ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
10 квітня 2019 року № 826/9646/17
Окружний адміністративний суду міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекламне агентство «Краш» до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), треті особи без самостійних вимог на предмет спору: Департамент містобудування та архітектури Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про зобов'язання вчинити певні дії,
Обставини справи.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Рекламне агентство «Краш» (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідач), треті особи без самостійних вимог на предмет спору: Департамент містобудування та архітектури Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та просить суд: зобов'язати відповідача прийняти відповідне рішення (розпорядження) про надання позивачу дозволів на розміщення зовнішньої реклами відповідно до принципу мовчазної згоди, поданих заяв та отриманих описів за наступними адресами: м. Київ, проспект Оболонський, 14-16 (розподільча смуга): м. Київ, вул. Кирилівська (вул. Фрунзе), 117; м. Київ, проспект Свободи, 2 (перетин пр. Правди); м. Київ, вул. Щербаківського (Щербакова), 45; м. Київ, проспект Оболонський, 570м. від мосту по вул. Богатирській в напрямку до ст. м. «Оболонь» (на розподільчій смузі); м. Київ, вул. Електриків (600 м. від вул. Межигірська); м. Київ, проспект Оболонський (ст. м. «Оболонь»); м. Київ, проспект Бандери (Московський), в'їзд на залізничний міст; м. Київ, проспект Оболонський, 22-В (розподільча смуга); м. Київ, проспект Голосіївський (40-річчя Жовтня), 92 напроти; м. Київ, вул. Маршала Гречка, 9/перехрестя вул. Сирецької-Садової); м. Київ, проспект Правди, вул. В. Порика (центральна клумба); м. Київ, вул. Лариси Руденко, 10-Г/ 70 м. до повороту на вулицю Соломії Крушельницької; м. Київ, проспект Г. Сталінграду/вул. Архипенка О. (вул. М. Залки) напроти клумби; м. Київ, вул. Ахматової/53 м. від проспект Петра Григоренка (300 м до повороту на вул. Батуринська); м. Київ, проспект Правди, вул. Маршала Гречка 100м; м. Київ, вул. Братиславська між стовпами електромережі №29 і № 27; м. Київ, проспект Василя Порика (центральна клумба) 130 м. від вул. Світлицького; м. Київ, проспект Петра Григоренка, 15/140м до вул. А. Ахматової; м. Київ, вул. Олени Теліги, 53; м. Київ, проспект Свободи, 1-А; м. Київ, вул. Міська, за АЗС «ТНК»; м. Київ, вул. Олени Теліги, поворот на вулицю Терьохіна; м. Київ, Нова Кільцева дорога, 1 км. від перетину з Мінський проспектом; м. Київ, вул. Олени Теліги, /50 м. до буд. № 57.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем безпідставно не розглянуто подані позивачем документи щодо надання дозволів на розміщення реклами, чим порушено його права та законні інтереси, а тому за закріпленим у законодавстві принцип мовчазної згоди необхідним є зобов'язання відповідача щодо надання позивачу відповідних дозволів.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.08.2017 відкрито провадження в адміністративній справі № 826/9646/17 та призначено справу до судового розгляду на 19.10.2017. Одночасно вказаною ухвалою до участі у справі залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Департамент містобудування та архітектури Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
19.10.2017 до відділу документального забезпечення суду надійшло клопотання позивача про залучення до участі у справі Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Під час судового засідання призначеного на 19.10.2017, суд протокольною ухвалою задовольнив клопотання позивача та залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача. У зв'язку з цим та з метою надання третій особі часу для ознайомлення з матеріалами справи та підготовки пояснень на позовну заяву, судом оголошено перерву та призначено судове засідання на 14.12.2017.
В судовому засіданні 14.12.2017 представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позові та просив суд задовольнити позов в повному обсязі, представник відповідача та треті особи в судове засідання не з'явилися, причин неявки не повідомили, заперечень або відзиву на позовну заяву до суду не надали.
В судовому засіданні 14.12.2017 за згодою позивача, відповідно до ч. 4 ст 122 КАС України ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.
15.12.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України (в редакції чинній з 15.12.2017) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. Беручи до уваги те, що станом на дату прийняття рішення у справі вона знаходить на стадії розгляду у письмовому провадженні, відповідно справа розглянута з урахуванням положень п. 10 ч. 1 ст. 4, ч. 4 та ч. 5 ст. 250 КАС України в редакції з 15.12.2017.
Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, дійшов наступних висновків.
Обставини встановлені судом.
29.12.2016 Товариство з обмеженою відповідальністю «Рекламне агентство «Краш» (далі - позивач) подало відповідні заяви з доданими повному обсязі документами через державного адміністратора міського дозвільного центру до робочого органу - Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами за наступними адресами: м. Київ, проспект Оболонський, 14-16 (розподільча смуга): м. Київ, вул. Кирилівська (вул. Фрунзе), 117; м. Київ, проспект Свободи, 2 (перетин пр. Правди); м. Київ, вул. Щербаківського (Щербакова), 45; м. Київ, проспект Оболонський, 570м. від мосту по вул. Богатирській в напрямку до ст. м. «Оболонь» (на розподільчій смузі); м. Київ, вул. Електриків (600 м. від вул. Межигірська); м. Київ, проспект Оболонський (ст. м. «Оболонь»); м. Київ, проспект Бандери (Московський), в'їзд на залізничний міст; м. Київ, проспект Оболонський, 22-В (розподільча смуга); м. Київ, проспект Голосіївський (40-річчя Жовтня), 92 напроти; м. Київ, вул. Маршала Гречка, 9/перехрестя вул. Сирецької-Садової); м. Київ, проспект Правди, вул. В. Порика (центральна клумба); м. Київ, вул. Лариси Руденко, 10-Г/ 70 м. до повороту на вулицю Соломії Крушельницької; м. Київ, проспект Г. Сталінграду/вул. Архипенка О. (вул. М. Залки) напроти клумби; м. Київ, вул. Ахматової/53 м. від проспект Петра Григоренка (300 м до повороту на вул. Батуринська); м. Київ, проспект Правди, вул. Маршала Гречка 100м; м. Київ, вул. Братиславська між стовпами електромережі №29 і № 27; м. Київ, проспект Василя Порика (центральна клумба) 130 м. від вул. Світлицького; м. Київ, проспект Петра Григоренка, 15/140м до вул. А. Ахматової; м. Київ, вул. Олени Теліги, 53; м. Київ, проспект Свободи, 1-А; м. Київ, вул. Міська, за АЗС «ТНК»; м. Київ, вул. Олени Теліги, поворот на вулицю Терьохіна; м. Київ, Нова Кільцева дорога, 1 км. від перетину з Мінський проспектом; м. Київ, вул. Олени Теліги, /50 м. до буд. № 57.
Вказані заяви з доданими документами було прийнято від позивача для дозвільного органу адміністратором Центру надання адміністративних послуг, про що позивачу адміністратором 29.12.2016 видано відповідні описи документів.
Як позивач зазначає, що ним після 02.02.2017 отримано через Центр надання адміністративних послуг повідомлення від 02.02.2017 № 055-1708 Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про відмову у наданні пріоритету на заявлене місце, наказ від 19.01.2017 № 18 «Про відмову у встановленні строку дії пріоритетів».
Позивач зазначає, що кінцевим строком прийняття відповідачем рішення (розпорядження) про видачу дозволу або відмову у видачі дозволу є 13.01.2017 та станом на 01.08.2017 позивач не отримав жодного повідомлення дозвільного органу про надання відповідних дозволів або відмову у видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами.
Вважаючи вказаний наказ таким, що суперечить нормам законодавства, та який порушує права позивача на отримання пріоритету на місця для розміщення реклами, звернувся з відповідним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розміщення об'єктів зовнішньої реклами у місті Києві врегульовано Законом України "Про рекламу", Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року №2067 (далі - Типові правила), Порядком розміщення реклами у місті Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 22 вересня 2011 року №37/6253 (далі - Порядок №37/6253) та Концепцією розвитку зовнішньої реклами у місті Києві, затвердженої рішенням Київської міської ради від 26 січня 2012 року №20/735.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про рекламу», зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Відповідно до частин першої та другої статті 16 Закону України «Про рекламу», розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Зовнішня реклама повинна відповідати таким вимогам: розміщуватись із дотриманням вимог техніки безпеки та із забезпеченням видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування та не відтворювати зображення дорожніх знаків; освітлення зовнішньої реклами не повинно засліплювати учасників дорожнього руху, а також не повинно освітлювати квартири житлових будинків; фундаменти наземної зовнішньої реклами, що виступають над поверхнею землі, можуть бути декоративно оформлені; опори наземної зовнішньої реклами, що розташована вздовж проїжджої частини вулиць і доріг, повинні мати вертикальну дорожню розмітку, нанесену світлоповертаючими матеріалами, заввишки до 2 метрів від поверхні землі; нижній край зовнішньої реклами, що розміщується над проїжджою частиною, у тому числі на мостах, естакадах тощо, повинен розташовуватися на висоті не менше ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття; у місцях, де проїжджа частина вулиці межує з цоколями будівель або огорожами, зовнішня реклама може розміщуватися в одну з фасадами будівель або огорожами лінію.
