Постанова від 11.04.2019 по справі 480/4140/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2019 р. Справа № 480/4140/18

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Перцової Т.С.,

Суддів: Чалого І.С. , Жигилія С.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.11.2018 року, головуючий суддя І інстанції: І.Г. Шевченко, м. Суми, повний текст складено 03.12.18 року по справі № 480/4140/18

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області), в якій просив визнати незаконною бездіяльність ГУ Держгеокадастру у Сумській області, зобов'язати відповідача затвердити проект землеустрою та надати земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2 - для ведення фермерського господарства площею 10,4309га у користування (оренду) строком на 14 років ОСОБА_1

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 28.11.2018 по справі № 480/4140/18 позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, Сумська область, м. Суми, вул. Петропавлівська, буд.108, код ЄДРПОУ 39765885) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, яка полягає у незатвердженні ним ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області.

Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Сумській області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства площею 10,4309 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населеного пункту на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області.

Стягнуто з Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, Сумська область, м. Суми, вул. Петропавлівська, буд.108, код ЄДРПОУ 3976885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, РНОКПП НОМЕР_1) в рахунок повернення сплачений при подачі позову судовий збір в розмірі 704 грн. 80коп. (сімсот чотири грн. 80коп.).

В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Відповідач, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.11.2018 по справі № 480/4140/18, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги пояснив, що позивачем на затвердження було надано не оригінал, а копію проекту землеустрою, не засвідчену належним чином. У зв'язку з чим відповідачем листом від 13.09.2018 №П-11122-4289/21-18 ОСОБА_1 було запропоновано для вирішення питання по суті надати оригінал першого примірника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. З посиланням на ст.ст.25, 50 Закону України «Про землеустрій» стверджує, що проект землеустрою може бути поданий до органу виконавчої влади у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою в оригіналі. Крім того, вважає, що зобов'язання відповідача судом першої інстанції затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування є втручанням у дискреційні повноваження відповідача як суб'єкта владних повноважень.

Позивач в надісланому до суду письмовому відзиві просив суд апеляційної інстанції залишити вимоги апеляційної скарги без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. З посиланням на ч.ч.6, 10 ст.123, ч.6 ст.186, ст.186-1 Земельного кодексу України стверджує, що у разі, якщо проект землеустрою погоджений, то він відповідає вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою та містобудівній документації. Висновком ГУ Держземагентства у Сумській області погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10,4309 га в оренду, яка розташована на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області за межами населених пунктів. Отже, оскільки зазначений висновок не скасований, проект землеустрою відповідає вимогам законодавства із землеустрою, підстав для відмови у його затвердженні немає. Крім того, доводи відповідача про ненадання ОСОБА_1 оригіналу проекту не підтверджені жодними доказами, спростовуються змістом заяви позивача, а відмова у затвердженні проект є необґрунтованою та не передбачена приписами Земельного кодексу України.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно з ч. 4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 17.03.2014 ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держземагентства у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на сім років, орієнтовною площею 12 га для ведення фермерського господарства за рахунок категорії земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.17).

30.04.2014 позивачу наказом ГУ Держземагентства у Сумський області від 30.04.2014 №18-2112/16-14-СГ було надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 10,38 га в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (сіножаті), для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.18).

Товариством з обмеженою відповідальністю "Координат-БС" було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_2) ОСОБА_1 в оренду для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.8-60).

Вказаний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки було погоджено без зауважень, відповідно до висновку від 19.12.2014 №7876-1/01-30 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду (а.с.50-51).

Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку підтверджується, що 23.12.2014 Управлінням Держземагентства у Сумському районі Сумської області на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Координат-БС" здійснено державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 (а.с.62-64).

Позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 30.08.2018 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.61).

За твердженням представника позивача, станом на день подачі позову відповіді на вищевказану заяву від відповідача не надходило.

Разом з відзивом ГУ Держгеокадастру у Сумській області подано до матеріалів справи лист від 13.09.2018 №П-11122-4289/21-18, адресований ОСОБА_1., в якому зазначено, що відповідно до ч. 9 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. При розгляді наданих позивачем матеріалів встановлено, що до Головного управління на затвердження надано копію проекту землеустрою. Для вирішення питання по суті ОСОБА_1 необхідно надати до Головного управління оригінал першого примірника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (а.с.72).

