Постанова від 10.04.2019 по справі 826/17903/17

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@6apladm.ki.court.gov.ua

Головуючий суддя у першій інстанції: Маруліна Л.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2019 року Справа № 826/17903/17

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Епель О.В.,

суддів: Карпушової О.В., Степанюка А.Г.,

за участю секретаря Лісник Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 листопада 2018 року у справі

за позовом ОСОБА_2

до Міністерства внутрішніх справ України

про визнання бездіяльності протиправною

та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ :

Історія справи.

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач) про:

- визнання протиправною бездіяльності МВС України щодо неврахування окремих додаткових видів грошового забезпечення при нарахуванні пенсії, не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 р., за формою, передбаченою додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 р. № 45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 р. № 988, та не направлення до ГУ ПФУ в м. Києві нової довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії;

- зобов'язання МВС України виготовити та направити до ГУ ПФУ в м. Києві для перерахунку пенсії нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з повною, реальною інформацією, з урахуванням всіх складових відповідно до законодавства, чинного станом на 01.01.2016 р., а саме: посадового окладу в розмірі 3000,00 грн., окладу за спеціальним званням в розмірі 2000,00 грн., надбавки за стаж служби (35%) в розмірі 1075,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15%, премії в розмірі 112% - відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988 та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 54%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 50%, надбавки за роботу в спецпідрозділах БОЗ в розмірі 50% - на підставі постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 листопада 2018 року позов було задоволено в повному обсязі.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, а також з того, що Постановою № 988 затверджено посадові оклади та надбавки працівників поліції, а надбавки, доплати і премії, не враховані зазначеною Постановою, встановлені згідно з Постановою № 1294, яка була чинною станом на момент призначення позивачу пенсії.

При цьому, суд першої інстанції прийняв до уваги висновки, викладені в постановах ВАСУ та апеляційного суду в інших справах.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити постанову про відмову в задоволенні позову в повному обсязі, наполягаючи на тому, що висновки суду першої інстанції суперечать правовій позиції Великої Палати Верховного Суду та висновкам Верховного Суду, викладеним в рішеннях по іншим аналогічним справам, а також зазначає, що надбавки, які позивач отримувала раніше, на момент виникнення в неї права на перерахунок пенсії вже не виплачувалися, тому не підлягали зазначенню в довідці для перерахунку її пенсії.

З цих та інших підстав апелянт вважає, що рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору в цілому.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2019 р. було відкрито апеляційне провадження у справі, встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу та призначено справу до судового розгляду.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому вона просить залишити скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, наполягаючи на наявності в неї права на включення до розміру її грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зокрема надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 54%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 50%, надбавки за роботу в спецпідрозділах БОЗ в розмірі 50%.

У судове засідання сторони, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, не з'явилися.

Судова колегія вважає, що в даному випадку наявні правові підстави для розгляду апеляційної скарги під час відсутності осіб, які не з'явилися, в порядку ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду - скасуванню з наступних підстав.

Обставини справи, встановлені судом першої інстанції.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 27.12.2017 р. наказом МВС України № 2225 о/с позивача було звільнено з посади головного оперуповноваженого-інспектора відділу оперативно-технічної розвідки управління кримінальної розвідки у відставку за п. 65 «а» у спеціальному званні майора міліції.

Позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ у м. Києві та є пенсіонером МВС України за вислугою років.

21.09.2017 р. позивач звернулася до відповідача із запитом на отримання публічної інформації щодо надання копій документів, що стали підставою для нарахування та призначення їй пенсії, а також копії відповідної довідки, яку було направлено до ГУ ПФУ в м. Києві для перерахунку її пенсії з 01.01.2016 р.

На вищезазначений запит відповідачем надано відповідь від 28.09.2017 р. № 22/6-457і, в якій зазначено, що довідку про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2016 р., направлено листом від 29.05.2017 р. № 22/6-2368 до ГУ ПФУ в м. Києві для перерахунку пенсії позивача.

29.09.2017 р. позивач звернулася до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про проведення перерахунку та виплату її пенсії відповідно до Закону України від 23.12.2015 р. № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».

Листом від 05.10.2017 р. № 23648/03/К-2138 ГУ ПФУ в м. Києві повідомило позивача про те, що вона отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; пенсія, яка призначена позивачу на момент звільнення, складається з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу в спецпідрозділах БОЗ, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та премії - згідно даних грошового атестату).

До вищезазначеного листа ГУ ФПУ у м. Києві додано копію довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України від 17.05.2017 р. №22/6-4470.

У зазначеній довідці вказано, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України № 2262-XII, Постанови № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 р. № 260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2016 р., за посадою головний оперуповноважений-інспектор відділу оперативно-технічної розвідки управління кримінальної розвідки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України/головний оперуповноважений апарату Національної поліції становить:

- посадовий оклад - 3000,00 грн.;

- оклад за військовим (спеціальним) званням, майор міліції - 2000,00 грн.;

- надбавка за стаж служби 35% - 1750,00 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 450,00 грн.;

- премія 112% - 8064,00 грн.

