08 квітня 2019 р.Справа № 816/2168/18
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Калитки О. М.,
Суддів: Мельнікової Л.В. , Калиновського В.А. ,
за участю секретаря судового засідання Цибуковської А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної служби геології та надр України на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.11.2018 року, головуючий суддя І інстанції: І.С. Шевяков, місце складання м. Полтава, повний текст складено 14.11.18 року по справі № 816/2168/18
за позовом Приватного акціонерного товариства "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат"
до Державної служби геології та надр України
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, Приватне акціонерне товариство "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України, в якому просив суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Державної служби геології та надр України, оформлені листами № 185/03/12-18 від 04.01.2018 року, № 184/03/12-18 від 04.01.2018 року, № 186/03/12-18 від 04.01.2018 року, № 183/03/12-18 від 04.01.2018 року, № 31139/03/12-17 від 21.12.2017 року про повернення заяв ПрАТ «Полтавський ГЗК» щодо продовження строку дії спеціальних дозволів на користування надрами № 2659, № 2661, № 2681, № 2682, № 2660;
- зобов'язати Державну службу геології та надр України прийняти рішення про продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами № 2659 від 20.12.2004 року (Васильківська ділянка); продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами № 2682 від 28.12.2004 року (Мануйлівська ділянка); продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами № 2681 від 28.12.2004 року (Харченківська ділянка), продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами № 2661 від 20.12.2004 року (Броварківська ділянка), продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами № 2660 від 20.12.2004 року (Заруденська ділянка).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що позивач 05 грудня 2017 року звернувся до відповідача зі заявою про продовження строку дії дозволу № 2660 - Заруденська ділянка залізистих кварцитів, та 12 грудня 2017 року - зі заявами про продовження строку дії решти спеціальних дозволів (Васильківська ділянка, Мануйлівська ділянка, Харченківська ділянка, Броварківська ділянка). Відповідач повернув позивачу усі перелічені заяви, повідомивши, що у продовженні строку дії спеціальних дозволів відмовлено з посиланням на те, що продовження строку дії на геологічне вивчення може здійснюватися не більше двох разів. Такі рішення про відмову у продовженні строку дії спеціальних дозволів та повернення заяв позивач вважав протиправними з огляду на те, що фактично дія спеціальних дозволів відповідачем раніше була продовжена тільки один раз. Так, у період часу з 2009 року по 2013 рік спеціальні дозволи не мали продовженого строку дії та таким чином наказ № 550 Мінприроди не був реалізований. Зокрема, у цей період часу, у 2012 році, Держгеонадра проводило перевірки діяльності позивача, які робили висновок про відсутність у ПрАТ «Полтавський ГЗК» спеціальних дозволів на відповідні родовища. Також позивач вказував на те, що у разі, якби у 2009 році строк дії спеціальних дозволів було продовжено, то дія їхня закінчувалася б 22.10.2014 року. Але рішення про продовження строку дії спеціальних дозволів було прийнято Держгеонадрами 05.04.2013 року. Тому продовження строку дії спеціальних дозволів, вчинене Держгеонадрами 05.04.2013 року ПрАТ «Полтавський ГЗК» вважало першим продовженням і тому підстава для повернення заяв про друге продовження строку їх дії, застосована Держгеонадрами, як на думку позивача, необґрунтовано й безпідставно.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 14.11.2018 у справі № 816/2168/18 задоволено адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнано протиправними та скасовано рішення Державної служби геології та надр України, оформлені листами № 185/03/12-18 від 04.01.2018 року, № 184/03/12-18 від 04.01.2018 року, № 186/03/12-18 від 04.01.2018 року, № 183/03/12-18 від 04.01.2018 року, № 31139/03/12-17 від 21.12.2017 року про відмову ПрАТ «Полтавський ГЗК» у продовженні строку дії спеціальних дозволів на користування надрами № 2659, № 2661, № 2681, № 2682, № 2660.
Зобов'язано Державну службу геології та надр України прийняти рішення про продовження Приватному акціонерному товариству «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» строку дії спеціального дозволу на користування надрами № 2682 від 28.12.2004 року (Мануйлівська ділянка); продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами № 2681 від 28.12.2004 року (Харченківська ділянка), продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами № 2661 від 20.12.2004 року (Броварківська ділянка), продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами № 2660 від 20.12.2004 року (Заруденська ділянка).
