Справа №522/18160/18
Провадження №1-кс/522/5781/19
10 квітня 2019 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , розглянувши клопотання прокурора відділу військової прокуратури Південного регіону України ОСОБА_2 , про призначення судової товарознавчої експертизи по кримінальному провадженню за №42018160690000248 від 03.10.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України,
Прокурор відділу військової прокуратури Південного регіону України ОСОБА_2 звернувся до слідчого судді з клопотанням про призначення експертизи в рамках досудового розслідування за кримінальним провадженням № №42018160690000248 від 03.10.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України, мотивуючи наступним.
Приморським відділом поліції в м. Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 42018160690000248 від 03.10.2018 за ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що на виконання доручення Президента України у 2018 році Міністерством оборони України запроваджено програму будівництва 184 казарм поліпшеного типу для розміщення 23 тисяч військовослужбовців, на що передбачено витрачання 1,3 млрд грн бюджетних коштів.
Виконання вказаної програми на території Півдня України доручено Південному терКЕУ, у зв'язку з чим упродовж 2018 року службовими особами цього управління з використанням електронної системи «PROZORRO» проведено процедури публічних закупівель.
Відповідно до виділених бюджетних асигнувань Південним ТерКЕУ проведено процедури публічних закупівель робіт з будівництва казарм поліпшеного планування, в тому числі, у військових містечках Ч-1 (смт Чорноморське Одеської області), № 22 (м. Первомайськ Миколаївської області), Д-1, Д-2 (с. Дачне Біляївського району Одеської області), № 1 (м. Подільськ Одеської області), № 73 (с. Біленьке Білгород- Дністровського району Одеської області), № 6 (с. Михайлівка Миколаївської області), № 68 (м. Очаків Миколаївської області), №№ 63а, 72 та 100 (м. Миколаїв).
За результатами проведених процедур зазначених закупівель службові особи Південного ТерКЕУ, зловживаючи службовим становищем, діючи всупереч інтересам служби, на порушення вимог ст.ст. 3, 16, 30 Закону України «Про публічні закупівлі», за результатами проведення окремих торгів на виконання робіт з будівництва казарм поліпшеного типу визнали переможцями суб'єктів господарювання, цінові пропозиції яких значно перевищували цінові пропозиції, запропоновані іншими учасниками.
Зокрема, під час проведення торгів щодо закупівлі робіт з будівництва казарм поліпшеного планування шифр Ч-1/К-1 та шифр Ч-1/К-2 у військовому містечку у смт Чорноморське Одеської області безпідставно відхилено тендерну пропозицію ТОВ «ІНПРОФ-СЕРВІС» з сумами на 3 млн. грн. менше ніж пропозиція переможця торгів. Натомість, переможцем торгів визначено ДП «БУ-2» ВАТ «ОДЕСТРАНСБУД», з яким 08.06.2018 Південним терКЕУ укладено договори підряду № 105/18 та № 106/18.
Під час проведення торгів щодо закупівлі робіт з будівництва казарм поліпшеного типу шифр 22/К-1 та шифр 22/К-2 у військовому містечку № НОМЕР_1 у АДРЕСА_1 безпідставно відхилено тендерні пропозиції ТОВ «ПЕРША БУДІВЕЛЬНО-МОНТАЖНА ГРУПА» з сумами на 1 млн грн менше ніж пропозиція переможця. Натомість, переможцем торгів визначено ТОВ «БУДІВЕЛЬНО-МОНТАЖНЕ УПРАВЛІННЯ № 13», з яким 05.06.2018 Південним ТерКЕУ укладено договори підряду № 101/18, № 102/18.
Щодо будівництва інших будівель казарм поліпшеного планування у військових містечках № 22 (м. Первомайськ Миколаївської області), № Д-1, Д-2 (с. Дачне Біляївського району Одеської області), № 1 (м. Подільськ Одеської області), № 73 (с. Біленьке Білгород- Дністровського району Одеської області), № 6 (с. Михайлівка Миколаївської області), № 68 (м. Очаків Миколаївської області), №№ 63а, 72 та 100 (м. Миколаїв) за результатами проведення процедури публічних закупівель були укладені договори підряду за явно завищеними цінами, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.
Так, службовими особи Південного терКЕУ, упродовж травня 2018 року проведено процедури публічних закупівель щодо будівництва казарм №№ 2, 3 у військовому містечку № НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ), на яких перемогло ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ЄКОТЕХСТРОЙ».
