Постанова від 11.04.2019 по справі 802/2140/17-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/2140/17-а Головуючий у 1-й інстанції: Воробйова Інна Анатоліївна

Суддя-доповідач: Охрімчук І.Г.

11 квітня 2019 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Охрімчук І.Г.

суддів: Кузьменко Л.В. Франовської К.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2017 року (м. Вінниця) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивач) з адміністративним позовом до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області (далі - ліквідаційна комісія, відповідач) у якому просить:

- визнати протиправними дії щодо відмови у включенні до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 50 %, премії в розмірі 80%;

- зобов'язати направити до Головного управління ПФУ у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016 р. із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах:

-посадовий оклад - 2500 грн.;

-оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000 грн.;

-надбавка за вислугу років (40%) ;

-надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% ;

- премія (80%) .

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він є пенсіонером МВС України з 2009 р. та йому призначено пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". 01.01.2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", відповідно до якого перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу ОВС України, які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Відтак, на думку позивача, враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських, йому як пенсіонеру МВС має бути перерахована пенсія у порядку передбаченому Постановою КМУ від 13.02.2008 року №45.

Позивач вказав, що відповідачем довідка з новим підвищенням грошового забезпечення сформована та направлена до органу пенсійного фонду, проте, в ній не повністю відображено додаткові види виплат, які на момент виходу на пенсію йому виплачувались відповідно до Постанови КМУ № 1294 від 7.11.2007 р., а саме, не зазначено надбавку за виконання особливо важливих завдань та премію. У зв'язку із чим позивач звернувся до ліквідаційної комісії із заявою про видачу нової довідки, за наслідком розгляду якої йому відмовлено у її видачі з тих підстав, що попередня сформована у відповідності до вимог чинного законодавства. Не погоджуючись з такою відповіддю та вважаючи, що має право на включення до довідки ряду надбавок, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Відповідачем, в суд першої інстанції, подано письмові заперечення на позов, з проханням відмовити в задоволенні позову мотивуючи тим, що ліквідаційною комісією сформовано та подано довідку до органів пенсійного фонду, яка складена у відповідності до вимог чинного законодавства. Окремо зазначила, що постановою КМУ №988 визначено структуру грошового забезпечення саме для поліцейських, де відсутній такий вид надбавок, як надбавка за виконання особливо важливих завдань. Відтак, відсутні підстави для її включення до довідки. Стосовно необхідності зазначення у довідці премії в розмірі 80%, то підстави для цього, на думку відповідача відсутні, оскільки розмір премії вказується виходячи з середніх розмірів, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. З огляду на викладене вважає, що підстави для задоволення даного позову відсутні.

Суд першої інстанції, вирішив здійснювати розгляд справи за відсутності сторін відповідно до частини шостої статті 128 КАС України в порядку письмового провадження, без виклику осіб, що беруть участь у справі.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 23.11.2017 року відкрито провадження у даній справі.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.02.2018 року суд зупинив провадження у справі, яке відповідно до ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019 року поновлено та призначено справу до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2017 року у задоволенні позову ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовлено.

Не погоджуючись із вказаною постановою позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити в повному обсязі. В обгрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що при перерахунку пенсії має застосовуватись нормативний акт, що визначає порядок її перерахування, встановлює перерахунок пенсії у порядку передбаченому Постановою КМУ від 13.02.2008 року №45.

Керуючись приписами ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_2 з 2009 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

01.01.2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", відповідно до якого перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу ОВС України, які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

На підставі вказаних норм та з метою здійснення перерахунку пенсії гр. ОСОБА_2 ліквідаційною комісією сформовано та направлено до органу пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 13924.

Згідно даної довідки розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за нормами, чинними на 1.01.2016 р. становить:

- посадовий оклад - 2500 грн.;

- оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000 грн.;

- надбавка за стаж служби (40%) - 1800 грн.;

- премія 2,73% - 171, 99 грн.

Всього - 6 471,99 грн.

Позивач стверджує, що у вказану довідку, крім зазначеного, мають бути також включені надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% та премія у розмірі 80% .

Вищезазначене, стало підставою для звернення позивача 18.09.2017 р. до ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області із заявою про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням, крім зазначеного у попередній (довідці), надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та премії 80% .

Листом за вих. №286/22-2017 від 06.10.2017 р. повідомлено, що ліквідаційною комісією в межах своєї компетенції сформовано та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відповідну довідку. Не погоджуючись із такою позицією суб'єкта владних повноважень, та вважаючи, що йому безпідставно відмовлено у включенні відповідної надбавки та премії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позову, керувався тим, що дії відповідача є правомірними, оскільки максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення до складу яких входять відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, та надаючи правову оцінку встановленим обставинам у справі, зазначає таке.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно пунктом 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щоміячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

З матеріалів справи вбачається, що Міністерством внутрішніх справ України було надіслано на адреси Ліквідаційних комісій УМВС України по областях лист за № 5551/05/22-2017 від 20.04.2017 року "Про окремі питання підготовки подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій".

В додатку 3 до цього листа міститься інформація про середні розміри премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року. Згідно з цією інформацією, середній розмір премії за посадою старшого інспектора, яку позивач обіймав до звільнення становить 2,73 % грошового забезпечення.

Суд апеляційної інстанції зауважує, що розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічна правова позиція викладеній в рішенні Верховного Суду від 12.03.2018, у зразковій справі Пз/9901/1/18 (802/2196/17-а) та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 року у цій справі.

Колегія суддів вважає, що відповідачем правомірно було відмовлено ОСОБА_2 у включенні до розміру його грошового забезпечення премії у розмірі - 80%, оскільки середній розмір премії за посадою прирівняною до посади із якої був звільнений позивач, станом на грудень 2015 року, складає - 2,73%.

Таким чином, відповідач формуючи довідку №13924 та зазначаючи у ній розмір премії (2,73%), виходячи з середніх розмірів, що фактично виплачені поліцейським за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, звідки особа звільнилась, відповідач діяв відповідно до вимог Постанови № 988 та Порядку №45

Разом з тим, стосовно необхідності включення до нової довідки "надбавки за виконання особливо важливих завдань", яка згідно грошового атестату №10, позивачу виплачувалась, проте до зазначеної довідки не була включена, апеляційний суд зазначає, що згідно довідки Головного управління національної поліції у Вінницькій області № 661/26-2017 від 05.12.2017 р., виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань поліцейським Головного управління Національної поліції у Вінницькій області не здійснювалась, оскільки даний вид надбавки не передбачений Постановою № 988.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги позивача про включення до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, надбавки за виконання особливо важливих завдань, з урахуванням вимог абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, згідно якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

З урахуванням зазначеного, позовні вимоги позивача є необґрунтованими, оскільки жодних підстав для задоволення заяви позивача у Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області не встановлено, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Згідно з вимогами частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2017 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 11 квітня 2019 року.

Головуючий Охрімчук І.Г.

Судді Кузьменко Л.В. Франовська К.С.