Відповідач не погодився із рішенням суду та подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив суд скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив.
Відповідно до ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Згідно ч. 4 ст. 229 у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, Державним комітетом природних ресурсів України видано ВАТ «Полтавський ГЗК» спеціальний дозвіл на користування надрами № 2659 від 20.12.2004, Васильківська ділянка залізистих кварцитів, зі строком дії на 5 років (а.с.29); спеціальний дозвіл на користування надрами № 2682 від 28.12.2004, Мануйлівська ділянка залізистих кварцитів (а.с.51); спеціальний дозвіл на користування надрами № 2681 від 28.12.2004, Харченківська ділянка залізистих кварцитів, строк дії на 5 років (а.с.73); спеціальний дозвіл на користування надрами № 2661 від 20.12.2004, Броварківська ділянка, зі строком дії на 5 років (а.с.95); спеціальний дозвіл на користування надрами № 2660 від 20.12.2004, Заруденська ділянка, зі строком дії на 5 років (а.с.118).
У подальшому, перед завершенням строку дії даних дозволів ВАТ «Полтавський ГЗК» 10 серпня 2009 року звернулося до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України зі заявами про продовження строку дії дозволів № 2659 (а.с.30), № 2682 (а.с.63), № 2681 (а.с.75), № 2661 (а.с.96), № 2660 (а.с.119).
07 жовтня 2009 року Міжвідомча робоча група з питань надрокористування Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на своєму засіданні (протокол № 7) схвалила продовження строку дії вказаних спеціальних дозволів та Міністерство охорони навколишнього природного середовища України 22 жовтня 2009 року винесло наказ № 550 «Про продовження строку дії спеціальних дозволів на користування надрами», відповідно до додатків до якого прийнято рішення продовжити строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (а.с.22).
Згідно додатку до наказу, прийнято у тому числі рішення про продовження строку дії спеціальних дозволів №2660, №2681, №2661, №2659, №2682, що видані ВАТ «Полтавський ГЗК» (а.с.23). Державній геологічній службі доручено забезпечити виконання цього наказу. Наказ винесено з посиланням на пункт 15 Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 608 від 17 червня 2009 року.
Крім того, Північним міжрегіональним територіальним сектором Державної служби геології та надр України проводилися планові перевірки ВАТ «Полтавський ГЗК» та 02 березня 2012 року винесене розпорядження №1/7/2659-П про призупинення робіт з геологічного вивчення та використання надр у зв'язку з виявленим порушенням ст.ст.19, 20 Кодексу України про надра: проведення робіт по бурінню свердловин в межах Василівської ділянки без наявності спеціального дозволу на користування надрами (а.с.34). Акт перевірки містить відомості про перевірку спеціального дозволу № 2659 з позначенням того, що термін дії дозволу закінчився 20 грудня 2009 року (а.с.36-43). В цей же день, 02 березня 2012 року винесено розпорядження № 5/11/2682-П про припинення робіт з геологічного вивчення та використання надр у зв'язку з виявленим порушенням ст.ст.19, 20 Кодексу України про надра: проведення робіт з геологічного вивчення та використання надр Мануйлівського родовища без наявності спеціального дозволу на користування надрами (а.с.53). Акт перевірки містить відомості про перевірку спеціального дозволу № 2682 з позначенням того, що термін дії дозволу закінчився 28 грудня 2009 року (а.с.54-61). У акті перевірки прямо зазначено службовими особами Держгеонадр: «на час перевірки спеціальний дозвіл на користування надрами, відповідно до рішення МРГ з питань надрокористування (протокол від 07.10.09 № 7) щодо продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення залізистих кварцитів Мануйлівського родовища (лист ДГС України від 12.01.10 р.№ 62), підприємством не отримано (а.с.60 передостанній абзац). 02 березня 2012 року винесено розпорядження № 4/10/2681-П про призупинення робіт з геологічного вивчення та використання надр у зв'язку з виявленим порушенням ст.ст.19, 20 Кодексу України про надра: проведення робіт по бурінню свердловин в межах Харченківської ділянки без наявності спеціального дозволу на користування надрами (а.с.79). Винесено розпорядження № 3/9/2661-П про призупинення робіт з геологічного вивчення та використання надр у зв'язку з виявленим порушенням ст.ст. 19, 20 Кодексу України про надра: проведення робіт по бурінню свердловин в межах Броварківської ділянки без наявності спеціального дозволу на користування надрами (а.с.100). Винесено розпорядження № 2/8/2660-П про призупинення робіт з геологічного вивчення та використання надр у зв'язку з виявленим порушенням ст.ст.19, 20 Кодексу України про надра: проведення робіт по бурінню свердловин в межах Зарудненської ділянки без наявності спеціального дозволу на користування надрами (а.с.123).
