушення не підписаний особою, що притягується про адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1, пояснення останнього щодо обставин правопорушення в матеріалах справи відсутні, матеріали справи взагалі не містять жодних відомостей, що ОСОБА_1 взагалі відомо про складення у стосовно нього протоколу про адміністративне правопорушення;

-права особи, що притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст.268 КУпАП, зокрема: права надавати докази, заявляти клопотання, користуватись юридичною допомогою адвоката, бути присутнім при розгляді справи тощо, посадовою особою, що склала протокол, ОСОБА_1 не роз'яснені.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що посадовою особою Кіровоградського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Міністерства юстиції України під час складення матеріалів про адміністративне правопорушення, стосовно ОСОБА_1 за ст.183-1 КУпАП не дотримані вимоги ст. 256 КУпАП.

Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.

Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення, а ч. 1 ст. 257 КУпАП передбачено, що протокол про адміністративне правопорушення надсилається органові (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.

Оскільки наведені порушення є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні, то матеріали справи як неналежно оформлені підлягають направленню до органу, який порушив адміністративне переслідування, для належного оформлення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 278 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, за ст. 183-1 КУпАП повернути до Кіровоградського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Міністерства юстиції Українидля належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Ленінського районного суду

м. Кіровограда ОСОБА_4