Ухвала від 05.04.2019 по справі 640/5238/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про відмову в забезпеченні доказів

05 квітня 2019 року м. Київ № 640/5238/19

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Пащенко К.С., за участі секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву «Про забезпечення доказів» б/н від 28.03.2019 та додані до неї документи

члена партії "Партія Захисників Вітчизни" ОСОБА_2

до Голови окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 215 ОСОБА_3

третя особа Заступник голови окружної виборчої комісії з виборів Президента

(за заявою) України територіального виборчого округу № 215 ОСОБА_4

ВСТАНОВИВ:

Член партії "Партія Захисників Вітчизни" ОСОБА_2 (далі по тексту ОСОБА_2, заявник) (адреса: 03022, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з заявою про забезпечення доказів, у якій просить суд:

забезпечити докази до подачі позову та витребувати з Окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 215 (02000, м. Київ, пр. Маяковського, 29, к. 107) належним чином засвідчені копії запитуваних документів, інформацію:

- всіх протоколів засідань зборів ОВК № 215;

- всіх договорів, угод, контрактів з головою, заступником голови, секретарем ОВК № 215, членами ОВК № 215 на платній основі, найманими працівниками;

- відомості про проведення конкурсів на зайняття відповідних посад ОВК № 215;

- відомості про оголошення та проведення тендерів, торгів, закупівель за державні кошти на ОВК № 215;

- розписок про умови прані голови, заступника, секретаря, членів ОВК № 215 на платній основі, інших найманих працівників, наявність на робочих місцях небезпечних і шкідливих виробничих факторів;

- наказів про визначення працівникам робочих місць, забезпечення необхідними для роботи засобами;

- журналів про інструктажі працівників з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці, протипожежної охорони;

- журналів про інструктажі працівників з охорони праці;

- відомостей про закуплені товари та послуги за державні копни без оголошення та проведення тендері", торгів, закупівель на ОВК № 215 з прикладенням копій договорів, актів, платіжних доручень про оплату;

- табелів нарахування заробітної плані всім оплачуваним членам, іншим працівникам ОВК № 215 з початку роботи по 25.03.19 включно;

- журналів реєстрації вхідної, вихідної інформації, документації;

- відомостей про розмір виділених ЦВК грошових коштів на ОВК № 215 з початку роботи по 25.03.19 включно;

- відомостей про виплату заробітної плати, інших платежів ОВК № 215 з початку роботи по 25.03.19 включно;

- документів про найм/оренду приміщень для роботи ОВК № 215 для проведення виборів президента України в 2019;

- дозвільних документів, договорів на забезпечення телефонним зв'язком з постачальником телефонного зв'язку ПАТ "Укртелеком", іншими операторами мобільного зв'язку;

- цивільних документів, договорів на електропостачання постачальником ПАТ "Київенерго", "Київенергохолдинг".

В обґрунтування поданого клопотання заявник вказав, що розпорядженням Голови окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу№ 215 ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3.) від 04.03.2019 уповноважено ОСОБА_5 (надалі по тексту - ОСОБА_4.) на виконання обов'язків заступника голови окружної виборчої комісії з виборів Президента України, разом з тим, відповідного договору (контракту) станом на 17:30 22.03.2019 укладено не було та, як зазначає заявник, аналогічних договорів не було укладено і з головою виборчої комісії територіального виборчого округу, секретарем та іншими особами.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.03.2019 заяву про забезпечення доказів у справі № 640/5238/19 залишено без руху, вказано, що позивачем не зазначено обставин, для доказування яких необхідно забезпечення доказів, та не зазначено достатніх обґрунтувань необхідності забезпечення доказів, що вказували б на можливість втрати засобу доказування або неможливість або утруднення збирання чи подання відповідних доказів.

03.04.2019 до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла заява про усунення недоліків заяви про забезпечення доказів.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.04.2019 заяву призначено до розгляду в судовому засіданні з викликом учасників на 05.04.2019.

05.04.2019 позивач, представник позивача, третя особа та відповідач (за заявою) були присутні.

У судовому засіданні відповідачем надано відзив на заяву, у якому зазначено, що обставини з приводу призначення ОСОБА_4 заступником голови ОВК № 215 не відповідають дійсності, оскільки за результатами засідання ОВК № 215 від 22.02.2019 прийнято постанову № 2 від 22.02.2019, згідно якої у виборчій комісії на платній основі призначено лише ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 Відповідач також вказала на відсутність обґрунтувань щодо порушених прав та інтересів заявника як виборця у межах виборчого процесу.

05.05.2019 судом оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Розглянувши заяву про забезпечення доказів, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду заяви і вирішення її по суті, суд дійшов висновку про наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим.

Згідно з ч. 1 ст. 115 КАС України суд забезпечує докази допитом свідків, призначенням експертизи, витребуванням та оглядом доказів, у тому числі за місцем їх знаходження, забороною вчиняти певні дії щодо доказів та зобов'язанням вчинити певні дії щодо доказів.

