Постанова від 11.04.2019 по справі 1740/2503/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2019 рокуЛьвів№ 857/1020/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Шевчук С.М.,

суддів Кухтея Р.В., Носа С.П.,

за участі секретаря судового засідання Ігнатищ Л.М.,

представника відповідача Тарасюк О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2018 року (рішення ухвалене у м. Рівне судом у складі головуючого судді Друзенко Н.В., повний текст рішення суду складено 26 листопада 2018 року) у справі № 1740/2503/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов'язання вчинення певних дій, суд-

ВСТАНОВИВ:

І.ОБСТАВИНИ СПРАВИ

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов'язання вчинення певних дій.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 15.11.2018року Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області задоволено частково.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 скласти, оформити та подати до ІНФОРМАЦІЯ_1 довідку про розмір та види грошового забезпечення ОСОБА_1 , яка необхідна для обчислення призначеної йому пенсії, із врахуванням в цій довідці виплачених йому за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в антитерористичній операції.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надану Військовою частиною НОМЕР_1 довідку про розмір та види грошового забезпечення ОСОБА_1 , яка необхідна для обчислення призначеної йому пенсії, із врахуванням в цій довідці виплачених йому за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в антитерористичній операції.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з дати її призначення - з 11.02.2018, із врахуванням виплачених йому за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в антитерористичній операції.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач - Військова частина НОМЕР_1 звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування апеляційної скарги відповідач вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

На підтвердження доводів апеляційної скарги відповідач - Військова частина НОМЕР_1 зазначає, що до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію позивачу, таких видів грошового забезпечення, як щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в антитерористичній операції не має законних підстав, оскільки для обчислення розміру пенсії за вислугу років особі, яка проходила службу в органах внутрішніх справ, враховується оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, фактично отримувані вказаною особою. Грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в антитерористичній операції не можуть враховуватись при обчисленні розміру пенсії, навіть якщо з них було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки дані виплати не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а є одноразовими (щорічними).

Водночас, колегією суддів із змісту доводів, приведених у апеляційній скарзі слідує, що відповідачем Військовою частиною НОМЕР_1 оскаржується рішення суду першої інстанції в частині вимог, що були задоволені. У частині вимог у задоволенні яких позивачу відмовлено, відповідачем не наводиться жодних доводів з приводу протиправності такого рішення. Позивачем рішення суду першої інстанції в частині вимог у задоволенні яких було відмовлено також не оскаржується.

Відзиву на апеляційну скаргу у встановлені судом строки позивач не подав.

Позивач був повідомлений про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги у відповідності до вимог ст.124 КАС України, шляхом надіслання повідомлень засобами поштового зв'язку, що підтверджується зворотнім рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. В судове засідання не прибув, подав клопотання про слухання справи без його участі. Клопотань про відкладення слухання справи не направляв.

Рівненський обласний військовий комісаріат, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області були повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги у відповідності до вимог ст.124 КАС України, шляхом надіслання повідомлень засобами поштового зв'язку, що підтверджується зворотними рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення. В судове засідання не прибули, про причини неприбуття не повідомили. Клопотань про відкладення слухання справи не направляли.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 15.02.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років (а.с.36).

21.02.2018 Міністерство оборони України підготувало подання №30 про призначення позивачу пенсії, як такому, що звільнений зі служби, що дає право на пенсію за вислугу років 10.02.2018 (а.с.35).

Пенсію за вислугу років відповідно до вимог статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 позивачу призначено з 11 лютого 2018 року. З протоколу за пенсійною справою 1701006621 від 11.02.2018 вбачається, що при призначенні позивачу пенсії були враховані: посадовий оклад 1030,00 грн., оклад за військове звання - 125,00 грн., процентна надбавка за вислугу років у розмірі 40% - 462,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. премія, - 5516,06 грн. (а.с.42).

Основні види грошового забезпечення були визначені за грошовим атестатом та розрахунком №738 вислуги років військовослужбовця на пенсію (а.с.39-37).

Додаткові види грошового забезпечення були визначені за довідкою про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії №61 від 13.02.2018, виданою Військовою частиною НОМЕР_1 (а.с.11,38).

Загальна сума грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача визначена на рівні 7133,06 грн. Відповідно, основний розмір пенсії визначено з урахуванням вислуги років на рівні 26 років - 4850,48 грн. - 68% грошового забезпечення. Додатково враховано підвищення до пенсії як учаснику АТО учаснику бойових дій 363,00 грн. та 40,00 грн. І загальний розмір пенсії з 11.02.2018 довічно визначено у сумі 5253,48 грн. (а.с.42).