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо незатвердження проекту землеустрою, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом про її оскарження, зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою та надати земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2 - для ведення фермерського господарства площею 10,4309 га у користування (оренду) строком на 14 років ОСОБА_1

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем у спірних відносинах допущено протиправну бездіяльність, оскільки не вчинено дій щодо затвердження поданого позивачем проекту землеустрою за відсутності законних підстав для відмови у його затвердженні. При цьому, обставина, на яку послався відповідач (ненадання оригіналу першого примірника проекту землеустрою), не передбачена статтею 123 Земельного кодексу України як підстава для відмови у затвердженні проекту землеустрою, і спростовується матеріалами справи.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог про зобов'язання надати позивачу в користування (оренду) земельну ділянку площею 10,4309 га з кадастровим номером НОМЕР_2 для ведення фермерського господарства строком на 14 років, суд першої інстанції виходив з того, що належним і достатнім способом захисту прав позивача у спірних відносинах є зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Сумській області затвердити проект землеустрою.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, отже, перегляду підлягає рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції в частині зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Сумській області затвердити проект землеустрою, з наступних підстав.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Як вбачається з матеріалів справи, у заяві, поданій до ГУ Держгеокадастру у Сумській області 30.08.2018, ОСОБА_1 просить затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та надати земельну ділянку площею 10,4309 га в оренду строком на 14 років з розміром орендної плати згідно з договором (а.с.61).

Порядок передачі земельних ділянок в оренду урегульовано статтею 124 ЗК України.

Згідно з ч.1 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (ч.2 ст.124 ЗК України).

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначені ст. 123 Земельного кодексу України.

Згідно з ч.1 ст.123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки (ч.2 ст.123 ЗК України).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (ч.3 ст.123 ЗК України).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу (ч.4 ст.123 ЗК України).

За приписами ч.6 ст.123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Як встановлено частиною 10 статті 123 ЗК України, рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються:

затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності);

надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Згідно з ч.13 ст.123 Земельного кодексу України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у користування є завершальною стадією процедури відведення земельної ділянки.

При цьому з вищенаведених норм Земельного кодексу України вбачається, що єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою для надання земельної ділянки у користування може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України, норми статті 123 Земельного кодексу України не містять.

Як вбачається з листа Головного управління Держгеокадастру в Сумській області від 13.09.2018 №П-11122-4289/21-18, підставою для відмови у затвердженні поданого позивачем проекту землеустрою, слугувало те, що позивачем не було надано оригінал першого примірника проекту землеустрою.

Разом з тим, така підстава для відмови у затвердженні проекту землеустрою не передбачена приписами ст.123 Земельного кодексу України.

При цьому, доводи відповідача про те, що позивачем не було надано оригінал першого примірника проекту землеустрою, не підтверджено жодними доказами та спростовується заявою, наданою позивачем, в якій як додаток, крім наданих копій інших документів, значиться саме проект землеустрою, а не його копія (а.с.72).

Жодних інших підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою у вказаному листі не наведено.

Як вбачається зі змісту листа Головного управління Держгеокадастру в Сумській області від 13.09.2018 №П-11122-4289/21-18 відповідач не вирішив заяву позивача з доданими до неї документами про затвердження поданого позивачем проекту землеустрою по суті та відповідно не прийняв рішення. Крім того, у листі відповідач послався на норму, яка не регламентує спірних відносин щодо надання земельної ділянки - ч.9 ст.118 ЗК України, а встановлює порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що відмова ГУ Держгеокадастру у Сумській області у затвердженні проекту землеустрою, викладена у листі від 13.09.2018 № П-11122-4289/21-18, є протиправною та необґрунтованою.

Правовий статус Головних управлінь Держгеокадастру в областях визначено відповідним Положенням про Головне управління Держгеокадастру в області, яке затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29 вересня 2016 року № 333 (далі - Положення № 333) та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2016 року за № 1391/29521.

Пунктом 8 Положення № 333 передбачено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.

Згідно з пунктом 84 Типової інструкції з діловодства в територіальних органах Держгеокадастру, затвердженої Наказом Держгеокадастру від 15 жовтня 2015 року № 600, накази видаються як рішення організаційно-розпорядчого характеру. За змістом управлінської дії накази видаються з основних питань діяльності територіального органу Держгеокадастру, адміністративно-господарських, кадрових питань.

