П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
10 квітня 2019 р.м.ОдесаСправа № 1540/4068/18
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - доповідача - Потапчука В.О.
суддів - Семенюк Г.В.
- Шляхтицький О.І.
розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДФС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 січня 2019 року по справі №1540/4068/18
позивач ОСОБА_2
відповідач Головне управління ДФС в Одеській області
3-тя особа Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11 січня 2019 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДФС в Одеській області звернулися до П'ятого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 08 лютого 2019 року апеляційна скарга залишена без руху.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2019 р. продовжено скаржнику строк усунення недоліків апеляційної скарги.
05 квітня 2019 року до П'ятого апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання Головного управління ДФС в Одеській області про відстрочення сплати судового збору до винесення рішення у справі, посилаючись на відсутність фінансування з Державного бюджету України.
Відповідно до ч.1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Враховуючи положення пункту 1 статті 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19 червня 2001 року у справі Креуз проти Польщі (Kreuz v. Poland)), сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
Тобто, аналізуючи вказані норми можливо дійти висновку, що підставою для відстрочення сплати судового збору є, зокрема, майновий стан сторони.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає за необхідним задовольнити клопотання скаржника шляхом відстрочення сплати судового збору до винесення рішення у справі.
Керуючись ч. 3 ст. 169, ст. 300 КАС України, суд
Клопотання Головного управління ДФС в Одеській області про відстрочення сплати судового збору до винесення рішення у справі задовольнити.
Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головне управління ДФС в Одеській області на судове рішення постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11 січня 2019 року по справі 1540/4068/18.
Надіслати учасникам справи копії апеляційної скарги та доданих до неї матеріалів разом з копією ухвали про відкриття апеляційного провадження у справі.
Запропонувати учасникам справи, у строк протягом 07 днів, з дня отримання копії апеляційної скарги, надати відзив на апеляційну скаргу, який має відповідати вимогам ст. 304 КАС України, з наданням доказів надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасниками справи.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя доповідач: Потапчук В.О.
Суддя: Семенюк Г.В.
Суддя: Шляхтицький О.І.