Рішення від 11.04.2019 по справі 520/1827/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

11 квітня 2019 р. № 520/1827/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" (далі по тексту - відповідач, ВІТВ НТУ «ХПІ»), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" яка полягає у не виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017 та компенсації за невчасно виплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017;

- зобов'язати Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017 та компенсацію за невчасно виплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017, подати протягом п'ятнадцяті днів, з дня набрання судовим рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що з 07.11.2005 р. по 19.05.2017 р. позивач проходив військову службу на офіцерських посадах на факультеті військової підготовки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».

Наказом Міністра оборони України від 16.05.2017 р. № 327 ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у відставку за пунктом «б» (за станом здоров'я) ч. 6 та з урахуванням ч.8 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Наказом начальника факультету від 19 травня 2017 року №110 позивач був виключений із списків особового складу Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» та всіх видів забезпечення.

До дня виключення позивача зі списку особового складу факультету, відповідач не здійснив з позивачем розрахунок за усіма видами забезпечення, зокрема з фінансового забезпечення.

Позивач не давав згоду на виключення зі списків особового складу факультету до проведення з ним усіх необхідних розрахунків.

Відповідач своєчасно не виплатив індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017 позивачу.

Відповідно до постанови КМУ від 19.07.2017 р. факультет військової підготовки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» реорганізовано шляхом перетворення його у Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Код ЄДРПОУ при зміні назви установи не змінився.

Відповідні заходи передбачені спільним наказом Міністерства оборони і Міністерства освіти і науки України від 19.09.2017 №478/1281 завершено 31.12.2017 р.

Тобто Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» є правонаступником факультету військової підготовки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».

Позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017 та виплатити компенсацію за невчасно виплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017 р. 09.12.2018

Відповідач листом від 19.12.2018 року №3396 повідомив позивача про відмову у виплаті індексації грошового забезпечення.

Вважає бездіяльність відповідача яка полягає у невиплати індексації грошового забезпечення та компенсації за своєчасно не виплачену індексацію грошового забезпечення протиправною, а наказ начальника факультету від 19 травня 2017 року № 110 в частині виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу факультету та з усіх видів забезпечення з 19.05.2017 р. передчасним та протиправним, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 28 лютого 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що Наказом начальника факультету від 19 травня 2017 року № 110 був виключений із списків особового складу факультету та всіх видів забезпечення після проведення з позивачем грошових розрахунків в повному обсязі.

Правила проведення індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

Відповідно до ст. 51 Бюджетного кодексу України, керівники бюджетних установ здійснюють фактичні витрати на грошове забезпечення лише в межах фонду грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п.6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, індексація грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів.

Зазначене підтверджено роз'ясненнями Міністерства соціальної політики України від 09 червня 2016 року № 252/10/136/16 (додаток), від 08 серпня 2017 року № 220/5140 (додаток 2), від 08 серпня 2017 року 78/0/66-17 (додаток 3).

Звертає увагу, що відповідно до роз'яснень Міністерства соціальної політики України (додаток 2,3) - механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди не має.

У межах наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України з січня 2016 року по лютий 2018 року не було.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд, повно та всебічно дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 з 07.11.2005 р. по 19.05.2017 р. проходив військову службу на офіцерських посадах на факультеті військової підготовки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». В період проходження військової служби позивач перебував на фінансовому забезпеченні у факультеті військової підготовки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» та отримував грошове забезпечення.

Як вбачається з матеріалів справи, наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 16.05.2017 № 327 позивача звільнено з військової служби у відставку за пунктом «б» (за станом здоров'я) (а.с.8).

Наказом начальника факультету військової підготовки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» (по стройовій частині) № 110 від 19.05.2017 року позивача виключено із списків особового складу факультету та всіх видів забезпечення (а.с.23-24).

Відповідно до постанови КМУ від 19.07.2017 р. №549 «Про реорганізацію факультету військової підготовки імені Верховної Ради України Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» реорганізовано факультет військової підготовки імені Верховної Ради України Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" шляхом перетворення його у Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут".

Тобто Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» є правонаступником факультету військової підготовки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».

В ході судового розгляду судом встановлено, що позивачу індексація грошового забезпечення виплачена не була за період з 01.01.2016 по 19.05.2017, що не заперечувалося представником відповідача у письмовому відзиві на позов.

У зв'язку з чим, 18.12.2018 позивач звернувся до ВІТВ НТУ «ХПІ» із заявою про виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017 та виплату компенсацію за невчасно виплачену індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017 (а.с.10).

Листом від 19.12.2018 року №3396 позивача повідомлено про те, що індексація грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. У межах наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України з січня 2016 року по лютий 2018 року не було (а.с.12).

Не погоджуючись з тим, що відповідачем не виплачено індексацію за період з 01.01.2016 по 19.05.2017 та, відповідно, компенсацію за невчасно виплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017, позивач звернувся до суду із даним позовом.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Що стосується проведення індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017, тобто за період проходження позивачем служби, то суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів (ч.1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (абз.2 ч.3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").

Так, згідно ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Стаття 3 даного Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачає, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Згідно ч. 1 статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно п. 5. Порядку проведення індексації грошових доходів населення, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

З огляду на викладене, наявні правові підстави вважати, що грошове забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017 підлягає індексації.

Стосовно посилання відповідача на відсутність, у межах фінансового ресурсу, можливості виплати індексацію у спірний період, суд не бере до уваги, оскільки відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 15.02.2019 по справі №820/6514/17, а також в постановах Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10.

Водночас, така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" яка полягає у не виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Таким чином, враховуючи положення ст. 245 КАС України, задля належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" яка полягає у не виплаті ОСОБА_1 компенсації за невчасно виплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017 та в частині зобов'язання Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за невчасно виплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017, суд зазначає наступне.

Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком № 159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Виходячи з вищенаведеного суд дійшов висновку, що основною умовою для виплати громадянину, передбаченої статтею 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі індексації). При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу не відповідає ознакам платежу, що має разовий характер, оскільки зумовлена порушенням строків сплати відповідачем пенсії, що носило триваючий характер. У зв'язку з цим виплата компенсації проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 18 листопада 2014 року у справі № 21-518а14, від 11 липня 2017 року у справі № 21-2003а16, Верховним Судом у постановах від 06 лютого 2018 року у справі № 681/423/15-а, від 20 лютого 2018 року у справі № 522/5664/17.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовної вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльність Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" яка полягає у не виплаті ОСОБА_1 компенсації за невчасно виплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017.

Таким чином, враховуючи положення ст. 245 КАС України, задля належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за невчасно виплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017.

Стосовно вимоги про встановлення судового контролю, суд зазначає, що відповідно до ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов'язком суду. Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами. Це виключно як певна (можливо, виняткова) міра впливу на той чи інший орган влади. Застосування наведеної норми - це прерогатива суду.

В своєму ж позові про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення позивач не навів аргументованих доводів, та не надав доказів того, що прийняте рішення суду буде відповідачем тривалий час не виконуватись. Тому дана вимога позивача не підлягає задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" (адреса: вул. Полтавський шлях, б. 192, м. Харків, 61098, код ЄДРПОУ 07905262) яка полягає у не виплаті ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017 та компенсації за невчасно виплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017.

Зобов'язати Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" (адреса: вул. Полтавський шлях, б. 192, м. Харків, 61098, код ЄДРПОУ 07905262) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017 та компенсацію за невчасно виплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 19.05.2017.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 11 квітня 2019 року.

Суддя Бадюков Ю.В.