Стороною позивача доводилось, а відповідачами не заперечувалось, що фактично за останні 24 календарні місяці служби позивач також отримував грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, винагороду за участь в АТО та щомісячну додаткову грошову винагороду, з яких нараховувався та сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Сума і періоди отримання таких видів грошового забезпечення підтверджені довідкою про грошове забезпечення за період з березня 2016 року по лютий 2018 року №175/426, виданою 26.09.2018 Військовою частиною НОМЕР_1 позивачу (а.с.12).

Відповідно до довідки в/ч А 4240 №175/426 від 26.09.2018року про грошове забезпечення позивача за період з березня 2016 року по лютий 2018 року позивачу за останні 24 календарні місяці служби виплачувалась:

- щомісячна додаткова грошова винагорода у сумі 4246,13 грн. - з березня 2016 року по серпень 2017 року, і з жовтня 2017 року по грудень 2017 року, включно, а за вересень 2017 року - 4206,26 грн., січень 2018 року - 4298,10 грн., лютий 2018 року - 1601,26 грн.;

- грошова допомога на оздоровлення, а саме: 7076,88 грн. - у вересні 2016 року, 7076,88 грн. - у березні 2017 року, та 7163,50 грн. - у січні 2018 року;

- матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань: 7076,88 грн. - у червні 2017 року та 7163,50 грн. - у лютому 2018 року;

- винагорода за участь в АТО в такому розмірі: 800,00 грн. - у липні 2016 року, 1200,00 грн. - у серпні 2016 року, 4890,31 грн. - у листопаді 2016 року, 290,32 грн. - у грудні 2016 року, 451,61 грн. - у червні 2017 року, 3500,00 грн. - у липні 2017 року, 3500,00 грн. - у серпні 2017 року, 4500,00 грн. - у вересні 2017 року.

Також вказаною довідкою №175/426 військовою частиною НОМЕР_1 підтверджено обставини, що нарахування та утримання єдиного соціального внеску проводилось згідно Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування №2464-VI від 08.07.2010 на всі виплати включені в довідку, в тому числі і на одноразові додаткові види грошового забезпечення.

У зв'язку з тим, що вказані суми виплат не були включені в довідку для обчислення пенсії №61 від 13.02.2018 (а.с.11), позивач вважав розмір своєї пенсії заниженим, у зв'язку з чим і звертався до відповідачів із відповідними письмовими заявами, задоволення яких не отримав (а.с.14-19).

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, Рівненський обласний військовий комісаріат 23.03.2018 направив до Головного управління Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, на ім'я позивача. За даними такої довідки сума грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії була визначена на рівні 8565,00 грн., в тому числі посадовий оклад - 4370,00 грн., оклад за військове звання - 1340,00 грн., процентна надбавка за вислугу років у розмірі 50% - 2855,00 грн. (а.с.40).

На підставі такої довідки Головне управління Пенсійного фонду України провело перерахунок пенсії позивачу з 29.03.2018, визначивши її розмір на рівні 5740,34 грн. (а.с.41). При перерахунку враховано лише основні види грошового забезпечення та підвищення учаснику АТО і учаснику бойових дій.

ІІ. ОЦІНКА СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЙ

Ухвалюючи рішення про часткове задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду України від 20 жовтня 2015 року у справі №559/3342/14-а грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода з участь в АТО та щомісячна додаткова грошова винагорода, які отримувалися військовослужбовцем за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, та з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців з якого обчислюється пенсія.

ІІІ. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, частиною третьою статті 43 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

З довідки в/ч А 4240 №175/426 від 26.09.2018року про грошове забезпечення позивача за за останні 24 календарні місяці служби (з березня 2016 року по лютий 2018 року) позивачу виплачувалась щомісячно додаткова грошова винагорода у сумі 4246,13 грн. - з березня 2016 року по серпень 2017 року, і з жовтня 2017 року по грудень 2017 року, включно, а за вересень 2017 року - 4206,26 грн., січень 2018 року - 4298,10 грн., лютий 2018 року - 1601,26 грн. З названої суми утримувався єдиний внесок.

Ураховуючи наведене, отримувана позивачем щомісячна додаткова грошова винагорода (в сумі 9927,35грн) має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак, розмір призначеної позивачу з 11.02.2018 року пенсії підлягає перерахунку.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019року по справі № 522/2738/17, постанові Верховного Суду від 19 березня 2019 року у справі №727/5754/16-а.

Щодо призначення пенсії з урахуванням сум винагороди за участь в антитерористичних операціях, то як слідує із змісту довідки в/ч А 4240 №175/426 від 26.09.2018року позивачу в останні 24 календарні місяці служби перед звільненням виплачувалась така винагорода у розмірі 19132,24грн. З названої суми сплачувався єдиний внесок.