За ч. 1 ст. 116 КАС України, у заяві про забезпечення доказів зазначаються:

1) найменування суду, до якого подається заява;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) заявника, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та адреса електронної пошти, офіційна електронна адреса за наявності;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) іншої сторони (сторін), якщо вона відома заявнику, а також якщо відомо відомості, що її ідентифікують: її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, офіційна електронна адреса;

4) докази, забезпечення яких є необхідним, а також обставини, для доказування яких вони необхідні;

5) обґрунтування необхідності забезпечення доказів;

6) спосіб, у який заявник просить суд забезпечити докази, у разі необхідності - особу, у якої знаходяться докази;

7) перелік документів, що додаються до заяви.

З аналізу зазначених норм можна зробити висновок, що особа, яка може набути статусу позивача та звертається з заявою до суду про забезпечення доказів, має, по-перше, довести наявність підстав припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим та, по-друге, дотриматись приписів ч. 1 ст. 116 КАС України щодо форми та змісту такої заяви.

Так, заявником в уточненій заяві про забезпечення позову від 03.04.2019 зазначено, що останній вирішив звернутися до суду з позовом про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, для подання якого заявнику необхідно витребувати у відповідача певні документи, що, на думку заявника, будуть знищені з огляду на тимчасовість діяльності виборчої комісії та оголошення Центральною виборчою комісією результатів виборів Президента України 03.04.2019.

Особливості проведення виборів Президента України, зокрема, питання формування, початку та припинення діяльності виборчих дільниць визначено Законом України «Про вибори Президента України» від 05.03.1999 № 474-XIV.

Так, ч. 1 ст. 20 Закону України «Про вибори Президента України» (далі по тексту - Закон) передбачено, що для підготовки, організації і проведення голосування та підрахунку голосів виборців використовуються звичайні, спеціальні та закордонні виборчі дільниці, утворені на постійній основі відповідно до Закону України "Про вибори народних депутатів України", а також спеціальні дільниці, що утворюються на тимчасовій основі відповідно до цього Закону (далі - виборчі дільниці).

Згідно ч. 4 ст. 22 Закону, окружна виборча комісія є юридичною особою. Окружна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо усіх дільничних виборчих комісій на території відповідного територіального виборчого округу з питань виборів Президента України.

Припинення повноважень виборчої комісії передбачено ст. 30-1 Закону, де у ч. 1, 5-6 вказано, що набуття та припинення окружною виборчою комісією статусу юридичної особи здійснюється в порядку, передбаченому законами України, з особливостями, встановленими цим Законом; статус окружної виборчої комісії як юридичної особи припиняється шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про проведення державної реєстрації припинення окружної виборчої комісії як юридичної особи; не пізніш як через п'ять днів з дня офіційного оголошення результатів виборів Президента України голова окружної виборчої комісії, в разі його відсутності - заступник голови, звертається особисто до органу реєстрації із письмовим повідомленням про дату припинення комісії.

Частиною 9 ст. 30-1 Закону встановлено, що для проведення державної реєстрації припинення окружної виборчої комісії як юридичної особи шляхом ліквідації голова комісії, в разі його відсутності - заступник голови, після закінчення процедури припинення комісії, але не раніше тридцяти днів з дня офіційного оголошення результатів виборів, повинен особисто подати державному реєстратору за місцем розташування комісії заповнену реєстраційну картку встановленого зразка, довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню, а також акт спільної перевірки фінансово-контролюючими органами. Додаткові документи для проведення державної реєстрації припинення окружної виборчої комісії як юридичної особи в результаті її ліквідації не вимагаються. Фінансово-контролюючі органи проводять перевірки, складають відповідні акти не пізніше п'ятнадцяти днів з дня офіційного оголошення результатів виборів.

Згідно Переліку видів документів, пов'язаних із забезпеченням соціального захисту громадян, що мають надходити до архівних установ у разі ліквідації підприємств, установ, організацій, які не належать до джерел формування Національного архівного фонду, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 14.03.2013 № 430/5, зазначені у прохальній частині заяви про забезпечення доказів документи підлягають навправленню до архівних установ.

У відповідності ч. 2 ст. 86 Закону, офіційним оголошенням результатів виборів Президента України є опублікування результатів виборів Президента України у газетах "Голос України" та "Урядовий кур'єр" із зазначенням прізвища, імені, по батькові обраного Президента України, його року народження, професії, посади (заняття), місця роботи, місця проживання, партійності, суб'єкта висування.

Враховуючи, що на момент подання та розгляду заяви про забезпечення доказів результати виборів Президента України не оголошено, отже, процедура ліквідації окружних виборчих дільниць не розпочата, беручи до уваги, що відповідно до вищезазначених положень законодавства документи, зазначені у заяві про забезпечення доказів, підлягають зберіганню у відповідній архівній установі та не знищуються, суд приходить до висновку про відсутність обставин, що б свідчили про можливість втрати засобу доказування чи неможливість або утруднення збирання чи подання таких доказів, з огляду на що відсутня необхідність вжиття заходів забезпечення доказів.

Керуючись ст.ст. 114-117, 240-243, 248, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви б/н від 28.03.2019 «Про забезпечення доказів» представника члена партії "Партія Захисників Вітчизни" ОСОБА_2 - ОСОБА_9 - відмовити.

Ухвала, відповідно до змісту ч. 1 ст. 256 та п. 1 ч. 1 ст. 294 КАС України, набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Повний текст ухвали складено 09.04.2019.

Суддя К.С. Пащенко