Частиною 5 статті 16 Закону України «Про рекламу» встановлено, що перелік обмежень та заборон щодо розміщення зовнішньої реклами, встановлений цим Законом, є вичерпним.
Відповідно до статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», порядок проведення дозвільної (погоджувальної) процедури, переоформлення та анулювання документів дозвільного характеру, що законами України віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Право виконавчих органів сільських, селищних, міських рад видавати дозволи на розміщення зовнішньої реклами також встановлено підпунктом 13 пункту «а» частини першої статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до підпункту 7 пункту «а» частини першої зазначеної статті організація благоустрою населених пунктів належить до відання виконавчих органів міських.
Пунктом 4 частини першої статті 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» встановлено, що елементами благоустрою є засоби та обладнання зовнішньої реклами.
Відповідно до статті 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.
Частиною п'ятою статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено, що підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є: подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком; виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей; негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.
Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру.
Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 затверджено Типові правилами розміщення зовнішньої реклами (надалі - Типові правила).
Абзац другий пункту 1 Типових правил встановлює, що порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання, видача або відмова у видачі яких законами України віднесена до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України.
За визначенням пункту 2 Типових правил дозвіл - це документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.
Відповідно до пункту 3 Типових правил зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Для одержання дозволу заявник подає робочому органу заяву за формою згідно з додатком 1, до якої додаються: фотокартка або комп'ютерний макет місця (розміром не менш як 6 х 9 сантиметрів), на якому планується розташування рекламного засобу, та ескіз рекламного засобу з конструктивним рішенням.
Типовими правилами передбачено процедуру розгляду заяв на одержання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, оформлення такого дозволу та прийняття виконавчим органом ради у встановлений строк рішення про надання дозволу.
Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на розміщення зовнішньої реклами здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Згідно з пунктами 5, 6 Тимчасового порядку для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган). Робочий орган не вправі подавати заяву та одержувати дозвіл на розміщення зовнішньої реклами.
До повноважень робочого органу належать зокрема розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії; підготовка проекту рішення виконавчого органу ради щодо надання дозволу (у тому числі погодження з органами та особами, зазначеними у пункті 16 цих Правил) чи про відмову у його наданні.
Уніфікація всіх процедур з питань розміщення зовнішньої реклами, реклами на транспорті комунальної власності та реклами в ліфтах будинків комунальної власності міста Києва визначена Порядком розміщення реклами в м. Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 №37/6253 (далі Порядок №37/6253, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 1.3 Порядку №37/6253, дозвільний орган - Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке уповноважене виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) виконувати покладені на нього функції (у сфері розміщення зовнішньої реклами та реклами на транспорті, у ліфтах комунальної власності територіальної громади міста Києва), передбачені цим Порядком та Положенням про Департамент містобудування та архітектури.
Розміщення зовнішньої реклами у м. Києві врегульовано розділом ІІ цього Порядку.
Підпунктами 2.1.4 - 2.1.6 пункту 2.1 Розділу ІІ Порядку передбачено, що дозвільний орган:
реєструє та розглядає заяви розповсюджувачів реклами щодо надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу, скасування та продовження строку його дії;
приймає рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування РЗ, продовження строку, на який встановлено зазначений пріоритет, або про відмову в установленні такого пріоритету; здійснює підготовку та подає в установленому порядку проекти розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про надання дозволу, відмову у його наданні, продовження строку дії дозволу, відмову у його продовженні або скасування дозволу.
