Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про відмову у відкритті провадження
10 квітня 2019 р. Справа № 623/1097/19
Cуддя Харківського окружного адміністративного суду Бадюков Ю.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Касаційного адміністративного суду про визнання незаконним рішення органу державної влади,-
18 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Ізюмського міськрайонного суду Харківської області з позовом до Касаційного адміністративного суду про визнання незаконним рішення органу державної влади, в якому просить суд визнати незаконним рішення Касаційного адміністративного суду від 11.09.2018 року та 11.10.2018 року по Касаційній скарзі на судове рішення Харківського апеляційного адміністративного суду.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що прийняті рішення Касаційним адміністративним судом Верховного суду від 11.09.2018 року про залишення його касаційної скарги без руху та від 11.10.2018 року про повернення касаційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2018 року по адміністративній справі № 2040/6082/18 є незаконними, позаяк вони не ґрунтуються на законі з тих підстав, які слугували залишенню його касаційної скарги без руху та поверненню.
Судом встановлено, що ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.08.2018 року у справі № 2040/6082/18 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про скасування рішення та стягнення моральної та матеріальної шкоди.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 08.08.2018р. по справі № 2040/6082/18 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про скасування рішення та стягнення моральної та матеріальної шкоди повернуто без розгляду заявнику апеляційної скарги разом із доданими до скарги матеріалами.
Ухвалою від 11.09.2018 року по справі №2040/6082/18, адміністративне провадження №К/9901/60450/18, Верховним Судом в складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду ОСОБА_2, під час перевірки касаційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2018р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про скасування рішення в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовлено, касаційну скаргу ОСОБА_1 - залишено без руху.
Ухвалою від 11.10.2018 року по справі №2040/6082/18, адміністративне провадження №К/9901/60450/18, Верховним Судом в складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду ОСОБА_2, касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2018р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерство економічного розвитку і торгівлі України про скасування рішення - повернуто особі, яка її подала разом з доданими до скарги матеріалами.
Не погоджуючись із вказаними вище ухвалами Верховного Суду позивач звернувся до Ізюмського міськрайонного суду Харківської області із позовною заявою про визнання незаконним рішення Касаційного адміністративного суду від 11.09.2018 року та 11.10.2018 року по Касаційній скарзі на судове рішення Харківського апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 19.03.2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Касаційного адміністративного суду про визнання незаконним рішення органу державної влади - передано за підсудністю до Харківського окружного адміністративного суду.
Суд, відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності, встановив наступне.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно п.1 ч. 1 ст. 4 КАСУ адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 4 КАСУ публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Термін "суб'єкт владних повноважень", відповідно до пункту 7 частини 1 статті 4 КАСУ, означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб) відповідно до прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій.
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 19 КАСУ юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Ужитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Статтею 6 Конституції України закріплено засади поділу державної влади в Україні на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 125 Конституції України Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України. Аналогічні приписи містить ч. 2 ст. 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", від 02.06.2016, № 1402-VIII. Він же є Судом касаційної інстанції в адміністративних справах (ст. 327 КАСУ).
З метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин діють адміністративні суди (ч. 5 ст. 125 Конституції).
За приписами ч. 3 ст. 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", від 02.06.2016, № 1402-VIII систему судоустрою складають:
1) місцеві суди;
2) апеляційні суди;
3) Верховний Суд.
Порядок оскарження судових рішень встановлено Кодексом адміністративного судочинства України.
Главою 2 розділу ІІІ КАСУ врегульовано касаційне провадження в адміністративних справах.
Отже, з аналізу вказаних норм чинного законодавства вбачається, що Верховний Суд не є суб'єктом владних повноважень, що здійснює публічно-владні управлінські функції, на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг, а є органом судової влади.
Рішення, що приймаються Верховним Судом на підставі КАСУ не є рішеннями з питань управління або такими, що прийняті на виконання делегованих повноважень або наданні адміністративних функцій, а є процесуальними рішеннями, прийнятими у відповідності до приписів КАСУ, який в свою чергу передбачає підстави та порядок оскарження прийнятих ним судових рішень.
Таким чином, Верховний Суд при здійсненні судочинства приймає не владні управлінські рішення, а процесуальні рішення, врегульовані приписами КАС України.
Ураховуючи суть спірних правовідносин та суб'єктний склад сторін у справі, відсутність у суду першої інстанції повноважень на перегляд судових рішень, прийнятих Верховним Судом, суд дійшов висновку, що цей спір не належить розгляду в судах України.
Згідно із п. 1 ч. 1 статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись ст. ст. 170, 171, 241, 243, 256 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Касаційного адміністративного суду про визнання незаконним рішення органу державної влади.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Повна ухвала складена 10.04.2019 року.
Суддя Бадюков Ю.В.