Рішення від 08.04.2019 по справі 520/11554/18

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

08 квітня 2019 р. № 520/11554/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бадюков Ю.В.,

при секретарі судового засідання - Андрущенко Д.В.,

за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_1,

відповідача - Репети Г.В.,

третьої особи - не прибула,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1)

до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822)

третя особа - Старосалтівська селищна рада Вовчанського району Харківської області (62560, Харківська область, Вовчанський район, смт. Старий Салтів, вул. Перемоги, б. 15, код ЄДРПОУ 04399068)

про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_3.) з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (далі по тексту-відповідач, ГУ Держгеокадастру), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Старосалтівська селищна рада Вовчанського району Харківської області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправною відмову ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення (рілля), розташованої за межами населених пунктів на території Старосалтівської (Молодівської) селищної ради Вовчанського району Харківської області, яка знаходиться на земельній ділянці кадастровий номер якої НОМЕР_2 для подальшого надання у власність, оформлену листом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 20.11.2018 року № В-13216/0-9077/0/95-18;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повторно розглянути у вигляді відповідного наказу заяву ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.10.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення (рілля), розташованої за межами населених пунктів на території Старосалтівської (Молодівської) селищної ради Вовчанського району Харківської області, яка знаходиться на земельній ділянці кадастровий номер якої НОМЕР_2, про що видати відповідний наказ.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що ним до заяви було надано всі необхідні документи, що передбачені чинним законодавством України задля отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з якою звернувся з цього приводу до відповідача, але одержав протиправну відмову з тих підстав, що на виконання розпорядження КМУ від 31.01.2018 року № 60-р ним складено план-графік передачі земель об'єднаним територіальним громадам для подальшої передачі у комунальну власність відповідних ОТГ, до яких входять, зокрема, землі запасу.

Відповідач, з поданим позовом не погодився, подав відзив на позов у якому зазначив про обґрунтованість оскаржуваної позивачем відмови, у зв'язку з тим, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 р. № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад» Кабінетом Міністрів України доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру з 1 лютого 2018 року забезпечити формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах, визначених перспективним планом формування територій громад, шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об'єднаних територіальних громад згідно із статтею 117 Земельного кодексу України.

З метою забезпечення виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 р. № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад», Головним управлінням складено план-графік передачі земель об'єднаним територіальним громадам на території Харківської області та переліки земель сільськогосподарського / призначення державної власності, стосовно яких буде проведена інвентаризація з метою формування земельних ділянок для подальшої передачі їх у комунальну власність відповідних об'єднаних територіальних громад. До цього переліку входять, зокрема, землі, які перебувають у запасі.

Вважає, що Головне управління правомірно відмовило ОСОБА_3 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.

Зазначає, що оскільки, заява ОСОБА_3 від 23.10.2018 р. була розглянута Головним управлінням, за результатами розгляду якої Позивачу надано листом обгрунтовану письмову відповідь (відмову) від 20.11.2018 р. за № В-13216/0-9077/0/95-18 відсутні підстави для задоволення позову.

Також, Головним управління було прийнято наказ № 9418-СГ від 19.12.2018 р. «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність», відповідно до п. 1 якого вирішено передати Старосалтівській селищній об'єднаній територіальній громаді в особі Старосалтівської селищної ради у комунальну власність 178 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 3441,2260 га, які розташовані за межами населених пунктів Старосалтівської селищної об'єднаної територіальної громади на території Вовчанського району Харківської області згідно з додатком до цього наказу за актом приймання-передачі земельних ділянок.

Так, зокрема, відповідно до п. 30 Додатку зазначено і земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2 (місце розташування земельної ділянки: Харківська обл., Вовчанський район, Молодівська сільська рада, загальна площа 18,9337 га, цільове призначення: землі запасу).

Крім того, відповідно до Акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 20.12.2018 р. Головне управління Держгеокадастру у Харківській області відповідно до наказу останнього від 19.12.2018 р. за № 9418-СГ зі змінами, внесеними наказом від 19.12.2018 р. № 9443-СГ, передало із державної власності, а Старосалтівська селищна рада Старосалтівської об'єднаної територіальної громади прийняла у комунальну власність Старосалтівської селищної об'єднаної територіальної громади земельні ділянки згідно з додатком. Земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_2 (місце розташування земельної ділянки: Харківська обл., Вовчанський район, Молодівська сільська рада, загальна площа 18,9337 га, цільове призначення: землі запасу) зазначена в пункті 30 зазначеного Додатку.

Третя особа - Старосалтівська селищна рада Вовчанського району Харківської області до суду направляло заяви про розгляд справи без участі її представника.

Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

За матеріалами справи судом встановлено, що 23.10.2018 р. ОСОБА_3 звернувся до Головного управління із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення (рілля), розташованої за межами населених пунктів на території Старосалтівської (Молодівської) селищної ради Вовчанського району Харківської області, яка знаходиться на земельній ділянці, кадастровий номер якої НОМЕР_2.

За результатами розгляду вищевказаної заяви ОСОБА_3 Головним управлінням було надано письмову відповідь № В-13216/0-9077/0/95-18 від 20.11.2018 р.

Як з'ясовано судом, мотивом для прийняття спірного рішення владний суб'єкт обрав те, що з метою забезпечення виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 р. № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад», Головним управлінням складено план-графік передачі земель об'єднаним територіальним громадам на території Харківської області та переліки земель сільськогосподарського / призначення державної власності, стосовно яких буде проведена інвентаризація з метою формування земельних ділянок для подальшої передачі їх у комунальну власність відповідних об'єднаних територіальних громад. До цього переліку входять, зокрема, землі, які перебувають у запасі.

Перевіряючи вчинену владним суб'єктом відмову на відповідність ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України (в редакції з 15.12.2017 р.), суд відзначає, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (частина перша статті 116 ЗК).