Процедуру надання дозволів визначено пунктом 4 Розділу ІІ Порядку.
Відповідно до підпункту 4.1 пункту 4 Розділу ІІ Порядку видача дозволів заявникам здійснюється у міському дозвільному центрі державним адміністратором за принципом організаційної єдності.
Згідно з підпунктом 4.2 пункту 4 Розділу ІІ Порядку заява та документи, що додаються до неї, подаються особисто заявником (керівником юридичної особи, фізичною особою - підприємцем) або уповноваженою ним особою. Заявник несе відповідальність за достовірність відомостей, зазначених у заяві та документах, що додаються до неї.
Заява та документи, що додаються до неї, приймаються державним адміністратором за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату та номер їх реєстрації державним адміністратором.
Усі заяви щодо видачі дозволу підлягають обов'язковій реєстрації державним адміністратором. За наявності всіх документів, передбачених пунктом 4.1 цього розділу, державний адміністратор проводить реєстрацію заяви у журналі обліку/реєстрації заяв та документів, необхідних для видачі документа дозвільного характеру, який подає суб'єкт господарювання або уповноважена ним особа державному адміністратору (далі по тексту - журнал обліку державного адміністратора), та передає заяву з документами до дозвільного органу не пізніше наступного робочого дня.
За правилами підпункту 4.3 пункту 4 Розділу ІІ Порядку за наявності всіх документів, передбачених пунктом 4.1 цього розділу, заява протягом трьох робочих днів реєструється дозвільним органом у журналі реєстрації заяв та дозволів на розміщення зовнішньої реклами (далі - журнал реєстрації), який ведеться за формою згідно з додатком 2 до Типових правил.
Журнал реєстрації має бути прошитий, сторінки пронумеровані. На останній сторінці журналу реєстрації робиться запис про кількість сторінок, який засвідчується підписом керівника дозвільного органу та печаткою.
Дозвільний орган протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви перевіряє місце розташування РЗ, зазначене у заяві, на предмет наявності на це місце пріоритету іншого заявника або надання на заявлене місце зареєстрованого в установленому порядку дозволу, а також дотримання вимог пунктів 13.2, 13.4 та 13.7 цього Порядку.
Після перевірки місця керівник дозвільного органу приймає рішення про встановлення за заявником пріоритету на заявлене місце або про відмову у встановленні пріоритету.
Відповідно до підпункту 4.4 пункту 4 Розділу ІІ Порядку рішення дозвільного органу про встановлення пріоритету на заявлене місце або про відмову у встановленні пріоритету оформлюється у вигляді наказу керівника дозвільного органу.
Згідно з підпунктом 4.5 пункту 4 Розділу ІІ Порядку у разі прийняття рішення дозвільного органу про встановлення пріоритету заявника на місце розташування РЗ дозвільний орган не пізніше ніж через п'ять робочих днів з моменту прийняття такого рішення передає державному адміністратору два примірники дозволу за встановленою формою та визначає вичерпний перелік уповноважених органів (осіб), з якими необхідно їх погодити, а також повідомляє про необхідність укладення договору на право тимчасового користування місцем, про що державний адміністратор не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від дозвільного органу інформації повідомляє заявника.
Відповідно до підпункту 4.11 пункту 4 Розділу ІІ Порядку протягом трьох робочих днів з дати прийняття керівником дозвільного органу рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розміщення РЗ, яке перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Києва, розповсюджувач реклами укладає з КП «Київреклама» договір на право тимчасового користування місцем.
У подальшому дозвіл підлягає погодженню заявником згідно із процедурою, визначеною пунктом 5 Порядку.
Згідно з підпунктами 6.1, 6.2 пункту 6 Розділу ІІ Порядку дозвільний орган протягом не більше десяти робочих днів з дати одержання від заявника через державного адміністратора належним чином оформлених двох примірників дозволу розглядає їх, готує і подає пропозиції та проект відповідного розпорядження до виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) протягом п'яти робочих днів з дати одержання пропозицій дозвільного органу приймає рішення про надання дозволу або про відмову у його наданні.
За правилами підпункту 6.3 пункту 6 Розділу ІІ Порядку виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням РЗ.
Отже, наведеними правовими нормами визначено алгоритм дій та процедуру отримання дозволу на розміщення реклами у місті Києві, за якою суб'єкт господарювання з метою отримання відповідного дозволу подає через дозвільний центр заяву та передбачені Порядком документи, де вони приймаються державним адміністратором за описом, реєструються і не пізніше наступного дня, передаються до дозвільного органу. У дозвільному органі заява та документи реєструються протягом трьох днів у відповідному журналі. Протягом п'яти днів з моменту цієї реєстрації Департамент перевіряє місце розташування РЗ, після чого приймає рішення про встановлення за заявником пріоритету на заявлене місце або про відмову у встановленні пріоритету, що оформлюється наказом керівника дозвільного органу (Департаменту). Протягом п'яти робочих днів з моменту прийняття дозволу Департамент передає державному адміністратору два примірники дозволу за встановленою формою та визначає вичерпний перелік уповноважених органів (осіб), з якими необхідно їх погодити. У подальшому протягом не більше десяти робочих днів з дати одержання від заявника через державного адміністратора двох примірників дозволу, Департамент розглядає їх і подає пропозиції та проект відповідного розпорядження до Київської міської державної адміністрації. Протягом п'яти робочих днів з дати одержання пропозицій Департаменту, Київська міська державна адміністрація приймає рішення про надання дозволу або про відмову у його наданні.
Тобто, з наведеного вбачається, що прийняттю Київською міською державною адміністрацією рішення про надання дозволу або відмову від його надання передує розгляд цього питання Департаментом, до повноважень якого входить розгляд заяв про отримання дозволу на розміщення реклами у м. Києві, перевірка комплектності документів, встановлення пріоритету місяця розташування об'єкту реклами, а також підготовка пропозицій та проекту відповідного рішення.
При цьому, суд зазначає, що пропозиції та проект відповідного розпорядження подається Департаментом до Київської міської державної адміністрації, за умови відповідності поданих заявником документів вимогам законодавства та відсутності рішень про відмову у встановленні пріоритету місця розташування та наданні дозволу на розміщення реклами.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем подано до центру надання адміністративних послуг заяви на отримання дозволів на розміщення зовнішньої реклами, назва об'єкта - рекламні засоби, у кількості 24 штуки, згідно переліку.
Як вбачається з наявних у справі доказів, позивач звернувся до відповідача із заявами 29.12.2016 щодо надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами, про що свідчать описи документів, що надано через державного адміністратора міського дозвільного центру до робочого органу - Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
02.02.2017 позивач отримав через Центр надання адміністративних послуг повідомлення від 02.02.2017 № 055-1708 Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про відмову у наданні пріоритету на заявлене місце, наказ від 19.01.2017 № 18 «Про відмову у встановленні строку дії пріоритетів». Зокрема, як підставу для відмови зазначено: порушення вимог Порядку розміщення реклами у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 № 37/6253, а саме п. 4.1. розділу ІІ (невірно вказана адреса; комп'ютерний макет не відповідає заявленій адресі; конструктивне рішення не відповідає наданому комп'ютерному макету; в конструктивному рішенні відсутні розміри рекламного поля), п. 4.3. (надання на заявлене місце розташування РЗ, зареєстрованого в установленому порядку дозволу), п. 13.1 розділу ІІ, п 13.2. п.п. 13.2.1 (не дотримано необхідної відстані до РЗ).
Відповідно до пункту 4.1 розділу ІІ Порядку № 34/6253, на який посилається відповідач, видача дозволів заявникам здійснюється у міському дозвільному центрі державним адміністратором за принципом організаційної єдності. Для одержання дозволу заявник або уповноважена ним особа подає державному адміністратору заяву за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2005 N 1176 "Про затвердження форми заяви на одержання суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою документів дозвільного характеру" (із змінами і доповненнями), до якої додаються: фотокартка та комп'ютерний макет місця (розміром не менш як 6 х 9 сантиметрів), на якому планується розташування РЗ, та ескіз РЗ з конструктивним рішенням (конструктивне рішення завірене підписами і печаткою розробника, яке містить інформацію про основні габаритні розміри, вузли кріплення, застосовані матеріали, підключення до інженерних мереж, інші технічні характеристики та дотримання встановлених вимог ДСТУ, ДБН, ЄСКД та інших нормативних документів (формат А4), разом із завіреною належним чином копією ліцензії розробника, що підтверджує право останнього надавати послуги (роботи) на право будівельного проектування та конструювання).
