Постанова від 11.04.2019 по справі 821/689/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2019 р.м.ОдесаСправа № 821/689/18

Головуючий в 1 інстанції: Гомельчук С.В.

Місце та час укладення судового рішення « 09:43», м.Одеса

Повний текст судового рішення складений 01.08.2018р.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Градовського Ю.М., Яковлєва О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 23 липня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

05.04.2018р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування наказу від 22.03.2018 року №29-дс «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» щодо оголошення їй догани.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що факт вчинення позивачем дисциплінарного проступку відсутній, оскільки в її посадові обов'язки не входить контроль за виконанням підлеглими їй робітниками функцій, які не входять до їх посадових обов'язків.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 23.07.2018р. позов задоволений, з підстав того, що оскаржуваний наказ виданий без вирішення питання про ступень вини позивача, без врахування позитивної службової характеристики, без належної оцінки матеріалів дисциплінарного провадження, а також з порушенням ч.1 ст.74 Закону України «Про державну службу».

Не погоджуючись з вказаним судовим рішення, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на помилкове застосування судом першої інстанції, при вирішенні справи, вимог законодавства, внаслідок чого просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом Державної фіскальної служби України від 20.09.2016 року №3202-о ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника-начальника Скадовського відділення Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області. /т.1 а.с.21/

21.11.2017 року Головним управлінням ДФС у Херсонській області направлено до ДФС України подання для ініціювання дисциплінарного провадження щодо заступника начальника - начальника Скадовського відділення Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області ОСОБА_1 /т.1 а.с.186-188/

Підставою для направлення подання про ініціювання дисциплінарного провадження став акт від 27.10.2017 року №3/21-22-17-02-17 «Про результати тематичної перевірки безпідставного списання податкового боргу ДП «Скадовський морський торговельний порт», яким встановлено порушення ОСОБА_1 вимог п.7.4 Порядку надання доступу інформації в інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах Головного управління ДФС у Херсонській області, затвердженого наказом Головного управління ДФС у Херсонській області від 11.12.2015 року №314. /т.1 а.с.182-185/

Висновком Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ Державної фіскальної служби України від 05.03.2018 року вирішено рекомендувати застосувати до заступника начальника - начальника Скадовського відділення ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді догани за неякісне виконання службових обов'язків, неналежну організацію роботи підпорядкованих структурних підрозділів ОДПІ, що призвело до втрати дієвого контролю за діями підлеглих працівників та допущення факту безпідставного списання суми податкового боргу в інтегрованих картках особових рахунків ІС «Податковий блок» ДП «Скадовський морський торговельний порт», чим не забезпечено належне виконання вимог Положення про Скадовське відділення Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області. /т.1 а.с.131-133/.

Поданням Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ Державної фіскальної служби України від 12.03.2018 року вирішено рекомендувати застосувати до заступника начальника - начальника Скадовського відділення ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді догани за неякісне виконання службових обов'язків, неналежну організацію роботи підпорядкованих структурних підрозділів ОДПІ, що призвело до втрати дієвого контролю за діями підлеглих працівників та допущення факту безпідставного списання суми податкового боргу в інтегрованих картках особових рахунків ІС «Податковий блок» ДП «Скадовський морський торговельний порт», чим не забезпечено належне виконання вимог Положення про Скадовське відділення Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області. /т.2 а.с.134/

Наказом Державної фіскальної служби України від 22.03.2018 року №29-дс «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», на підставі ст. 64-66, ст.77 Закону України «Про державну службу» позивачу оголошено догану. /т.2 а.с.199/

Не погоджуючись з наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку про обґрунтованість позову.

Так, відповідно до положень ст.8, ч.1 ст.36, ч.1 ст.62 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов'язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки; поважати гідність людини, не допускати порушення прав і свобод людини та громадянина; сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов'язки; виконувати рішення державних органів, накази (розпорядження), доручення керівників, надані на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України, тощо.

Особа, призначена на посаду державної служби вперше, публічно складає Присягу державного службовця, в якій присягає, в тому числі, дотримуватися Конституції та законів України, поважати та охороняти права, свободи і законні інтереси людини і громадянина, честь держави, з гідністю нести високе звання державного службовця та сумлінно виконувати свої обов'язки.

Державний службовець зобов'язаний виконувати обов'язки, визначені статтею 8 цього Закону, а також: не допускати вчинків, несумісних із статусом державного службовця; виявляти високий рівень культури, професіоналізм, витримку і тактовність, повагу до громадян, керівництва та інших державних службовців; дбайливо ставитися до державного майна та інших публічних ресурсів.

Згідно з положеннями ст.63 Закону України «Про державну службу» керівник державної служби несе відповідальність за неналежний рівень службової дисципліни і здійснює повноваження щодо притягнення державних службовців до дисциплінарної відповідальності.

Безпосередній керівник державного службовця має право вносити клопотання керівнику державної служби про притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку.

Згідно з ч.1 ст.64, ч.1, 2 ст.65 Закону України «Про державну службу» за невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.

Підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов'язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Так, згідно ч.3 ст.63 Закону України «Про державну службу» безпосередній керівник державного службовця має право вносити клопотання керівнику державної служби про притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку.

Підставою для здійснення дисциплінарного провадження відносно позивача стало подання Головного управління ДФС у Херсонській області до ДФС України від 21.11.2017 року про ініціювання дисциплінарного провадження.

Згідно з ч.1 ст.68 Закону України «Про державну службу» суб'єктом призначення, а саме в.о. Голови ДФС України, було ініційовано перед Дисциплінарною комісією ДФС дисциплінарне провадження стосовно заступника начальника - начальника Скадовського відділення Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області ОСОБА_1 за неналежне виконання посадових обв'язків, що призвело до втрати дієвого контролю за діями підлеглих та факту допущення безпідставного списання суми податкового боргу в інтегрованих картках особових рахунків ІС «Податковий блок».

Як вбачається з акту від 27.10.2017 року №3/21-22-17-02-17 «Про результати тематичної перевірки безпідставного списання податкового боргу ДП «Скадовський морський торговельний порт» заступником начальника - начальником Скадовського відділення Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області ОСОБА_1 порушено вимоги п.7.4 Порядку надання доступу інформації в інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах Головного управління ДФС у Херсонській області, затвердженого наказом Головного управління ДФС у Херсонській області від 11.12.2015 року №314. /т.1 а.с.182-185/

Перевіркою встановлено факт безпідставного списання податкового боргу в інтегрованих картках особових рахунків ІС «Податковий блок» ДП «Скадовський морський орговельний порт» у сумі 540221,49грн. за місцем податкового обліку боржника в Скадовському відділенні Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області.

Підключення до ІС «Податковий блок» для відображення в інтегрованих картках платника операції списання боргу відбулось через мережевий шлюз Скадовського відділення Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області шляхом використання доступу (логін та пароль) головного державного ревізора - інспектора Скадовського відділення Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області Брагіної Н.В., яка безпосередньо підпорядковується заступнику начальника - начальнику Скадовського відділення Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області ОСОБА_1

Технічне проведення операції стало можливим у зв'язку з наданням доступу до процесу «ТА-00 Облік платежів», що містить ролі №°700001 (ведення КОР) та №700002 (податковий борг), посадовим особам Скадовського відділення Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області, які відповідно до функціональних повноважень не мають права здійснювати функцію « 1.62.6.8.2.» - розстрочення (відстрочення) або списання (поновлення) сум заборгованостей», яка закріплена наказом Державної фіскальної служби України від 19.10.2016 №875 «Про функціональні повноваження структурних підрозділів територіальних органів ДФС» (із змінами та доповненнями внесеними наказом ДФС України від 06.02.2017 №57) за управлінням погашення боргу Головного управління ДФС у Херсонській області.

Згідно штатного розпису, в Скадовському відділенні Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області відсутні посадови особи, які входять до складу управління погашення боргу Головного управління ДФС у Херсонській області та уповноважені на здійснення функції « 1.62.6.8.2.» - розстрочення (відстрочення) або списання (поновлення) сум заборгованостей, що віднесена до компетенції підрозділів погашення боргу наказом ДФС України від 19.10.2016 №875 «Про функціональні повноваження структурних підрозділів територіальних органів ДФС».

Так, відповідно до п.п.8.1. п.8 Порядку доступу до інформації в інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно - телекомунікаційних системах ГУ ДФС у Херсонській області права доступу до інформації в системі скасовуються за службовою запискою керівника структурного підрозділу щодо скасування прав доступу підлеглого працівника. /т.2 а.с.60/

Головному державному ревізор - інспектору Скадовського відділення Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області Брагіній Н.В. був наданий доступ до інформаційної системи «Податковий борг» на підставі службової записки від 05.10.2016 №5/10/21-21-21-07, який у подальшому не скасовано.

Згідно наказу Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС від 24.05.2017 року №63 «Про тимчасовий розподіл обов'язків між керівним складом Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області» заступнику начальника - начальнику Скадовського відділення Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області ОСОБА_1 підпорядковується Скадовське відділення. /т.2 а.с.4-6/

Отже, для здійснення безпідставної операції був використаний доступ (логін та пароль) до ІС «Податковий блок» посадової особи, яка безпосередньо підпорядковується заступнику начальника - начальнику Скадовського відділення Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області ОСОБА_1

При цьому, посадова інструкція головного державного ревізора - інспектора Скадовського відділення Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області Брагіної Н.В. (підписана нею 29.11.2016) не містить функцію « 1.62.6.8.2.» - розстрочення (відстрочення) або списання (поновлення) сум заборгованостей.

Відповідно до штатного заміщення Скадовського відділення Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області в Скадовському відділенні рахується 5 працівників. Головний державний ревізор - інспектор Брагіна Н.В. підпорядковується безпосередньо заступнику начальника - начальнику Скадовського відділення Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонської області ОСОБА_1

Відповідно до п.7.4 Порядку доступу до інформації в інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно - телекомунікаційних системах ГУ ДФС у Херсонській області відповідальність за порушення вимог Порядку покладається на користувачів та їх керівників.