В подальшому Державною службою геології та надр України на підставі наказу № 174 від 05 квітня 2013 року продовжено до 05 квітня 2018 року дію спеціальних дозволів № 2659, № 2682, № 2681, № 2661, що видані ВАТ «Полтавський ГЗК». Видано дозвіл з відміткою про продовжений строк дії (а.с.28, 52, 73,94). На підставі наказу № 121 від 11 березня 2013 року продовжено до 11 березня 2018 року дію спеціального дозволу № 2660, що виданий ВАТ «Полтавський ГЗК». Видано дозвіл з відміткою про продовжений строк дії (а.с.117).
05 грудня 2017 року ПрАТ «Полтавський ГЗК» звернулося до Деожгеонадр зі заявою про продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами № 2660 від 20.12.2004 року та надало перелік необхідних для цього документів (а.с.113). 12 грудня 2017 року ПрАТ «Полтавський ГЗК» звернулося до Деожгеонадр зі заявою про продовження строку дії спеціальних дозволів на користування надрами № 2682 від 28.12.2004 року та №2661 від 20.12.2004 року, а 22 грудня 2017 року - про продовження строку дії спеціальних дозволів на користування надрами № 2659 від 20 грудня 2004 року; № 2681 від 28 грудня 2004 року.
Листами № 185/03/12-18 від 04.01.2018 року, № 184/03/12-18 від 04.01.2018 року, №186/03/12-18 від 04.01.2018 року, № 183/03/12-18 від 04.01.2018 року, № 31139/03/12-17 від 21.12.2017 року Держгеонадра повернула позивачу усі перелічені заяви, повідомивши, що у продовженні строку дії спеціальних дозволів відмовлено з посиланням на пункт 15 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 року.
Вважаючи таке рішення про повернення заяв протиправним позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані відмови повторно продовжити строк дії спеціальних дозволів відповідачем ґрунтувалися на невірних висновках про те, продовження їх дії вже було вчинено двічі, оскільки невиконання остаточно Держгеонадрами наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища №550 від 22.10.2009 року та відповідно невидача ПрАТ «Полтавський ГЗК» у 2009 році спеціальних дозволів № 2660, № 2681, №2661, №2659, № 2682 на нових бланках з продовженим строком дії не є належним продовженням строку їх дії, а тому першим належним продовженням строку дії вказаних спеціальних дозволів слід вважати продовження, вчинене Держгеонадрами у квітні 2013 року.
Колегія суддів погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 15 Кодексу України про надра, надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено. Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше, а в разі укладення угоди про розподіл продукції - з дня, зазначеного в такій угоді.
Згідно ч. 1 ст.19 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Кодексу України про надра, для геологічного вивчення, в тому числі для дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, надра надаються у користування без надання гірничого відводу після одержання спеціального дозволу на геологічне вивчення надр.
Згідно п. 20 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2003 № 1540 (в редакції на момент первинного отримання позивачем спеціальних дозволів), дія дозволу може бути продовжена на строк не більше того, на який він був виданий раніше. Для продовження строку дії дозволу надрокористувач подає спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр заяву із зазначенням причин його продовження не пізніше ніж за рік, а для геологічного вивчення надр - за 6 місяців до закінчення строку дії дозволу на користування надрами. Строк дії дозволу продовжується з дотриманням процедури надання дозволу, передбаченої цим Порядком.
Відповідно до п. 12, 18, 20, 21 цього Порядку для отримання дозволу заявник подає спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр заяву про надання дозволу, до якої додаються документи, що підтверджують його правовий статус (копії статуту (положення), свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта підприємництва), та інші документи за переліком, установленим спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр.
