10 квітня 2019 року м. Рівне №1740/2234/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції
про зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1Я.) звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач 1), Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (далі - відповідач 2) про:
- зобов'язання Західного міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції скласти, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням в довідці виплаченої ОСОБА_1 матеріальної допомоги, виплаченої у квітні 2018 року у розмірі 16508,25 грн.;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на підставі довідки із врахуванням виплаченої ОСОБА_1 матеріальної допомоги, виплаченої у квітні 2018 року у розмірі 16508,25 грн., здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з травня 2018 року, із врахуванням при обчисленні і перерахунку розміру цієї пенсії за вислугу років матеріальної допомоги, яка була виплачена ОСОБА_1 у квітні 2018 року у розмірі 16508,25 грн., без обмеження строком.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що з травня 2018 року йому призначено пенсію відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зазначає, що така пенсія призначена йому без урахування усіх видів додаткового грошового забезпечення, а саме: матеріальної допомоги, яка виплачувалась йому у квітні 2018 року в розмірі 16508,25 грн., з огляду на що позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з відповідною заявою про перерахунок пенсії. Проте, у відповідь на таку заяву, пенсійний орган відмовив у перерахунку його пенсії. Вважає, що Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції протиправно не включено у довідку для обчислення пенсії отриману ним матеріальну допомогу, а Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області не враховано такий додатковий вид грошового забезпечення при призначенні пенсії. Тому, позивач просить суд позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 27.08.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі. Розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 24.09.2018 о 11:30 год. в залі судових засідань Рівненського окружного адміністративного суду (м. Рівне, вул. 16 Липня 87).
11.09.2018 відповідачем 1 - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що порядок обчислення заробітку (грошового забезпечення) для визначення розміру пенсій особам, що мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" передбачено ч.3 ст.43 вказаного Закону. Вказує, що порядок обчислення заробітку (грошового забезпечення) для визначення розміру пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відповідно зазначає, що такі виплати як: "матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань" та "грошова допомога на оздоровлення" мають разовий характер і не включені до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розумінні Закону України"Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Тому вважає, що відсутні будь-які законні підстави для включення таких виплат в обрахунок пенсії позивача. Просить, суд в задоволенні позову відмовити повністю (а.с.21-22).
Ухвалою суду від 24.09.2018 провадження в адміністративній справі №1740/2234/18 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням ОСОБА_2 Верховного Суду по справі №522/2738/17 (провадження №11-806апп18).
Ухвалою суду від 11.03.2019 провадження у адміністративній справі №1740/2234/18 - поновлено. Призначено судове засідання з розгляду справи по суті на 03.04.2019 на 10:15 год.
Ухвалою суду від 03.04.2019 вирішено перейти до розгляду справи №460/2234/19 у порядку письмового провадження.
Згідно з вимогами ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх у сукупності, відповідно до вимог закону, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю, з огляду на наступне.
Судом встановлено та не заперечувалась сторонами, що 17.05.2018 підполковник внутрішньої служби (М-098379) ОСОБА_1 звільнений з посади згідно з наказом Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції №32/ОС-18.
З 03.05.2018 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на підставі поданих відповідачем 2 документів,а саме: довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії та грошового атестату від 06.06.2018 №216 (а.с.9, 24, 25-26).
З повідомлення про призначення пенсії від 13.06.2018 №6747/04 судом встановлено, що при обчисленні пенсії враховано грошове забезпечення позивача в загальному розмірі 18264,75 грн., з якого:
-посадовий оклад - 5220,00 грн.;
-оклад за військове звання - 1410,00 грн.;
-процентна надбавка за вислугу років 40% - 2652,00 грн.;
-середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 8982,75 грн.
Основний розмір пенсії становить 52% грошового забезпечення - 9497,67 грн.
Крім того, до пенсії встановлено надбавку на непрацездатну дитину віком до 18 років в сумі 726,00 грн.
У підсумку розмір пенсії ОСОБА_1 становить 10223,67 грн. (а.с.8).
Відповідно до довідки про додаткові види грошового забезпечення для розрахунку пенсії, виданої ОСОБА_1, середньомісячне значення його додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важливих завдань та за виконання завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю; щомісячна премія) за 2018 рік складає 8982,75 грн. (а.с.9,24).
Згідно з довідкою Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 05.06.2018 №92 "Про додаткові види грошового забезпечення, з яких нараховано та сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, які не ввійшли в розрахунок пенсії, звільненого в запас згідно наказу №32/ос-18 від 17.05.2018 підполковника внутрішньої служби ОСОБА_1, за останні 2 місяці перед звільненням", позивачеві у квітні 2018 року нараховано матеріальну допомогу у розмірі 16508,25 грн. (а.с.10).
03.07.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача 1 із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії, з урахуванням вказаної матеріальної допомоги на оздоровлення, з якої нараховано та сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування (а.с.11).
За результатами розгляду заяви, відповідач 1 листом від 23.07.2018 №Г-842/07.1-59 повідомив позивача, що, оскільки в довідку про додаткові види грошового забезпечення зазначена ним виплата відповідальним підрозділом відповідача 2 не була включена, то врахування матеріальної допомоги на оздоровлення без додаткового уточнення уповноважених органів немає підстав (а.с.12).
За таких обставин позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд зазначає, що суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності права у позивача щодо врахування при визначенні йому розміру пенсії наступних видів його грошового забезпечення, а саме:
- матеріальної допомоги на оздоровлення.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
У відповідності до вимог ч.2, 3 ст.9 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Отже, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з приписами ч.1 ст.15 Закону №2011-ХІІ пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ).
Тобто, однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення при обчисленні пенсії не враховується.
При обрахунку пенсії осіб, звільнених з військової служби, враховуються лише ті додаткові види грошового забезпечення, які є щомісячними, або ті, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного ст.43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Висновки аналогічного характеру містяться у постанові ОСОБА_2 Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/2738/17.
Враховуючи, що виплата матеріальної допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 за квітень 2018 року не мала постійного характеру і відповідно не входить до встановленого ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення, підстави для включення суми такої виплати до складу грошового забезпечення позивача, що враховується при обчисленні його пенсії, у суду відсутні.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до вимог ст.139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( вул.Перемоги,43,с. Берестя, Дубровицький район, Рівненська область, 34109, ідентифікаційний №2629824798) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області ( вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33000, код ЄДРПОУ 21084076), Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (вул.Архипенка,1, м. Львів, 79005, код ЄДРПОУ 40867243) про зобов'язання вчинення певних дій - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 10 квітня 2019 року.
Суддя Борискін С.А.