Наказом ДФС України від 18.08.2015 року №618 затверджено Порядок призначення ролей в інформаційній системі «Податковий блок». Пунктом 3.2. вказаного Порядку передбачено, що відповідальність за призначення в системі Ролей працівникам поза межами функцій, закріплених за підрозділом відповідно до положення про структурний підрозділ, покладається на керівника відповідного підрозділу органу ДФС, який замовив/погодив цей доступ.

Функціональні повноваження заступника начальника - начальника Скадовського відділення Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області визначені Положенням про Скадовське відділення Херсонської ОДПІ, затвердженого наказом Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області від 24.047.2017 №48.

Так, згідно з п.5.1. зазначеного Положення заступник начальника - начальник Скадовського відділення Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області несе персональну відповідальність за неналежне виконання або неналежне виконання покладених на відділення основних завдань і функцій згідно з чинним законодавством. /т.2 а.с.62-99/

Відповідно до п.п.2.2.1. п.2.2. Розділу 2 Положення про Скадовське відділення Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області, керівництво діяльністю та організації роботи Скадовським відділенням Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області відноситься до функціональних повноважень заступника начальника - начальника Скадовського відділення Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області.

Визначені в акті перевірки порушення свідчать про те, що заступником начальника - начальником Скадовського відділення Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області не забезпечено належного виконання своїх посадових обов'язків, що призвело до втрати дієвого контролю за діями підлеглих працівників та допущення факту безпідставного списання суми податкового боргу в інтегрованих картках особових рахунків ІС «Податковий блок» ДП «Скадовський морський торговельний порт», не забезпечено належне виконання вимог Положення про Скадовське відділення Херсонської ОДШ ГУ ДФС у Херсонській області, затвердженого наказом Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області від 24.04.2017 №48.

Частиною 1 ст.8 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець зобов'язаний: дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів; сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов'язки; виконувати рішення державних органів, накази (розпорядження), доручення керівників, надані на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України.

Державні службовці виконують також інші обов'язки, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах.

Таким чином, безпосередній контроль з організації роботи та забезпечення контролю за виконанням доручень працівниками з питань, що належать до їх функціональних повноважень здійснює саме заступник начальника - начальник Скадовського відділення Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області, а тому ОСОБА_1 скоєно дисциплінарний проступок, який полягає в наданні посадовій особі Скадовського відділення Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області ролі в ІС «Податковий блок» яка не належить до її посадових обов'язків та протиправно нею використана.

Відповідно до ст.64 Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу», який набув юридичної сили з 01.05.2016 (далі - Закон №889-VIII) за невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 65 Закону №889-VIII, підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов'язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.65 Закону №889-VIII дисциплінарним проступком є невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень.

Згідно підпункту 2 частини 2 статті 68 Закону №889-VIII дисциплінарні стягнення накладаються (застосовуються) на державних службовців, які займають посаду державної служби категорії «Б» - органом або посадовій особі, яким відповідно до законодавства надано повноваження від імені держави призначати на відповідну посаду державної служби в державному органі та звільнити з такої посади даного працівника.

При цьому, відповідно до ч.6 ст.66 Закону №889-VIII дисциплінарні стягнення передбачені пунктами 2-4 частини першої цієї статті, накладаються виключно за пропозицією Комісії, поданням дисциплінарної комісії.

Поданням Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ Державної фіскальної служби України від 12.03.2018 року вирішено рекомендувати застосувати до заступника начальника - начальника Скадовського відділення ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді догани за неякісне виконання службових обов'язків, неналежну організацію роботи підпорядкованих структурних підрозділів ОДПІ, що призвело до втрати дієвого контролю за діями підлеглих працівників та допущення факту безпідставного списання суми податкового боргу в інтегрованих картках особових рахунків ІС «Податковий блок» ДП «Скадовський морський торговельний порт», чим не забезпечено належне виконання вимог Положення про Скадовське відділення Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області. /т.2 а.с. 134/

Статтею 9 Закону України «Про державну службу» встановлено, що державний службовець під час виконання посадових обов'язків діє у межах повноважень, визначених законом, і підпорядковується своєму безпосередньому керівнику або особі, яка виконує його обов'язки. Державний службовець зобов'язаний виконувати накази (розпорядження), доручення керівника, виданні в межах його повноважень, крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що наказ Державної фіскальної служби України від 22.03.2018 року №29-дс «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» прийнятий в порядку та у спосіб передбачені Законом України «Про державну службу».

Оскільки судом першої інстанції при вирішені справи допущено неповне з'ясування обставин справи, що мають значення для справи, та як наслідок неправильне застосування норм матеріального права, тому в порядку ст.317 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України задовольнити, рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 23 липня 2018 року скасувати.

Ухвалити у справі нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування наказу.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Головуючий суддя Крусян А.В.

Судді Градовський Ю.М. Яковлєв О.В.