Рішення про надання дозволу, відмову в його наданні або рішення про проведення конкурсу приймається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр протягом 30 днів від дати надходження всіх документів у повному обсязі. У разі проведення конкурсу дозвіл надається його переможцю не пізніше ніж через 60 днів з моменту визначення переможця конкурсу.
У разі виконання надрокористувачем умов дозволу на користування надрами, що підтверджується висновками спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з державного гірничого нагляду, спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики у сферах охорони здоров'я та спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки продовження строку дії дозволу здійснюється без проведення конкурсу.
Рішення щодо продовження строку дії дозволу приймається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр протягом 30 днів від дати надходження всіх документів у повному обсязі.
У продовженні строку дії дозволу може бути відмовлено у разі: порушення вимог актів законодавства про користування надрами та охорону навколишнього природного середовища; прийняття рішень відповідно до законодавства про обмеження користування надрами; загрози проникнення до підземних виробок шкідливих і небезпечних речовин; невиконання умов користування надрами, передбачених дозволом.
Згідно п. 15 Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2009 року № 608 (в редакції на момент закінчення строку дії отриманих ВАТ «Полтавський ГЗК» спеціальних дозволів), у разі виникнення потреби у закінченні геологічного вивчення і проведення оцінки запасів родовища корисних копалин, продовженні розробки родовища чи закінченні ліквідаційних робіт строк дії дозволу може бути продовжено за відсутності порушень надрокористувачем його умов.
Продовження строку дії дозволу на геологічне вивчення проводиться без додаткового погодження з органами місцевого самоврядування один раз на період, необхідний для закінчення робіт, але не більш як на п'ять років.
Для продовження строку дії дозволу на видобування корисних копалин надрокористувач подає Мінприроди заяву із зазначенням причини такого продовження не пізніше ніж за шість місяців, а для дозволу на геологічне вивчення надр - за три місяці до закінчення строку його дії.
Надрокористувач, що не подав заяви у визначений строк, втрачає право на продовження строку дії дозволу. Дотримання надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або відповідною угодою, підтверджується висновками Держгірпромнагляду і Мінприроди, а у разі користування надрами континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України - Адміністрацією Держприкордонслужби, Мінтрансзв'язку і Мінагрополітики.
Для продовження строку дії дозволу надрокористувач подає такі самі документи, що і для отримання дозволу без проведення аукціону, крім документів, що підтверджують погодження з органами місцевого самоврядування. Рішення про продовження строку дії дозволу приймається Мінприроди протягом 35 днів після надходження документів у повному обсязі.
Згідно пункту 21 Порядку № 608, рішення щодо продовження строку дії дозволу, переоформлення та видачі дубліката, зупинення дії, поновлення та анулювання дозволу розглядається міжвідомчою робочою групою з питань надрокористування, склад якої затверджує Кабінет Міністрів України, а положення про таку групу - Мінприроди.
Відповідно до п. 14 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30 травня 2011 року (в редакції чинній на момент продовження дії спеціальних дозволів), у разі виникнення потреби у закінченні геологічного вивчення та затвердження запасів родовища корисних копалин, продовженні видобування корисних копалин строк дії дозволу продовжується за наявності інформації про відсутність порушень надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.
Продовження строку дії дозволу на геологічне вивчення може здійснюватися не більше двох разів, крім дозволів на геологічне вивчення, згідно з якими роботи виконуються за кошти державного бюджету.
Строк дії дозволу, наданого відповідно до підпункту 8 пункту 8 цього Порядку, може бути продовжено лише в межах строку дії договору оренди (концесії) цілісного майнового комплексу.
Для продовження строку дії дозволу на видобування корисних копалин надрокористувач подає Держгеонадрам заяву на видобування корисних копалин не пізніше ніж за шість місяців, на геологічне вивчення надр - за три місяці до закінчення строку його дії. У заяві зазначається причина продовження строку дії дозволу. Надрокористувач, що не подав заяву в установлений строк, втрачає право на продовження строку дії дозволу.
Для продовження строку дії дозволу надрокористувач подає ті ж документи, що і для отримання дозволу без проведення аукціону, крім документів, що підтверджують погодження з органами місцевого самоврядування.