Правовою підставою для виплати названої винагороди була Постанова КМ України від 20 січня 2016 р. № 18 Про деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських (із змінами) та Інструкція про розміри і порядок виплати винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах, в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації чи в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затверджена наказом Міністерства оборони України від 10.02.2016року №67, зареєстрована і Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 р. за № 283/28413

Відповідно до названої Постанови КМ та Інструкції в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.

Розміри винагороди визначаються пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

Розмір винагороди військовослужбовцям за безпосередню участь у воєнних конфліктах, в заходах ЗНБО чи в АТО, інших заходах в умовах особливого періоду у граничних розмірах на місяць визначено у додатку 1 (п.1 розділу ІІ названої Інструкції).

Винагорода виплачується також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних та за час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого) після отриманих під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах, заходах ЗНБО чи в АТО, інших заходах в умовах особливого періоду поранень (контузії, травми, каліцтва), психічних та поведінкових розладів (п.8 розділу ІІ названої Інструкції).

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Отже, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, постанові Верховного суду від 02 квітня 2019 року у справі №415/6035/16-а.

Велика Палата Верховного Суду у вказаному рішенні від 06 лютого 2019 року, крім зазначеного, вирішила за необхідне відступити від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10 березня 2015 року (№ 21-70а15).

Отже, враховуючи, що отримувана позивачем під час проходження військової служби винагорода за участь в АТО не входить до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення, то у відповідача були відсутні законні підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії із включенням до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, вказаних виплат.

За наведених обставин, суд першої інстанції дійшов неправомірного висновку про наявність підстав для включення винагороди за участь в антитерористичних операціях до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Стосовно ж наявності підстав для включення до грошового забезпечення позивачу, з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги для оздоровлення, то як вбачається із змісту наданої суду довідки в/ч А 4240 №175/426 від 26.09.2018року про грошове забезпечення позивача за останні 24 календарні місяці служби виплата таких сум матеріальної допомоги здійснювалася не щомісячно, а відтак висновок суду першої інстанції про наявність правових підстав для включення сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, адже вказані виплати не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019року по справі № 522/2738/17.

За наведених обставин, рішення суду першої інстанції слід скасувати в частині, яка стосується покладених на відповідачів обов'язків, які стосується грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та винагороди за участь в антитерористичних операціях. Ухвалити у названій частині постанову, якою позивачу у задоволенні вимог, які стосуються урахування при призначенні пенсії та її перерахунку грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в антитерористичних операціях - відмовити.

Водночас, судом на підставі зібраних у справі доказів встановлено, що пенсія позивачу призначена з 11.02.2018 року. До грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії позивачу протиправно не було включено щомісячну додаткову грошову винагороду у розмірі 9927,35грн).

Пунктом 1 Постанови №103 від 21.02.2018 передбачено, до 01.03.2018 перерахувати пенсії, призначені згідно із Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Вказаний перерахунок здійснюється лише за трьома складовими: оклад за посадою, військове звання, надбавка за вислугу років, а відтак не стосується додаткових видів грошового забезпечення. Відповідно до цього, довідка для перерахунку пенсії позивача, видана Рівненським обласним військовим комісаріатом 23.03.2018року є такою, що видана на виконання названих нормативних актів.

Відповідно до частини 4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За наведених обставин, перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років повинен бути здійснений з дати її призначення - з 11.02.2018 року, із урахуванням виплачених йому за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням щомісячної додаткової грошової винагороди. Після чого, з урахуванням проведеного перерахунку повиненно бути вирішено питання, чи буде розмір призначеної йому пенсії нижчим за той, який визначений при перерахунку, проведеному на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 та повинні бути застосовані відповідні наслідки передбачені частиною 4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992.

Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що оскаржуване рішення суду не в повній мірі відповідає нормам матеріального права, а відтак апеляційну скаргу слід задовольнити частково.

Керуючись ст. 308, ст. 315, ст. 317, ст. 321, ст. 325, ст. 328, ст. 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 задовольнити частково.

Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2018 року у справі № 1740/2503/18 скасувати в частині, яка стосується покладених судом обов'язків з приводу урахування при призначенні пенсії ОСОБА_1 та її перерахунку сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та винагороди за участь в антитерористичних операціях.

Ухвалити у названій частині постанову, якою ОСОБА_1 у задоволенні вимог, які стосуються урахування при призначенні пенсії та її перерахунку грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та винагороди за участь в антитерористичних операціях - відмовити.

У решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.

Головуючий суддя С. М. Шевчук

судді Р. В. Кухтей

С. П. Нос

Повне судове рішення складено 11 квітня 2019 року.