Справа № 296/10304/18
2/296/451/19
"02" квітня 2019 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м.Житомира в складі:
головуючого - судді Маслак В.П.
при секретарі Тузенко А.О.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представників відповідача Хижняка О.І., Рудківської О.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії, -
В жовтні 2018р. ОСОБА_1 звернувся до КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позов, ОСОБА_1 посилається на те, що на нього як на інваліда ІІ групи та інваліда війни, поширюються пільги, передбачені законодавством для ветеранів війни - інвалідів, що врегульовано приписами ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Він є власником квартири АДРЕСА_1, та є споживачем послуг, які надає КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради згідно укладеного договору. Відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 2.10.1993 р. № 3551 інвалідам війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються пільги -100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю). На думку позивача, законодавством передбачено 100% пільги на оплату за користування всіма видами комунальних послуг, без будь-яких виключень. Також позивач вважає, що відповідач здійснював розрахунки опалення місць загального користування не у спосіб, визначений законом. В березні та квітні (на протязі опалювального сезону 2017-2018 років) позивач звертався усно неодноразово та з листами до відповідача з вимогою надати роз'яснення щодо нарахованої плати за опалення, врахувати пільги та зробити перерахунок нарахованих сум за опалення. У листах №918/6 від 22.03.2018 та 1395/6 від 08.05.2018 відповідачем надано відповідь з посиланням на Постанову КМУ №409 від 06.08.2014 "Про встановлення державних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування", що всі нарахування проведено вірно, і що у будинках де встановлено загальнобудинковий лічильник застосовується коефіцієнт опалювальної площі.
У відзиві на позовну заяву КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради вказав, що житловий будинок за адресою АДРЕСА_1, обладнано тепловим лічильником. Будинковий засіб обліку теплової енергії (лічильник тепла) фіксує реальний обсяг теплової енергії, використаної за певний час будинком. Відповідач зазначає, що нарахування за опалення МЗК проведено на підставі: п. 28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 № 630 (із змінами, затвердженими постано КМУ від 31.10.2005 №1268); п.1 рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради № 968 10.10.2016р.; п. 1 рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради №1097 від 08.12.2016 р.
Рішенням міськвиконкому №956 від 11.10.2017 року затверджено коефіцієнт на опалення МЗК по вказаному будинку - 16,93% від кількості Гкал на опалення будинку за період. З початку опалювального сезону 2017-2018 рр. нарахування за опалення враховують вказаний коефіцієнт в розрахунку. Стосовно незгоди позивача з соціальними нормами, на які застосовується пільга, відповідач, керуючись постановою КМУ №409 від 06.08.2014р. «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», вказав, що на особовому рахунку споживача це 52,5 (пільгова опалювальна площа квартири ) * 22,8597 12= 1200,13 грн., що є граничною сумою в місяць, яка відшкодовується державою по пільзі.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити. Крім того, позивач просив суд врахувати той факт, що прилади обігріву місць загального користування у будинку відсутні.
Представник відповідача в засіданні суду проти позову заперечив. На запитання головуючого судді пояснив, що тепло розраховується пропорційно до площі будинку та пропорційно до площі квартири. Іншого розрахунку немає.
Дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
Предметом спору даної справи є незгода позивача щодо нарахування відповідачем плати за отримані послуги з централізованого опалення за період з жовтня 2017р. по квітень 2018р.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Позивач є інвалідом ІІ групи та інвалідом війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 02.12.2011р. (а.с.9), проживає у АДРЕСА_1, та є споживачем послуг з централізованого опалення, які надає КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради.
Згідно довідки №660 від 28.09.2018р., виданої ТОВ "Управляюча компанія "Полісся", в квартирі АДРЕСА_1 проживають крім позивача: його дружина ОСОБА_5, дочка ОСОБА_6 та зять ОСОБА_7 (без реєстрації) (а.с.14).
Відповідно до ст. 20 та ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право: одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг; одержувати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання, порядок надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо та зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. А виконавець зобов'язаний забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору, в тому числі шляхом створення систем управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо; своєчасно проводити підготовку жилого будинку і його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період; розглядати у визначений законодавством термін претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги, зокрема, 100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю)
Приписами ч.2 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено, що площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
З пояснень сторін в судовому засіданні встановлено, що позивач та його дружина ОСОБА_5 користуються пільгами щодо оплати комунальних послуг, відповідно пільгова опалювальна площа квартири становить 52,5 кв.м.
Житловий будинок АДРЕСА_1 обладнано тепловим лічильником.
Будинковий засіб обліку теплової енергії (лічильник тепла) фіксує реальний обсяг теплової енергії, використаної за певний час будинком.
Згідно з п. 12 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів Укроїни від 01.07.2005 № 630 (із змінами, затвердженими постановою КМУ від 31.10.1 №1268) (далі - «Правила №630») визначено, що у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії у багатоквартирному будинку, де окремі або всі квартири обладнані квартирними засобами обліку теплової енергії, споживачі, які не мають таких засобів обліку та які не передали виконавцю показання квартирних засобів обліку теплової енергії, оплачують таку послугу за показаннями будинкового засобу обліку теплової енергії пропорційно опалюваній площі (об'єму) квартири, не враховуючи витрати теплової енергії виконавця, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які є власниками або орендарями приміщень у цьому будинку, та сумарних витрат тепла за показаннями усіх квартирних засобів обліку.
Рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради №968 від 10.10.2016р. «Про запровадження нарахування плати за опалення місць загального користування в багатоквартирних будинках обладнаних лічильниками обліку теплової енергії» погоджено, що КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради нарахування плати за опалення місць загального користування в будинках обладнаних лічильниками обліку теплової енергії у м.Житомирі з початку опалювального сезону 2016-2017 років. Також, вирішено КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради укласти договори на оплату опалення місць загального користування зі споживачами, квартири яких відключені від системи централізованого теплопостачання, проводити необхідну роз'яснювальну роботу зі споживачами послуг з теплопостачання щодо запровадження обов'язкової плати за опалення місць загального користування (надалі МЗК) в будинках обладнаних ВОТЕ (вузлами обліку теплової енергії) та внести зміни до договорів на теплопостачання споживачів (а.с.76).
Пунктом 1 рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради №1097 від 08.12.2016р. погоджено КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради нарахування плати за МЗК в будинках, обладнаних лічильниками обліку теплової енергії у м.Житомирі, споживача, квартири яких відключені від системи теплопостачання, з моменту затвердження виконкомом Житомирської міської ради відповідних коефіцієнтів нормативної витрати тепла для опалення МЗК по кожному будинку окремо.
Рішенням Виконавчого комітету Житомирської міської ради №956 від 11.10.2017р. затверджено КП «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради коефіцієнти нормативної витрати теплової енергії для опалення місць загального користування в багатоквартирних будинках м.Житомира. Зокрема, по будинку АДРЕСА_1 коефіцієнт нормативної витрати теплової енергії для опалення місць загального користування встановлено у розмірі 16,93 % від кількості Гкал на опалення будинку.
Як передбачено п.14 Правил №630 показання будинкових засобів обліку знімаються представником виконавця один раз на місяць у присутності постачальника та представника споживачів.
Як свідчать матеріали справи, представниками підприємства разом з представниками будинку і балансоутримувача один раз на місяць знімається показник теплового лічильника (величина Гкал) (а.с. 57-62).
Розподіл теплової енергії між приміщеннями будинку, обладнаного приладом обліку теплової енергії, з урахуванням розподілу на опалення МЗК здійснено наступним чином: 1) вираховується відсоток, визначений в рішенні Виконавчого комітету Житомирської міської на опалення МЗК, ця величина ділиться на всі без винятку квартири будинку, 2) визначається кількість Гкал, спожитих на опалення квартир за індивідуальними лічильниками тепла. Різниця між показником теплового лічильника та величиною 2+3 ділиться між квартирами, підключеними до централізованого опалення.
Згідно підпункту 2 пункту 2 Постанови КМУ №409 від 06.08.2014р. «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» установлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Підпунктом 1 пункту 3 вказаної постанови установлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком: у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, - 0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.
Тобто, для відшкодування пільги застосовується величина кількості Гкал на опалення 1 квадратного метра опалювальної площі - 0,018533 Гкал, що в розрахунку до тарифів становить 22,8597 грн. за квадратний метр (0,018533 х 1233,46 грн. (вартість 1 Гкал)).
На особовому рахунку споживача (в даному випадку позивача) пільгова площа квартири - 52,5, що вбачається з детального розрахунку відшкодування по пільзі (а.с.64). Відповідно, 1200,13 грн. (52,5 х 22,8597) складає граничну суму в місяць, яка відшкодовується державою по пільзі.
Всі нарахування, що перевищують вказану величину, оплачуються споживачем, що користується пільгою, в повному обсязі.
Отже, враховуючи норми постанови КМУ №409 від 06.08.2014р., №630 від 21.07.2005р., рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради №968 від 10.10.2016р., №956 від 11.10.2017р., слід зробити висновок про те, що вимоги ОСОБА_1 щодо врахування положень Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" вже враховані відповідачем при розрахунку вартості теплової енергії в період з жовтня 2018р. по травень 2018р..
Акт комісії ТОВ «Управляюча компанія «Полісся» №31 від 15.02.2019р. про відсутність в під'їзді приладів опалення, на який посилався позивач як на підставу відсутності включення до розрахунків опалення МЗК, не може бути прийнятий судом до уваги, оскільки його складено 15.02.2019р, а спірний період, який досліджується судом - жовтень 2017р. - травень 2018р.
Таким чином, судом встановлено, що розрахунок оплати послуг з централізованого опалення здійснено відповідачем позивачу з урахуванням наявної пільгової знижки та у відповідності до норм чинного законодавства, а тому відсутні правові підстави для задоволення позову ОСОБА_1
Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги не підлягають до задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76 - 91, 141, 258, 259, 265, 268, 273, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення в порядку, передбаченому підпунктом 15.5 пункту 1 розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В. П. Маслак