Рішення про продовження строку дії дозволу приймається Держгеонадрами протягом 60 днів після надходження документів у повному обсязі.
Згідно з пунктом 15 Порядку 615, в редакції станом на 18 грудня 2017 року, надрокористувачеві відмовляється у продовженні строку дії дозволу у разі:
- невиконання ним умов користування надрами, передбачених дозволом або відповідною угодою;
- прийняття органом місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами рішення про обмеження користування надрами відповідно до законодавства;
- подання заявником документів не в повному обсязі;
- виявлення у поданих документах недостовірних даних;
- невідповідності документів, поданих заявником, вимогам пункту 14 цього Порядку;
- наявності інформації від правоохоронних органів та суб'єктів фінансового моніторингу, що заявник здійснює фінансування тероризму в Україні;
- відмови Мінприроди у погодженні продовження строку дії дозволу.
В редакції Порядку 615 від 25 квітня 2018 року було додано, зокрема, положення щодо того, що рішення про продовження строку дії дозволу приймається органом з питань надання дозволу протягом 45 днів після надходження документів у повному обсязі та розміщується на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу протягом п'яти робочих днів з дати прийняття рішення про продовження строку дії дозволу. Орган з питань надання дозволу реєструє подану надрокористувачем заяву про продовження строку дії дозволу та розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті протягом трьох робочих днів з дня подання заяви. Надання примірника дозволу, строк дії якого продовжено, здійснюється: протягом 20 робочих днів після прийняття рішення про продовження строку дії дозволу - для нафти та газу; протягом 20 робочих днів після сплати у повному обсязі збору за продовження строку дії дозволу у розмірі, визначеному згідно з цим пунктом, - крім нафти та газу.
Отже, строк видачі надрокористувачу спеціального дозволу на користування надрами з продовженим строком дії вперше було встановлено тільки 25 квітня 2018 року. До цього дане питання нормативно не регулювалося.
Звертаючись до суду з цим позовом, позивач стверджував, що наказ № 550 Міністерства охорони навколишнього природного середовища не був виконаний та ВАТ «Полтавський ГЗК» у період часу з 2009 року по 2013 рік не було надано спеціальних дозволів на нових бланках з відміткою про продовжений строк дії. Відповідно позивач вважав, що у 2009 році перше продовження строку дії спеціального дозволу не відбулося, а тому продовження строку, вчинене відповідачем у 2013 році - є першим продовженням
Натомість, на думку відповідача, видача Міністерством охорони навколишнього природного середовища України 22 жовтня 2009 року наказу № 550, яким зокрема було продовжено дію і спеціальних дозволів ВАТ «Полтавський ГЗК», є першим продовженням строку, друге продовження строку дії спеціальних дозволів мало місце у 2013 році, а тому нове повторне продовження строків (втретє) є неможливим.
Як підтверджено матеріалами справи, плановими перевірками Північного міжрегіонального територіального сектору Державної служби геології та надр України 02 березня 2012 року встановлено порушення ВАТ «Полтавський ГЗК» ст.ст.19, 20 Кодексу України про надра:
- проведення робіт по бурінню свердловин в межах Василівської ділянки без наявності спеціального дозволу на користування надрами (а.с.34). Це порушення виявлено у ході планової перевірки ВАТ «Полтавський ГЗК», що проведена Державною службою геології та надр України. Акт перевірки містить відомості про перевірку спеціального дозволу № 2659 з позначенням того, що термін дії дозволу закінчився 20 грудня 2009 року (а.с.36-43).
- проведення робіт з геологічного вивчення та використання надр Мануйлівського родовища без наявності спеціального дозволу на користування надрами (а.с.53). Це порушення виявлено у ході планової перевірки ВАТ «Полтавський ГЗК», що проведена Державною службою геології та надр України. Акт перевірки містить відомості про перевірку спеціального дозволу № 2682 з позначенням того, що термін дії дозволу закінчився 28 грудня 2009 року (а.с.54-61). У акті перевірки прямо зазначено службовими особами Держгеонадр: «на час перевірки спеціальний дозвіл на користування надрами, відповідно до рішення МРГ з питань надрокористування (протокол від 07.10.09 № 7) щодо продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення залізистих кварцитів Мануйлівського родовища (лист ДГС України від 12.01.10 р.№ 62), підприємством не отримано (а.с.60 передостанній абзац).