За результатами аукціонів між Південним терКЕУ та ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ЄКОТЕХСТРОЙ» укладено договори підряду з будівництва будівель казарм поліпшеного планування, а саме у військовому містечку № 1 ( АДРЕСА_2 ): договір від 01.06.2018 № 94/18 «виконання робіт з будівництва будівлі казарми поліпшеного планування у військовому містечку № НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 . Шифр - 1/К-2» на суму l7 130 605,00 грн, договір від 01.06.2018 № 95/18 «виконання робіт з будівництва будівлі казарми поліпшеного планування у військовому містечку № НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 . Шифр - 1/К-3» на суму 15 768 358,00 грн. із терміном виконання будівельних робіт до 27.12.2018.
В той же час, з електронної системи «PROZORRO» вбачається, що за цією ж програмою, будівництво будівель казарм поліпшеного планування в аналогічних тендерах (в квітні-травні 2018 року) інші учасники процедури публічних закупівель могли забезпечити за 10 млн грн (казарми №№ НОМЕР_2 та НОМЕР_3 , 57 опз, у АДРЕСА_3 , військове містечко № НОМЕР_4 ) та за 12 млн грн (казарма № 4 в/м № 2 у смт. Черкаське Дніпропетровської області) та 13 млн грн (казарма каз. АДРЕСА_4 ) та в інших об'єктах будівництва, з якими були укладені відповідні договори підряду на виконання будівельних робіт.
Згідно вказаних вище договорів підряду вбачається, що ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ЄКОТЕХСТРОЙ» станом на 06.03.2019 на виконання зазначеного вище договору підряду від 01.06.2018 № 95/18 отримано від Південного терКЕУ 5 956 877,91 грн., тобто значну частину від ціни договору.
При цьому, з отриманої в Південному терКЕУ в порядку тимчасового доступу до речей і документів інформації вбачається, що будівельні роботи ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ЄКОТЕХСТРОЙ» за вказаним договором виконуються з суттєвим порушенням графіку виконання робіт.
Для проведення повного, всебічного та неупередженого розслідування кримінального провадження та встановлення істини, а також з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання експерта, який володіє науковими,технічними або іншими знаннями, має право відповідно до Закону України «Про судову експертизу» на проведення експертизи.
Прокурор до судового засідання не з'явився, та його неявка не перешкоджає розгляду клопотання.
Дослідивши матеріали, слідчий суддя приходить до висновку про наступне.
Згідно зі ст. 43 КПК України експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Згідно зі ст. 243 КПК України експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.
Чинним законодавством, Законом України «Про судову експертизу» від 25.02.1994 року, в тому числі наказом №53/5 від 08.10.1998 року, «Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень», регламентовано порядок проведення судових експертиз.
В судовому засіданні встановлено, що було вчинено кримінальне правопорушення, що підтверджується витягом з кримінального провадження №42018160690000248 від 03.10.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України та іншими матеріалами у їх сукупності. У клопотанні та його додатках, належним чином вмотивована необхідність звернення до експертної установи, яка для з'ясування обставин, що мають істотне значення для встановлення всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення, таким чином, вважаю, що клопотання слідчого є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 242-244, 372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора відділу військової прокуратури Південного регіону України ОСОБА_2 , про призначення експертизи - задовольнити.
Доручити експертам Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз у кримінальному провадженні №42018160690000248 від 03.10.2018 за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України проведення судової будівельно-технічної експертизи, попередивши експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384 КК України за дачу завідомо неправдивого висновку та про кримінальну відповідальність за ст. 385 КК України за відмову експерта від виконання покладених на нього обов'язків.
На вирішення експерту поставити наступні питання:
1. Який перелік та об'єми фактично виконаних будівельних робіт з будівництва по об'єкту «виконання робіт з будівництва будівлі казарми поліпшеного планування у військовому містечку № НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 . Шифр - 1/К-3», що знаходиться за адресою: м. Подільск Одеської області?
2. Чи відповідають фактичні обсяги та вартість фактично виконаних робіт актам приймання виконаних робіт форми КБ-2В та довідкам про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за договором підряду від 01.06.2018 № 95/18, укладеного між ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ЄКОТЕХСТРОЙ» та Південним територіальним квартирно-експлуатаційним управлінням по об'єкту «виконання робіт з будівництва будівлі казарми поліпшеного планування у військовому містечку № НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 . Шифр - 1/К-3»? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності та на яку суму?
3. Яка вартість фактично виконаних робіт з будівництва по об'єкту «виконання робіт з будівництва будівлі казарми поліпшеного планування у військовому містечку № НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 . Шифр - 1/К-3», що знаходиться за адресою: м. Подільск Одеської області?
Надати у розпорядження експертам необхідні матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42018160690000248 від 03.10.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України.
Висновок експерта разом із об'єктами дослідження спрямовувати на адресу особи або органу досудового слідства, за клопотанням якого винесена ухвала про призначення експертизи.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1 10.04.2019