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки (частина друга статті 123 ЗК).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (частина третя статті 123 ЗК).

При цьому, підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (частина шоста статті 123 ЗК).

У частині 7 статті 118 ЗК України зазначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, підстави відмови у наданні дозволу є вичерпними.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (частина чотирнадцята статті 123 ЗК).

Аналіз наведених норм права у взаємозв'язку дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у користування (оренду) громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у користування (оренду) зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у користування, за результатами розгляду яких визначені в статті 123 ЗК органи приймають одне з відповідних рішень.

Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування (оренду). Водночас ЗК не містить такої підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як складання плану-графіку передачі земель об'єднаним територіальним громадам.

Отже, порушуючи ст. 3 Конституції України та визначені у ст. 4 Закону України «Про державну службу» принципи верховенства права (забезпечення пріоритету прав і свобод людини і громадянина відповідно до Конституції України, що визначають зміст та спрямованість діяльності державного службовця під час виконання завдань і функцій держави), законності (обов'язок державного службовця діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України) працівники відповідача створили перешкоди позивачу на шляху реалізації права на отримання земельної ділянки у власність. Відтак, право ОСОБА_3 порушено і підлягає захисту.

Дозвіл або відмова у його наданні є змістом відповідного індивідуального правового акту. Водночас, у частині 7 статті 118 ЗК України не визначено, в якій саме правовій формі вирішується це питання. Зокрема, чи необхідно приймати відповідне рішення органу з цього питання чи достатньо відповіді у формі листа.

Для порівняння, у частині 9 статті 118 ЗК України зазначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та її надання.

У статті 118 ЗК України не визначено прямого обов'язку уповноважених органів реалізувати ці повноваження у формі рішення, листа, тощо. Проте, зазначене питання має важливе значення для обрання ефективного способу захисту прав особи в суді.

Правовий статус Головного управління Держгеокадастру в області визначено відповідним Положенням, яке затверджене Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за № 1391/29521).

У пункті 8 цього Положення передбачено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру. Відповідно до пункту 10 начальник Головного управління підписує накази Головного управління.

Відповідно до Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.04.2005 № 34/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 15.05.2013 № 883/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за № 381/10661, наказ, розпорядження, постанова, рішення (далі - розпорядчий документ) - акт організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб'єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституції та інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.

Таким чином, рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і оформляється розпорядчим індивідуальним правовим актом - наказом Головного управління Держгеокадастру в області. Відповідно, такі рішення не можуть оформлятися листами у відповідь на клопотання заявника.

Отже, при повторному розгляді заяви позивача Головне управління зобов'язано прийняти наказ по одному з двох питань - про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу.

Твердження відповідача про те, що відповідно до Акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 20.12.2018 р. Головне управління Держгеокадастру у Харківській області відповідно до наказу останнього від 19.12.2018 р. за № 9418-СГ зі змінами, внесеними наказом від 19.12.2018 р. № 9443-СГ, передало із державної власності, а Старосалтівська селищна рада Старосалтівської об'єднаної територіальної громади прийняла у комунальну власність Старосалтівської селищної об'єднаної територіальної громади земельні ділянки згідно з додатком, в тому числі й земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2 не приймається судом до уваги та може бути доказом законності наданої позивачу відмови, позаяк така відмова була вчинена до такого підписання про передачу земель.

Крім того, згідно наданої до матеріалів справи інформації від 05.02.2019 року з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2 право власності належить на останню належить Україні в особи Головного управління Держгеокадастру у Харківській області.

Згідно ч. 9 ст. 79-1 ЗК України земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 ЗК України).

Отже, підписання Акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 20.12.2018 р. між Головним управління Держгеокадастру у Харківській області та Старосалтівською селищною радою Старосалтівської об'єднаної територіальної громади не свідчить про те, що право власності у останньої виникло, разом із правом розпорядження щодо спірної земельної ділянки.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб'єкт невірно вирішив питання, які мають юридичне значення для прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивованої відмови у його наданні.

Перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям, суд не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.

Частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 5 КАС України, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зважаючи на надання позивачу на його заяву рішення, в якому не зазначено невідповідності місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, а відтак відсутність підстав для відмови у її задоволенні, суд приходить до висновку про незаконність рішення відповідача про відмову.

На підставі вищевикладеного, суд погоджується із вимогою позивача та дійшов висновку, що належним способом захисту порушених прав особи є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на сукупність зібраних доказів та зміст заявлених позовних вимог, суд вбачає підстави для задоволення позову про скасування спірного рішення владного суб'єкта і обтяження його обов'язком повторно розглянути заяву позивача від 23.10.2018 року з приводу надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з урахуванням абз. 2 ч. 4 ст. 245 КАС України.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Старосалтівська селищна рада Вовчанського району Харківської області (62560, Харківська область, Вовчанський район, смт. Старий Салтів, вул. Перемоги, б. 15, код ЄДРПОУ 04399068) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним рішення Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, викладене у листі від 20.11.2018 року № В-13216/0-9077/0/95-18 «Про розгляд заяви», про відмову ОСОБА_3 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення (рілля), розташованої за межами населених пунктів на території Старосалтівської (Молодівської) селищної ради Вовчанського району Харківської області, яка знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером НОМЕР_2.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822) повторно, з урахуванням висновків суду, розглянути заяву ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) від 23.10.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення (рілля), розташованої за межами населених пунктів на території Старосалтівської (Молодівської) селищної ради Вовчанського району Харківської області, яка знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером НОМЕР_2, про що видати відповідний наказ.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) суму сплаченого судового збору в розмірі 704, 80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 11.04.2019 р.

Суддя Бадюков Ю.В.