- проведення робіт по бурінню свердловин в межах Харченківської ділянки без наявності спеціального дозволу на користування надрами (а.с.79). Це порушення виявлено у ході планової перевірки ВАТ «Полтавський ГЗК», що проведена Державною службою геології та надр України. Акт перевірки містить відомості про перевірку спеціального дозволу № 2659 з позначенням того, що термін дії дозволу закінчився 20 грудня 2009 року (а.с.80-87). У акті перевірки прямо зазначено службовими особами Держгеонадр: «на час перевірки спеціальний дозвіл на користування надрами, відповідно до рішення МРГ з питань надрокористування (протокол від 07.10.09 № 7) щодо продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення залізистих кварцитів Харченківської ділянки (лист ДГС України від 12.01.10 р.№ 59), підприємством не отримано. НА час перевірки спеціальний дозвіл на геологічне вивчення Харченківської ділянки відсутній. (а.с.86 передостанній абзац).
- проведення робіт по бурінню свердловин в межах Броварківської ділянки без наявності спеціального дозволу на користування надрами (а.с.100). Це порушення виявлено у ході планової перевірки ВАТ «Полтавський ГЗК», що проведена Державною службою геології та надр України. Акт перевірки містить відомості про перевірку спеціального дозволу № 2661 з позначенням того, що термін дії дозволу закінчився 20 грудня 2009 року (а.с.101-109).
- проведення робіт по бурінню свердловин в межах Зарудненської ділянки без наявності спеціального дозволу на користування надрами (а.с.123). Це порушення виявлено у ході планової перевірки ВАТ «Полтавський ГЗК», що проведена Державною службою геології та надр України. Акт перевірки містить відомості про перевірку спеціального дозволу № 2660 з позначенням того, що термін дії дозволу закінчився 20 грудня 2009 року (а.с.124-131).
Таким чином, колегія суддів зазначає, що дозволи з продовженим строком дії на нових бланках у 2009 році на виконання наказу № 550 від 22 жовтня 2009 року підприємству не були видані.
При цьому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що виконання рішення про продовження строку дії спеціального дозволу на підставі наказу № 550 від 22 жовтня 2009 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища України кінцевою своєю стадією має видачу самого спеціального дозволу на новому бланку з відміткою про продовжений строк дії. У іншому випадку дозвіл з продовженою дією неможливо вважати таким, що виданий надрокористувачу.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Натомість, відповідачем не доведено того факту, що ПрАТ «Полтавський ГЗК» були у 2009 році видані спеціальні дозволи № 2660, № 2681, №2661, №2659, № 2682 на нових бланках з продовженим строком дії - на виконання наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 550 від 22.10.2009 року.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що продовження строку дії спеціальних дозволів № 2660, № 2681, №2661, №2659, № 2682 у належний спосіб було вчинено один раз - на підставі наказу № 174 від 05 квітня 2013 року.
Отже, посилання Держгеонадр у оскаржуваних рішеннях про відмову на пункт 14 Порядку 615, яким передбачено, що продовження строку дії спеціальних дозволів може бути вчинено не більше двох разів - не є обґрунтованим.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними та скасування рішень Державної служби геології та надр України, оформлених листами № 185/03/12-18 від 04.01.2018 року, № 184/03/12-18 від 04.01.2018 року, № 186/03/12-18 від 04.01.2018 року, № 183/03/12-18 від 04.01.2018 року, № 31139/03/12-17 від 21.12.2017 року про повернення заяв ПрАТ «Полтавський ГЗК» щодо продовження строку дії спеціальних дозволів на користування надрами № 2659, № 2661, № 2681, № 2682, № 2660 у зв'язку з відмовою у продовженні строку дії зазначених спеціальних дозволів.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справ
Враховуючи викладене, колегія суддів, приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, тому підстави для скасування рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.11.2018 у справі № 816/2168/18 відсутні.
Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.11.2018 року по справі № 816/2168/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.М. Калитка
Судді Л.В. Мельнікова В.А. Калиновський
Повний текст постанови складено 11.04.2019 року.