11 квітня 2019 р. Справа № 480/865/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Соколова В.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1П.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області) про зобов'язання щомісячно з 01.01.2016 здійснювати ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії в розмірі - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України, звільнений у зв'язку з хворобою, отримує пенсію за вислугу років на підставі п. а ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в розмірі 50% грошового забезпечення. З 01.01.2016 набрали чинності зміни до законодавства, відповідно до яких він має право на пенсію з розрахунку 55% відповідних сум грошового забезпечення. При зверненні до відповідача для перерахунку пенсії, йому було безпідставно відмовлено.
Ухвалою суду від 11.03.2019 відкрито провадження у справі, розгляд проводиться за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позову у відзиві зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні з 01.01.2007, у пенсійній справі позивача відсутній наказ про звільнення з військової служби за хворобою від 11.12.2003 №89о/с, на який він посилається в позовній заяві. Отже, підстави для призначення та перерахунку пенсії позивачу, виходячи з 55 % грошового забезпечення відсутні (а.с.25-26).
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, пенсія призначена за вислугу років, що підтверджується копією пенсійного посвідчення (а.с.15).
Відповідно до копії наказу № 89 о/с від 11.12.2003 ОСОБА_1 був звільнений з органів внутрішніх справ України згідно з "Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України" з запас Збройних сил України за ст. 64 п. «Б» (через хворобу) при вислузі - 20 років 05 місяць 28 днів, із посади старшого слідчого слідчого відділення Роменського міськрайвідділу, в званні майора міліції (а.с.13).
Пенсія за вислугу років позивачу призначена відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ у розмірі - 50% грошового забезпечення, що підтверджується висновком про призначення пенсії (а.с.27).
01.02.2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою за роз'ясненням щодо не проведення перерахунку пенсії та включення 5% сум грошового забезпечення починаючи з 01.01.2016 (а.с.16-17). У листі-відповіді від 15.02.2019 №176/З-11 відповідач повідомив, що відсутні підстави для перерахунку та призначенні пенсії позивачу в розмірі 55% від грошового забезпечення та зазначено, що у пенсійній справі відсутня копія наказу № 89 о/с від 11.12.2003 про звільнення позивача з органів внутрішніх справ України через хворобу (а.с.18).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Верховною Радою України прийнято Закон України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року № 580, який вступив в законну силу 7 листопада 2015 року (далі по тексту - Закон №580), норми якого передбачають створення Національної поліції України, ліквідацію органів міліції та втрату чинності Закону України "Про міліцію".
З метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей 23 грудня 2015 року Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" (далі по тексту - Закон №900-VIII), яким внесені зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон №2262), а саме: доповнено та змінено статтю 43, якою передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Статтю 63 Закону №2262 доповнено частиною третьою, в якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський звільняється зі Служби в поліції, а служба в поліції припиняється через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції.
Відповідно до п. а ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. (Пункт "а" частини першої статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законами №3946-12 від 04.02.1994, № 580-VIII від 02.07.2015).
Як було зазначено вище, відповідно до копії наказу № 89 о/с від 11.12.2003 ОСОБА_1 був звільнений з органів внутрішніх справ України згідно з "Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України" з запас Збройних сил України за ст. 64 п. «Б» (через хворобу) при вислузі - 20 років 05 місяць 28 днів, із посади старшого слідчого слідчого відділення Роменського міськрайвідділу, в званні майора міліції (а.с.13). Вказані обставини підтверджуються також копією свідоцтва про хворобу №308 від 10.12.2003 (а.с.14).
З огляду на викладені вище обставини, суд зазначає, що з 01.01.2016 ОСОБА_1 набув право на перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 55% сум відповідного грошового забезпечення, у зв'язку з чим позовні вимоги про здійснення виплати пенсії в розмірі 55% грошового забезпечення підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При поданні позову позивачем сплачено судовий збір в сумі 768,40 грн. за квитанцією №б/н від 04.03.2019 (а.с.4).
Таким чином, позивачу необхідно відшкодувати витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області щомісячно здійснювати нарахування та виплату пенсії позивачу, то це є вимогою наперед та не може бути задоволена судом, оскільки в цій частині права позивача не порушено. Достатнім та допустимим для повного захисту прав позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 55% сум грошового забезпечення, що має наслідком нарахування та виплату пенсії позивачу в належному розмірі.
Що стосується заявленого клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення, суд не вбачає підстав для його задоволенню, оскільки за нормами ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, це є право, а не обов'язок суду, крім іншого, позивачем не наведено аргументів, які б свідчили про ухилення відповідача від виконання судового рішення та необхідність у зв'язку з цим застосування положень статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262-263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (вул. Редькіна, 7, м. Ромни, Сумська область, 42002, РНОКПП НОМЕР_1) з 01.01.2016 в розмірі 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення та виплатити недоотриману суму пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Редькіна, 7, м. Ромни, Сумська область, 42002, РНОКПП НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в сумі 768,40 грн. з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013).
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Соколов