Рішення від 10.04.2019 по справі 620/129/19

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2019 року Чернігів Справа № 620/129/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Зайця О.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. Соборна, 3, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000) про зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом про зобов'язання Новгород-Сіверського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України внести зміни до системи персоніфікованого обліку в реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, якими індивідуальні відомості про позиваа, як застраховану особу, за реєстраційним номером облікової картки платника податків НОМЕР_1 за період з 01 січня 1999 року по 31 грудня 2006 року, у тому числі страховий стаж і заробітну плату, зарахувати до індивідуальних відомостей, як застраховану особу за реєстраційним номером облікової картки платника податків НОМЕР_2.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що в Реєстрі застрахованих осіб індивідуальні відомості обліковуються за двома електронними обліковими картками, бо при їх внесенні зазначалися різні реєстраційні номери облікової картки платника податків, враховуючи функції територіальних органів Пенсійного фонду по веденню та контролю за достовірністю персоніфікованого обліку, який є частиною Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та з метою недопущення порушення конституційного права на соціальний захист, позивачка звернулася до Новгород-Сіверського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України з проханням внести зміни до даних Реєстру застрахованих осіб державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, шляхом перенесення індивідуальних відомостей щодо заробітної плати та страхового стажу за період з 1999 року по 2006 рік включно з її попереднього реєстраційного номера облікової картки платника податків НОМЕР_1 на теперішній реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2.

Однак, Новгород-Сіверське об'єднане управління Пенсійного фонду України повідомило, що оскільки страхувальник ТОВ «Вороб'ївське» з яким позивачка перебувала в трудових відносинах з 1999 по 2006 рік ліквідувався за процедурою банкрутства, то питання щодо внесення змін до облікової картки як застрахованої особи, що працювала у товаристві, можливо вирішити лише в судовому порядку.

Відповідач подав до суду заяву, у якій зазначив, що заперечень до вимог позивача не має.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

23.05.1985 ОСОБА_1 працювала на різних посадах в колгоспі «Червоний партизан». 24.03.1992 вищезазначений колгосп був реорганізований в колективне сільськогосподарське підприємство «Червоний партизан», яке в свою чергу 28.03.2000 було реорганізовано в ТОВ «Вороб'ївське», що підтверджується записами в трудовій книзі (а.с.17-18).

За відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України - 06.03.2015 ТОВ «Вороб'ївське» знято з державної реєстрації, як юридична особа. Правонаступники відсутні.

Під час роботи в ТОВ «Вороб'ївське» позивачці нараховувалася заробітна плата, що підтверджується довідкою з Районного трудового архіву Новгород- Сіверської районної ради № 07-02/244 від 18.12.2018 (а.с.19). Відомості про ОСОБА_1, як про застраховану особу (щодо доходу, суми внесків і трудових відносин), передавалися підприємством з яким вона перебувала в трудових відносинах, для внесення в систему загальнообов'язкового пенсійного страхування.

ОСОБА_1 було присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, то відповідно інформація необхідна для внесення в Реєстр застрахованих осіб, зокрема заробітну плату, нарахування страхових внесків, трудові відносини передавалися за цим реєстраційним номером облікової картки платника податків.

За цим номером вони обліковуються в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування і на сьогодні.

Однак, у 2007 році в її особистих даних, на підставі яких присвоювався реєстраційний номер облікової картки платника податків, а саме в даті народження, при реєстрації в службі зайнятості як безробітної, було виявлено помилку.

ОСОБА_1 звернулася до Новгород-Сіверської податкової інспекції для її виправлення у зв'язку із чим податковими органами був присвоєний інший реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 (а.с. 20).

У зв'язку зі зміною реєстраційного номера облікової картки платника податків в подальшому було змінено й свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 21).

Починаючи з 2007 року відомості в Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо позивачки вносилися за новим реєстраційним номером облікової картки платника податків - НОМЕР_2.

Про те, що відомості не були перенесені з попереднього реєстраційного номера облікової картки платника податків, який був закритий, на новий, і обліковується за двома електронними обліковими картками через різні реєстраційні номери облікової картки платника податків ОСОБА_1 дізналась у серпні 2018 року, коли звернулася до працівників Новгород-Сіверського об'єднаного Управлінням Пенсійного фонду України з проханням порахувати страховий стаж, необхідний для призначення в майбутньому пенсії. Наявні в системі персоніфікованого обліку відомості впливають, зокрема, на право на пенсійне забезпечення.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Статтею 14-1 Закону № 2464-VI визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру та здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.

Дані обов'язки Пенсійного фонду кореспондуються з нормами Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562 (далі - Положення 10-1).

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За змістом статті 1 цього Закону, застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

У відповідності до пунктів 4, 5 частини першої статті 16 названого Закону, застрахована особа має право: отримувати безоплатно відомості, внесені до її персональної облікової картки з системи персоніфікованого обліку та Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; звертатися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду про уточнення відомостей, внесених до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначено положеннями ст.. 21 Закону №1058-IV. На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити відомості, зокрема частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.

Згідно з частинами першою та другою статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Пунктом 5 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 №8-1), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за №785/25562 (надалі - Положення), реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 3 розділу IV Положення, відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Абзацами другим, третім другим пункту 4 розділу IV Положення передбачено, що у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.

Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.

Суд враховує, що наявність у системі персоніфікованого обліку (Реєстрі застрахованих осіб) відомостей про періоди трудової діяльності застрахованих осіб у подальшому є підставою для призначення та здійснення такій особі пенсійних виплат. У свою чергу, відсутність у Реєстрі відповідної інформації призведе до порушення права застрахованої особи на одержання виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

В силу наведених вище вимог Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування підставою для внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб у разі ліквідації страхувальника є рішення суду, суд, з огляду на встановлені у справі фактичні обставини та на правове регулювання спірних правовідносин, суд вважає за необхідне позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

За змістом ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Зобов'язати Новгород-Сіверське об'єднане Управління Пенсійного фонду України внести зміни до системи персоніфікованого обліку в реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, якими індивідуальні відомості про ОСОБА_1, як застраховану особу, за реєстраційним номером облікової картки платника податків НОМЕР_1 за період з 01 січня 1999 року по 31 грудня 2006 року, у тому числі страховий стаж і заробітну плату, зарахувати до індивідуальних відомостей, як застраховану особу за реєстраційним номером облікової картки платника податків НОМЕР_2.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. Соборна, 3, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000, код ЄДРПОУ 40378696) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер картки платника податків НОМЕР_2) судові витрати у розмірі 768,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 10 квітня 2019 року.

Суддя О.В. Заяць