Відповідно до п. 4.3.розділу IV Порядку № 34/6253, на який посилається відповідач Дозвільний орган протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви перевіряє місце розташування РЗ, зазначене у заяві, на предмет наявності на це місце пріоритету іншого заявника або надання на заявлене місце зареєстрованого в установленому порядку дозволу, а також дотримання вимог пунктів 13.2, 13.4 та 13.7 цього Порядку.
Після перевірки місця керівник дозвільного органу приймає рішення про встановлення за заявником пріоритету на заявлене місце або про відмову у встановленні пріоритету.
Згідно підпункту 13.2.1 Порядку № 34/6253 РЗ мають розміщуватись з дотриманням законів України "Про рекламу", Типових правил, постанови Кабінету Міністрів України від 30.03.94 N 198 "Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони" (із змінами і доповненнями), Державних стандартів України, Державних будівельних норм і правил та інших нормативних актів України, рішень Київської міської ради, розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а також цього Порядку.
Усі вперше встановлювані вздовж проїжджої частини вулиць і доріг РЗ будь-якого виду, типу та форми мають розміщуватися (у тому числі відносно раніше розташованих наземних РЗ таких типів: щит, що стоїть окремо, лайтпостер, що стоїть окремо, телевізійний екран, тумба, об'ємно-просторова конструкція, що стоять окремо) на такій відстані:
- не ближче 50 м - для РЗ розміром однієї рекламної площини до 8 кв. м;
- не ближче 100 м - для РЗ розміром однієї рекламної площини від 8 кв. м і більше.
Як вбачається з позовної заяви, позивач не оскаржує відмову відповідача по суті зазначених невідповідностей та недотримання указаних вимог Порядку № 34/6253, а вважає виданий наказ від 19.01.2017 № 18 «Про відмову у встановленні строку дії пріоритетів» протиправним з підстав застосування інших підстав для відмови ніж передбачено Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами.
Водночас, як вже проаналізовано судом вище, Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) керується й іншими законами та підзаконними нормативно-правовими актами під час розгляду питань, пов'язаних з наданням або відмовою у наданні дозволів на розміщення зовнішньої реклами.
Отже, розглянувши отримані заяви позивача, відповідачем зроблено висновок про неможливість надання пріоритету на місця для розміщення рекламних конструкцій та обґрунтовано прийняв рішення у формі наказу про відмову у встановленні пріоритету на заявлені позивачем місця з невідповідністю поданих документів вимогам законодавства у сфері розміщення реклами.
Слід зазначити, що позивачем, окрім описів документів, не додано до матеріалів справи усіх документів, які надавались ним разом із заявою про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами.
У зв'язку з цим, суд не аналізував такі заяви та подані позивачем документи на предмет їх комплектності та відповідності вимогам законодавства, що, у свою чергу, виключає підстави для задоволення позову шляхом зобов'язання відповідача прийняти рішення щодо надання (встановлення) позивачу пріоритети на вказані ним місця для розміщення рекламних конструкцій.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, з огляду на виявлені відповідачем суттєві порушення вимог чинного законодавства у поданих на розгляд документах, зокрема Порядку розміщення реклами у м. Києві, а також на те, що позивачем не доведено суду протиправності дій та оскаржуваного наказу відповідача, не підкріплено своїх тверджень належними та достатніми доказами, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог у зв'язку з їх необґрунтованістю.
Крім того, суд зазначає, що позовна вимога щодо зобов'язання Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надати (встановити) ТОВ «Рекламне агентство «Краш» пріоритети на зазначені місця (24 місць) для розміщення рекламних конструкцій стосуються дискреційних повноважень відповідача, у які не вправі втручатися адміністративний суд.
Оскільки суд відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат, передбачені статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 2, 6, 72-73, 76-77, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні адміністративного позову товариству з обмеженою відповідальністю «Рекламне агентство «Краш» (код ЄДРПОУ 21682506, 01034, м. Київ, вул. Прорізна, 16/2) відмовити.
Підстави для вирішення питання про відшкодування судових витрат відсутні.
Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 КАС України. Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону №2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.І. Келеберда