При цьому пунктом 123 вказаної Інструкції визначено, що службові листи складаються з метою обміну інформацією між установами як: відповіді про виконання завдань, визначених в актах органів державної влади, дорученнях вищих посадових осіб; відповіді на запити, звернення; відповіді на виконання доручень установ вищого рівня; відповіді на запити інших установ; відповіді на звернення громадян; відповіді на запити на інформацію; ініціативні листи; супровідні листи.

Отже, відповідно до положень вказаних нормативно-правових актів визначено, що за результатами розгляду будь-яких основних питань діяльності територіального органу Держгеокадастру, останнім має видаватися відповідний наказ. При цьому листи складаються у разі наданні відповіді на звернення громадян.

Таким чином, рішення про відмову в його затвердженні повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі наказу Головного управління Держгеокадастру в області.

Разом з тим, в даному випадку позивач звернулась до відповідача не із зверненням, а із відповідною заявою, за наслідками розгляду яких суб'єкт владних повноважень мав би прийняти відповідне управлінське рішення, в той час, як останній протиправно направив ОСОБА_1 відповідь у формі листа.

Відсутність належним чином оформленого рішення ГУ Держгеокадастру у Сумській області про затвердження або відмову в затвердженні проекту землеустрою у формі наказу свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.

Отже, наданий відповідачем лист від 13.09.2018, яким позивача повідомлено про неможливість вирішення його заяви з огляду на те, що ним не надано оригіналу проекту землеустрою, не може вважатися належною відмовою у затвердженні проекту землеустрою.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області у спірних відносинах було допущено протиправну бездіяльність при розгляді заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою.

Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зауважити, що судом першої інстанції не надано оцінки тій обставині, що в заяві від 30.08.2018, адресованій ГУ Держгеокадастру у Сумській області, ОСОБА_1 просив затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та надати її в оренду строком на 14 років, в той час як у позовних вимогах ставиться питання про зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою та надати земельну ділянку для ведення фермерського господарства у користування.

Однак, судом першої інстанції визнано протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у незатвердженні ним ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області, незважаючи на те, що з такою заявою позивач не звертався.

Крім того, затвердження розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є адміністративним актом, прийняттю якого повинна передувати визначена законом адміністративна процедура. Затвердження проекту землеустрою без необхідних дій суб'єкта владних повноважень в межах адміністративної процедури не гарантує забезпечення прав позивача у передбачений законом спосіб.

При цьому, в силу частини 10 статті 123 ЗК України безпосереднім наслідком затвердження проекту землеустрою є надання земельної ділянки у користування, яке здійснюється виключно у формі рішення. Зазначеним рішенням одночасно вирішується питання про : затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Колегією суддів установлено, що відповідачем не надавалась оцінка по суті заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою, зокрема, не проводилась перевірка наданого проекту на відповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів і відсутність підстав для відмови у затвердженні такого проекту, передбачених ч.13 ст.123 ЗК України.

Зокрема, відповідачем не здійснено аналізу висновку Управління Держземагентства у Сумському районі Сумської області від 19.12.2014, яким надано погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 в оренду для ведення фермерського господарства.

Враховуючи викладене, є передчасним висновок суду першої інстанції про зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Сумській області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства площею 10,4309 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населеного пункту на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області.

Згідно з ч.2 ст.9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.08.2018, не прийнято обґрунтованого рішення у передбачений законом спосіб за цією заявою, колегія суддів, з метою захисту прав позивача у спірних відносинах, вважає за необхідне зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою, зареєстровану 30.08.2018 за вхідним номером П-11122/0/94-18.

У відповідності до п.п.1, 4 ч.1 ст.317 КАС України неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права є підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення.

З огляду на наведене, рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.11.2018 по справі № 480/4140/18 підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог, з прийняттям в цій частині нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ч.4 ст.229, ч.4 ст.241, ст.ст.243, 250, 311, 315, 317, 321, 322, 326 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області - задовольнити частково.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.11.2018 по справі № 480/4140/18 - скасувати в частині задоволення позовних вимог.

Прийняти постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою, зареєстрованої 30.08.2018 під номером П-11122/0/94-18.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) про затвердження проекту землеустрою, зареєстровану 30.08.2018 під номером П-11122/0/94-18, з урахуванням висновків суду, викладених в цій постанові.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Т.С. Перцова

Судді І.С. Чалий С.П. Жигилій