21.11.2017 р. позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила зобов'язати Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України виготовити та направити до ГУ ПФУ в м. Києві нову довідку про розмір її грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад (3000,00 грн.), оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції (2000,00 грн.), надбавка за стаж служби 35% (1750,00 грн.), надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% (450,00 грн.), надбавка за виконання особливо важливих завдань 54% (3645,00 грн.), надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення 50% (1500,00 грн.), надбавка за роботу в спецпідрозділах БОЗ 50% (1500,00 грн.), премія 112% (15506,40 грн.), всього в розмірі 29351,40 грн.

За результатами розгляду вказаної заяви Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України листом від 06.12.2017 р. № 22/6-К-2230 повідомив позивача про те, що вказані нею надбавки не належать до інших щомісячних надбавок, доплат та підвищень, що не були виплачені поліцейським за грудень 2015 року і що в даному випадку відсутні законні підстави для включення їх до складу її грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 р.

Нормативно-правове обґрунтування.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 р. № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII), Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 р. № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою КМУ від 13.02.2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45), Постановою КМУ від 11.11.2015 р. № 988 (далі - Постанова № 988), постановою КМУ «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 р. № 1294 (далі - Постанова № 1294), Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом МВС від 27.05.2016 р. № 260.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 2 статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07.11.2015 р. набрав чинності Закон № 580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

29.12.2015 р. набрав чинності Закон № 900-VIII, яким статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.

Кабінет Міністрів України Постановою № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Зазначена Постанова № 988 набрала чинності 02.12.2015 р.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 р.

Відповідно до п. 2 Постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС зі специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог ст. 94 Закону № 580-VIII та Постанови № 988 МВС видано наказ № 260, яким затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).

Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07.11.2015 р.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою № 45.

Згідно з п.п. 1-3 Порядку № 45 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в п. 1 вказаного Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом 7 пункту 5 Порядку № 45 встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У рішенні від 08.11.2005 р. по справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 та наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 та наказом № 499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Висновки суду апеляційної інстанції.

Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії Позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 р. та надає право особі на такий перерахунок з 01.01.2016 р., тобто з наступного місяця після виникнення обставин, наслідком яких стало виникнення в особи права на перерахунок пенсії.

Разом з тим, включенню в довідку для перерахунку пенсії особи підлягають щомісячні надбавки, які фактично були виплачені за місяць, в якому в неї виникло право на такий перерахунок за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, або за аналогічною посадою в органах поліції, а не надбавки, які входили до складу її грошового забезпечення особи при призначенні пенсії.

Аналогічні правові висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 р. по справі № 802/2196/17-а та, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України є обов'язковими для врахування колегією суддів при розгляді даної справи.

Перевіряючи доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила, що спірним у даній справі є не включення відповідачем до складу грошового забезпечення позивача у довідці для перерахунку її пенсії: 1) надбавки за виконання особливо важливих завдань (54%); 2) надбавки за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення (50%); 3) надбавки за роботу в спецпідрозділах БОЗ (50%).

Інші складові, зазначені в позовних вимогах, містяться у довідці Департаменту МВС від 17.05.2017 р. № 22/6-4470 та, як вбачається з матеріалів справи, та, зокрема, з позовної заяви /Т.1 а.с.8/, не ставляться сторонами під сумнів.

Разом з тим, щодо вищезазначених трьох спірних надбавок, апеляційний суд звертає увагу на те, що на момент виникнення у позивача права на перерахунок її пенсії, тобто 01.01.2016 р., виплата таких надбавок не була передбачена і поліцейським не здійснювалася, а отже, правові підстави для їх включення відповідачем до грошового забезпечення позивача, зазначеного у довідці для проведення перерахунку її пенсії, відсутні.

При цьому, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що постановою КМУ від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» регламентовано особливий порядок, процедуру та етапи перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01.01.2018 р.

Крім того, як було встановлено вище, право на перерахунок пенсії у позивача виникло на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», а Постанова № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Тому, доводи позивача, викладені у її відзиві на апеляційну скаргу, щодо скасування вказаної Постанови № 103 судовим рішенням, не впливають на коло спірних правовідносин у цій справі, які виникли до її прийняття, а саме у листопаді - грудні 2017 року.

Враховуючи зазначене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення даного адміністративного позову та вважає, що судом першої інстанції було неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи в цілому.

Відповідно до ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування.

Отже, апеляційна скарга Міністерства внутрішніх справ України підлягає задоволенню, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 листопада 2018 року - скасуванню, а в задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України - задовольнити.

Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 листопада 2018 року - скасувати.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Судове рішення виготовлено 10 квітня 2019 року.

Головуючий суддя

Судді: